Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Focus 3 1.0 Ecoboost Yakıt Tüketim Değerleri

Ahmet A.

Önerilen Mesajlar

Friday, June 30, 2017 - 09:35 tarihinde, Ercan Çelik yazdı:

5 litre bana hayal gibi geliyo sakin kullanmama rağmen uzun yolda bile 5.5 litrenin altına düşemedim. Bir sorun için servise randevu aldım gitmişken enjektörleri de kontrol etmelerini söyleyeceğim.

4.5 litre ortalamayı uzun yolda defalarca yakaladım. Hatta ikisi van erzurum arasında sürekli iniş çıkışlı olan yolda. Bu ortalamayı tutturmak için öncelikle arabada 1 kişi olacak. Klima açık olmayacak ve 110 km hızı geçmeyeceksiniz. Ani hızlanmalar falan yapmayacakasınız. Bu şartları yakalarsanız 4.5 litreyi görmek çok da zor değil. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 4 ay sonra...

Sayın Öğretmenim; öncelikle bu değerleri İstanbul içi nispeten yoğun olmayan akan trafikte yakaladığımı belirtmeliyim. Aracımı, genellikle okulum ve evim arasında her gün gidiş-geliş toplamda 50km yaparak kullanıyorum. Sakin ve fren kullanmamaya dikkat ederek, hızlanmaları aracın kendi ivmelenmesine izin vererek, vites değişimlerinde gaza yüklenmeden gaza hafifçe bas-çek yaparak kullanmayı, motor ısınmadan hızlanmadan sürmeyi kendime amaç edindim. Bu arada; bu değerleri, maksimum 90-95 km hızlarla elde ettim. İyi akşamlar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 4 ay sonra...

Ford Focus st line otomatik 1.0 ecoboost (2016) arabam var.Alalı 6 ay oldu ve daha 9000 km de.şehir içi 10 şehir dışı 6,5 altına inemedim.Sert araba kullanan biri değilim.Arabanın her türlü bakımı yeni yapıldı.(km dolmadan)Beş litrelerden bahsediliyor.Anlamadığım bu kadar farketmemesi gerekiyo.Ne yapmalıyım beni aydınlatır mısınız?Fabrika değerlerini geçtim sizin söyediğiniz değerlerin yanından bile geçmiyor.Her benzin aldığımda sıfırlıyorum ölçüyorum 10 litrenin bile üstünü görüyor şaka gibi...

Gökhan Cihan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

13 dakika önce, Gökhan Cihan yazdı:

Ford Focus st line otomatik 1.0 ecoboost (2016) arabam var.Alalı 6 ay oldu ve daha 9000 km de.şehir içi 10 şehir dışı 6,5 altına inemedim.Sert araba kullanan biri değilim.Arabanın her türlü bakımı yeni yapıldı.(km dolmadan)Beş litrelerden bahsediliyor.Anlamadığım bu kadar farketmemesi gerekiyo.Ne yapmalıyım beni aydınlatır mısınız?Fabrika değerlerini geçtim sizin söyediğiniz değerlerin yanından bile geçmiyor.Her benzin aldığımda sıfırlıyorum ölçüyorum 10 litrenin bile üstünü görüyor şaka gibi...

Anormal bir tüketim yok, beklenen performans buna benzer zaten.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

15 dakika önce, Gökhan Cihan yazdı:

Yanlış anlamazsanız sormak istiyorum 5 litre yakanlar nasıl yapıyor? Ya da ben neyi yanlış yapıyorum ecoboost bir yalan mı?

Manuel vites olmasın o baktıklarınız? Ayrıca 5 lt yakalanmaz diye bir sonuç çıkarmak doğru değil, amaç 5 litre ise buna uygun yol,trafik ve hız ile tutar. Fakat ortalamada bu (ş.içi) yakıt tüketimini, mevcut eski tam otomatik şanzımanla yakalamanız zor. 

Aracınızın eski yöntem (NEDC) ile ölçülmüş S&S etkili şehir içi tüketimi 7.4LT, siz bu araçla 9-10 yakıyorsanız ortada anormal bir durum yok demektir, sizin araca aracın size alışması ile mevcut tüketimleriniz de düşebilir. 

Forumda bu konular hakkında çok bilgi var, zaman ayırmanız dileğiyle. Burası yazdıklarımı biraz daha açabilir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

24 dakika önce, Gökhan Cihan yazdı:

5 litre yakanlar nasıl yapıyor?

Araçlarımız aynı. 21000 km oldu. 5 lt.leri uzun yolda 100u gecmediginiz sürece anca yapar. Sehir içi dur kalk ve kisa mesafeli gidişlerde en iyi degerin 9 lt olur.  Ama fazla dur kalk yapmadan defansif sürüş ile 50 55 km hızlarda gitmeyi becerebilirsen 7-8 arasi yakalayabilirsin. Birde hiz limitleyiciyi kullanmanda faydali olabiliyor.

Ramazan D. tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Cevaplarınız için teşekkürler:))

--0 dakika sonra eklendi--
3 dakika önce, Ramazan D. yazdı:

Araçlarımız aynı. 21000 km oldu. 5 lt.leri uzun yolda 100u gecmediginiz sürece unutun. Sehir içi dur kalk ve kisa mesafeli gidişlerde en iyi degerin 9 lt olur.  Ama fazla dur kalk yapmadan defansif sürüş ile 50 55 km hızlarda gitmeyi becerebilirsen 7-8 arasi yakalayabilirsin. 

Uzun yolda 100 ü geçmeyi açar mısınız??

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.