Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Hgs Etiketini Nereye Yapıştırmam Gerekiyor?

Öcal Ö.

Önerilen Mesajlar

Afedersin tarihe bakmamışım, umarım sorunsuz geçersinde bizde HGS'yi aynı yere yapıştırırız.. Hayırlı haberlerini bekliyoruz..  : )

Değerli Dostlar 2013 yılında herkese kazasız, belasız, arızasız yolculuklarla beraber, mutluluklar diliyorum.

Dün yaptığım bir seyahatte HGS'mi kullanma şansım oldu. 4 kullanımın 3'ünde 20-30 km süratle geçişlerimde okudu, sadece bir kez çıkışta okumayıp cezalı uygulama gösterdi. HGS'mi koyduğum yer aynanın üstünde bulunan siyah noktalı kısımdı. Bilgilerinize..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

hgs22.jpg

HGS kullanımı yukarıdaki gibidir, bende bugün akaryakıt tankeri için 3. sınıf HGS aldım ön cama içerden ve renkli kısmı aracın içine gelecek şekilde yapıştırılıyormuş, bu sticker'ın içinde anten var ters tarafı dışarı baktığı için algılamayı oradan yapıyor. Kredi kartından otomatik ödeme ile kullanmak isterseniz ilk sefere mahsus 100 TL kartınızdan çekim yapıp HGS hesabınıza yüklüyor, daha sonra eksildikçe veya bittikçe 50'şer TL lik çekimler yaparak tekrar yükleme yapıyor.

OGS'den avantajlı olan tek tarafı pil bitti derdi olmaması gibi geldi bana.

hgs1.jpg

Sticker'ın içindeki anten ve yapışkanlı yüzden antenin görünümü.

Rafet NAS tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Geçen hafta yapıştırdım verdikleri kullanım kılvuzunda yazdığı gibi ön camda aynanın yaklaşık 5 cm altına, Sivas'ta yaşadığım için henüz kullanmaya gerek duymadım ancak aracın ön cam rezistansına takar takmaz ihtiyaç duydum maalesef rezistans kafayı yedi, çalışmıyor, adeta kısa devre var gibi düğmeye bastığım an aracın şarj dinamosundaki yük sebebiyle devri düşüyor ama elimi düğmeden çektiğim an rezistans açılmıyor, çok ısrar etmedim tesisatta sıkıntı çıkmasın diye, sigortasıda atmamış... HGS etiketi baya sıkı yapıştığı için sökemedim, daha kullanmadan sökücem sanırım...

A.Acar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

HGS de OGS gibi radyo frekans sistemi üzerinden çalışıyor, dolayısı ile rezistanslı camlardaki metal kafes olasıdır ki sinyal transferinde aksaklıklara yol açıyor.

Aynanın iki yanındaki güneş siperi amaçlı siyah noktacıklarla boyanmış alan hem rezistans içermiyor hem de doğrudan görme alanını etkilemiyor.

Buranın kullanılması bana da mantıklı geliyor.

Hoş OGS ile nereden tutsam okutuyorum ama o aktif sistem olduğundan sinyali daha güçlü ve uzun menzilli olabilir.

hgs.jpg

OGS'nin herhangi bir şekilde aktif şehir içi güvenlik sistemine etkisi olabiliyor mu? Ben bu radarın altına yapıştırdım ama pek de emin olamadım?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Milliyetten alıntıdır. Burada OGS cihazınan bahsediyor ama HGS için aynıdır diye düşünüyorum.

Atermik cam olarak tanımlanan özel ısı yalıtımlı araç ön camları 1998 model yılı itibariyle Renault Twingo, Clio, Megane Ailesi (Sedan, Scenic, Coupe, Wagon) ile Laguna, Kangoo, Mercedes, BMW, Pegeout 206, 307, 406, Opel Zafira, Vectra, Citroen ve Mercedes marka araçların
      klimalı modellerinde uygulanmaya başlandığı, ayrıca yeni model araçlarda da atermik cam kullanılmaya başlandığı belirtildi. Şayet araç bu marka, modelde ve camı atermik ise cihaz bu bölgelere monte edilmeli. Aksi takdirde kaçak geçiş uyarısı alınabileceği vurgulandı. "www.kgm.gov.tr" adresli sitede cihazın hangi araçta nereye konulacağı şu şekilde belirtiliyor: Renault Twingo: Elektronik etiket ön camın üst ortasında dikiz aynasının üstünde sağ tarafta uzanan siyah benekli bölge içine yerleştirilmeli. (Sol tarafta çalışmamaktadır.) Megane ailesi: Ön camın üst ortasında dikiz aynasının üstünde sağ ve sol tarafa uzanan siyah benekli bölge içine elektronik etiket yerleştirilmeli. Safrane, Laguna, Omega, Scenic: Ön camın üst ortasında siyah benekli bölge içine yerleştirilmeli. Renault Clio, Symbol, Master (2004-2005 model): Ön camın orta alt kısmında dikdörtgen kare bir bölge içine konulmalı. Renault Kangoo: Ön camın üst ortasında siyah benekli bölgenin sağ ve sol alt köşelerinde olan 2 kare alandan biri tercih edilmeli. Mercedes: Ön camın üst ortasında dikiz aynasının üstünde sağ ve sol tarafa uzanan siyah benekli bölge içine yerleştirilmeli. Mercedes Vaneo model aracın bazıları ile Audi A8’de ön cam tamamen metal film kaplı olduğundan sürücü etiketi elle dışarı tutmalı. Mercedes 2006 model ve sonrası : Mercedes marka aracın modeline ve donanımına göre cihazın takılacağı bölgelerde farklılıklar oluyor. Bazı modellerde ön camın alt kısmında sağ tarafta yer alan özel bölümler bulunuyor. Land Rover 2006 model ve sonrası arazi taşttı: Ön camın üst ortasında yer alan saydam alan içerisine cihaz yerleştirilmeli. Ford Focus 2006 Model ve sonrası: Elektronik etiket ön camın üst ortasında siyah benekli bölge içine yerleştirilmeli. Neoplan otobüsler: Ön camın alt kısmında sol tarafta yer alan parlak özel alana cihaz monte edilmeli. BMW: Ön camın üst ortasında dikiz aynasının üstünde sağ ve sol tarafa uzanan siyah benekli bölge içine elektronik etiket yerleştirilmeli. Peugeot 206, 307, 406, Opel Zafira, Vectra, Citroen Picasso, C3, C5, Saxo: Ön camın üst ortasında siyah benekli bölge içine yerleştirilmeli.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

OGS'nin herhangi bir şekilde aktif şehir içi güvenlik sistemine etkisi olabiliyor mu? Ben bu radarın altına yapıştırdım ama pek de emin olamadım?

Olmaz, OGS elektromanyetik, LİDAR (şehir içi güvenlik sisteminde kullanılan sistem) optik sistemdir; etkileşimleri olmaz..

Ayrıca taktığınız yer LİDAR sisteminin görüş alanında değil.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@, Ozan sende ön camda rezistans varmıydı? Aslında bunu Sabriye sormam gerekti...Kullanmaya başlamıştı...
Var abi. Ben eminim ki o bölgeden sorunsuz okur. Etiket saglamsa tabi Ozan Karsavuran tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@,

Ozan sende ön camda  rezistans varmıydı? Aslında bunu Sabriye sormam gerekti...Kullanmaya başlamıştı...

Bende ayni Ozan gibi sağ tarafa yapıştırdım gözüme çarpmasin diye. 1 kere geçtim sorun yok 3.40 aldi yazdi öndeki arkadaşimla peşpeşeydik aslinda ekranda sadece 1 kere yazdi ama hayirlisi :D rezistansı 2-3 kere kullandim 1 hafta oldu sorun yok gibi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bende ayni Ozan gibi sağ tarafa yapıştırdım gözüme çarpmasin diye. 1 kere geçtim sorun yok 3.40 aldi yazdi öndeki arkadaşimla peşpeşeydik aslinda ekranda sadece 1 kere yazdi ama hayirlisi :D rezistansı 2-3 kere kullandim 1 hafta oldu sorun yok gibi

okumasaydı öterdi dan dan duyardın yüksek seste müzik açık değilse. okumasada problem değil düşüyor zaten bakiyeden :D istanbula öyle gittim geldim

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

HGS teknoloji olarak çok ilkel, sıkıntılı ve sağlığa zararlı bir sistemdir.

OGS içerisinde pil içeren bu nedenle bir tetik sinyali aldığında müşteri bilgilerini kısa bir süreliğine sinyal olarak gönderir. Gücü bir cep telefonundan çok çok azdır. Nihayetinde 5-10m.lik mesafede al/gönder yapmaktadır.

KGS ise içerisinde kendi elektrik kaynağı olmadığından, dokundurduğumuz cihazın yaydığı elektromagnetik dalgaları içerisindeki bobin yapısı sayesinde elektriğe çevirip bu elektrik ile sinyal gönderen yapıdadır. 
KGS cihaza çok yaklaştırdığında çalıştığından cihazın büyük bir elektromagnetik yayılım yapmasına gerek yoktur.

HGS ise bir bakıma KGS'nin araç içerisinden çalışan modelidir. Üzerinde bobin yapısı mevcut olup elektrik kaynağı yoktur. Bu böbinde elektrik indüklenmesi için büyük bir elektromagnetik alana ihtiyaç vardır. Bu nedenle geçiş yerlerinde çok yüksek miktarda elektromagnetik sinyal mevcuttur.
Dalga boyu ve çeşidi farklı olmakla birlikte neredeyse bir GSM baz istasyonu kadar yayılım yapar.

İşbankası OGS cihazlarının ilk çıkanlarında vardı ama yenilerini bilemiyorum. Cama yapıştırılan parçadan ayrıldığında cihaz çalışmıyor dolayısıyla pil tüketmiyordu. Takılan yerde küçük bir kontak var. Cam parçasındaki çıkıntı takıldığında bu kontağa basıyor.
Uzun süre kullanılmayacağında ayırmak pil ömrü için yararlı olur.

KARAYOLLARI GN MÜDÜRLÜĞÜ İNTERNET SİTESİNDEN ALINTI-HGS DE OGS GİBİ MAGNETİK DALGALARLA ÇALIŞTIĞINDAN AYNI ŞARTLAR GEÇERLİ.....

OGS ELEKTRONİK ETİKETLERİ HANGİ ARAÇTA NEREYE MONTE EDİLMELİDİR?

Atermik olmayan camlarda cihaz camda her bölgede çalışmaktadır ve aşağıdaki şekilde cama monte edilmelidir.
(şekil-a)

Şekil-a
Atermik cam olarak tanımlanan özel ısı yalıtımlı araç ön camları 98 Model yılı itibarı ile RENAULT Twingo, Clio, Megane Ailesi (Sedan, Scenic, Coupe, Wagon) ile Laguna, Kangoo, MERCEDES, BMW, PEUGEOUT 206, 307, 406, OPEL Zafira, Vectra, CİTROEN ve MERCEDES marka araçların klimalı modellerinde uygulanmaya başlanmıştır. Ayrıca yeni model araçlarda da atermik cam kullanılmaya başlanmıştır.
Şayet aracınız bu marka ve modelde ve camı atermik ise; bu bölgelere cihaz monte edilmelidir. Aksi takdirde kaçak geçiş uyarısı alınabilir, bu şekilde geçişler yapılmamalıdır. 

OGS Etiketinin ön camın üst ortasında siyah benekli bölge içine yerleştirilecek marka ve modeller (Şekil 1, Şekil 2 );
RENAULT MEGANE AİLESİ, RENAULT SAFRANE, RENAULT LAGUNA, RENAULT SCENİC, RENAULT FLUENCE, RENAULT TWİNGO,
PEUGEOT 206, PEUGEOT 307, PEUGEOT 406, PEUGEOT PARTNER 2003 MODEL VE SONRASI, FORD S-MAX, OPEL ZAFİRA, OPEL VECTRA, OPEL OMEGA, OPEL İNSİGNİA CITROEN  PICASSO, CITROEN C1, CITROEN  C3, CITROEN C4, CITROEN  C5, CITROEN  SAXO, FIAT SCUDO

Şekil 1
Şekil 2

OGS Etiketinin Ön camın orta alt kısmında saydam dikdörtgen bir bölge içine yerleştirilecek marka ve modeller (Şekil 3);
RENAULT CLİO HB,RENAULTMASTER (2005’e kadar olan modeller. 2005 Dahil), OPEL MOVANO MİNİBÜS 2003 MODEL VE SONRASI
Şekil 3

RENAULT KANGOO (Şekil 4) 2006 ve önceki modellerde ön camın üst ortasında siyah benekli bölgenin sağ ve sol alt köşelerinde olan saydam 2 kare alandan biri tercih edilecek ve cihaz yerleştirilecektir. 2007 ve sonrası modellerde ön camın herhangi bir bölgesinde OGS etiketi çalışmaktadır.

Şekil4

MERCEDES 2006 MODEL VE SONRASI: Mercedes marka aracın modeline ve donanımına göre cihazın takılacağı bölgelerde farklılıklar olmaktadır. Bazı modellerde ön camın alt kısmında sağ tarafta yer alan özel bölümler bulunmaktadır. Bu nedenle cihazı okutamayan sürücülerin araçları ile birlikte Ana Kontrol Merkezi Başmühendisliği Danışma Birimine başvurmaları gerekmektedir.
·   LAND ROVER, RANGE ROVER, BMW 2006 MODEL VE SONRASI ARAZİ TAŞITI (JEEP): Ön camın üst ortasında yer alan saydam alan içerisine cihaz yerleştirilecektir.
·   NEOPLAN MARKA OTOBÜSLER: OGS cihazı üst panoramik camın herhangi bir bölgesine monte edilebilir.
·   MERCEDES VANEO VE AUDI A8’DE model aracın bazılarında ön cam tamamen metal film kaplıdır.Sürücü etiketi elle dışarı tutacaktır.
ÖNEMLİ NOT : Aracın marka ve modeline göre OGS cihazının takılacağı yer farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle OGS cihazı camda monte edildiği yerde okuma yapmıyorsa geçişlere devam edilmemesi ve en kısa sürede Ana Kontrol Merkezi Başmühendisliği Danışma Birimine başvurulması gerekmektedir.

ELEKTRONİK ETİKETİN GEÇİŞ SIRASINDA VERDİĞİ SESLİ UYARILARIN ANLAMLARI NELERDİR?

Bir kez “ BİP ” sesi işlemlerin normal olarak gerçekleştiğini, dört kez “ BİP ” sesi Banka OGS hesabındaki kredinin yetersiz olduğunu, 2 - 3 geçişte ses vermemesi durumu ise Elektronik Etiketin arızalı  ya da hatalı bir kullanım şekli olabileceğini ifade eder. 

CİHAZIN SES VERMEMESİ DURUMUNDA, CİHAZ TEST YAPTIRILMALIDIR. 10 KEZDEN FAZLA BU ŞEKİLDE GEÇİŞ KESİNLİKLE YAPILMAMALIDIR!

Sayfa bağlantısı

http://www.kgm.gov.tr/Sayfalar/KGM/SiteTr/Otoyollar/OGS.aspx

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.