Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Markalara Göre Türkiye Binek Satışları - 2003'ten Günümüze - 2016 Yılı Dahil

Abdussamed Acar

Önerilen Mesajlar

Marka bazında değerlendirme kime göre yapmalıyız ? Mala göre mi ? Çevreye göre mi?

Önce buun cevabını almak lazım..

Bu firmaların başlarında okadar iyi beyinler var ki hepsi düşünüp karar veriyor. O muydu bu muydu şu muydu ile yorulamayın hiç :D

Koltuğa oturduğunuzda keyif alacağınız aracı seçin hep artık araba keyif aracı evet tamamen keyif :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

VW satış ile ilgili Türkiye kotasının yetersiz olduğu gerekçesiyle sürekli ileri dönük sıraya alarak araba satıyor. Zor bulunurluk bir kısım insanı çekiyor, olmayan arabayı sipariş ile satmak fiyatta indirim durumunu ortadan kaldırıyor ve bu durum satışta yeterli sayıya ulaşabilen ve para kazanan bayii üzerinde de negatif bir durum oluşturmuyor. (tok satıcılık durumu) Satan getiren memnun. Kullanan kendisini şanslı sayıyor. :) Mutluluk üçgeni yani. :) Tek önemli nokta ürününüzün arzu edilen bir ürün olması. Aslında benzerini Apple'da yapıyor.

İşte Apple Vw, Samsung Ford gibi. Daha iyiyiz ama insanlar isme, bilinirliliğe bakıp Apple seçiyorlar :kıhkıh:

Bir de araba alırken showroom durumunu ben bizzat 3 gram önemsemem. Mesela BMW isterse çinçine showroom açsın bu benim arabayı alıp almamamda en küçük bir etki yaratmaz. Test sürüşüne, servis durumuna, maddi şartlara bakarım.

En iyi araba yoktur şartlarına ve isteklerine en çok uyan araba vardır bence.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Vw çok güzel bir şehir efsanesi oluşturdu bence. Yok çok sağlam, yok güvenilir yok araba bulunmuyor çok sattığı için sıra yazıyorlar vs. Evet sıra yazıyorlar ama genelde DSG şanzımana. Onun da kotası az olduğu için. Belki de sorun çıkaran bir şanzıman olduğu için Doğuş getirmek istemiyor...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Vw çok güzel bir şehir efsanesi oluşturdu bence. Yok çok sağlam, yok güvenilir yok araba bulunmuyor çok sattığı için sıra yazıyorlar vs. Evet sıra yazıyorlar ama genelde DSG şanzımana. Onun da kotası az olduğu için. Belki de sorun çıkaran bir şanzıman olduğu için Doğuş getirmek istemiyor...

Arabamı alırken bakmış olmak için gittim düz vites bluemotion tdi golf sordum. Adam yerinde oturuyor ben dolaşıyorum. Masasının önüne gittim. Merhaba dedim golf bakıyorum tdi kaça,araba var mi diye sordum. Cevap araba yok, ne zaman geleceği belli değil, kaça olacağı belli değil. Çok meraklı olsam ustelerdim. O zamanda pazarlık şansın sıfır zaten. Güldüm döndüm gidiyordum, ama isterseniz şimdi ki fiyatı söyleyeyim 55 kusur gibi birşey dedi. Bu şartlarda araba almaya meraklı olan varsa buyurur. Daha önce 2003 polo vardı kardeşimde. Gayet sevimsiz kullanışı olan, performansi olmayan bir arabaydi. Ford dan bir gram daha kaliteli değildi ayrıca.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

FORD satış ofisleri genelde köhne, boyaları falan kötü .. Bir örnek vereyim bir keresinde Aydoğanlara gitmiştim ortada harç kumu vardı. Şovruumun göbeğinde inşaat yapıyorlardı. Bazı bayillerin duvarları falan dökülmüş oluyor. Ne derseniz deyin sıcak değil. VW ise modern genelde bir örnek .Kendinizi para vermeye hazır hissediyoruz.

Ford şovrrumuna gittiğinizde dışarıda ilk gördüğünüz şey genelde Cargolar veya açık şasi transit kamyonetler falan oluyor. Yaa bunun yanında Bmax Kuga falan satamazsın ki. Küçük bir anımı anlatayım: yıllar önce bir akdaşın focusu ile benim cmaxi Şahsuvara servise götürdük. Biz de -ne hödüğüz- adamlara ders veriyoruz. Girişte cargo var- çok özür dilerim - tamamen köylü görünümlü insanlar cargoya bakıyor. Yöneticiye dedik ki ticarileri ayırın şimdi deri döşemeli mondeo ghiaX alacak adam almaz bu ortamda falan filan.. 5-10 dakka sonra çalışanlardan biri bize kasa içinde kayısı ikram etti . Ben yedim dibim düştü hayatımda yediğim en güzel şekerpare. Yönetici dedi ki o köylü dediğin insanlar getirdi bunu ikram edelim diye. Kendileri malatyalıdır aile olarak kamyonları daima bizden alırlar. Onların bir kamyon için verdiği parayı ben binekten 1 günde zor çıkarıyorum.

FORDun algısını yükseltemezsin. Çünkü daima ticarileri ile anılır . Bineğinin içine de cargoya transite benzetir sevmeyenler. Oturma pozisyonu yüksektir ee ne olacak zaten kamyon derler.

Bizim için yapacak bir şey yok. Distribütör değişmedikçe - ki FORDun dünya çapındaki en eski ortaklıklarından biri gayet memnunlar ve Otosan olmasa belki avrupa operasyonu çok daha kötü durumda olabilirdi- bu devran aynen döner.

Arabayı beğeniyorsan fiyatı makul buluyorsan alırsın , yoksa kimse kimse arkandan ağıt yakmıyor nasıl olsa alan var..

Eğlenceliymiş Cenk bey yaşadıklarınız :) ama sizinkini okuyunca bu kadar mı benzer diye benim yaşadığım geldi aklıma, fazla değil 3-4 ay önce Kayseri Metinler'deyim iki adet 350L Transit için görüşme yapıyorum ama showroom un içi aynen dediğiniz manzara, kumlar harçlar, boya tenekeleri, tadilat varmış herneyse hoşgördüm yadırgamadım çok ama taaki iki adet işçi gelip görüşme yaptığım satıştan arkadaşa, görüşmenin tam ortasında "abi senin masayıda taşıyoz dışarı" diyene kadar... Gülümsedim, çıktık yukarıda muhasebe de devam ettik :)) Yine de Metinler'le ilk tanışmamdı ve bayi müdürünü tanımamla gayet olumlu kanaatle ayrılmıştım ayrı mevzu... Ama anlattıklarınız yaşadıklarıma bu kadar mı benzer :)

Sizin bu yazdıklarınızdan sonra, Ford Türkiye genelinde binek ve ticaride daha kesin çizgilerle ayrılan bir konsept üzerinde çalışırsa hiç şaşırmam :)))

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bazı şeyleri yaşamak için içinde olmak lazım, eskiye nazaran hiç değişmiyor vey değişme çabası yok diyen biri sadece oradan buradan duydukları ile kendini kandırmaktan başka bişey yapmıyor..

Gözle görülür farklar var bayilerde ve konsept'de.. Kör olmak yada fanatik olmak lazım aksini düşünmek için.

Araba alırken bu adam kamyon satıyormuş bundan araba alınmaz diyen zaten almasın abi :D ne ihtiyaç ki ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

"Ford'un son dönemde Türkiye binek pazarında pek parlak gitmediğini söylemek mümkün " ifadesi tabloya bakacak olursak çok alakasız olmuş adamlar binek araç satışlarında tüm markalar içerisinde 55bin araçla 2. sırada toplam ticari& binekte de 1. sıradalar ..buna rağmen nasıl adamlar pek parlak gitmiyor onu anlamadım ben ..adamlar en çok satan marka TR de 11 yıldır buna rağmen parlak gitmemiş oluyor bu nasıl iş ???? ama geçen sene ford da focus 3 ün satışları biraz düşüktü bundada fiyatların biraz etkisi olduğunu sanıyorum bu sene ise diğer firmaların fiyatlarıda ford seviyesine ulaştı ,tabiki müşterilerde bu sefer tekrar focusa yöneliş oldu.birde bagaj hacmi çok küçüktü ilk gelen focusların o da biraz etkiledi satışları..ayrıca focusta sunulan bazı donanımlar sadece sınıfında focusta bulunuyor yan perde hava yastığı titanyum donanımda bulunuyor ,vw den fazla donanımı var eksiği yok focusun ( şehir içi aktif güvenlik sistemi,otomatık park,dinamik tork kontrol sistemi,şerit takip sistemi bunlardan bazıları)

Ayrıca bora daha albenili daha cazip geliyormuş daha değerliymiş bu da tamamen yanlış 2.el de focus kadar değerli araç görmedim ben ,focusun 2001-2005 arası modelleri şuan piyasada bu sınıfta en çabuk satılan ve en sorunsuz araçlardan..bora bu yıllarda focusa göre 2-3bin tl civarı pahalıydı sıfır satışlarda..saterkende aceba 2-3 bin tl fazla etti mi? bora nın focus a göre ise hem iç hacim hem yol tutuşu hem performansı zayıf ,hem bakım giderleri daha fazla focustan hem daha sorunsuz focus hemde yakıt tüketimi daha az bora ya göre daha birçok artısı vardır...o yüzdende focus boraya göre daha çok tutulan bir araç

Kayseri metinler ford bayisine bende gittim birkaç defa adamların müşteri ile ilgilenişleri alakaları gayet iyiydi kayseri vw özsa ya da gittim fordaki kadar ilgilenmedi adamlar .hatta vw araç alan bir arkadaşım özsa kayseri vw satış elamanının biri ile bir tartşma bile yaşadı adamları şikayet edecekti son anda diğer elemanlar vaz geçirdi diyeceğim şu ki yani her firmada bu tür şeyler olabilir işte tadilat,ilgisizlik ve buna benzer şeyler .son olarak ww de ford da ikiside güzel ve kaliteli markalar ,fordu beğenen fordu ,vw ni beğenen vw ni alır :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

"Ford'un son dönemde Türkiye binek pazarında pek parlak gitmediğini söylemek mümkün " ifadesi tabloya bakacak olursak çok alakasız olmuş adamlar binek araç satışlarında tüm markalar içerisinde 55bin araçla 2. sırada toplam ticari& binekte de 1. sıradalar ..buna rağmen nasıl adamlar pek parlak gitmiyor onu anlamadım ben ..adamlar en çok satan marka TR de 11 yıldır buna rağmen parlak gitmemiş oluyor bu nasıl iş ????

Toplam satış adedinden ziyade pazar paylarına bakılır. Satışlar arttığı halde pazar payları düşebilir ve kötü olan budur. Bu kadar genel değil segment segment model model pazar paylarına da bakılır.

Fordda satış adedi artışlarına rağmen pazar payında ufak ufak düşüşler var, çok belirgin değil ama düşüş var. Buna bakarak fiyatların biraz pahalı kaldığı söylenebilir.Ama onlar hala toplam pazar lideriyiz diyerek bunu gizliyorlar.

FORDun satışları büyük oranda filo + şirketlere olduğundan zaten mazda gibi falan bir çöküş asla gerçekleşmez

H. Cenk Köse tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...

Bugün biraz rakamlarla uğraşasım vardı, araç satışlarında da herkes durgunluktan yakınıyor, gerçek mi diye baktım.

İşte sonuç:

ocakmart14.jpg

Genelde %30'a varan bir daralma var, özellikle Mart da geçen seneye göre kötü.

Honda, Mercedes ve Seat durumunu korurken, Voılvo az Nissan çok önemli bir artış göstermiş.

Ford da ciddi kayba uğrayanlardan...

Chevrolet'yi de piyasa artık yok sayıyor.

Nisan - Mayıs biraz yükselme olur ama geçen seneyi yakalaması zor görünüyor satışların.

Önümüzdeki aylarda ciddi kampanyalar beklenir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mart ayı önemli aydı. ÖTV şu bu kıyaslaması için. Nisan için Ford başlattı kampanyayı ve genel anlamda eskiden reklam tek tük olurdu tvlerde 2014 reklamlı geçiyor gibi :D

Beklendiği gibi %30 daralmış bende öyle tahmin etmiştim :P

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

geçtiğimiz 3 ayın araç fiyatları biraz korkutma amaçlı idi. 2014ler çok pahalı aman kalan 13 leri alalım diye bizi korkuttular.  13ler bittikçe ve çok şükür :)  istikrar korundu ülkemizde döviz biraz daha gerilerse fiyatlar inebilir. 

@Semih G.

Her sabah nissan bayisinin park alanının önünden geçiyorum. Diyebilirim ki yeni QQ mezarlığı tozlu bakımsız haftada 1 arabanın falan yeri değişiyor. Ben daha yolda yeni QQ görmedim.. Bir tane bizim sitede kapak jantlısını gördüm.. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@Semih G.

Her sabah nissan bayisinin park alanının önünden geçiyorum. Diyebilirim ki yeni QQ mezarlığı tozlu bakımsız haftada 1 arabanın falan yeri değişiyor. Ben daha yolda yeni QQ görmedim.. Bir tane bizim sitede kapak jantlısını gördüm.. 

Doğrudur hocam ben sadece bizim milletin yeni merakı olduğu için hemen atılmışlardır diye düşündüm çünkü forumlarda çok konuşuldu gelsin alacam gitsin satacam tarzında. Bir iki tanede hanım ablanın altında gördükten sonra buradan vurdular piyangoyu diye ama genel anlamda öyle değilmiş demekki tablo. Farklı modeller etkili sanırım ama öyle filo aracı olacak bir modelide yok ki bu Nissan'ın nereden yakaladı bu başarıyı çok merak ettim doğrusu 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Yakup Ç. A., başlığı Markalara Göre Türkiye Binek Satışları - 2003'ten Günümüze - 2016 Yılı Dahil olarak değiştirdi

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.