Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Markalara Göre Türkiye Binek Satışları - 2003'ten Günümüze - 2016 Yılı Dahil

Abdussamed Acar

Önerilen Mesajlar

Dediğim gibi örneğiniz sizi doğrulayan birşey değil . Buyrun size somut ve gerçek örnekler

http://www.focusclubtr.com/index.php?/topic/7084-C-S%C4%B1n%C4%B1f%C4%

Megane ve Leon hariç hiçbir araç masum değil. Yani 2 üretici hariç. Seatın da satışları ortada, fiyarlarna rağmen çok kötü. Yani sizi doğrulayan tek marka Renault kaldı :) o da Renault 1.5 dizeli el arabasına koysa satar :)

Kabul edelim ben haksızım.Peki fordu gerileten nedir o halde?Araçlarını eleştiremiyoruz ,fiyatlarına da sesimizi çıkaramıyoruz sebebi ne o zaman?Tablo ortada.. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kabul edelim ben haksızım.Peki fordu gerileten nedir o halde?Araçlarını eleştiremiyoruz ,fiyatlarına da sesimizi çıkaramıyoruz sebebi ne o zaman?Tablo ortada.. :)

Haksız arandığını bilseydim baştan karışmazdım.

Kime göre geriliyor? Bi akıllı biz miyiz hocam o adamlar görmüyor mu sizce. Firmanın gerilediğini elde ettiği kar marjı gösterir , biliyor musunuz bunun sonucunda ne olmuş?

Gerileyen sadece Ford değil ki tabloya bakan sizdiniz? Dedim ya baştan beri ben bu sözleri söyleyenleri anlayamayanlardanım. Siz istediğinizi söyleyin. Cevap vererek hata ettiğimi anladım :)

Pahalı bulanlar bu firmayı tercih etmeyerek kararını gösteriyordur. Bizim de yapacağım şey bu. Rakamları onlar düşünsün siz yorulmayın niyesi ile :)

Ayrıca Türk müşterisi de gıpta ile bakılan kitle değil yani çok veya az olması (benim için) bişey ifade etmiyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Haksız arandığını bilseydim baştan karışmazdım.

Kime göre geriliyor? Bi akıllı biz miyiz hocam o adamlar görmüyor mu sizce. Firmanın gerilediğini elde ettiği kar marjı gösterir , biliyor musunuz bunun sonucunda ne olmuş?

Gerileyen sadece Ford değil ki tabloya bakan sizdiniz? Dedim ya baştan beri ben bu sözleri söyleyenleri anlayamayanlardanım. Siz istediğinizi söyleyin. Cevap vererek hata ettiğimi anladım :)

Pahalı bulanlar bu firmayı tercih etmeyerek kararını gösteriyordur. Bizim de yapacağım şey bu. Rakamları onlar düşünsün siz yorulmayın niyesi ile :)

Ayrıca Türk müşterisi de gıpta ile bakılan kitle değil yani çok veya az olması (benim için) bişey ifade etmiyor.

Türk müşterisinin zaten marka odaklı olduğunu ben en başında söyledim.Elbette bizden daha iyi analizlerini yapıyorlar bu işin.Gerileyen sadece ford değil doğru ama ford yarı yarıya gerilemiş neredeyse chevroletle yarışacak artıranlar da çok tabloya göre.Ben kar-zarar maliyetlerine kafa yormam.Ben tüketici olarak kabaca düşünür ona göre yorumlarım.57 binlirayı fiestaya 72 bin lirayı style focusa vermem mesela..Firma kar etmiş, bizden akıllı adamları varmış orasına hiç karışmam.Sen vw ile honda ile yarışıyorsan onlar üste koyarken sen satışlarını bir anda tepetaklak edemezsin.Özetle bu tablonun satış politikasıyla ilgili olduğunu düşünüyorum ben.Gerisini  fordun benden akıllı adamları düşünsün.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

araçların pahalı olduğunu kabul ediyorum.Peki önlerine nakiti koyunca ne kadar geriye çekiyorlar ?İşte gerçek araç fiyatları o zaman ortaya çıkıyor ve ford bu konuda pahalı. :)

Ayrıca dizel otomatik v40 83 bin lira 

ford neyin kafasında da focus titaniumu 73 ten açıp paketle 80 e vermeye calışıyor?

Şuan size güncelleme yapayım.

Aşağıdaki 2 araçta pazarlıklı son fiyatlara sahip.

Volvo en boş serisini ülkeye getirmiyor aşağıdaki gibi almalısınız ki çok fark yok zaten.

Focus 1.6 tdci Hb beyaz Titanium+Smart: 71.500

V40 1.6 tdci beyaz Powershift + Premium Pak: 89.500 

Bu araç yukardaki focus'a ek olarak;Deri döşeme,Elektrikli hafızalı koltuk, Diz hav yastığı,City Safe mod2,Stop-Start,Soğutmalı Torpido'ya sahiptir.Gerisi aynı veya focus'da fazla.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şuan size güncelleme yapayım.

Aşağıdaki 2 araçta pazarlıklı son fiyatlara sahip.

Volvo en boş serisini ülkeye getirmiyor aşağıdaki gibi almalısınız ki çok fark yok zaten.

Focus 1.6 tdci Hb beyaz Titanium+Smart: 71.500

V40 1.6 tdci beyaz Powershift + Premium Pak: 89.500 

Bu araç yukardaki focus'a ek olarak;Deri döşeme,Elektrikli hafızalı koltuk, Diz hav yastığı,City Safe mod2,Stop-Start,Soğutmalı Torpido'ya sahiptir.Gerisi aynı veya focus'da fazla.

En önemli artısı dizel otomatik olması ve hakikaten kaliteli araç.Volvonun fiyat politikası daha makul şahsi fikrim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

En önemli artısı dizel otomatik olması ve hakikaten kaliteli araç.Volvonun fiyat politikası daha makul şahsi fikrim.

10 ay sonra ondan daha iyisi gelecek bu kasaya ve 75-76 lirayı geçmez Focus arada kalacak 14 milyar. Gerek yok. Benim fikrim bu.

Siz bu arabayı kıyaslarken zaten otomobil bilgilerine ters hareket ediyorsunuz. Mercedes bmw ne veriyor ona bakın sonra fiyatı iyi deyin derim :) bir volvo sever olarak. Birde test edin .

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

10 ay sonra ondan daha iyisi gelecek bu kasaya ve 75-76 lirayı geçmez Focus arada kalacak 14 milyar. Gerek yok. Benim fikrim bu.

Siz bu arabayı kıyaslarken zaten otomobil bilgilerine ters hareket ediyorsunuz. Mercedes bmw ne veriyor ona bakın sonra fiyatı iyi deyin derim :) bir volvo sever olarak. Birde test edin .

volvonun direksiyonuna geçmedim ama içini dışını inceledim.Testini yaparım ama sen de ford'a karşı koşulsuz bir kabul var Yakup toz kondurmuyorsun adamlara :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

volvonun direksiyonuna geçmedim ama içini dışını inceledim.Testini yaparım ama sen de ford'a karşı koşulsuz bir kabul var Yakup toz kondurmuyorsun adamlara :)

Kesin öyledir hocam, teşekkür ederim :) Ayrıca bu güzel birşey çünkü kötü aracı kalmadı söz konusu firmanın ve tüm segmentte zirveye oynayan marka. Buarada v40 test başlığıma da bakabilirsiniz hani ben taraflıyım ya hocam :) ahahaha güldüm ya :D Konuyu buraya getirmeniz de çok güzel tekrar tebrikler

Neyse hocam ainesi iştir kişinin ben bilmeden konuşmam bundan emin olabilirsiniz aksi durumlarda lütfen sözlerimi dikkate dahi almayınız.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kesin öyledir hocam, teşekkür ederim :) Ayrıca bu güzel birşey çünkü kötü aracı kalmadı söz konusu firmanın ve tüm segmentte zirveye oynayan marka. Buarada v40 test başlığıma da bakabilirsiniz hani ben taraflıyım ya hocam :) ahahaha güldüm ya :D Konuyu buraya getirmeniz de çok güzel tekrar tebrikler

Neyse hocam ainesi iştir kişinin ben bilmeden konuşmam bundan emin olabilirsiniz aksi durumlarda lütfen sözlerimi dikkate dahi almayınız.

Ben bilmeden konuşuyorsun gibi bişey ima etmedim etmem de zaten çünkü sen bu işe gönül vermişsin hem eğleniyorsun hem de bilgi sahibi oluyorsun.Bilgim de tecrübemde daha az buna eminim.Bu işlerde iki türlü bakış açıcısı olduğunu düşünüyorum :Birincisi tüketici ,ikincisi üretici.İkisinin de gerekçeleri var birisinin doğru olması ötekisini haksız yapmaz.Üretici açar probramlarını önüne kaç tane satmışız bu araçtan şu kadar zam yapsak kaç satışımız  olur vs vs gibi uzun uzun düşünür kendisi açısından makul olan fiyatı belirler.Ama ben tüketici olarak böyle düşünmem.Ben aracı başka araçlarla kıyaslarım bana göre eksilerini artılarını değerlendirir öyle yorumlarım.Bu yüzden 78 bine focus yerine 89 bine volvo benim penceremden daha alınası gözüküyor.Daha önce kol dayama mevzusunda tartışmıştık ''koymalarına gerek yok zaten satışları çok iyi'' demiştin.Ben ve benim gibi düşünen bir kaç arkadaş da otomatik park asistanının olduğu araçta kol dayamanın olmayışını eksiklik olarak değerlendirmiştik.Burada sen de haklısın biz de kendimize göre haklıyız ama sen tüketici değil biraz üretici penceresinden bakıyorsun olaylara.Ya da ben öyle gördüm.Taraflısın derken bunu kasdetmiştim .Marka fanatizmi değil..

Herneyse çok uzamasın fikirler aynı olmak zorunda değil..Önemli olan yeni şeyler öğrenebilmek... 

hüseyin ipek tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben bilmeden konuşuyorsun gibi bişey ima etmedim etmem de zaten çünkü sen bu işe gönül vermişsin hem eğleniyorsun hem de bilgi sahibi oluyorsun.Bilgim de tecrübemde daha az buna eminim.Bu işlerde iki türlü bakış açıcısı olduğunu düşünüyorum :Birincisi tüketici ,ikincisi üretici.İkisinin de gerekçeleri var birisinin doğru olması ötekisini haksız yapmaz.Üretici açar probramlarını önüne kaç tane satmışız bu araçtan şu kadar zam yapsak kaç satışımız  olur vs vs gibi uzun uzun düşünür kendisi açısından makul olan fiyatı belirler.Ama ben tüketici olarak böyle düşünmem.Ben aracı başka araçlarla kıyaslarım bana göre eksilerini artılarını değerlendirir öyle yorumlarım.Bu yüzden 78 bine focus yerine 89 bine volvo benim penceremden daha alınası gözüküyor.Daha önce kol dayama mevzusunda tartışmıştık ''koymalarına gerek yok zaten satışları çok iyi'' demiştin.Ben ve benim gibi düşünen bir kaç arkadaş da otomatik park asistanının olduğu araçta kol dayamanın olmayışını eksiklik olarak değerlendirmiştik.Burada sen de haklısın biz de kendimize göre haklıyız ama sen tüketici değil biraz üretici penceresinden bakıyorsun olaylara.Ya da ben öyle gördüm.Taraflısın derken bunu kasdetmiştim .Marka fanatizmi değil..

Herneyse çok uzamasın fikirler aynı olmak zorunda değil..Önemli olan yeni şeyler öğrenebilmek... 

Ama kol dayama hususunda onu derken aynı vakitte ben titanium altında bir focusun satılmamasını da istiyorum diye kaç defa söyledim. 

Ve o yorumu firma bazlı düşünüp söylediğimden dolayı itici gözükebilir lakin olanı okuyup aktarmaya çalışıyorum bazen :)

Dediğim gibi fiyatlar donanımlara göre oynar şeyler tabi ki 78 90 kıyaslamasını konuşmuştuk hatta gittim fiyat da aldım bunun için neyse yazdıklarım gibi tekrar etmiyim, teşekkürler.

Umarım bizler kazanırız :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...

Ford'un tüm satışından bahsedelim binek zaten aşağıda mevcut.

Nisan'da 4.920 adet satış varken Mayıs'da 5.593 yani %14'lük artış söz konusu.Pazar ise %9 artmış.

Tabloyu naçizane yorumlarsam;

İlk 3 sıra kendini yerinde korumayı bilmiş :yeah: ardından gelen Fiat, Opel ve Ford onlara yetişmek için satışını oldukça iyi arttırmış.Toyota pazar ortalamasında kalırken Mercedes C serisinin ekmeğini yemeye başlamış gözüküyor, premium rakibi bmw'yi de sollamış oldu. Skoda ise bu ayın en fazla kendini yükselten firma olmuş. Nissan geçen ay da gösterdiği müthiş düşüşüne devam ediyor QQ bu fiyata satılmazmış yani bunu öğrenmeleri lazımdı. Honda da önemli düşüş gösteren firma olmuş. Geriye kalanlar kendi yağıyla kavrulmaya devam ediyor.

Avrupa satışlarında görüşmek üzere :yeah:

FocusClubTr--1402107166.png

Önceki sayfalardaki gereksiz! tartışmalarımızdan dolayı alt mesajları alıntılıyorum ki yorumlamanız daha kolay olsun :)

Nisan ay'ı genel olarak tüm firmaların satışlarının arttığı ay olmuş durumda.

Düşürenler; Audi,Bmw,Chevrolet,Dacia,Honda,Mercedes ve Nissan (Çok az satanlar eklenmedi)

Mart 2014'de 47.581 adet otomobil ve hafif ticari satılmışken Nisan 2014'de bu sayı 53.305'e yükselmiş. %12 arttı :yeah:

Ford ise Mart ayında 1.621 binek, 1.938 h.ticari satmış toplamda 3.559 adet, Nisan ayında ise 2400 binek, 2504 adet h.ticari; toplamda 4920 adet. Yani bir önceki aya göre %38,2'lik artış söz konusu.

Fiyatları düşürüp,krediyi verirsen artıyor :yeah:

Evet, doğal, ama sıralama gene pek değişmiyor, ayrıntı:

nisan2014.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bunları takip ediyor olmak biraz garip sanki. Ne üreticisiyiz, ne satıcısı, bizene ki? Neyi kaçırıyorum ben?

Abicim bu bölüm haber bölümü :) Google'a gülelim

İsteyen takip ediyor isteyen etmiyor yani :D 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Yakup Ç. A., başlığı Markalara Göre Türkiye Binek Satışları - 2003'ten Günümüze - 2016 Yılı Dahil olarak değiştirdi

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.