Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Bixenon Far Nasıl Çalışır?

Cem Boneval

Önerilen Mesajlar

Bixenon-Schwenkmodul-19-fotoshowImageNew

İnce metal lameller (1) manyetik bir şalter (2) tarafından hareket ettirilerek ışığın odak yönünü değiştirebilir, bu da kısa far uzun far değişimini sağlamış olur.

Ayrıca hızlı çalışan bir elektrik motoru (4) xenon ampulun (6) bağlı bulunduğu kasayı sağa sola (3) ve yukarı aşağı (5) oynatarak gerek yükseklik ayarını gerekse viraj aydınlatmasını sağlar.

Ford için spesifik değildir.

Cem Boneval tarafından düzenlendi
  • Beğen 10
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bi-xenon denince akla 2 ampül varmış gibi geliyor :) 

Peki 1 soru; Sellektör yapınca veya uzunları yakınca yukarda yazıldığına göre odak noktası değişiyor ama yaktığımızda sanki 2. bir ampül varmışta oda yukarıyı aydınlatıyormuş gibi gözüküyor ? 

Kısalarda herhangi bir değişim olmuyor

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

Teşekkür ederim anladığım kadarıyla araçda bulunmasını istediğim herşey titanium da bulunuyor yıl sonunda aracı titanium x paketle değiştirmeyi düşünmeye başladım sadece xenon ve mytouch navigasyon için 5000 harcanır ki xenon muaneden geçmez falan gerek yok en temizi titanium x paketli almak :) bugünü bu siteye ayırdım ve vardığım sonuç bu oldu :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ben bu bixenon farlara anti pati duyuyorum. normal farlar göz almazken maviye çalan bu gıcık ışık hep gözlerimi alıyor. yok sonradan takma yapılanlar ayarsız olur gibi söylentilerde var ama orjinal olanlarda göz alıyor. sanırım bu tip ışığın karakterinde var göz almak. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Teşekkür ederim anladığım kadarıyla araçda bulunmasını istediğim herşey titanium da bulunuyor yıl sonunda aracı titanium x paketle değiştirmeyi düşünmeye başladım sadece xenon ve mytouch navigasyon için 5000 harcanır ki xenon muaneden geçmez falan gerek yok en temizi titanium x paketli almak :) bugünü bu siteye ayırdım ve vardığım sonuç bu oldu :)

xenon far şuan parçacılarda 1250tl 100de montaj desek 1350tl

mytouch zaten türkiyede yok

ben bu bixenon farlara anti pati duyuyorum. normal farlar göz almazken maviye çalan bu gıcık ışık hep gözlerimi alıyor. yok sonradan takma yapılanlar ayarsız olur gibi söylentilerde var ama orjinal olanlarda göz alıyor. sanırım bu tip ışığın karakterinde var göz almak. 

orjinal xenon maviye çalmaz zaten. orjinal xenonun halojendan daha fazla göz alması pek mümkün değil.

Ozan Karsavuran tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Xenon hemen ışık vermez. Bir süre ısınması gerekir. Bu nedenle uzunlarda kullanılması mümkün olmaz. Sellektör ve kısa süreli yakmalarda ampul tam ışık verene kadar 20-30sn kadar (ortam sıcaklığına bağlı) zaman geçebilir. Sanırım buradaki mantık bu. Ampul her zaman ışık veriyor ama odak kısa lambaya göre ayarlı (25m) uzunlara alınca odak yukarıya kayıyor (250m).

Ben önceki araçta bir ara kısalara 6000k xenon takmıştım. Uzunlara da 6000k halojen takınca renk farkı olmamıştı. (Park içinse 6000k led kullanmıştım).

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

xenon far şuan parçacılarda 1250tl 100de montaj desek 1350tl

mytouch zaten türkiyede yok

orjinal xenon maviye çalmaz zaten. orjinal xenonun halojendan daha fazla göz alması pek mümkün değil.

Ben biliyorum 1300 liraya yapılabildiğini ama ben orjinal olmasını istiyorum o yüzden vazgeçtim arabaya masraf etmekden sadece sis farının yanındaki üçgen kısma gündüz farı yaptırdım o kadar

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Xenon hemen ışık vermez. Bir süre ısınması gerekir. Bu nedenle uzunlarda kullanılması mümkün olmaz. Sellektör ve kısa süreli yakmalarda ampul tam ışık verene kadar 20-30sn kadar (ortam sıcaklığına bağlı) zaman geçebilir. Sanırım buradaki mantık bu. Ampul her zaman ışık veriyor ama odak kısa lambaya göre ayarlı (25m) uzunlara alınca odak yukarıya kayıyor (250m). Ben önceki araçta bir ara kısalara 6000k xenon takmıştım. Uzunlara da 6000k halojen takınca renk farkı olmamıştı. (Park içinse 6000k led kullanmıştım).
O kadar uzun ısınma süreleri çok eskide kaldı. BMW audi vs farlar kapaliyken bile çok iyi bir sekilde selektor yapabiliyor bi-xenon ile.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.