Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Karda/buzda Sürüş Teknikleri Bilgiler/öneriler/sorular/videolar

Mertcan Çelik

Önerilen Mesajlar

Tutucu bir ihtiyar olarak çorbayı biraz ben de karıştırayım...;

1. Kış lastiklerinin kanuni zorunluluk olduğu şu devirde sanırım yaz lastikleri ile karlı buzlu yollara çıkmanın aklıevvelliğin ötesinde bir tür suç sayılacağını düşünmekte yarar var. Ustalığına güvenip yola çıkan "bir şey olmaz"cılar sadece kendilerine zarar verme riski taşımıyorlar, aynı zamanda etraflarındaki kişileri de tehlikeye atmış oluyorlar ve ne yalan söyleyeyim benim için alkollü araba kullanmakla eş değer. Demek ki neymiş: Kış lastiği olmadan kara çıkmayacağız!
  2. Karda araç kullanmak bir felsefedir ve felsefenin özünde de olabildiğince yumuşak olmak yatar. Şimdi eminim androjen yüklü ve karda tepişmeye hazır bir sürü gence bu ifade hafif ve de biraz mizahi gelecek. Ama başarının anahtarı yumuşaklıktır. Kalkış, ivmelenme, frenleme, direksiyon hareketleri hepsi olabildiğince yumuşak olacak. Kar yumuşak dokunuşları sever...
  3. Çıktığınız yolda kuru hava koşularında gittiğiniz süratin yarı değerinde seyir halinde olun ve önünüzdeki araçla normalde bıraktığınız mesafenin 3 (yazı ile ÜÇ) mislini bırakın. Kar yavaşlığı ve mesafeli olmayı sever.
  4. Arkadaşların daha önce yazdığı doğru; olabildiğince üst viteslerde kullanın, aracınız 1500-2000 dd arasında seyir halinde olsun, kalkarken ikinci vitesle kalkın. Zamane motorların turboları düşük devirlerde dahi yeterli tork üretiyor, Düşük devir/büyük vites yumuşaklığı sağlar. Karda ekonomik araç kullanma ilkeleri işe yarar.
  5. Hızı iyi ayarlamak esastır, kaymayacak kadar yavaş, yolda kalmayacak kadar hızlı olmanız gerekir. Rampa çıkarken yokuş bitene kadar vites değiştirmeyeceğiniz bir hızla başlayın çıkmaya. İnerken de yokuşun başında yavaşlayın ve uygun viteste hafif hafif fren dokunuşları ile aracın hızlanmasını engelleyerek inin. Karda denge esastır, aşırılıkları sevmez.
  6. Bir engelden kurtulmanın ilk yolu fren yapmak değil aracın yönünü değiştirmek olmalıdır eğer şartlar imkan veriyorsa... Karda kaçınmak esastır
  7. Çekiş kontrol sistemi hafif patinajlarda işe yarar, ancak dik ve buzlu zeminde patinajın yoğun olacağı ortamda motoru stop ettirecek kadar engel teşkil edebilir, bu şartlarda kapatılması uygun olur. ESP ise asla devreden çıkarılmamalıdır (zaten Mk.3'de böyle bir imkan yok). Karda teknoloji iyi bir yardımcıdır
  8. Kayma durumunda ayağınızı yavaşça gazdan çekip hatta gerekirse debriyaja basarak direksiyon ile düzeltici kontrol yapın. Viraj dışına kaymada viraj yönüne, arkası kopar ve viraj içine doğru dönerse de viraj dışına doğru yavaşça direksiyon ile dengeleyin. Daima gitmeniz gereken yöne bakın, tecrübe göstermiştir ki kişi direksiyonu baktığı yöne kırmaktadır
  9. Özellikle arka tekerleklerin el freni çekilerek veya debriyaj ani bırakılarak, ya da arkadan itişlerde fazla gaz verilmesi ile kilitlenmesi/patinaja düşmesi ve traksiyon kaybetmesi olasıdır, bu durumda sürüş aksınız düz değilse kendi etrafınızda dönebilirsiniz, tadını çıkarın...!  :kıhkıh:
  10. Bol karda daha önce açılmış izleri takip edin, çok şeritli yollarda en temiz şeridi tercih edin. 
  11. Akünüz, yakıt deponuz, antifrizli cam suyunuz yeterince dolu olsun.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar...

Karı görsek daha fazla detay yazarım ama nerdeee!?

Cem Boneval tarafından düzenlendi
  • Beğen 7
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

tcs yi kullanmak  tam tersi yokuşlarda daha çok işe yarıyor

nevşehirde buzda yokuş çıkmadın heralde sen , tcs ile buzda bir yokuş çık arabanın anahtarlarını sana vericem ... 

aktif olunca teker daha yavaş dönecek ,nasıl yola tutunsun hızlı dönen teker yavaş dönecekki yola tutunacak

mantık yürütüyorsun , pratikte denemediğin çok belli ...   

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

5. viteste 50-60 la motoru titretmeden gitmek çok zordur, karda hiç gitmez diye düşünüyorum..hele tırmanışta..

en iyisi tırmanmadan küçük vites yüksek devir kullanılmalıdır. zaten bu devir ani tepkilerinizi emer..

(atıyorum)yani siz 30 la tırmanırken 2. vites 3000 devir yapıyorsa gaza köklesenizde devir 3500-4000 e de çıksa hızınız

35 i geçmez..sizin verdiğiniz panik tepki tekerlere yansımayacağından kaymak olası değildir..

dik yokuşta 2. vites, normal yokuşta 2 de olur 3 de..ama hızınız 25-35 arası olsun..(arabanın ağırlığından araç yavaşlamamalı,

hızından patinaja düşmemeli)

tekerler harmonik mi derler homojen mi derler neyse işte..sabit hızla yani atıyorum sn de 3 turla dönmeliki

kaymasın.. tüm bunlarda olmazsa olmaz kar lastiğidir.. yaz lastiği ile herşey sakat..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@çağlar çetinkaya

Emin misiniz?

Yokuşlarda TCS'yi kapatmak faydalıdır.Çünkü araç patinaj çekecek ve buzun veya karın altında kuru bir zemine ulaşacak.Böylece yokuş çıkılabilir.Tam tersi TCS'yi açarsanız motordan gelen gücü aracı patinaja düşürmemek amacıyla azaltacağı için motor stop edebilir.

Alper Arda Yazar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

benim ne yapıp yapamayacağımı nereden biliyorsun :cnvr:   :muha: , şaka bir yana , tabikide esp kapatmamak ve asr yide düz yol dışında , yokuş çıkarken kapatmak gerekli  ...   yoksa adamlar yapmış ,,, ama gönderdiğim videoda audi için konuşan elemanda , esp off yapıyor , eğlenmek istiyorsa kapatacaksın ...

ama benim arabada kapanmıyor ...  çok ilginç ... geç devreye giriyor ama kapatılabilmeside gerekli ....

:kıhkıh:  :kıhkıh:  Aynı duyguları paylaşıyoruz da ortalama bir sürücüye yanlış yol göstermemek için, normal veya sakin kullanıma göre öneriler vermeye çalışıyoruz. İkinci bir başlık tabikide gerekli: Kar kışta eğlenme teknikleri :D

ESP dediğimiz sistem beklenmedik kaymalarda arabanın gitmesi gereken yere doğru gitmesini sağlamakta en basit haliyle:

www.youtube.com/watch?v=ncE-Vk7egRo

TCS dediğiniz de traction control system, Ford'da ve çoğu arabada hiç kapanmayan bir çok elektronik sistem var destekleyen. Mesela EBD ve ABS bunlara örnektir.

Şimdi ESP ve ASR aracın düzde daha fazla yol tutmasını direkt olarak sağlamaz, ancak patiye sarmaması ve kontrolün sizde kalmasını sağladığı için dolaylı olarak katkıda bulunurlar.

Teorik olarak arabasını mükemmel tanıyan çok çok iyi bir sürücü ESP haricindeki sistemlerin hiçbrine ihtiyaç duymadan bu sistemlerin açık olduğu bir durumdan daha hızlı gidebilir ki spor araçlardaki genelde Sport+ diye geçen modlar bunu amaçlamaktadır.

Tamamen kapatılırsa karda kışta quattro videosunda olduğu gibi bolcana eğlenilebilir. Özellikle 4 çeker veya arkadan çekişli araçlarda bu eğlence kat kat artabilir bile :) .

Önden çekişle ESP kapatılamadan ne kadar eğlenilebileceğini de Ankara'da gece başlayacak yoğun kar yağışı ile test ettiğimde görmeyi planlıyorum  ^_^

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

TCSyi kapatın diyenler videoyu izlemedi sanırım,

, jaguar'ın tcs'i nasıldır bilemem ama , focusta TCS açıkken yokuşun ortasında araba duruyor ...   

Tolga Başaran tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

nevşehirde buzda yokuş çıkmadın heralde sen , tcs ile buzda bir yokuş çık arabanın anahtarlarını sana vericem ... 

mantık yürütüyorsun , pratikte denemediğin çok belli ...   

esp-tcs yi kapatın diyenlerin karda araç kullanmadığı belli zaten  bakın Ozan arkadaş ne diyor videoyu izleyecekmişiniz ,ben izlemedim ama izlesemde ne dediklerini anlamıyorum..

Tolga arkadaşım sen herhalde pratikte denemedinki belli oluyor...Buralar kış memleketi ben ilçedeyim burası daha da karlı merkeze göre  sizin oralara benzemez,yollarda hala kar buz var ,4 gün önce kar yağmasına rağmen  erimedi ve tam anlamıyla açılmadı yollar,hergün ben 60 km karın buzun üstünde okula gidip geliyorum bazı yerler tipilediği için yola kar birikiyor 20-25 cm kar yüksekliği oluyor bir kere bile yolda kalmadım çok şükür esp-tcs hep açık birkere bile aracımla en ufak bir sıkıntı yaşamadım ,çok güzel yokuşlarıda tırmanıyorum ,yolda da iyi gidiyor tcs nin yararını özelliklede yokuşlarda görüyorum...tcs hep açık hergün yokuşta çıkıyorum karlı buzlu yolda hiçte arabanın stop ettiği olmadı...istersen tcs açık şekilde birgün karlı buzlu yolda  yokuş çıkarken bir video çekip ekleyeyim sende gör bak nasıl çıkıyormuş yokuşu...Cem bey de benim söylediğim şeylere benzer şeyler söylemiş bazı yorumlarında örneğin yüksek vitesle gitmek,yokuş çıkmadan önce uygun vitesi seçip aracın çıkabileceği hıza göre o vitesle çıkmak ,vitesi fazla değiştirmeden çıkmak , esp yi açık tutmak vb 

, jaguar'ın tcs'i nasıldır bilemem ama , focusta TCS açıkken yokuşun ortasında araba duruyor ...   

benim tcs hep açık hiçte yokuşta falan durmuyor daha güzel çıkıyor tcs ile  kendi deneyimlerimi ve tecrübelerimi yazıyorum ben ordan burdan video paylaşmıyorum

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@çağlar çetinkaya

Emin misiniz?

Yokuşlarda TCS'yi kapatmak faydalıdır.Çünkü araç patinaj çekecek ve buzun veya karın altında kuru bir zemine ulaşacak.Böylece yokuş çıkılabilir.Tam tersi TCS'yi açarsanız motordan gelen gücü aracı patinaja düşürmemek amacıyla azaltacağı için motor stop edebilir.

sen emin misin arkadaşım hergün karın buzun üstünde cirit atıyorum ben .. tcs patinajı önlediği için karda fayda sağlıyor araç niye stop ediyormuş onu anlamadım ben gaza basarsanız stop etmez araba, tcs patinaja düştüğünde gazı azaltıyor niye araç stop ediyormuş??

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

esp-tcs yi kapatın diyenlerin karda araç kullanmadığı belli zaten  bakın Ozan arkadaş ne diyor videoyu izleyecekmişiniz ,ben izlemedim ama izlesemde ne dediklerini anlamıyorum..

Tolga arkadaşım sen herhalde pratikte denemedinki belli oluyor...Buralar kış memleketi ben ilçedeyim burası daha da karlı merkeze göre  sizin oralara benzemez,yollarda hala kar buz var ,4 gün önce kar yağmasına rağmen  erimedi ve tam anlamıyla açılmadı yollar,hergün ben 60 km karın buzun üstünde okula gidip geliyorum bazı yerler tipilediği için yola kar birikiyor 20-25 cm kar yüksekliği oluyor bir kere bile yolda kalmadım çok şükür esp-tcs hep açık birkere bile aracımla en ufak bir sıkıntı yaşamadım ,çok güzel yokuşlarıda tırmanıyorum ,yolda da iyi gidiyor tcs nin yararını özelliklede yokuşlarda görüyorum...tcs hep açık hergün yokuşta çıkıyorum karlı buzlu yolda hiçte arabanın stop ettiği olmadı...istersen tcs açık şekilde birgün karlı buzlu yolda  yokuş çıkarken bir video çekip ekleyeyim sende gör bak nasıl çıkıyormuş yokuşu...Cem bey de benim söylediğim şeylere benzer şeyler söylemiş bazı yorumlarında örneğin yüksek vitesle gitmek,yokuş çıkmadan önce uygun vitesi seçip aracın çıkabileceği hıza göre o vitesle çıkmak ,vitesi fazla değiştirmeden çıkmak , esp yi açık tutmak vb 

benim tcs hep açık hiçte yokuşta falan durmuyor daha güzel çıkıyor tcs ile  kendi deneyimlerimi ve tecrübelerimi yazıyorum ben ordan burdan video paylaşmıyorum

özetle söylediği çekiş kontrol yoksa çekişte yok, videoda önce çekiş kontrolu kapatarak, yokuş ve tamamen buz bir zemine ilerliyor ne denerse denesin 1-2 metre bile gidemiyor. sonrasında çekiş kontrolu açıp gayet normal olarak çıkıyor.

çekiş kontrolu kapatmak sadece yoğun karlı bir yokuşta ilk kalkışta işe yarayabilir oda patinaj çekerek karları biraz kazıyıp ilk tutunmayı sağlaması için. onun dışında zaten mantığa ters, patinaj çekerekmi ilerliyorsunuzki yokuşta? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

5. viteste 50-60 la motoru titretmeden gitmek çok zordur, karda hiç gitmez diye düşünüyorum..hele tırmanışta..

en iyisi tırmanmadan küçük vites yüksek devir kullanılmalıdır. zaten bu devir ani tepkilerinizi emer..

(atıyorum)yani siz 30 la tırmanırken 2. vites 3000 devir yapıyorsa gaza köklesenizde devir 3500-4000 e de çıksa hızınız

35 i geçmez..sizin verdiğiniz panik tepki tekerlere yansımayacağından kaymak olası değildir..

dik yokuşta 2. vites, normal yokuşta 2 de olur 3 de..ama hızınız 25-35 arası olsun..(arabanın ağırlığından araç yavaşlamamalı,

hızından patinaja düşmemeli)

tekerler harmonik mi derler homojen mi derler neyse işte..sabit hızla yani atıyorum sn de 3 turla dönmeliki

kaymasın.. tüm bunlarda olmazsa olmaz kar lastiğidir.. yaz lastiği ile herşey sakat..

ben 50-60 km hızda 5. vites derken düz yolu kast ediyorum torku yüksek araçta 50-60 km de 5. vıteste çok rahat gidebilir titremeden ,ben kendi aracımda gidiyorum zaten araç kendi diyor 60 dan sonra 5 e tak diye vitesi.. tabiki torku düşük olanda 4.viteste 50.60 km hızla gider .benim demek istediğim yüksek vites te gitmek normal olması gerekenden ...yokuş çıkarkende normal olması gereken vitesten bir üst viteste arabayı stop ettirmeden tabi eğer sizin dediğiniz gibi düşük viteste yüksek devirde kullanırsak tcs de yoksa araçta o zaman yokuşun ortasında kalırsınız ,araç bu şekilde kullanımda patinaja düşer,.karda en son kullanılacak durum düşük vites -yüksek devir... karda tecrübesi olan bunu bilir zaten cem bey de örneklemiş bakın yüksek viteste gidin diye..

özetle söylediği çekiş kontrol yoksa çekişte yok, videoda önce çekiş kontrolu kapatarak, yokuş ve tamamen buz bir zemine ilerliyor ne denerse denesin 1-2 metre bile gidemiyor. sonrasında çekiş kontrolu açıp gayet normal olarak çıkıyor.

çekiş kontrolu kapatmak sadece yoğun karlı bir yokuşta ilk kalkışta işe yarayabilir oda patinaj çekerek karları biraz kazıyıp ilk tutunmayı sağlaması için. onun dışında zaten mantığa ters, patinaj çekerekmi ilerliyorsunuzki yokuşta? 

aynen dediğin gibi Ozan kardeş patinaj çekerek mi ilerliyormuş karda yokuş çıkan arkadaşlar !!!

Mertcan iyi bir konu :claps: emeğine sağlık...

Benim fikrim riskli havalarda araç kullanmamak.....

iyide Bekir Bey evet en güzeli kullanmamakta mecburuz kullanmaya bizim okula otobüs vb. taşıt gitmiyor sadece kendi aracımız gidiyor :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şunu açıklığa kavuşturalım mı?

TCS nasıl çalışıyor?

ABS sensörlerinden gelen sinyallerle tekerleğin patinaja düştüğünü fark ettiği anda motor gücünü yavaşça kesiyor, ta ki çekiş sağlanıp araç ilerlemeye başlayıncaya kadar.

Şimdi kaygan bir zeminde yokuşta aracı kaldırmak istediğinizde zemin çok kaygan (buz) ve/veya yokuş çok dik ise, bir de önden çekişte gaza yüklendiğinizde arabanın arkaya yığılması ile ön taraf daha da hafifleyince tekerlekler patinaja başlıyor, motor gücünü kesiyor TCS, ancak şartlar değişmediği için patinaj devam ediyor, motor gücü daha da azalıyor ve sonunda bir türlü zemini yakalayamadığı için iş stop etmeye kadar varıyor. 

Yani yazdığım senaryoda aracın TCS ile kalkmasına pratikte imkan yok.

TCS'yi kapatırsanız da büyük olasılıkla mümkün olmayacak ama oluşan ısı ile zemini biraz kazıması ve altta tutunabileceği bir alan yakalayıp biraz momentum yakalayarak ilerlemesi mümkün olabilir, o da belki.... 

Diğer bir deyişle belli bir hızda hareket halindeyseniz ve yokuş yukarı gidiyorsanız TCS yardımcı olur, ama durdunuz ve kalkamıyorsanız şansınızı bir de kapatarak deneyebilirsiniz.

Nitekim videoyu bu gözle izlerseniz TCS'li geçişte Jaguar'ın kurudan hareket ettiğini ve belli bir hızla buza girip devam ettiğini gözlemleyeceksiniz.

Bilmiyorum bu yazdıklarım tartışmayı sonlandıracak açıklıkta mı?

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şunu açıklığa kavuşturalım mı?

TCS nasıl çalışıyor?

ABS sensörlerinden gelen sinyallerle tekerleğin patinaja düştüğünü fark ettiği anda motor gücünü yavaşça kesiyor, ta ki çekiş sağlanıp araç ilerlemeye başlayıncaya kadar.

Şimdi kaygan bir zeminde yokuşta aracı kaldırmak istediğinizde zemin çok kaygan (buz) ve/veya yokuş çok dik ise, bir de önden çekişte gaza yüklendiğinizde arabanın arkaya yığılması ile ön taraf daha da hafifleyince tekerlekler patinaja başlıyor, motor gücünü kesiyor TCS, ancak şartlar değişmediği için patinaj devam ediyor, motor gücü daha da azalıyor ve sonunda bir türlü zemini yakalayamadığı için iş stop etmeye kadar varıyor. 

Yani yazdığım senaryoda aracın TCS ile kalkmasına pratikte imkan yok.

TCS'yi kapatırsanız da büyük olasılıkla mümkün olmayacak ama oluşan ısı ile zemini biraz kazıması ve altta tutunabileceği bir alan yakalayıp biraz momentum yakalayarak ilerlemesi mümkün olabilir, o da belki.... 

Diğer bir deyişle belli bir hızda hareket halindeyseniz ve yokuş yukarı gidiyorsanız TCS yardımcı olur, ama durdunuz ve kalkamıyorsanız şansınızı bir de kapatarak deneyebilirsiniz.

Nitekim videoyu bu gözle izlerseniz TCS'li geçişte Jaguar'ın kurudan hareket ettiğini ve belli bir hızla buza girip devam ettiğini gözlemleyeceksiniz.

Bilmiyorum bu yazdıklarım tartışmayı sonlandıracak açıklıkta mı?

sizin dediğiniz gibi cem bey 2 .vitesle kalkmakla tcs yi devreye alıp 1. viteste kalkmak birbirine yakın şeyler 2 durumda da tekerleklere daha az güç gitmiş olacak ve teker  daha yavaş döneceği için biraz daha yola tutunması kolay olacak aracın ..daha önce de başka bir araçla tcs devrede  hafif bir yokuşta kalkmayı denedim araç patinaja düştü fakat stop etme kesinlikle olmadı teker boşa döndü ama çok yavaş boşa döndü,tcs devre dışı olsa daha hızlı boşa dönecekti

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.