Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Focus 3 1.0 Ecoboost Yakıt Tüketim Değerleri

Ahmet A.

Önerilen Mesajlar

bugün Ankara Eskişehir arası denemek amaçlı 90 km sabit hızla ortalama tüketim 4,7 litre oldu

bir önceki denememde 5,7 idi

demek ki yeni arabalarda da rodaj  varmış. Zaten kullanım kılavuzunda da 1500 km. olarak belirtilmiş.

Motorun yürüyen aksam ile anlaşması ve zaman içinde verimliliğin artması tüketimi düşürse bile bu değer %15-20 düzeyinde olmaz.

Isı, nem, rüzgar, trafik durumu, taşınan ağırlık, kamyon arkasında girilen türbülans vb. pek çok faktörün ortak etkileşimidir bu fark. Bir sonraki denemenizde daha yüksek çıkarsa şaşırıp üzülmeyin diye yazdım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Motorun yürüyen aksam ile anlaşması ve zaman içinde verimliliğin artması tüketimi düşürse bile bu değer %15-20 düzeyinde olmaz.

Isı, nem, rüzgar, trafik durumu, taşınan ağırlık, kamyon arkasında girilen türbülans vb. pek çok faktörün ortak etkileşimidir bu fark. Bir sonraki denemenizde daha yüksek çıkarsa şaşırıp üzülmeyin diye yazdım.

doğru söylüyorsunuz ve benimde arabaya alışmam etkilemiş olabilir.

zaten bu değerleri gördükten sonra üzülmemde yersiz 5,7 l/h. de benim için iyiydi.

ayrıca bugün kurumun aracı (bipper) ile aynı yolda tüketimi 5,8 olarak görünce

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

güzel değerler, ben kısa mesafelerde klima kapalı, uzun mesafelerde açık biniyorum.

ş.içi 6 litreyi hiç geçmiyor, altına inebiliyor depodan depoya, o da 13 km uzağımda ki şehir merkezine ne kadar sık inersem ona bağlı..

e şehir merkezi, çok yakmıyor mu derseniz, aracımı sürekli otopark lara bırakıp işlerimi yayan hallederim... yakıt parasına otopark parasını mı dahil edeyim yoksa :D

burada 0-2 saat 2, 3-4 saati 3 tl

yaz tatiline çıkalım da ş.dışı verileride paylaşacağım..ama ben daha çok yakarım nüfus 5, bagaj dolu oluyor..

eski aracımda ş.içi 7 yakardım, bölünmüş yollarda hız 110 a çıkınca ş.dışıda 6,5-7 yaktım hep..90 iken 6 yı geçmezdi..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Geçtiğimiz haftasonu iki günlük İstanbul - Samsun yolculuğu yapmıştık.

Beş kişi ve dolu bagaj. Klima çok fazla çalıştırılmadı ve otobanda genelde 120-160 km/h arası hızlarla gidildi.

Şehiriçi - şehirdışı ortalama yakıt tüketimi yol bilgisayarında 6.4 lt görünüyordu, depo hesabı ise 6.3 lt çıktı.

(Ortalama hız ya 82 km/h, ya da 92 km/h idi, tam hatırlayamadım)

Kürşat Demirci tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Sevgili Ford kullanıcıları, öncelikle trend x 1.0 ecoboost aracımı 1 ay önce teslim aldım. Aracı alırken golf 1.2 modeli ile kararsız kaldım ve her ikisi ile test sürüşü imkanım oldu, ancak bir kaç sebepten ötürü forda karar getirdim. Benim için aracın benzinli olması ve düşük yakıt tüketimi vaad etmesi önemliydi. Ancak şu ana kadar ortalama yakıt tüketim değerleri bana yüksek geliyor, aracım 575 km'de ve yalnızca şehir içinde kullandım. Kullanım tarzım oldukça sakindir. Yakıt tüketim değeri ise 100 km'de 8.7 lt. Bunda henüz uzun yol yapmamış olmam, motorun yeni olması, çok yüksek devirlere çıkmamış olmam etkili midir ? Tecrübeli arkadaşlar deneyimlerini paylaşırsa sevinirm.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yakıt tüketim değeri ise 100 km'de 8.7 lt.

Sorularla başlamalı: 

Sakin kullanmak her zaman ekonomik kullanmak anlamına gelmeyebilir. 

Vites geçiş ikazlarına uyuyor musunuz?

Sıkça boşta gitmesine izin veriyor musunuz?

Güzergahta dur-kalk yoğun mu?

Günlük ne kadar mesafede gidip geliyorsunuz?

Ortalama hızınız ne?

Verdiğiniz değer yol bilgisayarı verisi mi? Yoksa depo doldurma sonrası hesaplama mı?

Lastik havalarını kontrol ettiniz mi?

Gelelim önerilere:

Sakin sinirlinin karşıtı olarak kullanılıyorsa her zaman ekonomiye yardımcı olmayabilir. Vites geçiş uyarılarına göre vites değiştirir, seyir hızına çabuk çıkar ve küçük pedal hareketleri ile hızınızı korursanız tüketim düşer.

Öndekini yakın takip etme dürtüsü tüketimi arttırır, aynı şekilde trafiğin duracağını tahmin ettiğiniz şartlarda ayaktan gazı çekmeden, ya da boşa atarak durma noktasına yaklaşmak da. Vites küçülterek ve rölanti devrine kadar vitesten çıkarmayarak durmayı hedefleyin.

Kısa mesafelerde motorun yeterli ısınma şansı olmadan yapılan sürüşler tüketimi arttırır.

Düşük lastik hava basıncı da tüketimi arttırır.

Yol bilgisayarı bazen fazla bazen az gösterebiliyor, yani kalibrasyon hataları nadir de olsa olabiliyor. Bu nedenle depo hesabı ile sağlama yapın: Depoyu tabancanın ikinci atışına kadar tam doldurtun, km'yi sıfırlayın, depoyu bitirip aynı yöntemle tekrar tam doldurtun ve aldığınız yakıt miktarını katettiğiniz yolun 1/100'üne bölün. Bunu en az iki kez yapın.

Motorun erken dönemde biraz daha müsrif olduğu doğru olsa bile benzinlilerde bu fark %5-10'u ancak bulur. Zamanla gelen tüketim düşüşü biraz da sürücünün aracın huyunu suyunu kavramasından kaynaklanır.

Sonuçta verilen değer bu motor için yoğun Istanbul trafiğinde olmayacak bir değer değil, ancak yukarıdaki kontrolleri yapmakta ve bir süre daha izlemekte yarar var.

Bu arada hayırlı olsun, güle güle kullanın...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İncelemenizde fayda olabilir. Ben ne kadar "agresif" kullanırsam kullanayım max. 7.5 ortalama gördüm. Şuanda ş.içi 5.9 ort.  :hmm:

Cem abinin tavsiyelerine en az bir ay uyup gözlem yapmak gerek, hala aynıysa bir sorun vardır....

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Öncelikle Cem abi tavsiyelerin için çok teşekkürler. Tecrübe bu olsa gerek :) Söylediğin hususların bazılarına dikkat ediyordum ancak hepsine değil. Ayrıca verdiğim tüketim değerleri yol bilgisayarındandır. Lasitklerin hava basıncı da normal. Ahmet paylaştığın veriler harika, umarım aracım 7.000 km ye geldiğinden aynı rakamları bende yakalarım. Yalnız ben aracımı henüz uzun soluklu bir otoban sürüşüne çıkaramadım. Örneğin benim araçta ortalama hız 22 km/h :/  Bunun yanında istanbul trafiği bence diğer şehirlere göre tüketimi  %5-10 artıtırır gibi. Son olarak sayfandan incelediğim kadarıyla deneme yaparken ortalama tüketimi sıfırlıyorsun. Ben bunu hiç yapmadım, serviste arabayı teslim aldığımda km 10 ve ortalama yakıt tüketimi 34.5 lt/km idi :) Tabi bu ortalama tüketim değeri yavaş yavaş aşağılara indi, ancak ilk başlarda bu düşüş çok hızlı iken ortalama tüketim 10 lt/km'nin altına indiğinden yavaşladı. Şu anda her işe gidip geldiğimde (yaklaşık 20 km) tüketim değeri 0.1 orarında azalıyor. Önümüzdeki hafta istanbul adapazarı yolculuğundan sonra tüketim değerinin 7 lt/km lere inmesini umuyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

sayfandan incelediğim kadarıyla deneme yaparken ortalama tüketimi sıfırlıyorsun. 

Denemeden denemeye değil, Depoyu fulleyince sıfırlıyorum ki Yol bilgisayarı dışında pompa hesabını da yapabileyim  :yeah:

edit: İstanbul trafiğinde min 7-7,5 yakması normaldir bencede.... 

Ahmet A. tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Neden sıfırlamıyorsunuz peki ?

Açıkçası sıfırlanabildiğini bile bilmiyordum. Ahmetin tavsiyesine uyarak depoyu sıfırdan fulleyip yol bilgisayarı ve manuel kontrol yapmayı düşünüyorum. Benim koşullarımda ortalama tüketim 7 lt/km civarında gelirse harika olur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Açıkçası sıfırlanabildiğini bile bilmiyordum. Ahmetin tavsiyesine uyarak depoyu sıfırdan fulleyip yol bilgisayarı ve manuel kontrol yapmayı düşünüyorum. Benim koşullarımda ortalama tüketim 7 lt/km civarında gelirse harika olur.

bence bugun eve giderken sıfırlayın, doldurunca tekrar sıfırlarsınız. 34.5 gibi bir ortalama her ne kadar 10 kmlik olsa bile ortalama tüketimi 0.5 kadar artırıyor. yani geçen 565 kmdeki ortalama yakıt tüketiminiz yol bilgisayarına göre 8,2 diyebiliriz

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yardımlar için teşekkürler, önerileriniz uygulayıp tüketim değerlerini kontol edicem. Eğer istediğim rakamları elde edebilirsem, uzun yıllar araçtan vazgeçmeyeceğim gibi, çünkü performans ve konforu beklediğimdem daha iyi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.