Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Bakımdan 4000Km Sonra Yağı Değiş Uyarısı ???

Hikmet Duran

Soru

15000 bakımını yetkili serviste yaptırdım, araç şimdi 19000 kmde bugün yağ değişim zamanı uyarısı verdi, bu durum normal midir bir sorun belirtisi midir?

Yağ değişimi için marka yağ önerisi olan var mı? Sesi de azaltacak bişeyler varsa söyleyin lütfen, malum kış geliyor, opetin mazotu da sesi arttırıyor iyice...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

motor yağı bitmeden uyarı vermesi programa ile alakalı ise çok saçma demek ki motor yağı bitse bile 20 ve katları olmadan uyarı vermeyecek mi?

Çok değişik bir etki tepki meselesi gibi geldi bana, başıma gelirse bu durum kontrol ettikten sonra daha detaylıca yazarım.

sonuçta hırçın kullanılan araçların yağ eksiltmesi doğaldır ve uyarı sistemi sayesinde bu ışık yanar, ama bitmeden sırf programlanmış diye yanıyor ve yol yardımında dediği gibi sönüyor ise ben sevmedim bakalım hayırlısı...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
01.04.2017 - 12:48 tarihinde, Mustafa Yilmaz yazdı:

motor yağı bitmeden uyarı vermesi programa ile alakalı ise çok saçma demek ki motor yağı bitse bile 20 ve katları olmadan uyarı vermeyecek mi?

Çok değişik bir etki tepki meselesi gibi geldi bana, başıma gelirse bu durum kontrol ettikten sonra daha detaylıca yazarım.

sonuçta hırçın kullanılan araçların yağ eksiltmesi doğaldır ve uyarı sistemi sayesinde bu ışık yanar, ama bitmeden sırf programlanmış diye yanıyor ve yol yardımında dediği gibi sönüyor ise ben sevmedim bakalım hayırlısı...

gelen uyarı değişim uyarısı. 20000km olunca uyarıyor ve gayet doğal.

Yağ biterse (basınç düşerse) lambası ayrıca yanar tabi ki.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
33 dakika önce, Mustafa Yilmaz yazdı:

hocam okumadin galiba yağ bitmiyor diyor arkadaşlar uyarı 20 bin ve katları programlama olduğundan yanıyor deniyor.
zaten normal olan eksilme durumunda uyarı gelir

ben size anlatamadım sanırım. 

yağın kullanım ömrü 20000km (avrupa için) bu süre sonunda yağ fiziksel olarak hala orada olsa da kimyasal olarak özelliğini yitirmiş oluyor ve değişmesi gerekiyor (bknz periyodik bakım) araçta bu yüzden her 20000 km de bir uyarıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
9 saat önce, Ozan Kar yazdı:

ben size anlatamadım sanırım. 

yağın kullanım ömrü 20000km (avrupa için) bu süre sonunda yağ fiziksel olarak hala orada olsa da kimyasal olarak özelliğini yitirmiş oluyor ve değişmesi gerekiyor (bknz periyodik bakım) araçta bu yüzden her 20000 km de bir uyarıyor.

anlaşamadık :)

aklınızda bulunsun motor sağlığı için her 10 bim km de motor yağınızı değiştirin.

şimdi ben şunu söylüyorum ford marka olarak ilk aracım ve 45 bin bakımı gittiğimde göreceğim nerlerin yapıldığını daha önce ki araçlarımda her 15 binde motor yağı değişirdi servis tarafından ford markalarda da aynıdır diye düşünerek şunu söylüyorum 15 binde yağ değişen bir arabada 20 binde 5 bin km sonra nasıl yağ değişim uyarısı veriyor?? (bak özellikle şunun altını çiziyorum 15 bin ve katlarında yağ değişimi oluyor ise) yoksa değişim zatern normal çok bile 20 binde yağmı değişir ya :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
43 dakika önce, Mustafa Yilmaz yazdı:

aklınızda bulunsun motor sağlığı için her 10 bim km de motor yağınızı değiştirin

Aklınızda bulunsun 10.000 km'de bir motor yağı değiştirmenin motor sağlığına bir etkisi olmaz, olsa olsa gittiğiniz servisin finans durumuna olumlu bir katkısı olur, sizin de bütçenize zarar verir. 

Türkiye koşullarına göre yağ değişim süresi 20.000 km'den 15.000'e çekilmiştir. Bilhassa özel servislerin bu süreyi daha da kısaltma arzuları önemli ölçüde duygusaldır, bence itibar etmeyiniz.  Gereksiz uygulamaları da yaygınlaştırıcı bildirimlerde bulunmayınız. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Arabayı yıkatmaya gittiğimde oranın sahibinin anlattıklarını duysanız. 15.000 km yağ değişimi uzun bir süre imiş. Kendisinin bir pejosu varmış. 7000 km de yağını değiştiriyormuş. Arabayı 250.000km de satmış. Servis arabasına bakınca şaşırmış. Motor sıfır aşınmaymış. En iyi yağ shell miş. Bizim araç içinde 30 a 20 yağ kullanmamız lazımmış. Mış da mış... 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Şimdi, Zafer Yusoğlu yazdı:

Arabayı yıkatmaya gittiğimde oranın sahibinin anlattıklarını duysanız. 15.000 km yağ değişimi uzun bir süre imiş. Kendisinin bir pejosu varmış. 7000 km de yağını değiştiriyormuş. Arabayı 250.000km de satmış. Servis arabasına bakınca şaşırmış. Motor sıfır aşınmaymış. En iyi yağ shell miş. Bizim araç içinde 30 a 20 yağ kullanmamız lazımmış. Mış da mış... 

Soguk sudan dolayi pek usutuyor kendini demek ki.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
5 dakika önce, Cem Boneval yazdı:

Aklınızda bulunsun 10.000 km'de bir motor yağı değiştirmenin motor sağlığına bir etkisi olmaz, olsa olsa gittiğiniz servisin finans durumuna olumlu bir katkısı olur, sizin de bütçenize zarar verir. 

Türkiye koşullarına göre yağ değişim süresi 20.000 km'den 15.000'e çekilmiştir. Bilhassa özel servislerin bu süreyi daha da kısaltma arzuları önemli ölçüde duygusaldır, bence itibar etmeyiniz.  Gereksiz uygulamaları da yaygınlaştırıcı bildirimlerde bulunmayınız. 

Motor yağı değişim süreleri, üretici firmanın belirlediği periyodik bakım sürelerine değişiklik gösterip. Motor yağı değişimi benzinli araçlarda ortalama 10.000 kilometrede bir, dizel araçlarda ise ortalama 15.000 belirlenmiştir bende daha önce hep benzinli azıcık performanslı araçlar olduğundan kullanımı göze alarak 10 binde motor yağımı değiştiririm bu bende bir alışkanlık olmuştur ve motor sağlığı için önemli ise böyle yaparım bunda benim için gereksiz değil gereklidir. sonuçta bir ortalama verilmişse bunu oturup şöyle olsun da böyle yapalım dememişlerdir :) bu ortalamaları yapan bu motorları yapan mühendislerin kendileridir onlardan daha iyisi  bizler olamayız kendi adıma konuşuyorum yalnış anlmayın. bu bilgiyi bana özel servisler dese bende pek dikkate almayabilirdim lakin bunu bana ailemde olan 3 motor ustası sevdiklerim verdi. ha çok gereklimi değilmi size kalmış..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Önce bu değerler belirlenmiştir diyorsunuz daha sonra bu benim fikrim diyorsunuz :)  

Size yukarda 'iletilen bilgiler' 'bence'den çıkan sonuçlar değil, kabul etmek veya etmemek kişiye kalmış. İnsanları yanıltıcı cümleler vermezseniz eğer kimse size cevap vermek için can atmaz zaten bu sebeple seçilen kelimelere dikkat edelim.

Herhangi bir forum gibi 'saldım çayıra....' yapmamaya devam :yeah: 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
8 dakika önce, Yakup Çağatay yazdı:

Önce bu değerler belirlenmiştir diyorsunuz daha sonra bu benim fikrim diyorsunuz :)  

Size yukarda 'iletilen bilgiler' 'bence'den çıkan sonuçlar değil, kabul etmek veya etmemek kişiye kalmış. İnsanları yanıltıcı cümleler vermezseniz eğer kimse size cevap vermek için can atmaz zaten bu sebeple seçilen kelimelere dikkat edelim.

Herhangi bir forum gibi 'saldım çayıra....' yapmamaya devam :yeah: 

herkes herkese cvp verecektir tabi ki sonuçta bilmediklerini öğreneceksin öğrenmeyi de bileceksin. bunun bencesi şu ortalama 10 ve ortalama 15 denilen sürede motor yağı değişim oranları veriliyor mu? ben kendi aracımda 10 bini seçtim bu ortalamaları veren ben miyim de yalnış bilgi oluyor?

öyle salınan çayıra.... foruma hiç giremedim ama tecrübeni aktarırsanız sizi zevkle dinlerim

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
4 dakika önce, Mustafa Yilmaz yazdı:

herkes herkese cvp verecektir tabi ki sonuçta bilmediklerini öğreneceksin öğrenmeyi de bileceksin. bunun bencesi şu ortalama 10 ve ortalama 15 denilen sürede motor yağı değişim oranları veriliyor mu? ben kendi aracımda 10 bini seçtim bu ortalamaları veren ben miyim de yalnış bilgi oluyor?

öyle salınan çayıra.... foruma hiç giremedim ama tecrübeni aktarırsanız sizi zevkle dinlerim

Sakin kafayla -1 gün sonra vb- yazdıklarınızı ve cevapları okursanız sevinirim :) Yanlış anlamaya devam ediyorsunuz, ben uzaktan yazarak çözemem :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.