Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Aracımın Yakıtı Fazla TDCI

Murat Aslan

Soru

arkadaşlar araştırdığım kadarıyla forumda da belirtmişler bu aracın  yakıt özellikkleri oldukça iyi

fakat ben o değerleri yakalayamıyorum.

Erzurum ford servisini aradım randevu aldım dediler ki .. aracın deposunu fulleyeceksin 100 km yakıt testine çıkacağız 

bana bu durum çok komik geldi yok mu bunun daha  teknolojik hali

Allah aşkına ben zaten bunun testini yaptım da sana geldim.

bilir kişiler.. konu hakkında öneriniz nedir lütfen bi yardım

araç 1.6  2012 model 5000 km de styl dizel yeni aldım sayılır

Yakup Çağatay tarafından düzenlendi
imla
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

Tekrar merhaba

Elektrik ve elektronik alıcıların yakıt tüketimi üzerindeki etkisi ile ilgili olarak bende bir şeyler eklmek isterim.

Öncelikle tüm tespiplerinize katılıyorum :)

Eklemek istediğim Alternatör buna nasıl neden oluyor ...

Araştırmalarımın sonucunda ve deneyerek şu noktaya ulaştım.

Basitçe anlatmak gerekirse

Alternatör elektrik üretebilmek için manyetik alan oluşturmak zorunda...

Bu manyetik alan / mıknatıslanma neticesinde alternetörün kayış tarafından döndürülen mili ile alternatör gövdesi zıt kutup olması neticesinde biri birini çekiyor ve dönmek değil biribirine yapışmak istiyor. :)

Bu etki de alternaörün ortasında motor tarafından döndürülen mil üzerinde tutulma etkisi yapıyor.Bu nedenlede motor torku düşmesi nedeni ile yakıt tüketimi arttırılıyor.

Elktrik ihtiyacı nekadar yüksek ise bu tutulma etkisi de okadar yüksek oluyormuş.Yani sisteme giren her alıcı = yakıt sarfiyatı.

İşte akıllı şarj , akü izleme sistemi v.b sistemlerin devreye girme nedeni . :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

1.6 tdci aracım şuan yaklaşık 1400km de.1,5 ay önce satın aldım. İstanbulda yaşıyorum.Tüketim değerim 5,6 lt ve yoğun trafik içerisinde kullanıyorum.Ama vites geçiş uyarısına harfiyen uyuyorum ve eco mode da notumu vermiş,full yaprak :guitar:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Merhaba arkadaşlar yılbaşında Focus Style dizel araç almıştık ve daha öncesinde kiralık 95 hp trend focus kullandığımızı belirtmiştim ve aralarında bazı farklar olduğunu söylemiştim. Bu farklar değişik şekillerde devam ediyor. 115 hp style focus aracımızfull depo ile 600 km de ışık yakıyor şehir içi ve otoban kullanımı karışık ve genel olarak sakin kullanırız. style olan focus'u abim kullanır genelde arada bi değişerek devam eder geçen hafta sonu full depo yarım çizgisine gelmiş ve daha 220 km olmuş sayaç, benim sürekli kullandığım 95 hp lik focus a 100 tl lik mazot alırım (mazotu opetten alırız otobil sistemine bağlıdır) sakin kullanımda 400 450 km yaparım biraz agresif kullanımda 350 km yapıyorum ortalama yakıtım da kışın 5.0 dı şuara 5,8- 5,6 arası arada bir kalkışlarda özellikle rampalarda 1,2,3 vitesi aşırı zorlarım (5000 devir motoru sirkeliyor) kullanım şeklim işyeri ataşehirden evim bayrampaşa otobanda çok hız değişikliği yapmadan ortalama 110-130 km arası fazla trafiğe girmeden gider gelirim bu trend paketli 95 hp araç için gayet normal 200 tl ile 800-900 km yapabiliyorum ama style focus bezdirdi resmen dizel araba aldık yol yapıyoruz diye ama benzinli araba gibi akrabamız aynı zamanlarda 2012 passat trend 1.4 TSİ  aldı hesaplıyoruz nerdeyse onunki daha az yakıyor 5-10 kr fark ile bu yakıt işine çözüm getiremezsek satıp passat alıcam bende :wacko:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

benim aracım 3bin km de 1.6 benzinli uzun yolda 28 30 kuruş arası yakıyo şehir içi 50 kuruş 45kuruş civarı bu ilerde dahda düşer mi yoksa normal mi

Yakıt fiyatı düştüğü için kuruş hesabı yapmayın, depo doldurmadan doldurmaya km sayacını sıfırlayarak ve her zaman aynı şekilde yakıt alarak (tabanca ikinci kez atacak şekilde) L/100 km değerleri hesaplayın, üstelik en az 2-3 depo sonrasında değerlendirin. Verdiğiniz rakamlardan uzun yolda 6-6.5L, şehir içinde yaklaşık 10L/100 km tüketiyor görünüyor. Şehir içi biraz fazla gibi, ama trafik ve kullanım şekli bu farkı yaratabilir. Ekonomik kullanma bilginizi ve deneyiminizi arttırın ve zamanla izleyin bakalım, düşerse bilinçli kullanma ile düşer, daha fazla yol katetmekle dramatik bir fark beklememek lazım. 

Merhaba arkadaşlar yılbaşında Focus Style dizel araç almıştık ve daha öncesinde kiralık 95 hp trend focus kullandığımızı belirtmiştim ve aralarında bazı farklar olduğunu söylemiştim. Bu farklar değişik şekillerde devam ediyor. 115 hp style focus aracımızfull depo ile 600 km de ışık yakıyor şehir içi ve otoban kullanımı karışık ve genel olarak sakin kullanırız. style olan focus'u abim kullanır genelde arada bi değişerek devam eder geçen hafta sonu full depo yarım çizgisine gelmiş ve daha 220 km olmuş sayaç, benim sürekli kullandığım 95 hp lik focus a 100 tl lik mazot alırım (mazotu opetten alırız otobil sistemine bağlıdır) sakin kullanımda 400 450 km yaparım biraz agresif kullanımda 350 km yapıyorum ortalama yakıtım da kışın 5.0 dı şuara 5,8- 5,6 arası arada bir kalkışlarda özellikle rampalarda 1,2,3 vitesi aşırı zorlarım (5000 devir motoru sirkeliyor) kullanım şeklim işyeri ataşehirden evim bayrampaşa otobanda çok hız değişikliği yapmadan ortalama 110-130 km arası fazla trafiğe girmeden gider gelirim bu trend paketli 95 hp araç için gayet normal 200 tl ile 800-900 km yapabiliyorum ama style focus bezdirdi resmen dizel araba aldık yol yapıyoruz diye ama benzinli araba gibi akrabamız aynı zamanlarda 2012 passat trend 1.4 TSİ  aldı hesaplıyoruz nerdeyse onunki daha az yakıyor 5-10 kr fark ile bu yakıt işine çözüm getiremezsek satıp passat alıcam bende :wacko:

Araçlar, yollar, mesafeler, herşey birbirine karışmış. Tüketim hesaplama için yukarıdaki yönteme bakın. Dizel 115 PS tüketim değerleri için de şu başlığı inceleyin:

Passat'ı aynı şartlarda kullanıp tüketimini görmeden araç değiştirmeyin, başka araç sahiplerinin belirttiği cazip tüketim değerlerin de her zaman inanmayın. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Yakıt fiyatı düştüğü için kuruş hesabı yapmayın, depo doldurmadan doldurmaya km sayacını sıfırlayarak ve her zaman aynı şekilde yakıt alarak (tabanca ikinci kez atacak şekilde) L/100 km değerleri hesaplayın, üstelik en az 2-3 depo sonrasında değerlendirin. Verdiğiniz rakamlardan uzun yolda 6-6.5L, şehir içinde yaklaşık 10L/100 km tüketiyor görünüyor. Şehir içi biraz fazla gibi, ama trafik ve kullanım şekli bu farkı yaratabilir. Ekonomik kullanma bilginizi ve deneyiminizi arttırın ve zamanla izleyin bakalım, düşerse bilinçli kullanma ile düşer, daha fazla yol katetmekle dramatik bir fark beklememek lazım. 

Araçlar, yollar, mesafeler, herşey birbirine karışmış. Tüketim hesaplama için yukarıdaki yönteme bakın. Dizel 115 PS tüketim değerleri için de şu başlığı inceleyin:

Passat'ı aynı şartlarda kullanıp tüketimini görmeden araç değiştirmeyin, başka araç sahiplerinin belirttiği cazip tüketim değerlerin de her zaman inanmayın. 

Bilginizin engin olmasına hayranım mesleğiniz doktor yazıyor ama otomobil doktoru gibisiniz :)

Yakıtta yeni keşifler denemeler yapıyorum anlaşmalı olduğumuz opet den yakıt almamaya karar verdik ve petrol ofisinden alalım dedik hafta sonu 115 hp olan focus için 50 tl mazot aldım ve ataşehirden çıktım tekirdağ marmara ereğlisine ve ordan da çorlu ya gittim ortalama hızım 110 arada bir 130 km/s  ortalama yakıt 5.1 oldu ve 176 km de ışık yaktı 225 km yol yapmış oldum yani 200 civarında dolacak olan depo 900 km görmesi gerekiyor ama 650 km de ışık yanıyor artık depo da sorun olduğunu düşünmeye başladım ortalama yakıtım 0,25 kr, olmuş uzun yol sabit hız  acaba ilk bakımdan sonra yakıt düşermi daha başka nasıl ayar yapılması lazım chip tuning yapılsa düzelme olurmu acaba.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Merhaba arkadaşlar,bende de 2017 model 1.5 tdci trendx otomatik şanzıman var ve yakıt değerlerim şehir içi 7.4.

Yol boyunca tek bir ışıkta duruyorum ve 4-5 km lik yolda ortalama 50 km hızla gidiyorum.

Değerler çok değil mi sizce ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
36 dakika önce, Hamit Özdemir yazdı:

Bu durum için servise mi gitsem.Yapılacak birşey var mı ki bilemedim 

Daha önce yüksek yakıt tüketim problemi olup da

çözenler yol gösterirse daha iyi olur. 

İşiniz kolaylaşır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
1 saat önce, Hamit Özdemir yazdı:

Bu durum için servise mi gitsem.Yapılacak birşey var mı ki bilemedim 

Yb ekran verisi mi 7.4 ?

Depo doldurduğunuz lt ve yaptığınız km ile hesapladınız mı?

Belki de yb ekranı kalibrasyon probleminiz vardır.

Forumda daha önce hep düşük gösteren yb sorunları yazıldı, sizinki yüksek gösteriyor olabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.