Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Gezi Notları - Antalya Yakın Çevresi Ve Telefon Fotoğrafçılığı

Cem Boneval

Önerilen Mesajlar

Hocam çok güzel hepsi ellerinize sağlık.

Şahsen dSLR sahiplerinin bırakın cep telefonunu compact makinaları bile ellerine almalarına çok karşıydım bundan birkaç sene öncesine kadar. Ancak kullanıma sunulan ürünlere baktıkça ve performanslarını görünce artık bu inadımdan vazgeçtim. Boynumda asılı -ukalalık gibi algılamayın lütfen- birkaç bin dolarlık makina olmasına rağmen ben de cep telefonunu çıkarıp bazı çekimleri, basitçe, zahmetsizce ve rahatça geçekleştirip keyfime bakabiliyorum artık. Sonuçlar ise genel kullanım için oldukça yeterli bir süredir.

Tebrik ediyorum tekrar. Ellerinize sağlık. Bu arada instagram'da onder_peker olarak beni de bulabilirsiniz...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

makina olmasına rağmen ben de cep telefonunu çıkarıp bazı çekimleri, basitçe, zahmetsizce ve rahatça geçekleştirip keyfime bakabiliyorum artık.

Kesinlikle, bununla ilgili bir söyleşi hazırlıyorum ANFAD'a (fotoğraf derneği)...

Fotoğrafçılık biraz yön değiştiriyor.

Küçük ve elit bir zümrenin elinden kopup geniş kitlelerin hem zevk aldığı hem de yaratıcılığını ortaya koyabildiği bir uğraşa dönüşüyor.

Tabii cep telefonlarının sensörleri yeterli olsa da sabit diyafram olması, genelde çok kısa odaklı lensler kullanması ve Instagram gibi paylaşım ortamlarının kare formatı yeğlemesi gibi etkenler nedeniyle kendine göre bir kısıtlama var. Rekabet ve ifade şekli bu kısıtlamalar çerçevesinde gerçekleşiyor, ancak çok da güçlü iki yönü var: Başarılı, hızlı ve kolay görüntü işleme olanağı sağlayan uygulamalar ve anında paylaşım.

Hatta arkadaşlarla önce gönderme yarışı bile kendince keyifli.

Bu arada küçük bir not bununla ilgili, Selge'de oldukça zayıf Turkcell, ben hTc ile sorunsuz ve anında görüntüleri aktarırken iPhonograf arkadaşlar süründüler resmen... :)

Klasik fotoğrafçılığın yerini tutmayacağı kesin ama giderek popülerleşeceği ve kısa süre içerisinde sosyal paylaşım imkanları ile donatılmış fotoğraf makinelerinin artacağı da en az o kadar kesin...

Cem Boneval tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hocam size sonuna kadar katılıyorum. Yeni gelişen bu modanın klasik fotoğrafçılıgın yerini tutamayacağı kesin tabi. Ancak paylasimın kolaylığı ve insanların buna -bende dahil olmak üzere- çok önem vermesi giderek daha da popüler olacagi konusunu kesinlestiriyor.

Yeni çıkan modeller inanılmaz şeyler de vaad ediyor bizlere. Samsung'un Galaxy Camera modelini duymus olmalısınız. Hem bildiginiz compact bir fotoğraf makinesi. Hem de android calisan bir cihaz. Sabit diyafram olsa da fotoğraf kalitesi ile inanılmaz işler yapan Nokia'nin Pure View 808 modelini de mutlaka hatırlamak gerek. Etkin 38, toplamda 41 Mpix devasa sensörü ve Carl-Zeiss mercegi ile çektiği fotoğrafı bir compact makinadan ayırmak neredeyse imkansız idi.

SLR ile çektiğim fotoğrafları paylaşma konusundaki buyuk sikinti bile akilli telefonlar ile giderek kolaylasti. Makinayi ilk kez bir USB-OTG kablosu ile telefona bagladigimda "Kamera Baglandi" ibaresi ile karsilastigimda sok gecirmistim. Hafiza kartinin icindekileri doğrudan telefona import edebiliyor ve paylasimda da bulunabiliyorum.

Bakalım daha neler göreceğiz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Konu gözümden kaçmış meğerse Köprüçay üzerine de bir HES kurulması söz konusu imiş ve Bakanlıktan ÇED onayı çıkmış, yapıma başlanınca raftingçilerin tümüyle sudan çekilmesi gerekecekmış.

Hal böyle olunca yıllık 1.000.000 turist alan bölgenin, 11 köyü ve 36 rafting kuruluşu ile kurumaya terk edilmesi söz konusu olacak.

Dalaman ile beraber dünya çapında popüler rafting alanlarından sayılabilecek alanın ille böyle değerlendirmesi mi gerekiyor bilemedim.

Yazık...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kesinlikle, bununla ilgili bir söyleşi hazırlıyorum ANFAD'a (fotoğraf derneği)...

Fotoğrafçılık biraz yön değiştiriyor.

Küçük ve elit bir zümrenin elinden kopup geniş kitlelerin hem zevk aldığı hem de yaratıcılığını ortaya koyabildiği bir uğraşa dönüşüyor.

Tabii cep telefonlarının sensörleri yeterli olsa da sabit diyafram olması, genelde çok kısa odaklı lensler kullanması ve Instagram gibi paylaşım ortamlarının kare formatı yeğlemesi gibi etkenler nedeniyle kendine göre bir kısıtlama var. Rekabet ve ifade şekli bu kısıtlamalar çerçevesinde gerçekleşiyor, ancak çok da güçlü iki yönü var: Başarılı, hızlı ve kolay görüntü işleme olanağı sağlayan uygulamalar ve anında paylaşım.

Hatta arkadaşlarla önce gönderme yarışı bile kendince keyifli.

Bu arada küçük bir not bununla ilgili, Selge'de oldukça zayıf Turkcell, ben hTc ile sorunsuz ve anında görüntüleri aktarırken iPhonograf arkadaşlar süründüler resmen... :)

Klasik fotoğrafçılığın yerini tutmayacağı kesin ama giderek popülerleşeceği ve kısa süre içerisinde sosyal paylaşım imkanları ile donatılmış fotoğraf makinelerinin artacağı da en az o kadar kesin...

hocam anladığım kadarıyla fotoğraf çekimiyle epey uğraşınız var. tecrübe edip görmüşsünüzdür.,cep telefonlarının en azından bir kompak makine kadar  çekim yapanı varmı? düşük ışıkta kumlama yapmayacak ve hatta çektiğimiz fotoğrafları tableddireceğiz?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

hocam anladığım kadarıyla fotoğraf çekimiyle epey uğraşınız var. tecrübe edip görmüşsünüzdür.,cep telefonlarının en azından bir kompak makine kadar  çekim yapanı varmı? düşük ışıkta kumlama yapmayacak ve hatta çektiğimiz fotoğrafları tableddireceğiz?

Yeni nesil üst düzey telefonların hepsi (iPhone 4/4S/5, Galaxy S3, hTc One S/X/X+ vb. bunlar denediklerim) en az kötü bir kompakt kadar iyi fotoğraf çekiyorlar. Loş ortamda LED flaş kullandıkları için bazen sıkıntı yaşatabiliyor ama genelde 9*13 veya 10*15 baskı rahatlıkla kullanılabilir.

Örnek gece fotoğrafı, tam boyut değil (orijinali dört katı neredeyse) ve işlenmemiş (One S'den)

IMG_20121230_005329.jpg

Cem Boneval tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Konu gözümden kaçmış meğerse Köprüçay üzerine de bir HES kurulması söz konusu imiş ve Bakanlıktan ÇED onayı çıkmış, yapıma başlanınca raftingçilerin tümüyle sudan çekilmesi gerekecekmış.

Hal böyle olunca yıllık 1.000.000 turist alan bölgenin, 11 köyü ve 36 rafting kuruluşu ile kurumaya terk edilmesi söz konusu olacak.

Dalaman ile beraber dünya çapında popüler rafting alanlarından sayılabilecek alanın ille böyle değerlendirmesi mi gerekiyor bilemedim.

Yazık...

çok merak ediyorum bu kararları alan otoritelerin, bu bölgeden haberleri var mı, kararın altına imza atanlar, olay mahallini gelip görmeye tenezzül etmişler mi, projenin getirilerini götürülerini değerlendirmişler mi hiç sanmıyorum,  :mad:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

dgital slr'ler çıkmadan önce : film'li makinalar varken , aman canım dgital olurmu diyip burun kıvırdığım çok olmuştu ...

dslr makina kullanıyorum yıllardır , bu yeni çıkan compackt samsung sanırım bir makinası var Çok ama çok iyi : içimden de aman böyle makina olurmu , makina dediğin ele avuca gelecek , tuğla gibi olmalı diye kendi kendime burun kıvırıyorum kıvırmasına da ,  biryerden de fotoğrafçılığın geldiği nokta : adam yediği yemeğin , taktığı saatin fotoğrafını çekiyor 2 filtre ile   still life fotoğrafçılık yapıyor resmen :)

insanlar gittiği yerlerde forsquare ile chek in yapıyor , sonra imajlarını çekip instagramdan facebookta anında ne yaptığını ne yediğini paylaşıyor , zaten twitter ne işe yarar hayatta anlamam : e sektör bu yönde ilerlediği ve istekler bu yönde geliştiği için makineden facebook'a girsin küçük kompakt olsun , heryerde şipşak çeksin :)

Büyük Dslr makinalar üretim için oluşturulan parça stokları , üretim bantları olsun bunlar suyunu çektiği zaman elimizde gezdirdiğimiz binlerce dolar dediğimiz makinalar tedavülden kalkacak ... zaten dslr'deki ayna sistemi artık kullanılmayacak ... sonuç olarak makinalar %60 küçülecek ...

yani durum , eskiden yapılan şarkılar  ile 1 saatte yapılmış elektronik şarkılardaki gibi olacak ...  Eski fotoğraf sanatçılarının çektiği digital veya film baskı olsun fotoğraflar , bir monaliza veya çok değerli tablo gibi değer kazanacak ... tabii bu benim görüşüm :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.