Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Yokuş Aşağı Benzin Yakıyor

Muzaffer Karaman

Soru

Merhaba arkadaşlar.

Benim 2009 model otomatik 100PS titanium focus'um var.

Benim sorunum şu.

Örneğin baya dik bir yokuş arabayı aşağı salıyorum gaza basmıyorum 4. vitesteyken en az 2 lt. benzin yakıyor ama 3. vitese aldığımda 0 yakıyor. Aynı durum araba düz yolda giderken de gerçekleşiyor. 4. vitesteyken hiçbir zaman 0 göremedim. Başka araçlar - golf, astra- falan düz yolda giderken ayağını gazdan çek eğer hızın iyiyse hiç yakmıyor. Aynı yerde benim araç yakıyor.

Acaba bu yazılımsal bir sorun olabilir mi?

Teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu soruda 10 cevap bulunuyor

Önerilen Mesajlar

• 0
Sizin araba 115 Ps bu arada Araba çalıştığı sürece Benzin yakar :)
Tamamen hatalı olmuş. Araç 100 ps, araç gaz'a basmazsanız çeşitli durumlarda yakıt harcamaz. Konuya gelince, hata yok aracın karakteri o. Diğer marka modeller farklı şanzumana sahip manuel olsaydı karşılaştırırdık
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Tamamen hatalı olmuş. Araç 100 ps, araç gaz'a basmazsanız çeşitli durumlarda yakıt harcamaz. Konuya gelince, hata yok aracın karakteri o. Diğer marka modeller farklı şanzumana sahip manuel olsaydı karşılaştırırdık

Opel 2009 model otomatik olanlardan. Joystik gibi vites. Yarı otomatik oluyor sanırım.

Golf ise 2011 model golf 6 düz vites.

Ayrıca üçte yakmıyor ama dörtte yakıyor. Yazılımla düzeltilebilen bir şey olamaz mı acaba?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

manuel vitesler için konuşuyorum:

araç yokuş aşağı inerken viteste iken yakmaması için iniş ivmesinin motoru belli devire çıkarması lazım. yani diyelim (sallıyorum biraz) 60la giderken 5 te yakar, 4 te yakar, 3 e gelince yakmaz. çünkü yokuş aşağı inme ivmesi devir kadranını 2000e yaklaştırdığını göreceksiniz. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Yokuş aşağı inerken devri rolanti devrinin azcık üstünde kalması yeterli manuel vitesli araçlarda yakıt harcamaz. Ancak otomatik vitesli araçlar hakkında kesin bir bilgim yok. Fakat kullanmış olduğum CVT şanzımanlı C max yokuş aşağı inerken vites büyültüyordu, o araçta anlık tüketim göstermiyordu yol bilgisayarı, fakat vites büyülttüğüne ve devir arttığına göre yakıt harcamıyordur diye tahmin ediyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

manuel vitesler için konuşuyorum:

araç yokuş aşağı inerken viteste iken yakmaması için iniş ivmesinin motoru belli devire çıkarması lazım. yani diyelim (sallıyorum biraz) 60la giderken 5 te yakar, 4 te yakar, 3 e gelince yakmaz. çünkü yokuş aşağı inme ivmesi devir kadranını 2000e yaklaştırdığını göreceksiniz. 

hem yakmaması hem de akünün şarj olması için bir alt vitesi tercih ediyorum ben de. otomatikte tercih ediliyor mu bilmiyorum, hiç kullanmadım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

manuel aracım var..normal kullanımda gazdan ayağımı çekince yokuş aşağı hatta düz yolda bile değer 0..(ama rolanti devrine yaklaşırsa araba titrer) ama hız sabitleyicide iken yokuş uzunsa hiç yakmayacak değere yokuşun sonunda geliyor..ama yokuş kısa ise az da olsa yakmaya devam ediyor..herhalde otomatikte ki mantıkta bu..yakıtı az az verdiği için belli viteslerde belli bir hızın altına düşürmüyordur sanırım..yani 4. viteste ise araba en az 50 yapmalı ise ve araç 50 nin altına gelecek kadar yavaşlıyorsa az da olsa yakıt pompalıyordur sistem..ama araç hızlanıyorsa yakmaması lazım.. şanzımanın çalışma mantığı ve yazılımındandır..içiniz rahat etmesi için servise sorabilirsiniz..birde araca ne zamandır sahipsiniz ve eski hali nasıldı..

Mehmet Demir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

aracın hangi viteste olduğu deil,o an hangi devir aralığında olduğu önemlidir.otomatik için 1500 dd ve altında yakıt tüketimi başlar.3. vitesin 4`e göre daha yüksek devirde olacağından motor kompresyona biner tüketim sıfırlanır.bu durum düz yol yada yokuş aşağı fark etmez.dikkatinizi çektimiş olabilir otomatikte gazdan ayağınızı çektiğiniz anda araç ani olarak yavaşlama eğilimi gösterir,manuel`de ise bu süre bayağı uzundur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.