Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Dslr ile Fotoğraf çekim ipuçları

Yakup Ç. A.

Önerilen Mesajlar

Merhabalar :)

Bu başlık sabit'dir.Kullanmayı bilen çok iyi kullanıcılar görüyoruz forumda..

Neden bunlar payaşılmasın ? :P

Şimdi ben ilk ipucuyu istiyorum..

Gelecek Autoshow'da Sony Alpha a850 ile 18-200 f3.5-6.3 lens kullanacağım yani kapalı mekan fakat oldukça yapay ışıklı olacak ama araç içleri karanlık olabiliyor...

Hangi ayarlarda çekim yapmayalım, harici flash kullanmalımıyım ?

Teşekkür ederim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

DSLR'lerin kompaktlardan farkı daha çok ayar yapmana izin vermeleri.

Aklıma gelenleri yazayım:

1. İç mekan aydınlatması yoğun Tungsten lamba kullandığından çekimlerde otomatik beyaz dengesi yanında Tungsten konumunda da çek ve karşılaştır, eğer otomatik doğru/benzer sonuçları veriyorsa otomatikte kalabilirsin.

2. Doğal ışık özellikle iç mekan çekimlerinde loş kalacağından sıkıntı yaratır. Yüksek ISO kaçınılmaz olacak. Steady Shot On, Auto ISO üst limiti 3200 olarak ayarlı çekim mantıksız olmaz. 850 maalesef yüksek ISO'larda kumlanma (noise) yapıyor, 400 üzerinde fark edilir olur, 3200'den sonra da kullanılmaz hale geliyor. Bir FF için ayıp ama yapacak bir şey yok çünkü göreceli eski teknoloji.

3. İç mekanda flaş kullanımı özellikle yansıma yapan yüzeylerde çirkin bir parlaklık ile sonuçlanıyor, bu nedenle ya yansıtmalı flaş kullanılmalı veya flaşın önüne yumuşatıcı bir "diffüzör" (mesela aydinger kağıdı) takılmalı. Kameranda gövde içi flaş olmadığından harici ünite bulman lazım. Ayrıca flaşlı görüntüler de yazdığım nedenlerden daha iyi sonuç vermeyebilir.

4. Ben genelde P konumunda çekiyorum ve titreşim netsizliğini engellemek için perde hızının 1/60 altına düşmeyeceği şekilde program kaydırma yapıyorum, ama S konumunda da sabit 1/60, hatta belki Steady Shot performansına güveniyorsan 1/30 ayarlanıp çekim yapılabilir

5. AF noktası olarak merkezi seç, çünkü otomatikte kalırsa farklı ve istemediğin bölgelerden netleyebilir. Ayırca orta AF noktası + özellikte, yani hem dikey hem yatay görür ve daha hassastır.

6. Zor ışık koşullarında poz serisi (Auto Exposure Bracketing) yapmak mantıklı olur, mesela 0, +0,7, -0,7 düşünülebilir.

7. Bir de lensle ilgili çekincem var, 850 full frame makine ama yazdığın lens APS-C sensör için üretilmiştir, kenarlar karanlık ve boş kalır, ancak yanlış hatırlamıyorsam APS-C moduna ayarlanıp kullanılabiliyor o kamerada. Sonuçta ciddi bir görüntü alanı kaybı olacak ister istemez. Ayrıca bu lens en az kusurlu fotoğrafları f8-11 arası üretir, tabii ışık koşulları bu değerlere ulaşmana pek izin vermeyecektir.

8. Dış mekan çekimlerinde geniş açından olabildiğince kaçınmak lazım, 50 mm altı çok perspektif bozulması yapıyor, ama fuarda dar alan ve çok insan ister istemez gerekli çekim mesafesini sağlamanı zorlaştıracaktır.

9. Vizörden bakarken önce konuya odaklan sonra etraftan giren ve istenmeyen ayrıntılar var mı onlara bak, varsa sonradan kesilebilir mi onu değerlendir, kesilemez ise kadrajını değiştir.

10. Yedek bir kompakt makine de götür, değişik ve zor açılarda küçük boyutu ve kolay izlenebilir LCD ekranı hayatını kolaylaştıracaktır.

11. Herşeyden önce sabırla, önce kurgulayarak, sonra değişik ayarlarda deneyerek ve kıyaslayarak çekmekte yarar var.

Tabii bir de "postprocess" süreci var, özellikle gölge ışığını arttırmak gerekecek, o da ayrı bir konu!.

Şimdilik bu kadar...

Cem Boneval tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ohh maşallah :) Teşekkür ederim eline sağlık abicim.

kompak olarak aslında iphone bile yeterdi de sattığım için şuan yok, ama haftaya elime geçebilir ikisiyle takılırız,

Çok kalabalık olmuyor birde vip günü.. hallederiz inş :)

Buarada demeyi unuttum harici flash da var bunun önüne takılan aparatları da sanırım fazlasını emmesi için

HVL F36AM

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yeterince büyük sd kartın varsa Raw+Jpeg iyidir. Bu ayarda bir bak kaç fotoğraf çekebiliyorsun (+video) yeterli mi?

Sorundan tam anlayamadım bu tür makinalarla ilgili tecrüben var mı yok mu? Cem Bey detaylı anlatmış.

Fakat diğer yeni kullanıcılar için

http://www.bascek.com/

http://www.bilgiustam.com/fotografcilik-dersleri-1/

http://www.fotografteknikleri.com/

sitelerinde oldukça fazla bilgi ve teknik mevcut.

Gerisi Cem Bey'in dediği gibi sabırla deneyerek oluyor.

Yeni kullanıcıların özellikle Iso, perde hızı, odak açıklığı bağlantısını iyi anlaması gerekiyor. Anladıktan sonrada çok çok deneme yaparak alışkanlık ve tecrübe ediniliyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şunu sorayım, görüntü kalitesinde

RAW

cRAW

RAW + J

cRAW + J

X.Fine

Fine

Standart var

X.Fine veya cRaw + J düşünüyorum ? çok farkeder mi acaba bunlar :)

Fotoğraf önemli ve sonradan ciddi işlenecekse RAW çekmekte yarar var, cRAW normal RAW'un "compressed" yani sıkıştırılmış hali. Kalite farkı olmaz, ama okuma yazma hızı göreceli uzar ve dosya büyüklüğü %30 kadar küçülür, kartta yer yoksa cRAW tercih edilebilir.

JPEG fine iyidir. Zaten RAW + JPEG modlarında Fine çeker.

Ayrıca görüntü büyüklüğü de dosya büyüklüğünü etkilemek üzere küçültülebilir.

Seçenekler:

6048 x 4032 (24M 3:2)

4400 x 2936 (13M 3:2)

3024 x 2016 (6.1M 3:2)

6048 x 3408 (21M 16:9)

4400 x 2472 (11M 16:9)

3024 x 1704 (5.2M 16:9)

3924 x 2656 (11M APSC)

2896 x 1928 (5.6M APSC)

1984 x 1320 (2.6M APSC)

Senin 18-200 lensle kullanacakların kızarttıklarım, kırpıp kullanacaksan veya büyük boy baskı yapacaksan 11 MP, yoksa 5.6 MP yeter, aksi gereksiz hamallık olur.

Bir de not: Ben bir dönem A900 kullandım, 850'nin farklı olmadığını düşünerek eski notlarıma bakarak yazdım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bence raw çek , photoshop kullanmayı biliyorsan sonra beyaz ayarı ışık ve renkleriyle oynayabilirsin ...

Harici flash'ın varsa bence arabana in manuelde flashla ortalama bir ayar tuttur , çünkü bunun belli bir matematiği yok , ışık oranı herzaman farklı olacaktır (flash kafasını çektiğin yöne değilde , sağa sola veya yukardan yansıttırmaya çalışarak çek ...

iso olayına hiç girme , netekim fotoğraflar hep granli (noktalı) çıkar .... Birde tripod veya monopod olmasını tavsiye ederim , araç içlerini kapı açıp yandan tripod yardımı ile uzun pozlama yaparsan enfes görüntüler alabilirsin ....

Bu arada otoshowdaki ışıklandırma dış çekimler için gayet yeterli olur ... Burada da f değerini mümkün olduğunca düşük tut f3.5 ise en düşüğü ondan çek (çektiğin obje keskin geride kalan kalabalık flu çıksın diye ) Genel olarakta manuel kullan pozametre ile devamlı 0'ı yakalamaya çalış .... Bunun için tripod şart....

dediğim gibi sonuçta bunlar km taşı , yani nekadar praktis yaparsan nekadar çok çekersen, deneme yaparsan okadar iyisin ... Dslr makinan varken iphone la fotoğraf çekmekte nedemek :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Normal arabaları ve siteye ekleyeceklerimi zaten ufaltacağım için ufak pixel'le çekeceğim.

Süper lüksleri (mesela bugatti ilk kez gelecek) onları büyük çekerim belki lazım olur ilerde :P

850 ile 900 benzer makinalar aynen.. 5D Mark 2 yanımda değil şimdi olaydı onlar çekerdik ama neyse bu yeter :P

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

tripod , geniş açı lens , ve flash olmazsa olmazı :)

Flash için evde ve aranın içinde deneme çekimleri yap bence ... Birde her ihtimale karşı labtop'unuda götür , makinanın fdisk , memory card'ı(hangisinden var bilmiyorum) dolarsa altarıp boşaltabilmen için ...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

tripod , geniş açı lens , ve flash olmazsa olmazı :)

Flash için evde ve aranın içinde deneme çekimleri yap bence ... Birde her ihtimale karşı labtop'unuda götür , makinanın fdisk , memory card'ı(hangisinden var bilmiyorum) dolarsa altarıp boşaltabilmen için ...

Abi tripod felan götüremem :) lens de buna uygun sadece bu var.. flash alırım yanıma..

16 GB yerim var, pc götürebilirim :yeah:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Abi tripod felan götüremem :) lens de buna uygun sadece bu var.. flash alırım yanıma..

16 GB yerim var, pc götürebilirim :yeah:

Videoyu abartmazsan kaliteli jpeg çekersen yeter sanırım. Jpeg fine 14m olarak 1700 adet çeker sanıyorum. Bu rakam yeter sanırım. 8megapiksel 3300 civarı fotoğraf çekebilirsin

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.