Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 1

Şerit Takip Sistemini Sonradan Ekletebilir Miyiz?

Tahir Arıt

Soru

Merhaba arkadaşlar, aracım 2012 model style plus. Yeni gelen parti araçlarda şerit takip sistemi varmış. Şerit takip sistemini yetkili serviste sonradan ekletebilme gibi bir şansımız var. Zannediyorum ki camdaki sensör kutusunda şerit takip sisteminin kamerası var fakat içi boş... Oraya kamera takılıp, araca program atılarak yüklenebilir mi? diye düşünüyorum.

Değerli bilgilerinizi paylaşırsanız sevirim.

Saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

Tahmin ettiğiniz şekilde işlemiyor sistem..Yani size kaza yaptıracak birşey olamaz.

Örnek video:

Şeritin olması yeterli, türkiye şartları geyiği elbet bir gün son bulacak. Getirtemeyen firmaların geyiği bunlar..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Şerit takip sistemi kamerası 3 numara ile gösterilen, gerçekten var mı yoksa LIDAR sistemi (1+2) ile mi karıştırıyorsunuz?

sensorcam.jpg

Kameradan kastım 3 numara elbette. 4 numara far ve yağmur sensörü. LIDAR (2+1) dediğiniz sistem de bildiğim kadarıyla şeritte kalma yardımcısı için (bu sistem çoğu uçaklarda kullanılıyor diye biliyorum) kullanılan lazer sensörler. Ve bilgdiğm kadarıyla bu sensörler yüzeyi tarayarak yüzeyin 3D haritasını çıkarma işlevi görüyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Ama onun icine bakmak lazım oradaki lens veya mercekleri yeter mi? :)

Yok yaw bildiğin adi micro kameralardan. Servisçi de şaşırdıydı abi seninkinde kamera varmış diye. O an ne demek istediğini anlamamıştım ama. Demek bazı serilerde olmayabiliyormuş. Ayrıca Şerit takip sistemi hazırlığı da mevcut ama gerekli yazılım yokmuş ellerinde. Ben de pek gerekli değil zaten diye uğraşmadım. Öylece duruyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bende geniş ekranlı gösterge aldıktan sonra merak sardım. Adı lazım değil yetkili servislerden birisindeki önlüğünde başteknisyen yazan bir şahıs bana şerit takip asistanlı araçlarda gelen sinyal kolunu takmam durumunda kendiliğinden aktifleşeceğini idda etti :) Pek değil hiç inanmadım. Tamam takalım ama olmazsa para ödemem demediğime pişmanım.

http://www.ebay.co.uk/itm/OEM-Ford-2012-2013-Focus-Turn-Signal-Switch-with-Lane-Detector-Assist-/160921770667?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&fits=Model%3AFocus&hash=item2577af5aab

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Onu da 100'e almışsındır sen :D hadi hadi sökül

Keşke 100 olsa :) 400 verdim elim ayağım titriyor 2 haftadır   :sopalık:  

Şu şerit takip ve tabela okuma işi olsa hiçte fena olmazdı. Yok ki ne gerektiğini bilen birisi.Servislere orijinal xenon diyince bile yok olmuyor diyorlar. Hee fabrikada onu yapmıyor zaten. Aaraçta gaza yüklenince motor kendini toparlayana kadar kırrrr diye bir ses geliyor.Gazdan çekince veya toparlamayı bitirip tam gücü alırken kesiliyor. Kimisi debriyaj kimisi motor kulağı dedi. O ses rampa yukarı tırlanmaya çalışırken zorlayınca olmuştu. Geri vitese taktım çektim el frenini,yüklendim araca. Sonra kesti o sesi :) Kayan bir şey yerine geldi. Pazartesi Antalya Otokoçta deneyeceğim bakalım bunlar ne uyduracaklar :D

Onlar uğraşırken showroomda şerit takip sistemi olan bir araç varsa öndeki kameralarını çekeceğim.Birde bendekileri. Bakalım uyuşuyorlar mı. Uyuşmuyorlar ise hiç gerek yok atraksiyona.

Aynı ise o bölgedeki kameralar radarlar, belkide o kolu değiştirince gerçektende olacak :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Keşke 100 olsa :) 400 verdim elim ayağım titriyor 2 haftadır :sopalık:

Şu şerit takip ve tabela okuma işi olsa hiçte fena olmazdı. Yok ki ne gerektiğini bilen birisi.Servislere orijinal xenon diyince bile yok olmuyor diyorlar. Hee fabrikada onu yapmıyor zaten. Aaraçta gaza yüklenince motor kendini toparlayana kadar kırrrr diye bir ses geliyor.Gazdan çekince veya toparlamayı bitirip tam gücü alırken kesiliyor. Kimisi debriyaj kimisi motor kulağı dedi. O ses rampa yukarı tırlanmaya çalışırken zorlayınca olmuştu. Geri vitese taktım çektim el frenini,yüklendim araca. Sonra kesti o sesi :) Kayan bir şey yerine geldi. Pazartesi Antalya Otokoçta deneyeceğim bakalım bunlar ne uyduracaklar :D

Onlar uğraşırken showroomda şerit takip sistemi olan bir araç varsa öndeki kameralarını çekeceğim.Birde bendekileri. Bakalım uyuşuyorlar mı. Uyuşmuyorlar ise hiç gerek yok atraksiyona.

Aynı ise o bölgedeki kameralar radarlar, belkide o kolu değiştirince gerçektende olacak :D

Onlar ayni bildigim kadariyla ama saniyorum bir tanesinin ici bostu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Yolların %80'inde şerit çizili değilken bu ne anlamsız bir heves...  :kıhkıh:

Şehirler arası yollarda mevcut.Mesela Karadeniz sahil yolunda ve Antalya-İstanbul-Ankara-İzmir yollarında ve bağlantılarında mevcut. Zaten ben doğuya gitmiyorum gideceğim yerler buralar. Olmayan yerde de çalışmasın. Ama olan yerde çalışması benim işime geliyor.120 km/s hıza sabitleyip,şerit takip asistanını açtım mı yüküm çok azalır :) yolları tayyip baba yaptı sağolmasın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.