Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Yeni Focus Bakım Süreleri, Kapsamı ve İşçilik (Bakım Paylaşımı Değil)

Yakup Ç. A.

Önerilen Mesajlar

7 dakika önce, Cem Boneval yazdı:

Hava ve yağ filtresi servislerde ucuz, yağ fark ediyor. Bir de işçilik. 

Mazot filtresinden çok emin değilim.

Kabul eden servis çıkabilir. Ama nadir olur...

Geçen gün 75bin bakımı için servise fiyat sordum.. 350-400 arası olur dedi.. geçen sene mazot filtresini değiştirmediyseniz onu eklersek 700ü geçermiş... geçen seneki gibi erol otodan malzemeleri alıp dışarda yaptırırım...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...

Merhaba Arkadaşlar,

Ford sayfasında yeni bir servis bakım periyodu listesi eklemiş. Bu liste ile tartışmalı olan bir konuyu kısmen kapatıp yeni bir tartışma konusu yaratmışlar :). Şöyle ki, 1.0 ecoboost motorların triger değişimi yıl olarak 9 yıla çıkarılmış. Listede bu net olarak görünüyor. Tabi kilometre gene 135.000 (Kendilerinin de bilmediği sebeplerden olsa gerek....). Neyse bu konuyu tartışmaya gerek yok, burada kimse bu kilometrede bu kayışı değiştirmeyecek nasıl olsa. Asıl tartışılacak konu diğer bütün motorların değişim yılları da 9 olmuş :). Hepsi 9 yıl 135.000 km.

4 yıl zorunluluğu yüzünden bu kayışları değiştiren arkadaşların paralarına yazık değil mi?. Madem 9 yıl oluyordu, neden 4 yıl yazdınız?. Üretici firma çok daha uzun süreler veriyorken, siz hiç bir araştırma, test deneme yapmadan kafanıza göre bir yıl belirleyip bu insanların paralarını boş yere niye harcattınız?. Konu ile ilgili olarak her aradığımda bana dediğiniz, Türkiye'nin yol ve hava şartları bir anda değişti mi?. Türkiye'nin en güçlü sanayi firması seçilen bir markaya bu yakışıyor mu?.

Neyse herkeze geçmiş olsun, en azından kayışlar yenilendi iyi tarafından bakalım....

Untitled.jpg

Kaan Zaim tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

12 dakika önce, Kaan Zaim yazdı:

ecoboost motorların triger değişimi yıl olarak 9 yıla çıkarılmış.

Çıkarılmış ifadesi yanlış, indirilmiş olacaktı. :)

Çünkü ETIS'e göre hala 10 yıl.

İzleyenler bilir, bu 4 yılın sehven, yani yanlışlıkla yazıldığını, sonra bi aklıevvelin bunu 4/9 yıl olarak düzeltmeye çalıştığını, önünde sonunda bu yanlıştan döneceklerini ve 9 yıl olarak belirtileceğini defaten yazmıştım.

4 yıllık değişim ticarilerde hor kullanılan 1.8 Lynx motor için geçerli, kim bunu Ecoboost'lara adapte etti bilemem ama yetkili servislerden bolca ödül almıştır herhalde. 

Geçen haftalarda Otosan müşteri ilişkileri ile bu konuyu 4-5 kez ciddi olarak tartıştım, sonuç alamayınca Otosan'da çalışan arkadaşlardan bu saçmalığa dikkat çekmelerini rica ettim.

Sonunda iş normal döndü.   

Açıkcası bu kadar anlı şanlı kurumların böyle alakasız ve hatalı bildirimleri insanı hem şaşırtıyor hem üzüyor. 

Neyse en azından "yahu boş yere triger değiştirmeyin" demelerim sona ermiştir.

Benim için artık 9 yıl ve 160.000 km'dir :kıhkıh: 

Cem Boneval tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Cem Bey,

Ben yazılarınızı takip ediyorum. Açıkçası ilk yorumun sizden gelmesini bekliyordum ve de geldiğine çok sevindim. :). Bir yanlıştan kısmen döndüler diyelim :). (1.0 lar açısından hala bir bağlayıcılığı yok.). Ben bu işin biraz daha filo kiralama şirketleri yüzünden olduğunu düşünüyorum. Onların tercihlerini bu yöne çekebilmek için atılmış bir adım gibi geliyor. Bu araçları alan bir kiralama şirketi, hiç bir şekilde ağır bakım masrafına girmeden, araçları kullanıp parasını kazanıp daha sonra piyasaya tekrar satabilecek. Biz son kullanıcılarda bu işten nasiplenmiş olacağız...Ben artık bu işlerin tamamen ticari hesaplar üzerine döndüğüne eminim.

Gene de hepimize hayırlı olsun diyelim :).

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Yakup Ç. A., başlığı Yeni Focus Bakım Süreleri, Kapsamı ve Işçilik (Bakım Paylaşımı Değil) olarak değiştirdi
  • 1 ay sonra...

Arkadaşlar merhaba focus 2015 1.5 tdci powershift ile aranıza katıldım

aracıma 45 bin bakımı yaptırmak istiyorum daha önce yaptıran var mı ne kadar tuttu neler değişiyor bilgi verecek kimseler varsa yardımlarınızı bekliyorum

bu arada tan oto yu aradım telefonda 45 bin bakımının 1300 tl ye yakın tutacağını söylediler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

58 dakika önce, Samet Karakılıç yazdı:

Arkadaşlar merhaba focus 2015 1.5 tdci powershift ile aranıza katıldım

aracıma 45 bin bakımı yaptırmak istiyorum daha önce yaptıran var mı ne kadar tuttu neler değişiyor bilgi verecek kimseler varsa yardımlarınızı bekliyorum

bu arada tan oto yu aradım telefonda 45 bin bakımının 1300 tl ye yakın tutacağını söylediler.

İlk mesajda kapsam pdf'i yer almaktadır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

1.0 EB motorda triger

Bizde 90.000 km 5 yıl.

sanırım bu konuyu Otosan'da gündeme getirmek lazım. Niyesini sorgulamakta yarar var.

-------------

Cem abinin 2013 de yazdığını Otosan yine kendine göre yorumlamış sanırım. Km yi 135k yaparken yılı 4 e düşürmüş. İnş yanlış okumamışımdır. Dolayısıyla 62k km olan arabam ekimde triger kayışı değiştirmeli görünüyor. Aklıma uzatılmış garantisi olan araçların trigerini , aracın garantisi bitmeden kendisine bağımlı bırakıp parayı kendisine alma istekleri geldi. 5 yıl olursa serviste neden feğiştiriyim dimi ama. Neden geldiyse aklıma birden. Şizofrenmiyim ne.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Yakup Ç. A., başlığı Yeni Focus Bakım Süreleri, Kapsamı ve İşçilik (Bakım Paylaşımı Değil) olarak değiştirdi

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.