Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Araç Muayene Işlemlerine Ilişkin Bilgiler

Önerilen Mesajlar

Ne yapayım muayenede yapılması gerekenler konusu yok.. O yüzden buraya soruyorum.

- Muayeneye giderken eksoz emisyonu yaptırmış olmak mı gerekiyor. Muayene ile aynı anda onu da yapıyorlar mı?

- Sonradan yapıştırma yaptırıp kablo çektirdiğim LEDler ruhsata işlenmemiş diye sorun çıkarır mı?

- Muayene harcını önceden mi ödemeli orada ödenebiliyor mu?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Birinci soruya cevap. Fakat problem çıkarsa ayar konusu gibi bir gereklilik çıkarsa git gel olabilir. Önceden yaptırmak daha iyi. Bilmiyorum ayar diye birşey var mı çok eskiden vardı. Son dönem hiç görmedim.

http://www.tuvturk.com.tr/egzoz-gazi-olcum-hizmeti-veren-gezici-istasyonlarimiz.aspx

Muayene öncesi gerekenler listesi

http://www.tuvturk.com.tr/muayeneye-gelmeden-once-yapilmasi-gerekenler.aspx

Harç orada gişede ödeniyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Harç bildiğim kadarıyla sadece nakit ödenebiliyor. Oradaki egzos emisyonda genellikle sıra oluyor yetkili servislerden birinde yaptırmanız daha az zaman keybetmek açısından daha mantıklı olur bence.

Sorun çıkartıp çıkartmayacağı oradaki adama bağlı biraz da.

Randevu alırsanız daha az beklersiniz. Sabah erken saatlere randevu almak bence daha mantıklı daha boş olmakta.

Eğer ilk seferde geçemezseniz sanırsam belirli bir süre içerisinde sorunu halledip tekrar giderseniz ücretsiz olarak ve sıra önceliğinizle birlikte tekrar muayneye alıyorlar. Ancak çok gecikirseniz ücret tekrar talep edilmekteydi ben muayneye gittiğim zamanda.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Otomatik Mesaj

Bu konu, "Ortak Alan - Sosyal Genel Sohbet" kategorisinden "Otomobiller HakkındaSigorta, Kasko, MTV, Ceza ve Muayene " kategorisine taşınmıştır.

Lütfen konu açmadan önce uygun yeri bulmaya çalışalım.

Saygılarımızla,

Focus Club Tr Yönetimi

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

-Muayene anında geçerli egzoz emisyonu olması yetiyor yani aynı gün bitiyor olsa bile muayeneden sonra yaptırabilirsiniz, muayeneden önce yada sonra orda yaptırma şartı yok. Ancak süresi geçmiş ise önceden yaptırmak şart.

-direkt olarak bir kusuru yok ancak muayeneyi yapan adama bağlı eserse biyerden yazabilir, bence kalsın ağır kusur yazmaları düşük ihtimal gerekirse tekrara girersiniz hemen orda iptal edip.

-Sadece gişede nakit olarak ödeyebilirsiniz

yazdığım bilgilerin güncelliği ağustos 2012

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

aracınız 0 km ise 3 yıl egzoz emisyona gerek yok. harcı orada nakit veriyorsunuz

led konusunda hiçbir bilgim yok

Araç 3 yıllık. 11 kasım 2009 tescilli... ilk muayene geçerlilik tarihi 11 kasım 2012..,

Ben 10 kasım 2012de muayeneye gitsem eksoz emisyonuna bakmıyorlar değil mi ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Araç 3 yıllık. 11 kasım 2009 tescilli... ilk muayene geçerlilik tarihi 11 kasım 2012..,

Ben 10 kasım 2012de muayeneye gitsem eksoz emisyonuna bakmıyorlar değil mi ?

yok abi bakmazlar ben lpg taktırınca muayeneye girdim bana sormadılar bile.daha 2 yıl muayene vardı. birde tüv deki görevli 3 yıl + 1 ay süreniz var egzoz muayenesi için demişti belki size muayeneden sonra yaptırın diyebilirler Kubilay Yıldırımbayazıt tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Valla eksoz emisyonu yıllık diye biliyorum, bence ruhsatınızdan bir kontrol edin.

Sıfır araç tescilinde nasıl yapılıyor bilmiyorum ama, ben Europa'nın muyanesini 2010 da yaptırdım, geçenlerde eksoz muayenesinin bittiğini gördük ve yeniden yaptırmıştık.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...

Cumartesi itibariyle jazzın ilk muayenesini yaptırdım, Tüvturk un içine tüküreyim (T ile kafiyeli olsun). Gittiğim güllübağlardaki pendik istasyonu sadece randevulu araç alıyor. Randevum 15:00 (14:50de orada olman gerekiyor) arabamı alışları 16:22 ..Yani 1.5 saat bekletiyorlar vatandaş kuzu ..Biz hastanede 10 dakka bekletsek şahin kesilen doktor bıçaklayan necip Türk milleti 1.5 saat bekletiliyor ama kuzu...

Muayene de eski polis muayenesinden farksız hepi topu 6 dakika sürdü, bir 5-6 dakika da ruhsatın işlenmesi için bekledik. 12 dakika da bitti. Bu haliyle oligark Ferit Şahenk in daha çok para kazanması milyarlarına milyar katması için çevrilmiş bir dümen gibi görünüyor. Ulan benim 1.5 saatimi yiyeceğinize kanun çıkarın her vatandaşa 2 yılda bir Ferite 150 TL versin diye çoğunluğunuz var zaten istediğini kanunu çıkarırsınız biz de bu eziyeti çekmeyelim ( sevabına değil tabii adam tv lerinde desteklesin diye) .

BU arada başka kaynaklarda söylenenler asılsız:

- Eksoz pulunuz olması gerekiyor (bazıları bakmadılar falan diyor ) muhakkak yaptırın çünkü pulu siteyip sizden alıyorlar.İsterseniz beklerken orada da yaptırabilirsiniz ama ben OLigarka para kazndırmamak için gidip noname bir oto servisinde yaptırdım.

- Trafik seti şu bu bakıyorlar ama detaylı incelmiyorlar (belki markasından anlıyorlardı içeriğini)

- Sigorta poliçeniz olması lazım ama istemiyorlar sistemde gördüklerini söylüyorlar

- Randevu alıyorsunuz internetten. Randevu almak için ruhsat elinizde olmalı.

- Randevu saatinden en az 10 dakika erken orada olmalısınız. Arabayı bir yere bırakıp gişeye gidiyor , numaratöre plaka numaranızı giriyorsunuz. O sizin randevunuzu biliyor ve size bir bekleme numarası veriyor. Bekleme numaranız yandığında ruhsat, eksoz pulu ibraz edip kuzu kuzu Feritin payını ödüyorsunuz. Sonra arabanıza geçip istasyondaki numaratörde numaranızın yanmasını bekliyorsunuz. Numaranız yanınca arabayı o kapıya götürüyorsunuz bekliyorsunuz eleman geliyor. Kapusu açıp motor şasi no , bagajda set , emniyet kemeri ve lastik diş deriniği kontrolü yapıyor. Sonra içeri alıyor ve orada kontorlleri yapıyor.

Arka kapıya geçiyorsun arabanı sana veriyor, 5-6 dakika sonra da onaylı ruhsatını getiriyor. Daima farların ayarsız ve hafif kusurlu çıkıyorsun :D

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İzmirde son derece detaylı yapılıyor tüm kontroller. Ayrıca o paranın büyük çoğunluğu Ferite değil devlete gidiyor. Ayrıca sistem araç girişini yaptıktan 20dk sonra ancak muayene onayını kabul ediyor. Tam olması gerektiği gibi olmasada eski sisteme göre çoooook gelişme var. Ayrıca randevu sisteminde aksaklıkta yaşamadım sizinki biraz şanssızlık olmuş.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İzmirde son derece detaylı yapılıyor tüm kontroller. Ayrıca o paranın büyük çoğunluğu Ferite değil devlete gidiyor. Ayrıca sistem araç girişini yaptıktan 20dk sonra ancak muayene onayını kabul ediyor. Tam olması gerektiği gibi olmasada eski sisteme göre çoooook gelişme var. Ayrıca randevu sisteminde aksaklıkta yaşamadım sizinki biraz şanssızlık olmuş.

O para Ferite gidiyor. Ferit önceden belirlenmiş sabir bir miktarı her yıl devlete ödüyor. Ne kadar çok gelirse fazlası Ferite kalıyor.

Bunun adı iltizamdır. Devletin acil para bulmak için önümüzdeki yılların vergi toplama işini peişn paraya satması .

BKNZ: Osmanlı çöküş dönemi..

Elbette kontroller daha sıkı o biraz ekzajere idi ama yine de 6 dakika da bitmemeliydi. Belki jazzların sorunu olmayacağını düşünmüşlerdir :D :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...

Arkadaşlar sıfır araç aldığımızda ilk muayene tarihi yazıyor ancak ilk egzos emisyon tarihi yazmıyor, sıfır alımlarda emisyonun da muayene tarihine kadar geçerli olduğuna dair kesin bir bilgi var mı elinizde?

Cevabını buldum arkadaşlar;

EGZOZ GAZI EMİSYONU KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ

MADDE 6 – (1) Taşıtlar, Ek-1 de belirtilen sınıflar esas alınmak kaydıyla cinslerine, kullanılma amaç ve şekillerine uygun olarak aşağıda belirtilen periyotlarda egzoz gazı emisyon ölçümüne tabi tutulur:

a) Hususi otomobiller ilk üç yaş sonunda ve devamında her iki yılda bir.

B) Resmi otomobiller ilk iki yaş sonunda ve devamında yılda bir.

c) Diğer motorlu taşıtlar ilk bir yaş sonunda ve devamında yılda bir.

ç) Trafikte seyreden tüm motorlu taşıtlar on yaş sonunda yılda bir.

(2) Taşıtın trafiğe çıkışından sonraki muafiyet süresinin bitim tarihinden itibaren bir ay içerisinde egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırılması zorunludur. Takip eden emisyon ölçümleri ise taşıtın trafiğe çıkış tarihi esas alınarak uygulanır.

Yani muayene geçerlilik tarihine 1 ay eklenmiş oluyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.