Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Kışın Karlı Havada Araç Bakımı & Temizliği Hakkında Önerileriniz ?

Yakup Ç. A.

Önerilen Mesajlar

Selamlar

Malum kış geldi bir çok ilimizde yoğun kar mevcut , bir çok kullanıcınında kapalı garajı veya otopark'ı yok haliyle donma vs için aracınızı nasıl koruyorsunuz ? Tavsiyeleriniz nelerdir ? 

Bunları Liste Halinde ilk mesaja toplayacağız.Ben başlıyorum 

1- Belirli periyotlarla aracın üzerindeki karları temizleyiniz.Çok birikmesini engelleyin.

2- Özellikle gece yatmadan son kez temizlemekte fayda var çünkü gece donarak boyanıza zarar getirebilir..Ne kadar ince olmasa da fordlar.

3- Kaporta üzerindeki karları; buz&kar temizleme aparatları ile kaldırın - çizmeyin yani temizlemek yerine - :)

4- Focus 3 sahibi arkadaşlar sileceklerini dik bulundurması da sabah faydasına olacaktır özellikle cam ısıtma bulundurmayanlar 

7-

Örnek temizleme ürünleri;

post-1-0-25403400-1357663981_thumb.jpg post-1-0-53663000-1357663982.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

dün gece 5 te garaj olmasına rağmen araba 0 derece gösteriyordu...dışarı çıkınca -2 ye  düştü...

dışarda olsa silecek suları donar sanırım...gerçi ihtiyacaz olmaz sanırım...

daha önce istanbulda kalırken, sitede insanlar cama karton falan koyup silecekleride üstüne kapatıyordu...camda buzlanmıyordu ;)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aracını yıkatmak zorunda kalanlar kuruduğuna emin olmadan trafiğe çıkmamalı, ne kadar hava da tutsalar kapı fitilleri donup yapışıyor zorlarsanız da fitilden olabilirsiniz, en güzeli kapalı alanın içinde kapalı alan bulunduran yıkamacılara gitmek (örn: avm'lerin otoparklarında kapalı bölümleri olan ahtapotlarla kurutma yapabilen yıkamacılar) Birde eskiden kapı fitiline pudra dökerlerdi kışın..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ben çok fazla şey yapılabileceğini düşünmüyorum.. yapabileceğiniz iki şey var

biri ön cam eriyene kadar silecekleri çalıştırmayın, iyice kazıyın buzu..görüşü açmak için..

iki cam suyunuzu hiç olmazsa -20 lerde tutacak antifirizli(alkollü) su kullanın..-20 lik bu suyu bir sprey şişesine koyarak aracın camına sıkmak

için de bulundurabilirsiniz..

asıl yapmanız gereken kışa girmeden arabanızı cilalamak, kapı lastiklerinizi donmaya karşı koruyacak spreyle desteklemek..

kilit mekanizmasını ve kapı tutacaklarının içine wd40 sıkmak olabilir..

cila ile ilgili daha önce cevap vermiştim başka başlıkta. wd40 ı bilmeyen yoktur sanırım..

kapı lastiklerine ise şu ürünü kullanıyorum.. hiçbir kış kapım donmadı..  konyada geçen kış sabahları -25 i gördük..eski arabam o ay

8.8 litre yaktı..

http://www.hepsiburada.com/liste/sonax-gummi-plastik-yenileyici-340200-300ml/productDetails.aspx?productId=otson340200&categoryId=20035742&SKU=OTSON340200&navq=fh_sort_by%3d-_match_rate%252c-item_sale_count_pl%26fh_secondid%3dotson340200%26fh_lister_pos%3d13%26fh_location%3d%252f%252fcatalog01%252ftr_TR%252f%2524s%253dsonax%26fh_eds%3d%25c3%259f%26fh_refview%3dsearch

araç temizliği için kullandığım diğer ürünler

iç kumaş ve kapı plastiği temizliği için:  http://www.hepsiburada.com/liste/sonax-xtreme-nano-arac-ici-temizleyici/productDetails.aspx?productId=otson221241&categoryId=20035742&SKU=OTSON221241&navq=fh_eds%3d%25c3%259f%26fh_start_index%3d0%26fh_sort_by%3d-_match_rate%252c-item_sale_count_pl%26fh_secondid%3dotson221241%26fh_lister_pos%3d5%26fh_location%3d%252f%252fcatalog01%252ftr_TR%252f%2524s%253dsonax%26fh_refview%3dsearch

torpido için mat temizleme sütü:  http://www.hepsiburada.com/liste/sonax-torpido-temizleyici-mat-283200-/productDetails.aspx?productId=otson283200&categoryId=20035756&SKU=OTSON283200&navq=fh_sort_by%3d-_match_rate%252c-item_sale_count_pl%26fh_secondid%3dotson283200%26fh_lister_pos%3d16%26fh_location%3d%252f%252fcatalog01%252ftr_TR%252f%2524s%253dsonax%26fh_eds%3d%25c3%259f%26fh_refview%3dsearch

wd40 ın benzeri :  http://www.hepsiburada.com/liste/sonax-sx90-cok-amacli-sprey-400-ml-/productDetails.aspx?productId=otson474300&categoryId=20035757&SKU=OTSON474300&navq=fh_sort_by%3d-_match_rate%252c-item_sale_count_pl%26fh_secondid%3dotson474300%26fh_lister_pos%3d14%26fh_location%3d%252f%252fcatalog01%252ftr_TR%252f%2524s%253dsonax%26fh_eds%3d%25c3%259f%26fh_refview%3dsearch

bu ürünü motor bölümünün tozunu basınçlı hava ile temizletip her yere sıkın, sim siyah tozsuz, sıfır görünümlü motor bölümünüz olsun..

direksiyon, teyp, kaplamalar veya km saat camı gibi yerlere sadece nemli mikrofiber bez..

Mehmet Demir tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

silcekleri kaldırmak ne fayda sağlıyor ben çözemedim?

karlı bir günde aracınıza binerken ,hem sileceklerin cama yapışmasını önlüyor hemde  sileceklerin ömrü uzuyor ,sürekli olarak karda cama yapışırsa silecekler lastiklerin ömrü bitiyor. 

buğu giderici spreylerle de camları 3-5 günde bir temizlemek aracın daha az buğulanması sağlamaktadır buda bayağı fayda sağlamaktadır.

Yan aynaları elektrikli focus sahipleri için ise önerim  karlı günlerde arabayı kilitlemeden önce aynaları aracın içindeki düğmeden kapatmaları önerilir ,tekrar araca bindiklerinde aynaları temizledikten sonra ve aynalar ısındıktan sonra aynalarını açarlar

birde bagajlarında fırça ,kürek ,cam silme aparatı bulundururlarsa karlı günlerde çok faydasını görürler :) 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

yakup a ek olarak bide sileceğin karla beraber donmasınıda önler bence.. sabah çalıştırınca sileceği sıkıntı yaşamazsın die düşünüyorum

yakup a ek olarak bide sileceğin karla beraber donmasınıda önler bence.. sabah çalıştırınca sileceği sıkıntı yaşamazsın die düşünüyorum

Sileceğin cama yapışmasını dolayısı ile lastiğinin ölmesini önlersin.

karlı bir günde aracınıza binerken ,hem sileceklerin cama yapışmasını önlüyor hemde  sileceklerin ömrü uzuyor ,sürekli olarak karda cama yapışırsa silecekler lastiklerin ömrü bitiyor. 

buğu giderici spreylerle de camları 3-5 günde bir temizlemek aracın daha az buğulanması sağlamaktadır buda bayağı fayda sağlamaktadır.

Yan aynaları elektrikli focus sahipleri için ise önerim  karlı günlerde arabayı kilitlemeden önce aynaları aracın içindeki düğmeden kapatmaları önerilir ,tekrar araca bindiklerinde aynaları temizledikten sonra ve aynalar ısındıktan sonra aynalarını açarlar

birde bagajlarında fırça ,kürek ,cam silme aparatı bulundururlarsa karlı günlerde çok faydasını görürler :)

Ben camdaki karı buzu temizleyip çözdükten sonra sileceği kaldırmanın veya kullanmanında aynı şey olduğunu düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben camdaki karı buzu temizleyip çözdükten sonra sileceği kaldırmanın veya kullanmanında aynı şey olduğunu düşünüyorum.

silecek cama yapışacağı için sileceği camdan ayırırken sileceğin lastiği yıpranır ve kısa sürede eskir eğer sürekli karda buzda  cama yapışırsa  1 senede sileceklerin ömrü bitecektir,eğer silecekler havada durursa cama yapışmayacağı için sileceğin lastikleride deforme olmaz...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Benim silecekleri kaldırmadan kastım tamamen kaldırmak, yani silecekleri camdan ayırmak, bu durumda silecekler hiç bir şekilde cama yapışmaz,

Dikey konuma getirmenin de bir nebze faydası olur. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.