Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

2012 Focus Lpg Dönüşümü

Serkan B.

Önerilen Mesajlar

Herkeze selam arkadaşlar.Konuyu doğru yerde açtımmı pek bilemiyorum hatam varsa affola.Yaklaşık 1,5 ay önce aldığım focus ııı ü'me Allah nasipederse yarın lpg taktırıyorum çünki benzine yetişemiyorum.Bu konu hakkında baya araştırma yapıp sonuç olarak Brc ye karar verdim bu kararımdaki en büyük etken fordun garantiden çıkarmak için heves duyduğu motora ekstra 190 tl vererek 3 yıl motor garantisi vermesi birnevi motorkaskosu.Kit olarak BRC MY11 akıllı kit takılacak.Bazı araştırmalar sonucu 50 bin km sonra sibopların eriyebileceğini duydum ama aklınızda olsun iyi bir montaj bunu önlüyor bu olayın olması zengin ve fakir karışımının tam olarak ayarlanmamasından meyda geliyormuş.Şimdilik bukadar aracımın detaylı resimlerini en kısa zamanda ekliyeceğim ve 1 aylık araştırma sonuçlarımıda herkeze iyi forumlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sibopların erimesi ile ilgili bir kelam da ben edeyim

2002 yılında 104 bin km de Renault 19 Europa aldık. Bu araç halen bize hizmet ediyor ve şu an km si 250 bin km civarında. Üzerindeki lpg tankı 98 modeldi. Yani anlaşılan bizden önceki sahibi sizin gibi aracı aldıktan bir kaç ay sonra lpg taktırmış. 10-20 bin km de taktırdığını düşünerek konuşuyorum ki bu araç yaklaşık 230 bin km dir lpg ile çalışıyor. Ve halen çalışıyor. Siboplarda da erime falan yok. Tabi bir takım sorunlarının kaynağı olarak lpg gösterilebilir ancak sibop erimesi ne kadar doğru bilemiyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili Ümit 'bey sibop erimesi olayını sanayide baya araştırdım bence insanları yanlış bilinçlendiriyorlar bufocus ııı lere atılan bir çamur olarak görüyorum zaten tamamen montaja bağlı bir sorun montaj iyi ise sıkıntı yok

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Otomatik Mesaj

Bu konu, "Focus GarajıFocus IIIGenel Bilgiler" kategorisinden "Otomobiller HakkındaYakıt ve Lpg Konuları" kategorisine taşınmıştır.

Lütfen konu açmadan önce uygun yeri bulmaya çalışalım.

Saygılarımızla,

Focus Club Tr Yönetimi

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sübapların erimesi,lpg kullanımında yanma odasında oluşan yüksek sıcaklıktan dolayı oluşuyor.Motorlar benzine göre tasarlanıyor ve siz farklı bir yanıcı kullanılınca sorunlar ortaya çıkmaya başlıyor.

Motora giren hava miktarı,basıncı,sıcaklığı,egzost gazındaki oksijen miktarı,vuruntusu,gaz kelebeği konumu,gaz pedalı konumu,klima durumu ölçülüyor ve elektronik kontrol ünitesine bilgiler gidiyor.Gerekli olan yanıcı miktarı ayarlanıp buna göre püskürtülüyor.

Bunlar daha önceden şöyle şöyle gelirse böyle vereceksin diye eküde yazılmış.Mühendisler bunu yanıcı benzin yakıcı hava olarak hesaplamışlar eküye öyle işlemişler.Benzinin bir kilosundan alınan enerji miktarını,ortaya çıkan basıncı,sıcaklığı hesaplamışlar.Siz lpg taktırdığınızda tüm bu komplike sistemi çökertiyorsunuz.

Focus 3 lerdeki sübapların hangi maddeden yapıldığını,ne kadar ısıya dayanabildiklerini bilmiyorum.Fakat herkesin her dediğine inanmayın.Adamlar kendi ürününü satmak için 40 türlü yalanlar söylüyorlar.En basitinden renault 1.6 16 valf benzinli motorların bazılarında teflon sübap kullanılmıştır.Hangi lpg sistemi takılırsa takılsın sübaplar belirli bir zaman sonra erir.Çaresi çözümü lpg takılacaksa sübapları değiştirmektir.Fakat piyasada bunu bile bile o motora lpg takıp,garanti verenler var sübapları değiştirmeden.Yarın öbür gün sorun olduğunda kullanıcı hatası diyor hala daha dükkanını kapatmamışsa :)

Lpg'ninde litre fiyatı sonra zamanlarda epeyce arttı.Tabi benzinle arasında çok fark var fakat 2013 yılında da lpg ye ciddi zam gelecek diye tahmin ediyorum.2012 Tüfe-enflasyon rakamlarını kendi istedikleri seviyelere çekebilmek için kısacası siyasi sebeplerden dolayı kademeli kademeli arttırıyorlar ama 2013'ün son çereğine doğru lpg'nin litresi 3,4 TL den az olmayacak :)

Taktıracağınız sistemede tahminimce 2000 liraya yakın ücret ödeyeceksiniz.Ne kadar zamanda amorti edecek,aracınızı satıp dizele geçseniz aradaki fark ne kadar zamanda çıkarırsınız bunları iyi hesaplayıp öyle karar verin derim.Unutmayın ki lpg beladır.Sızdırmazlık kontrolleri,ilave bakım maliyetleri,kapalı alanlara girememe,bagajda her zaman tüp taşımak vs vs... Aracın orjinalliğinin bozulacağını ve ikinci elde lpg li araçlardan Türk halkının uzak durduğunu göz ardı etmeyiniz.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili Ümit 'bey sibop erimesi olayını sanayide baya araştırdım bence insanları yanlış bilinçlendiriyorlar bufocus ııı lere atılan bir çamur olarak görüyorum zaten tamamen montaja bağlı bir sorun montaj iyi ise sıkıntı yok

Sibopların erimesi ile ilgili bir kelam da ben edeyim

2002 yılında 104 bin km de Renault 19 Europa aldık. Bu araç halen bize hizmet ediyor ve şu an km si 250 bin km civarında. Üzerindeki lpg tankı 98 modeldi. Yani anlaşılan bizden önceki sahibi sizin gibi aracı aldıktan bir kaç ay sonra lpg taktırmış. 10-20 bin km de taktırdığını düşünerek konuşuyorum ki bu araç yaklaşık 230 bin km dir lpg ile çalışıyor. Ve halen çalışıyor. Siboplarda da erime falan yok. Tabi bir takım sorunlarının kaynağı olarak lpg gösterilebilir ancak sibop erimesi ne kadar doğru bilemiyorum.

Bu subap erimesi, Focus 3 lere has bir durum değil. Sıkıntı Euro 5 normlarına uygun üretilmiş her benzinli araçta var. Bu normlara göre üretilen araçların subapları çelik değil ve benzinin yanmasına göre ayarlanmış subaplar genelde. Yani yanması 95-97 oktana göre uygun olan subaplara, Lpg takılınca, Lpg'nin yanma oktanı daha yüksek (108 civarı) olduğundan zamanla subaplarda erime söz konusu oluyor. Çağlar'ın dediği gibi bu motorlarda subap değişimi ile daha sağlıklı sonuç alınır. Birde yağlama yada subap koruyuculu gibi bazı sistemler var. Bunlar bu erime sürecini biraz daha geciktiriyorlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

http://s2.dosya.tc/server21/IlR4yz/CruzeBENZIN_LPGhesab_-YENI-.xlsx.html şu linkte bir excell programı var. lpg taktırmaya gitmeden önce mutlaka bakın.lpg kiti 1600, ruhsat 300, yıllık lpg bakım 50, yıllık benzin parası 300. ilk yıl 2250 TL gideri olacak, kalan yıllarda her yıl 350 TL gözardı ettiğiniz benzin masrafı ve lpg bakım ücreti olacak. ilk 5 yıl lpg kiti için harcayacağınız para 3650 TL. ayrıca subap arızası ihtimalini (1200 TL) ekleyin 4850TL yapıyor. anlayacağınız 5 yılda lpg kiti için fazladan 4850 TL harcayacaksınız. iyi düşünün.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ben işin ekonomik boyutuna deinmek istiyorum.lpg taktıracaksanız bence en önemli faktör aracı kullanım süreniz yılda yapacağınız yol miktarı 20.000 km ve üzeri deil ise hiç bulaşmayın şuan lpg kullanarak km başına 12 krş şehir içi kar elde edersiniz.12 krş/km için değermi bunun cevabı önemli

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bence 12 kuruşu bulmaz daha düşük olur lpg zaten 3liraya yaklaştı 1000km de ortalama 50-70 tl karı olur .yani 5-7 kuruş karı olur.birde araç ilk çalışmada benzin tükettiği için ısınana kadar özellikle kışın aracın benzin tüketimi bir hayli fazla olacaktır bunuda hesaba katalım..günlük kullananlar için ise kışın benzin tüketimi bir hayli fazla olur aracın..ekonomiklik konusunda lpg nin etkisi eskisi kadar yok artık..birde lpg nin araca sorun çıkarma ve bagajı küçültme durumu var..şimdiden hayırlı olsun lpg li aracınız inşallah sorun yaşamazsınız ve istediğiniz verimi alırsınız. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

yorumlar için sağolun arkadaşlar12 taksit 1600 tl brc my11 kit taktırdım brc nin garantisi haricinde artı 180 tl motor kaskosu yaptırdım bu brc ye has bir durum yani 3 yıl boyunca aracımın motorda lpgden kaynaklı arızalarını karşılıyor.ankarada gazın lt 2.60 bugün 20tllik gaz aldık denem kiçin şuan 48 km de ve halen bitmedi tabi tam hesaplama yapınca paylaşırım .Usta okadar güzel bir işçilik çıkardiki arabada performans kaybı pek anlıyamadım daha ama kaliteli bir işçilikle çözülemeyecek sorun yok

Sibopların erime yapmaması içinde obd li sistemi tercihettik yani 2000 ile 6000 devir aralığında değişik zamanlarda benzin püskürtüp sibopları soğutuyor.Arkadaşlar resimleri ve tecrübelerimi size ara ara yine anlatırm ha bu arada montajı çağ lpg ostimde yaptırdım esas işleri motor yenileme servisi ve işlerinin ehliler Saygılar

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

yorumlar için sağolun arkadaşlar12 taksit 1600 tl brc my11 kit taktırdım brc nin garantisi haricinde artı 180 tl motor kaskosu yaptırdım bu brc ye has bir durum yani 3 yıl boyunca aracımın motorda lpgden kaynaklı arızalarını karşılıyor.ankarada gazın lt 2.60 bugün 20tllik gaz aldık denem kiçin şuan 48 km de ve halen bitmedi tabi tam hesaplama yapınca paylaşırım .Usta okadar güzel bir işçilik çıkardiki arabada performans kaybı pek anlıyamadım daha ama kaliteli bir işçilikle çözülemeyecek sorun yok

Sibopların erime yapmaması içinde obd li sistemi tercihettik yani 2000 ile 6000 devir aralığında değişik zamanlarda benzin püskürtüp sibopları soğutuyor.Arkadaşlar resimleri ve tecrübelerimi size ara ara yine anlatırm ha bu arada montajı çağ lpg ostimde yaptırdım esas işleri motor yenileme servisi ve işlerinin ehliler Saygılar

Takdırmışsınız hayırlı olsun keyifle sürün..........

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

hayırlı olsun güle güle kullanın doğru tercih olmuş. aracına brc lpg kiti taktırmış biri olarak bir iki cümle de ben yazayım dedim. öncelikle f3 lerin sübapları magnezyum alaşımı. neden kullanmışlar diye araştırdım kısaca hareketliliği artırıp co2 salınımını azaltmak için diye özetleyim. gelelim sübap yakma olayına eğer düzgün bir ayar yapılırsa orijinal sübaplarla 100 bin km yi yapabilirsiniz. sübap yakma lpg nin ısısından dolayı değil püskürtme zamanını ayarlayamamadan kaynaklanıyor. yani sübap kapanırken yanma hala devam ediyor zamanlama hatası nedeniyle sübaplar zarar görmekte. eğer düzgün bir ayar yaptırıp lpg ile uzun süreli ve yüksek devirlerde gitmez iseniz bu sorun daha geç karşınıza çıkacaktır. eğer karşınza çıkarasa da dünyanın sonu değil şu an 1000 -1200 tl arası masrafı. lpg ile yaptığınız tasarrufun yanında çok komik bir rakam. birde size tavsiyem uzun yolda 50 60 km belki biraz daha fazla lpg ile gittikten sonra aracınızı benzine alarak 5 - 10 km benzinle devam edin her zaman çeyrek depo yada daha fazla benzininiz olsun zararı yoktur. az benzin yakıt pompasına ve şamandıraya zarar verebilir. zira yakıt pompası sürekli çalışıyor. araç lpg de iken de çalışıyor. vsr sistemi umarım açılmıştır aracınızda çünkü manifolttaki basınç arttığı zaman sistem devreye girip benzin takviyesi yapıyor yanılmıyorsam %80 lpg %20 benzin püskürtüyor. lpg ile sıkıntı yaşanmaz mı yaşanır ama sakin kullanırsanız düzgün yakıt alırsanız ve aracınızı ara ara benzine alırsanız sıkıntı yaşamazsınız. lpg yi sorun olarak ta görmeyin bir tasarruf aracı olarak görün. zira yeni mercedes c 180 k bile görüyorum adanada lpg sırasında.

yanlış anlaşılmak istemem. eb kullanan arkadaşlar ileride ecoboosta lpg montajina(belki şimdide yapılıyordur) başlanırsa ne yapacaklar merakla bekliyorum.

Kubilay Yıldırımbayazıt tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.