Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Focus 3 1.0 Ecoboost 125 Ps Sedan Style Doğru Tercih Mi?

Sedar E.

Önerilen Mesajlar

Merhaba;

En doğru bilgiyi araç kullanıcılarının verdiğini forumlardan tecrübe ettiğim için bir süredir takip ettiğim bu foruma üye olarak almak istediğim Focus 3 hakkındaki görüşlerinizi öğrenmek istedim, fikir ve tecrübelerinizi paylaşmanızı rica ediyorum.

Daha önce VW Polo TDİ araç kullanmıştım, yakın zamanda ailemiz genişlediği için bagaj hacmi daha büyük bir araç ihtiyacımız oldu, Golf 7 / 1.2 TSİ comfortline modeli ve Focus 1.0 Ecoboost Style paket sedan modelleri arasında bir tercih yapmak isitiyorum,Focus'un daha mantıklı ( duygusal değil) bir tercih olacağını düşünüyorum. Amacım bu forumda araç karşılaştırması yaptırmak değil.

Araç alırken önceliklerim sırasıyla güvenli bir aile aracı olması,ekonomi (fiyat ve yakıt),donanım,uzun süre kullanabilme ve 2. el değeri. Bu kriterlere göre Focus 1.0 Ecoboost Style paket sedan aracın uygun olabileceğini düşünerek fiyat araştırması yaptım ve yıl sonu kampanyalarının avantajlarıyla 2012 model ocak teslim araç için 46.000 TL'ye (iki yıl kredili 49 bin TL) (opak beyaz) araç için spariş ve kapora verdim, cayma veya değiştirme hakkım var ancak değişim halinde seçeceğim model fiyatı elbette farklı olabilir.

Bu marka modele ( Focus 1.0 Ecoboost Style paket sedan ) bu fiyatı verebilen başka yer olmadı. Sizden seçimim hakkında geri bildirimlerinizi ve deneyimlerinizi paylaşmanızı rica ediyorum(Model, ecoboost motor, donanım/fiyat,2.el değeri gibi ) Ayrıca bu aracı almamı tavsiye ediyorsanız sıfır araç alımı sırasında mutlaka şunları yapmalısın ( boya koruma,eksta garanti vb) veya dikkat etmelisin dediğiniz bir şey varsa paylaşırsanız sevinirim.

sevgiler, saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Polodan sonra yakıt konusunda size hissedilir derecede artış yaşatacaktır ancak genel olarak benzinliler arasında çok uygun yakıt tüketimi olduğu aşikar.

Genişlik konusunda Jettanın eli daha güçlü,

Tasarım konusunda Focus (kişisel olarak söylüyorum tabi)

Ekonomiklik konusunda Focus

İkinci El değeri konusunda Jetta

Aslında her iki modelin de birbirine üstün özellikler var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ahmet A. arkadaşımız da yakın bir zamanda aldı aynı araçtan..

Eminim deneyimlerini aktaracaktır.. Tabi marşpiyeli toplayabilirse :muha:

Di mi Ahmetçim? :kıhkıh:

Marşpiyelimiz yerinde çok şükür, bi sakatlığımız yok şimdi :D

Sen ne kötüsün yaa :P :P :P

Açığı yakalamasın bu Alperen, hemen indiriyor giyotini abicim :kıhkıh:

raç alırken önceliklerim sırasıyla güvenli bir aile aracı olması,ekonomi (fiyat ve yakıt),donanım,uzun süre kullanabilme ve 2. el değeri.

2 aydır kullanıyorum aracımı. Genel olarak memnunum. Gerek performans gerekse ekonomi olarak parasını hak eden bir araç aldığıma inanıyorum. Alırken bende çok araştırdım... Bu siteden ve başka yerlerden bilgi edinmeye çalışmıştım. Eminim ilgili konu başlıklarını incelemişsinizdir.

Araçla uzun yol tecrübem de oldu. Gayet konforlu ve sürücüyü yormayan bir araç.

Yakıt tüketimi; şehirdışı c.control ve sabır ile 5lt'nin altına rahat inilebilir. Ben 1200 kmlik yolu 120km sabitle 5lt - 5,5lt aralığında gidip geldim.

Şehiriçi tüketim ortalama 6.5lt ki bu sıkışık ve bol ışıklı trafikte... 6lt'ler rahat görülebilir.... (D.bakır da yol çalışmalarından ötürü bir çok yol kapalı. Açık olan yollar fazlasıyla yoğun)

Aklınızda ki soru işaretlerini daha net belirtirseniz daha sağlıklı yardımcı olabilirim.

Bu arada hayırlı olsun aracınız :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İkinci el konusunda wolksvagen'in tartışılmaz bir üstünlüğü var. Şahsen ben hiçbir aracı aracı alırken ikinci elini düşünerek almam rahatlık, performans, güvenlik, yakıt gibi kriterler hep en öncelikli kriterlerimdir. Ancak ikisinide test edin hatta kesin alacaksanız yerinizde olsam gider her iki aracıda bir kaç günlüğüne kiralayıp öyle karar verirdim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sen ne kötüsün yaa :P :P :P

Nıohahahhaa... sucuk muhabbetinin intikamını hepinizden alıcam... :smiley2k:

Marşpiyelimiz yerinde çok şükür, bi sakatlığımız yok şimdi :D

Açığı yakalamasın bu Alperen, hemen indiriyor giyotini abicim :kıhkıh:

2 aydır kullanıyorum aracımı. Genel olarak memnunum. Gerek performans gerekse ekonomi olarak parasını hak eden bir araç aldığıma inanıyorum. Alırken bende çok araştırdım... Bu siteden ve başka yerlerden bilgi edinmeye çalışmıştım. Eminim ilgili konu başlıklarını incelemişsinizdir.

Araçla uzun yol tecrübem de oldu. Gayet konforlu ve sürücüyü yormayan bir araç.

Yakıt tüketimi; şehirdışı c.control ve sabır ile 5lt'nin altına rahat inilebilir. Ben 1200 kmlik yolu 120km sabitle 5lt - 5,5lt aralığında gidip geldim.

Şehiriçi tüketim ortalama 6.5lt ki bu sıkışık ve bol ışıklı trafikte... 6lt'ler rahat görülebilir.... (D.bakır da yol çalışmalarından ötürü bir çok yol kapalı. Açık olan yollar fazlasıyla yoğun)

Aklınızda ki soru işaretlerini daha net belirtirseniz daha sağlıklı yardımcı olabilirim.

Bu arada hayırlı olsun aracınız :)

Bekir abiye intikam filan yazdım ama gözünü korkutmak amaçlı, çaktırma :blink:

Yazarken aklıma geldi, planlı birşey değildi..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ekonomiklik konusunda tabiki focus performans olarak ise birbirine yakındır araçların değeri ama focus bir adım önde olabilir.aracın yedek parça ve bakım giderlerinde ise golfün bakım gideri focusun 2 katıdır.yedek parça olarakta yine forda göre vw parcaları pahalı, focusun bagaj hacmi golfe göre biraz daha geniştir(50 litre civarı) diğer araç iç hacmi falan vb ise golf biraz daha ferah olabilir ama genel olarak birbirine yakın iç hacimleri, 2.elde ise focusta golfte piyasada tutulan ve kolay satılabilen araçlardır,focusta golfte değerini kaybetmez.her iki araçta güvenli sağlam araçlardır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Cevap yazan herkese teşekkürler.

Bu siteden ve başka yerlerden bilgi edinmeye çalışmıştım. Eminim ilgili konu başlıklarını incelemişsinizdir.

Evet ben de modeli ve EB motoru araştırdım, yeni teknolojilere de ön yargılı değilim. TSİ motorlar için de çok olumsuz şeyler yazılmıştı zamanında.

Polodan sonra yakıt konusunda size hissedilir derecede artış yaşatacaktır ancak genel olarak benzinliler arasında çok uygun yakıt tüketimi olduğu aşikar.
TDI motorların yakıt ekonomisi tartışma götürmez ancak yıllık 15 bin km'yi geçmeyen biri olduğumdan tasarruflu bir benzinli motor benim için daha avantajlı olacaktır.Ayrıca bana verilen fiyatın da iyi bir indirim olduğunu düşünüyorum. Sizin de bu konudaki görüşlerinizi bilmek isterim tabi.

Jetta ise hiç düşünmedim açıkcası,

focusta golfte değerini kaybetmez.her iki araçta güvenli sağlam araçlardır.

duygusal tercihim Golf 7'den yana olurdu ama bagaj hacmi,bakım ve yedek parça masrafları ve de genişleyen aile kriterleri, mart 2013'ten önce alınamaması ve o tarihteki fiyatının belli olmaması gibi nedenlerle eledim Golf'ü.

Focus 1.0 EB motoru deneme sürüşünde test ettim ve performansı benim gibi bir yurdum sürücüsü için tatminkardı açıkcası. Test aracım style değil tit.paketti.

bu aracı almamı tavsiye ediyorsanız sıfır araç alımı sırasında mutlaka şunları yapmalısın ( boya koruma,eksta garanti vb) veya dikkat etmelisin dediğiniz bir şey varsa paylaşırsanız sevinirim.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bende eylül ayında aldım aracımı.Performans olarak gayet yeterli seviyede bilmiyen biri kesinlikle 1.0 lt olduğunu anlamaz.(Tabi bu sizin araçtan bekletinize göre değişebilir.)

Şükür şimdiye kadar büyük bir sorunla karşılaşmadım ve gayet keyifle kullanıyorum aracımı.Yakıt tüketimi hakkında da şunu söyliyebilirim bilinçli bir sürücüde çok iyi ortalamalar çıkarabiliyor.

Bende çok araştırdım,buda gerekiyo ama bence içinizden hangi model veya marka sizi hangisi daha çok hitap edeceğini ve hangi aracı keyifle sürüceğinizi karar verdikten sonra bunlar o kadarda önemi değil bence.

Umarım hayırlı bir karar verirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Jetta ise hiç düşünmedim açıkcası,

Pardon, ben geniş diyince Golf'ü Jetta gibi algılamışım.

Golf 7 ile kıyaslamak konusunda çok bilgisizim, Golf 7 yi hiç araştırmadım, hiç soruşturmadım, ne dir, ne değildir bilemiyorum. Hatta sokakta görsem 5-6-7 hangisi olduğunu ayırt edemem (Tabiki şaka ama hepsi birbirine çok benziyor ne yapayım) :D :D

Fiyat konusuna ben hiç girmeyeyim.

Kendi aracıma 67,500 tl vermiş birisi olarak fiyatlara bir daha hiç bakmadım. Yani bakamadım. :D :D :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

serdar hocam

ben de focus 3 hb eşimde de golf 6 1.4 tsı 122 bg var, söylediğiniz maliyetlerde (46.000), comfortline 1.4 almanız mümkün olabilir, donanımsal olarak sanırım focus daha ağır basacaktır ancak 1.4 tsi 122 nin performansı 0-100 9.3 sn olması nedeni ile bence önde gelir, ekonomi açısından da arada bir uçurum olmayacaktır,

focus hb düşünüyor iseniz zaten golf ün bagajı daha geniş 380 lt, focustaki fazla olan donanımlar vazgeçilebilecek şeyler ise, golf tercih sebebi olabilir.

vw ben de görüntüsünü sevmiyorum ancak, bizdeki bu golf, kabin içinden zırıltı sesi gelmeyen ilk arabamız, adamlar nasıl yapıyorlar bilmiyorum, bu da ayrı bir konu

sonuçta golf seçeneğini yabana atmayın derim, hele performans önemli ise :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben 1.0 motorlu bir otomobil almam...Alana da al demem , ben almam derim,o da "sen kimsin yaaaaaa ..." derse benzine para vermekten bıkmış, 1300 kg lık bir arabanın turbo benzinli bile olsa bayağı benzin harcayacağını iyi bilen,bu yüzden dizel araba alıp rahat ederim diye düşünen ve halinden gayet memnun olan bir adamım derim....Haa hibrit benzinli olsa eyvallah...Örneğin toyota yaris çıkacakmış hybrit benzinli,onu alırdım mesela..Yakında Corollada da kullanacaklarmış o motoru..Aceleniz yoksa hybrit benzinli motorlu bir araba alın..Ayrıca bende senede 11-14 bin km arası yol yaparım ama dizel aldım,çünkü trafikteki dur kalkta da çok yakıt harcanıyor illa çok arabaya binmek değil dizel araba alma kriteri,çok dur kalklı trafikte de araba kullanıyorsanız dizel tercih edin...İlla ben benzinli alıcam diyorsanız siz bilirsiniz..1.0 eb az yakar evet doğru,en sağdan yavaş yavaş sürersiniz 50 km ile tın tın gayet az yakar...:))

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Öncelikle karar verip kaparo bağladıktan sonra böyle bir soru sormanız yazanların biraz elini kolunu bağlıyor, en azından benimkini...

Aslında çoğu anlamda denk araçlar.

Sadece Golf HB iken, Focus sedan...

Golf 1.2 TSI - Focus 1.0EB Style

105/5500dd - 125/6000dd PS

175/1550-4100dd - 170/1500-4500dd Tork

10,2 s - 11,4 s 0 -100 km/h

192 - 195 Son hız (km/h)

1210 -1300 Ağırlık (kg)

5,9/4,3 - 6,4/4,4 Tüketim (Şİ/ŞD L/100km)

380L - 372-421L Bagaj hacmi

45600 - 50320 Liste fiyatı

Bence esas Golf mantık ile Focus duygu ile alınacak araç.

Kullanım zevkleri farklı olmayacak.

İkinci elde Golf her zaman daha az üzer.

Bakım ve parçada Doğuş hesaplı değil, aynı şeyi Otokoç için söylemek de mümkün son zamanlarda, aralarında uçurum yok.

Artık karar verdiyseniz vaz geçmeyin ve bir daha da doğruluğunu araştırma gayretine girmeyin.

Cem Boneval tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.