Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Focus 3 Amortisörlü Kaput

Önerilen Mesajlar

• 2 ay sonra...

Teşekkürler. Farlarin montajı icin biraz kablo işi gerekiyor forumda detayları mevcut.

Ozan bey, kaput çalışması çok iyi olmuş... eski aracımda (insignia) kaput böyle açılıyordu. Kullanışlı bir özellik... bunu C-Max için yapabilir miyiz sizce?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ozan bey, kaput çalışması çok iyi olmuş... eski aracımda (insignia) kaput böyle açılıyordu. Kullanışlı bir özellik... bunu C-Max için yapabilir miyiz sizce?

uygun yerlere ayak yapılması yeterli. Amortisör bulunur. Yurtdışında yapan varsa taklit etmek kolaylık olur. Ayaklar hoşuma gitmediği için hevesimi aldıktan sonra iptal ettim ben, daha iyi bir sistem bulursam tekrarlayabilirim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

uygun yerlere ayak yapılması yeterli. Amortisör bulunur. Yurtdışında yapan varsa taklit etmek kolaylık olur. Ayaklar hoşuma gitmediği için hevesimi aldıktan sonra iptal ettim ben, daha iyi bir sistem bulursam tekrarlayabilirim.

Orijinalliği bozmadan bunu yapmak için anlayan bir usta bulmak gerek... ne türde bir amortisör işimizi görür sizce?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Orijinalliği bozmadan bunu yapmak için anlayan bir usta bulmak gerek... ne türde bir amortisör işimizi görür sizce?

amortisörün boyutu ve gücü önemli. Ben üreticiye gidip çeşitli modelleri deneyerek kafama yatanı taktım. Çok yanaşmasalarda tamamen istediğim şekilde üretim yapabilceklerinide söylemişlerdi. Önemli olan ayaklar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ayakları tornacı yapamaz mı? Amortisörler için belirli bir ölçü vs. birşey var mı acaba? Yani ne tür ağırlığa göre olması gerekiyor? Marka var mı aklınızda?

Yapar tabikide. nereye nasıl bir ayak yapılması gerektiğine karar vermek önemli olan. Onuda kafası çalışan biri kaputu açıp bakıp karar vercek yada ornek bi uygulama bulunup aynısı yapilcak. Üreticilerde hemen hemen bütün ölçüler var ayaklar arası mesafe neyse ölçü o. Gucude kaputu kaldırıp tutacak kadar olacak benimkiler 150 Newton du yanlış hatırlamıyorsam.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Acaba ford mühendisleri bagaj kapağına elektrik motoru koyarken, "biz bunu elektrikli, otomatik vs yaptık ama, kaputta bir amortisör bile yok daha, sonra bize saydırmasınlar" demişler midir? Her kaputu açışımda aklıma gelir :)

Ozan çalışma iyiymiş, masraflı da değil..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yapar tabikide. nereye nasıl bir ayak yapılması gerektiğine karar vermek önemli olan. Onuda kafası çalışan biri kaputu açıp bakıp karar vercek yada ornek bi uygulama bulunup aynısı yapilcak. Üreticilerde hemen hemen bütün ölçüler var ayaklar arası mesafe neyse ölçü o. Gucude kaputu kaldırıp tutacak kadar olacak benimkiler 150 Newton du yanlış hatırlamıyorsam.

Üreticiler derken amortisörleri alacağımız yerler bunu bilebilir mi? Bir de nereden alabiliriz?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Üreticiler derken amortisörleri alacağımız yerler bunu bilebilir mi? Bir de nereden alabiliriz?

hocam neyi anlatamıyorum anlamadım. Bilinecek birşeyi yok, uzunluğu ve gücü var gerisi önemli değil. Ben ayakları yaptırıp bu amortisörleri üreten bir firmaya gittim, adamlarda bir kaç model denedi bu oldu diyince aldım çıktım. Ankarada gittiğim yerin adı "Yedekçi" Antalyada nereden alınır hiç bir fikrim yok. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 5 ay sonra...

Arkadaşlar bugün Ozan kardeşimle birlikte ön kaput amortisörü için bir satıcıyla görüşces bir aksilik çıkmazsa.Yapılan uygulamayla ilgili birkaç takıldığımız nokta dışında çok güzel ve kullanışlı bir yol bulmuşlar ve onu denemek için üreticiye gitces.Maaliyet sadece amortisörler ve tutacak parçaları dahil 50 tl olacak farklı bir durum çıkmazsa.F3 ve F2-2.5 için denenmiş ve uygulanan bir yöntem.Bugün ayrıntılı fotoları ve yorumlarımızı paylaşırız.Varolan fotoları koymak istemedim alıntı olmasın diye.Eğer memnun kalırsak sizler için üreticiden kargolama ve ücret iyileştirmesi istiycem.Umarım güzel sonuçlar alırız.Saygı ve sevgiler.

Evet gelelim amortisör için yaptığım girişimlerin sonuçlarına.Amortisörün üreticisi ile görüştük aracın bağlantı noktaları incelendi.Fakat amortisörün kasaya bağlanacağı yerdeki parçanın oraya uygun yapılması gerektiği sonucuna vardık.Bendeki daha önce taktıran arkadaşın parçalarına ait fotolar incelendi fakat seri üretim parça olmadığı ve bu parçaların üretilmesi gerektiğini anladık.Sonuç itibariyle vaktimin kısıtlı olması nedeniyle amortisör için ustayla aşağıdaki aşamaları yapmaya karar verdik;

1.Öncelikle aracımıza uygun bağlantı parçalarının yapılarak amortisörcüye gidilecek.

2. Parçaların amortisör ve araca uyumu sağlanıp montajı yapılacak.

3.Amortisörün kaputa zarar vermemesi (hızla açılması) ve yeterli güçte olması için basıncı uygun hale getirilmesi sağlanacak.

4.Bütün işlemler sonunda bu kendi aracımda yaptırdığım işlemlerle sizlerin uğraşmaması için aynı parçalar üretilip basıncı hazırlanmış amortisör yapılıp siparişe göre bağlantı parçalarıyla sizlere kargolanması sağlanacak.Siz sadece montajını yapacaksınız ki çokta kolay olacak sizin için.4 adet vida sök tak yapacaksınız.

Gelelim maaliyetine.;

Özel yaptıracağım için bağlantı parçaları belki bana 50 tl ye (belki de daha fazlaya) bile çıkabilir fakat sizler için daha ucuz olacaktır.(tahmin)

Amortisörler ise 2 adeti en iyi kalitede olan parça araca göre üretilecek ve 60 tl dedi ama 50 tl ye indirtirim diye düşünüyorum.

Aslında piyasada bulunan farklı amaç için üretilmiş hazır bağlantı parçaları olsa elimizde belki 10 tl tutacak.

Konu şuan için bundan ibaret.Bağlantı parçaları için önerisi olan varsa faydalı olacaktır.Saygılarımla.

Bu şekilde olacak parçalar ve son hali.
ef821b7daedc382e8ccd5dce11d15f6c.jpg
39b428de89455ac633cfe21b33f30cf4.jpg
c7014b9533ea575b2b17fccc3c58ade5.jpg
f46ffac9f8b1cebef84f9c11d1817dae.jpg
  • Beğen 10
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.