Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Yol Bilgisayarı Ortalama Tüketim Değeri Kalibrasyonu

Cem Boneval

Önerilen Mesajlar

Arkadaşlar,

Benim aracım 3000-3200 km'den sonra ortalama tüketim kısmında sapıtıyor. Bayram öncesi bu durumu fark etmiştim ve iki ortalama yakıt göstergesinden birini sıfırlamıştım ve tatile çıkmıştım. Tatil başlangıcında, ortalama tüketimim 5,1 L idi. Tatil dönüşü ise sıfırlamadığım ekran 3,8 L gösterirken sıfırladığım ekran 5,0 L gösteriyordu. Durumu Tan Oto ile görüşerek sordum. Bazen böyle durumların yaşandığını ve sıfırladığımda düzeleceğini belirtti. Bende sıfırladığımı ve tekrar kontrol edeceğimi söyledim. Ancak, yine bu sıfırlama olayının 3000 - 3200 km ardından sıfırladığım ekranda yine aynı sorunla karşılaştım. Bu ekran için ortalama tüketim 3000 km'de 5,2 L iken şu an 4000 km'de ve 4,2 L'ye düşmüş durumda. Servise tekrar sordum ama sürekli sıfırlamam gerektiğini söylüyor. O zaman bu ekran ne işe yarar ki?

Sizce sıkıntı nasıl çözülebilir?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 6 ay sonra...
‎05‎.‎09‎.‎2016 - 11:47 tarihinde, Mustafa Ekiz yazdı:

Arkadaşlar,

Benim aracım 3000-3200 km'den sonra ortalama tüketim kısmında sapıtıyor. Bayram öncesi bu durumu fark etmiştim ve iki ortalama yakıt göstergesinden birini sıfırlamıştım ve tatile çıkmıştım. Tatil başlangıcında, ortalama tüketimim 5,1 L idi. Tatil dönüşü ise sıfırlamadığım ekran 3,8 L gösterirken sıfırladığım ekran 5,0 L gösteriyordu. Durumu Tan Oto ile görüşerek sordum. Bazen böyle durumların yaşandığını ve sıfırladığımda düzeleceğini belirtti. Bende sıfırladığımı ve tekrar kontrol edeceğimi söyledim. Ancak, yine bu sıfırlama olayının 3000 - 3200 km ardından sıfırladığım ekranda yine aynı sorunla karşılaştım. Bu ekran için ortalama tüketim 3000 km'de 5,2 L iken şu an 4000 km'de ve 4,2 L'ye düşmüş durumda. Servise tekrar sordum ama sürekli sıfırlamam gerektiğini söylüyor. O zaman bu ekran ne işe yarar ki?

Sizce sıkıntı nasıl çözülebilir?

Merhabalar,

Geçen sene Eylül ayında yukarıda belirttiğim sıkıntıyı bildirmiştim. Aralık ayında ise servise götürdüm ve bana program güncellemesi yapalım düzelir diye bildirmişlerdi. Ancak, yine 3000 km'yi geçtiğimde aynı hata ile karşılaştım. Aynı problemle karşılaşan var mı çözüm nedir sizce?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@Mustafa Ekizbu ortalama yakıta kafa yorma depo dan depoya birini sıfırla yeter.Bende zamanında yordum 2 sefer km saatimi haybeden değiştirdiler.en sonunda sorun olmadığını hesaplamanın farklı yapıldığını başka bir ford ustasından öğrendim.Ve servis formunun açıldığı yerde Volan sensörünün değişmesiyle sorun halledildi deyip işlemi kapattık.Yoksa çok yıpranıyosun.Aracı servise alacaklar sorun onda mı? bunda mı? diye bakacaklar sana onu değiştirelim olmaz sa bunu değiştirelim diyecekler canın çok sıkılacak.Ben sordum servise senin sorduğun gibi pişman oldum boş ver sen pişman olma her depoda sıfırla geç bunlar böyle

Osman Türkol tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 11 ay sonra...
05.08.2012 - 14:46 tarihinde, Cem Boneval yazdı:

Sorunu bazılarımız yaşıyor, yol bilgisayarının ortalama tüketim değeri ile depo doldurmadan doldurmaya hesaplanan değer uyuşmuyor, değişik nedenleri olabilir.

depo hesabı daha gerçekçi bir rakam veriyor ve mesela bende yol bilgisayarı sabit 0,5 l/100 km daha düşük gösteriyor. Bu durum menzil hesabını da olumsuz etkileyebiliyor.

Hal böyle olunca yol bilgisayarını kalibre etmek mantıklı geliyor insana, serviste hallederim derken biraz oynama ve araştırma ile kendi kendimize yapmanın yolunu buldum.

Şöyle...:

1. YB OK düğmesine basarak aracı çalıştırıyoruz ve ekranda TEST yazısı çıkana kadar basılı tutuyoruz..

2. Test menüsüne girdikten sonra OK ve/veya aşağı yukarı oklarla "AFE-Bias" yazısına kadar ilerliyoruz. AFE Average Fuel Economy kısaltılmış hali, Bias da eğilim anlamında.

3. Bu menüde OK basınca fabrika ayarı olan 1000 değeri gözüküyor. Sağ sol oklarla bu değeri 100-2000 arası ayarlayabiliyoruz. Yukarı aşağı oklar da ondalıkları değiştiriyor.

4. Geçerli değeri bulmak için de şu formülü kullanacağız:

YB verdiği değer

----------------------- x 1000

Hesaplanan değer

Söz gelimi benim ortalamam YB ile 7.7, halbuki hesaplama ile bulduğum 8.2, 7.7/8.2 x 1000 = 939

5. Elde edilen bu değerin ayarlanması tamamlandıktan sonra OK ile çıkıyoruz ve motoru stop ediyoruz işlem bitiyor.

Yazdıklarınızı uygulamaya çalıştım , sağ ok sol oklarla değeri 900 e getirdim fakat yukarı aşağı oklarla ondalıkları değiştiremedim tuşlar hiç işlemiyor herhangi başka bir tuşa basıyor muyuz ? 

Yakıt ibresi tam olarak kırmızıyı göstermeden yol bilgi. menzil 20 km ye kadar düşmüştü. 

Eski 2013 model manul ford aracımda tasaruflu kullandıysam menzil yukarı düzelme yapıyordu ama 2015 model yeni aracımda düzeltme yapmıyor nedeni nedir ? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

15/02/2018 - 15:33 tarihinde, Direnç Zengin yazdı:

herhangi başka bir tuşa basıyor muyuz ? 

Hayır. Bizde böyle.

15/02/2018 - 15:33 tarihinde, Direnç Zengin yazdı:

nedeni nedir ? 

Belki de yeterince tasarruflu gelmedi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

Slm arkadaşlar benimde yol bilgisayarı anlık tüketim şaşırdı yokuş aşağı araba viteste 99.99 gösteriyo gazı kökleyince tüketim en az seviyede gösteriyo bu sorunu yaşayan oldumu aranızda

ama araba gene aynı çeyrek depoyla ankara Eskişehir arası normal kullanımda 200 km gidiyo

araç 2017  1.6 ti-vct trend x

Hüsnü Aktaş tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sorunu bazılarımız yaşıyor, yol bilgisayarının ortalama tüketim değeri ile depo doldurmadan doldurmaya hesaplanan değer uyuşmuyor, değişik nedenleri olabilir.

depo hesabı daha gerçekçi bir rakam veriyor ve mesela bende yol bilgisayarı sabit 0,5 l/100 km daha düşük gösteriyor. Bu durum menzil hesabını da olumsuz etkileyebiliyor.

Hal böyle olunca yol bilgisayarını kalibre etmek mantıklı geliyor insana, serviste hallederim derken biraz oynama ve araştırma ile kendi kendimize yapmanın yolunu buldum.

Şöyle...:

1. YB OK düğmesine basarak aracı çalıştırıyoruz ve ekranda TEST yazısı çıkana kadar basılı tutuyoruz..

2. Test menüsüne girdikten sonra OK ve/veya aşağı yukarı oklarla "AFE-Bias" yazısına kadar ilerliyoruz. AFE Average Fuel Economy kısaltılmış hali, Bias da eğilim anlamında.

3. Bu menüde OK basınca fabrika ayarı olan 1000 değeri gözüküyor. Sağ sol oklarla bu değeri 100-2000 arası ayarlayabiliyoruz. Yukarı aşağı oklar da ondalıkları değiştiriyor.

YB verdiği değer

Hesaplanan değer

Söz gelimi benim ortalamam YB ile 7.7, halbuki hesaplama ile bulduğum 8.2, 7.7/8.2 x 1000 = 939

5. Elde edilen bu değerin ayarlanması tamamlandıktan sonra OK ile çıkıyoruz ve motoru stop ediyoruz işlem bitiyor.

Üstteki durum hakkında bi fikriniz varmı dediklerinizi yaptım ama o ortalama tüketim için galiba

Hüsnü Aktaş tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

4/20/2018 - 11:27 tarihinde, Hüsnü Aktaş yazdı:

Slm arkadaşlar benimde yol bilgisayarı anlık tüketim şaşırdı yokuş aşağı araba viteste 99.99 gösteriyo gazı kökleyince tüketim en az seviyede gösteriyo bu sorunu yaşayan oldumu aranızda

ama araba gene aynı çeyrek depoyla ankara Eskişehir arası normal kullanımda 200 km gidiyo

araç 2017  1.6 ti-vct trend x

Arabanızın göstergesi L/km şeklinde ayarlı sanırım, 100km/L şeklinde ayarlamanız lazım. Kitapçığa bakın derim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Cidden çok güzel bilgi... yüzdesel olarak sapmayı düzeltebilme seçeneği gayet güzel. Ancak daha önceki araçlarımda dikkatimi çeken bir durum; örneğin şehiriçi kullanımda %8 düşük gösteren bir YB şehirlerarası kullanımda %1 düşük gösterebiliyor da, bazı araçlarda tüketim verisindeki hata tamamen doğrusal değil, kullanım şekline göre farklılaşabiliyor. 

Ayrıca dikkatimi çeken bir durum 1,6 dizel astralarda, mokkalarda gerçek tüketime kıyasla 100 Km'de  0,6-0,7 litre daha düşük gösteren araçlar gördüm. Opel 'lerde bu kalibrasyon fabrikadan özellikle düşük yapılıp gönderiliyor sanki... Zaten YB da düşük gözükmüyor, gerçeği daha yüksek...

Önceki (B6) ve şimdiki(B8) Passat'ta bi kaç kez denemiştim ikisinde de 0,1 Litre/100 Km civarında YB ile gerçek tüketim arasında fark vardı.

Abdussamed Acar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

24.04.2018 - 23:17 tarihinde, Servet Ö. yazdı:

Arabanızın göstergesi L/km şeklinde ayarlı sanırım, 100km/L şeklinde ayarlamanız lazım. Kitapçığa bakın derim.

24.04.2018 - 23:17 tarihinde, Servet Ö. yazdı:

Teşekkür ederim aynen dediğiniz gibi çıktı düzelttim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...

Şöyle...:

YB verdiği değer

Hesaplanan değer

Dün deneme fırsatım oldu. AFE-Bias değerinde OK dedikten sonra sadece sağ ve sol tuşlarla 100er 100er oynama yapabiliyorum fakat 10luk kısımlar için yukarı ve aşağı tuşunu hiçbir şekilde kullanamıyorum. 934 gibi bir değer girmem lazım ama 1000 yada 900 den başka bir değer göremiyorum ekranda . Sebebi ne olabilir.? Teşekkürler.

--57 dakika sonra eklendi--
15.02.2018 - 15:33 tarihinde, Direnç Zengin yazdı:

Yazdıklarınızı uygulamaya çalıştım , sağ ok sol oklarla değeri 900 e getirdim fakat yukarı aşağı oklarla ondalıkları değiştiremedim tuşlar hiç işlemiyor herhangi başka bir tuşa basıyor muyuz ? 

Yakıt ibresi tam olarak kırmızıyı göstermeden yol bilgi. menzil 20 km ye kadar düşmüştü. 

Eski 2013 model manul ford aracımda tasaruflu kullandıysam menzil yukarı düzelme yapıyordu ama 2015 model yeni aracımda düzeltme yapmıyor nedeni nedir ? 

Merhaba hocam. aynı durum bende de mevcut. 2015 sedan. Çözüm bulabilirseniz bilgi verirseniz sevinirim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.