Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Yeni Focus Bakım Süreleri, Kapsamı ve İşçilik (Bakım Paylaşımı Değil)

Yakup Ç. A.

Önerilen Mesajlar

Merhabalar aracım benzinli 1.6 powershift. Benzinli powershiftler kuru tip oluyor öğrendiğim kadarıyla. Peki bu şanzımana bakım yapılması gerekiyor mu? Mesela 3 yıl/ 45 bin bakımında otomatik vites sıvısı ve filtresi değişimi yazıyor ancak bunun dizel motorlu modeller için olduğunu belirtiyor. Kısacası benzinli powershift aracımın vites kutusu bakım gerektiriyor mu? Not: bulunduğum ildeki ford servisi 8 bin kmdeki aracımın 1 yıl bakımında bujileri değiştirmeye kalkıştı. Bakım tablosunu gösterdim bu seferlik değiştirmeyelim dedi vazgecti.. Amacım benim araç bakımı hakkında en azından değişecek ekipmanlar hakkında servisten önce bilgilenip mudahale etmem :/ teşekkürler

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

Yani bu tabloya göre 2012 1.6Tdci aracımda 60000 bakımında trigeri değiştirmem gerekiyor. Servisi aradım evet 4 yıl olduğundan değişecek dedi. Tabloda Ek Bakım 3 de

"135000km/4 yıl/9yıl hangisi önce dolarsa" yazıyor. Buradaki 4 yıl ne ifade ediyor, 9 yıl ne ifade ediyor. 4 yılda bir triger değiştirmek pek mantıklı değil gibi. Sizce değiştirmelimiyim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Araç 1.6 tdci 90000 kmde garanti bittiği için malzemeleri kendim aldım
1.mobil 3000 fe 5w30=62 TL
2.mazot filtresi fomoco kütüksüz=67 TL
3.hava filtresi orj=30 TL
4.polen filtre eşdeğer=15 Tl
5.fren balataları 4 teker için ferodo marka işçilik dahil=160 TL
6.fren hidroliği dot 4=10TL

Değişim işçiliği =50
Toplam=394 TL

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

3 saat önce, saner can yazdı:

Yani bu tabloya göre 2012 1.6Tdci aracımda 60000 bakımında trigeri değiştirmem gerekiyor. Servisi aradım evet 4 yıl olduğundan değişecek dedi. Tabloda Ek Bakım 3 de

"135000km/4 yıl/9yıl hangisi önce dolarsa" yazıyor. Buradaki 4 yıl ne ifade ediyor, 9 yıl ne ifade ediyor. 4 yılda bir triger değiştirmek pek mantıklı değil gibi. Sizce değiştirmelimiyim.

http://www.focusclubtr.com/topic/11365-ecoboost-triger-değişimi/?page=1

Bu konuyu inceleyin.

Cevabı bulursunuz.

Ben 4 yılın "sehven" yazıldığına inanıyorum. 

Ve maalesef bu konuda yetkili ağızlardan hiç bir tatmin edici açıklama gelmedi.

Ben 7-8 yıl veya 120.000 km'den önce değiştirmem.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

01.10.2016 - 14:58 tarihinde, Cem Boneval yazdı:

http://www.focusclubtr.com/topic/11365-ecoboost-triger-değişimi/?page=1

Bu konuyu inceleyin.

Cevabı bulursunuz.

Ben 4 yılın "sehven" yazıldığına inanıyorum. 

Ve maalesef bu konuda yetkili ağızlardan hiç bir tatmin edici açıklama gelmedi.

Ben 7-8 yıl veya 120.000 km'den önce değiştirmem.

Ben de en az 80000 km de değiştirmeyi düşünüyorum hocam.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 ay sonra...

İlk bakımda mazot filtresi değişmesi gerekir mi? Yakıtı devamlı opet ten alıyorum. İlk bakımda neler yaptırmam lazım. Şubat ayında kasko, sigorta, bakım hepsi bir arada olunca zorlayacak beni. En iyisi Trabzon bayisindende fiyat almak lazım. Rize atılgan mazot ve polen filtresi değişirse en az 650 olur dedi. Yeni zam geldi dedi. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

5 dakika önce, Zafer Yusoğlu yazdı:

İlk bakımda mazot filtresi değişmesi gerekir mi? Yakıtı devamlı opet ten alıyorum. İlk bakımda neler yaptırmam lazım. Şubat ayında kasko, sigorta, bakım hepsi bir arada olunca zorlayacak beni. En iyisi Trabzon bayisindende fiyat almak lazım. Rize atılgan mazot ve polen filtresi değişirse en az 650 olur dedi. Yeni zam geldi dedi. 

Ford'un açıklaması ilk mesajdaki PDF'de :) 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...

Arkadaslar daha once 6.vites ve yakit filtresi degisim konularini aktarmistim..araci yeni aldim..garantili..2013 focus, 1.6 dizel..66.500 de arac suan..sahibi 15-30 bin serviste, 45-60 bini disarda yaptirmis bakimlari..musta gorev yapiyorum..5 gun once -30larda arac dondu, sabah calismadi..Akü, yakit vs..servise cektirdim..akü yenilendi garantiden, yakit filtresi de sismis onu da harici yeniledim..6.vitesle ilgili bir sorunum olmustu, disli kirilmis..garanti kapsaminda o da yenilenecek..motor ust bölgede yag kacagi diyordu exper, ustalarima sordum, baktirdim..hafif terleme demislerdi..sorun yok dediler..serviste oyle dedi..ama arac servise cekilince onu da bildirdim, garantiden o parçada yenilendi..arac suan serviste..sizlere sorum; hava filtresi, yag kontrolleri vs..baska parçaları da rutin bakim misali degistirmeli miyim? Ne onerirsiniz? İcim rahat etsin istiyorum..Biraz sanssiz bir focus baslangici oldu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

3 dakika önce, Halit AYDIN yazdı:

Arkadaslar daha once 6.vites ve yakit filtresi degisim konularini aktarmistim..araci yeni aldim..garantili..2013 focus, 1.6 dizel..66.500 de arac suan..sahibi 15-30 bin serviste, 45-60 bini disarda yaptirmis bakimlari..musta gorev yapiyorum..5 gun once -30larda arac dondu, sabah calismadi..Akü, yakit vs..servise cektirdim..akü yenilendi garantiden, yakit filtresi de sismis onu da harici yeniledim..6.vitesle ilgili bir sorunum olmustu, disli kirilmis..garanti kapsaminda o da yenilenecek..motor ust bölgede yag kacagi diyordu exper, ustalarima sordum, baktirdim..hafif terleme demislerdi..sorun yok dediler..serviste oyle dedi..ama arac servise cekilince onu da bildirdim, garantiden o parçada yenilendi..arac suan serviste..sizlere sorum; hava filtresi, yag kontrolleri vs..baska parçaları da rutin bakim misali degistirmeli miyim? Ne onerirsiniz? İcim rahat etsin istiyorum..Biraz sanssiz bir focus baslangici oldu.

Merhaba, konuyu buraya aktardım. İlk mesajı, diğer mesajları ve bakım kategorisinde tecrübeleri okumanız size yardımcı olacaktır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...
45 dakika önce, murat özcan yazdı:

arkadaşlar bende geçen ay 2013 benzin otomatik focus aldım şuan 59 binde ,60  bin bakımında neler yapılması lazım 

İlk mesajdaki pdf içinde mevcuttur ayrıca bakım kategorimizde örnek çıkabilir 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba,

2015 model 1.6 TDCI Aracım 25.000 km. oldu ikinci yağ bakımı için 972 TL fiyat çıkardılar bunun 247 TL'si motor yağlama sistemi temizlik sıvısı ve uygulama işçiliği bunu yaptırmak zorunda mıyım? Sonuçta aracım sıfır sayılır.  Yaptırmazsam aracın garantisi ile ilgili bir sorun yaşar mıyım?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

10 dakika önce, Sadettin Soydan yazdı:

Merhaba,

2015 model 1.6 TDCI Aracım 25.000 km. oldu ikinci yağ bakımı için 972 TL fiyat çıkardılar bunun 247 TL'si motor yağlama sistemi temizlik sıvısı ve uygulama işçiliği bunu yaptırmak zorunda mıyım? Sonuçta aracım sıfır sayılır.  Yaptırmazsam aracın garantisi ile ilgili bir sorun yaşar mıyım?

İlk mesajda içerikler mevcut. Bunun dışındaki zorunlulukları servise danışmanız daha doğru olur :) 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Yakup Ç. A., başlığı Yeni Focus Bakım Süreleri, Kapsamı ve İşçilik (Bakım Paylaşımı Değil) olarak değiştirdi

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.