Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Focus 3 İlk Bakım Bilgileri

Eser Ekinci

Soru

aracımın ilk bakımını yaptırdım hayırlısıyla.

yapılan işlemler: 

*5w30 motor yağı FMY marka(orjinal ürünmüş ama ilk defa duydum)

*yağ filtresi

*hava filtresi

*1 litre antifriz (kırmızı)

*1 litre şanzıman yağı

fren balataları kontrolü, süspansiyon kontrolü, fren ve direksiyon hidrolikleri kontrolü, iç-dış yıkama :)

bana çıkarılan fiyat kdv dahil 181 TL işçilik hariç.

fiyat dengeli ama bazı sorularıma yanıt alamadığım için biraz buruk kaldım. örneğin aracıma aksesuar kataloğunda belirtilen kapı eşiklerinin maliyeti ve mümkünse altına mavi led uygulaması, yazılım güncellemesi ile sync yüklemesi, araç harekete geçince 4 kapının kilitlenmesi meselesi(bu konuda aracın yazılımı test edildi, yüklü programlar ve donanım listesine göre şu anda hiçbir focus 3 için ilgili modül bulunmadığı belirtildi.), renkli yol bilgisayarı ekranının maliyeti gibi konular askıda kaldı. ötesinide ben sormadım. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

Bize sorun onlarıda diyormuşum.

Eşiklere mavi led felan eğer orjinal aksesuar olarak yoksa dışardan bakacağız. Vardır illaki.

Sync yüklemesi yapmazlar %90 donanımda yoksa.Belli de olmaz modül veya parça farklılığı yoksa belki yaparlar..

Kilitlenme yok dedilerse yoktur.

Renkli ekran'ı temin etme şansınız var focus 3 genel bilgi kategorisinde başlık mevcut.Arayıp sorabilirsiniz otosan çok pahalı satar değmez.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

servise sormak istediğiniz her şeyi buradan daga düzgün cevaplarla öğrenebileceğinizi düşünüyorum, (teknik konular hariç tabi)

181 tl uygunmuş, işçilik olarak ne alfıklarını da yazsaydınız keşke, fikir verirdi diıer arkadaşlarımıza,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Niye yağ tapası yok parça listesinde?

Benim listede de standart 15bin bakım kalemleri var. Yazılım yükleme, aks keçe değişimi vs yer almamış. Özellikle aks keçe değişimi hatalı parça ve değişimi  kayıtlara girmesin diye yazılmamış olabilir.   

Şimdi bu aks körüğü bir çok araçta değişti peki değişmeyenler kontrol aşamasında atlandımı yoksa hepsine aynı parça takılmadımı yani şunu demek istiyorum kaçak varsa hepsinde olması gerekmez mi???

Her parti üretimde olmayabilir belli aylarda üretilen araçlarda olabilir. Benim araba yanılmıyorsam 15/09/2011 üretimliydi. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Benim listede de standart 15bin bakım kalemleri var. Yazılım yükleme, aks keçe değişimi vs yer almamış. Özellikle aks keçe değişimi hatalı parça ve değişimi  kayıtlara girmesin diye yazılmamış olabilir.   

Her parti üretimde olmayabilir belli aylarda üretilen araçlarda olabilir. Benim araba yanılmıyorsam 15/09/2011 üretimliydi. 

Aslında garantiden yapılan işlemlerin servisçe kayıt altına alındığını ancak ödemede dikkate alınmadığı için faturaya yansımadığını düşünüyorum.

Yine de yapılan işlerle ilgili bir yazılı belge verilmesini talep etmek lazım.

Kullanıcı unutulabilir. Garantiden değişimin de garantisi var sonuçta; bu normal garanti süresini de aşabilir. Kötü niyetli bir yaklaşım nasir de olsa durumu suistimal edebilir.

Hele ki değişim yapılıp da bilgi verilmiyorsa bu kabul edilebilir değil kesinlikle. 

Konuya dönersek gerçekten şanzımanın yağ eksiltmesi yeni araçta olası değil demek yanlış olmaz.

Aynı şekilde su eksiltme olmadan 1L antifriz eklenmesi söz konusu olamaz.

Bu şartlarda kuşkucu olmanın hiç zararı yok.

Keçe sorunu kronik bir sorun ve Focus'a özgü değil. Ford'un bu konuda yayınlanmış servis bülteni var, ayrıntılar bağlantıda: http://www.motor-talk.de/forum/aktion/Attachment.html?attachmentId=714103

Sonuçta size de çıkabilir durumu, nadir ama mümkün.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Kullanıcı unutulabilir. Garantiden değişimin de garantisi var sonuçta; bu normal garanti süresini de aşabilir. Kötü niyetli bir yaklaşım nasir de olsa durumu suistimal edebilir. Hele ki değişim yapılıp da bilgi verilmiyorsa bu kabul edilebilir değil kesinlikle.   

Bana sözlü söylediler. Bu durumda yağda genelde 1lt gibi bir eksilme oluyor onuda  tamamladık dediler. Tekrar oluyormuş parça hatalıymış dedim, düzelttiklerimiz bize aynı arıza ile geri dönmedi dediler. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Aslında garantiden yapılan işlemlerin servisçe kayıt altına alındığını ancak ödemede dikkate alınmadığı için faturaya yansımadığını düşünüyorum.

Yine de yapılan işlerle ilgili bir yazılı belge verilmesini talep etmek lazım.

Kullanıcı unutulabilir. Garantiden değişimin de garantisi var sonuçta; bu normal garanti süresini de aşabilir. Kötü niyetli bir yaklaşım nasir de olsa durumu suistimal edebilir.

Hele ki değişim yapılıp da bilgi verilmiyorsa bu kabul edilebilir değil kesinlikle. 

Konuya dönersek gerçekten şanzımanın yağ eksiltmesi yeni araçta olası değil demek yanlış olmaz.

Aynı şekilde su eksiltme olmadan 1L antifriz eklenmesi söz konusu olamaz.

Bu şartlarda kuşkucu olmanın hiç zararı yok.

Keçe sorunu kronik bir sorun ve Focus'a özgü değil. Ford'un bu konuda yayınlanmış servis bülteni var, ayrıntılar bağlantıda: http://www.motor-talk.de/forum/aktion/Attachment.html?attachmentId=714103

Sonuçta size de çıkabilir durumu, nadir ama mümkün.

o teknik servis bültenini benim araca 3 kez uygulamışlardı abi sonuç yine malumdu 

Bana sözlü söylediler. Bu durumda yağda genelde 1lt gibi bir eksilme oluyor onuda  tamamladık dediler. Tekrar oluyormuş parça hatalıymış dedim, düzelttiklerimiz bize aynı arıza ile geri dönmedi dediler. 

siz yinede 3 -5 bin km sonra kontrol ettirin engin bey

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Her parti üretimde olmayabilir belli aylarda üretilen araçlarda olabilir. Benim araba yanılmıyorsam 15/09/2011 üretimliydi

Engin aslında park yerinden ayrılırken genelde bir göz atarım ve şimdiye kadar hiç gözüme çarpmadı, senin hiç dikkatini çektimi.Aşağı yukarı araçlarımız aynı zamanlarda üretilmiş benimki de 10 ayda  da üretilmiş, bakımda herhangi birşey söylemediler de acaba gözden kaçmış olabilir mi diye aklıma takıldı..Olmazsa tekrar bir kontrole gideyim..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Hayırlı olsun?

Bir kaç soru...

Niye 1L antifriz?

Niye 1L şanzıman yağı (Engin'in hafiyeliğine  :claps: )

Niye yağ tapası yok parça listesinde?

Bu arada FMY = Ford Motor Yağları = OPET ürünü

cem bey 1 litre antifiriz meselesi arabanın antifirizi minimum çizgisindeydi. 1 lt şanzuman yağı ise usta kontrol sırasında biraz eksilme olduğunu bununda ilk bakım öncesi yağsız gelen aaraçlarda parçalara tutunan ve süzülmeye karşı koyan miktar olduğunu belirtmişti. şanzuman için castrol yağ konuldu. biraz sonra arabadan faturayı alayımda kullanılan bütün malzemelerin listesini ve işçilik kısmını paylaşayım. dün yazmayı unutmuştum ayrıca alt karter yağ tapasınıda değiştirmişlerdi. orjinal sileceklerin çiftinin 96 TL olduğunda öğrendim ama değiştirme ihtiyacı hissetmedim.

bir arkadaşımda toyota auris d4d confort extra için ankara servisten bakım randevusu almışta, tahmini verilen fiyat olarak 800-850 TL gibi meblağlar konuşulmuş. doğuş oto VW serviste polo 1.4 comfortline benzinli araç için 45 bin bakımına 490 tl istenmiş. kaynakları iş arkadaşlarım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

cem bey 1 litre antifiriz meselesi arabanın antifirizi minimum çizgisindeydi. 1 lt şanzuman yağı ise usta kontrol sırasında biraz eksilme olduğunu bununda ilk bakım öncesi yağsız gelen aaraçlarda parçalara tutunan ve süzülmeye karşı koyan miktar olduğunu belirtmişti.
OK

1. Motor soğutma sıvısı düzeyini düzenli takip et.

2. Uzun süre park ettiğin yerlerde park ettikten hemen sonra ve ayrılmadan sağ ön altta yağ lekesi olup olmadığına bak. (Bu işe yaramıyormuş, pardon)

Her ihtimale karşı...!

Cem Boneval tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
OK

1. Motor soğutma sıvısı düzeyini düzenli takip et.

2. Uzun süre park ettiğin yerlerde park ettikten hemen sonra ve ayrılmadan sağ ön altta yağ lekesi olup olmadığına bak.

Her ihtimale karşı...!

uyarınız için teşekkür ederim. bu basit görsel kontrolleri her zaman dikkate almışımdır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.