Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

İzmir'de Çok Eski Zamanlar - Fotoğraf Galerisi

ferhat tezcan

Önerilen Mesajlar

Silindi sandığım eski İzmir fotoğraf arşivimi bir cd de yedeklenmiş olarak bulunca çok sevindim ve bir kaçını sizlerle paylaşıyorum.

baybulentkonakmeydani2j.jpg

Burası varyant

behceteskibahribabapark.jpg

Konak meydanı bakınız deniz neredeymiş :)

behceteskidenizdensaatk.jpg

İnanırmısınız burası göztepe ve susuz dede tepesi :) Zamanında almak lazımmış o boş arsalardan :)

behceteskigoztepeenopisv.jpg

Yine göztepe feribottan

behceteskigoztepevaprda.jpg

İşte o yıllarda balçova köyü ve fahrettin altay

behceteskiguzelyalisusu.jpg

Burası karataş

behceteskikaratasmelant.jpg

Şimdiki yeşildere yolunun eskiden yol yokkenki hali.Bilen bilir şu an o su kemerlerinin içinden geçiyoruz arabayla :)

behceteskikizilcullup.jpg

İşte en anlamlı fotoğraflardan biri kemeraltı çarşısı soldaki yunan bayrağına dikkat edin.O yıllarda izmir daha kurtarılmamış rum ve yunanlıların.

evrenos35astreetinsmyrn.jpg

Sanırım 80 li yıllar çankaya

kemalbasman1969.jpg

Dedem zamanında şu ortada boş duran arsayı alaydı iyiydi valla :) Konak meydanı yandan görünüş

knk1.jpg

Asansör mevkisi karataş.Bilmeyen için tarif edeyim çamların arasındaki kule tarihi asansör.

knk2.jpg

90 lı yıllar konak o köprünün üstünde annemi kaybetmiştim hiç unutmam :)

knk70ler.jpg

Karşıyakayı unutmadım :) Karşıyakada şu anki apartmanlar olmadan önceki yalılar.

kyakaeski04.jpg

Yine karşıyaka

kyakaeski05.jpg

Bakınız kadifekalenin olduğu yer bomboş.

Birde size bir bilgi eskiden bu fotoğraf zamanında yani izmir kurtarılmadan evvel müslümanlar yani türkler işte bu gösterilen yerde otururlarmış.Alsancak ve devamının tamamında rum ermeni ve yunanlılar yani gayri müslimler bizim tabirimizle ise gevurlar işte izmire gevur izmir denmesinin sebebi taaa o yıllara dayanır.O yıllarda o bölgeye gidenlere nereye gidiyorsun diye sorulduğunda Gevur izmire derlermiş ki ben çocukluğumda hatırlıyorum rahmetli dedem o taraf için hep öyle derdi. :)

Ki şu an izmirde o bölgelerde gezerseniz bir çok eski kilise sinegog ve havralar ile karşılaşırsınız.

mehmetyasa35eskiizmirtu.jpg

Yangından sonra kurulan izmir entarnasyonel fuarı

mujdatfuardanbirgorunus.jpg

Borsa sarayı şu anki yerini bilenler yanlarındaki boş arsaları görünce şaşırmasın :)

mujdati06large.jpg

Kordon ve yalılar zamanının gevur izmir bölgesi :)

mujdati38large.jpg

Ve izmirim yanıyor.Rumlar ve yunanlılar kaçarken. :)

yucelburningizmir.jpg

Bu da izmirin ilk otobüsü. Gerçekten öyle şaka yapmıyorum :)

omeryilkotobus.jpg

Karşıyaka feribot iskelesi

mujdatkarsiyakavapurisk.jpg

ferhat tezcan tarafından düzenlendi
  • Beğen 9
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

emegine sağlık Ferhatım içime baygınlık veren konulardan uzaklaştırdığın kentime birkez daha aşık olmamı sağladığın için...

Ne mutlu bana ozaman abi.Daha da foto var elimde ama en güzelleri ve temizleri bunlardı.

Abi bu arada borsa binasının yanındaki boş arsalar nasıl :) Ben ilk gördüğümde inanamamıştım :)

ferhat tezcan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ohoooooooo...nereler varmış esas seydiköy ne hale geldi düşünsene gaziemir...köpek kulübesi ev fiyatına gidiyor...

Bu agoranın karşısındaki büyük arsa varya 4 5 tane yüksek apartman olan site.Orası dedemin kiraz bahçesiymiş çingeneler gelip çalıp çalıp gidiyorlar birde çok uzak kalıyor bakamıyorum demiş yok paraya satmış o araziyi.

Ah demem diyorum hep aklıma geldiğinde :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu agoranın karşısındaki büyük arsa varya 4 5 tane yüksek apartman olan site.Orası dedemin kiraz bahçesiymiş çingeneler gelip çalıp çalıp gidiyorlar birde çok uzak kalıyor bakamıyorum demiş yok paraya satmış o araziyi.

Satmış deden ordaki arsayı torunu şimdi 2 çift pabuç satmak için uğraşıyor,vah kardeşim vah :bore:

T.Mete tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Satmış deden ordaki arsayı torunu şimdi 2 çift pabuç satmak için uğraşıyor,vah kardeşim vah :bore:

Diymi ya işin şakası bir yana

Allahıma şükür bi eksiğim yok çok şükür.Orayı satmış ama yinede az da olsa bizi düşünüp bişeyler bırakmış sağolsun dedem :)

Öyle servetini yiyip torunlarına bi kuruş bırakmamış adam değil sağolsun :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.