Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Yol Bilgisayarı Ortalama Tüketim Değeri Kalibrasyonu

Cem Boneval

Önerilen Mesajlar

Bende Cem abinin dediği gibi biliyorum Yakup, puntoda 1 kere denedim doğru gösteriyormu diye tam olarak aynı değer çıktı. Ancak şehir içinde değerler daha değişken olduğundan sapma daha fazla çıkabilir.

Ozan Karsavuran tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yaw tahmin dediğim bu iste..

Harcanan benzini ölçmüyor anlamında dedim.

Harcanan değil püskürtülen benzini ölçüyor, tahmin yapmıyor.

Ozan,

Aslında aynı şeyden bahsetmeye çalıştım bende..Haliyle yakılan ile püskürtülen aynı olmuyor..

Yani farkda burdan çıkıyor.Yoksa ş.içi veya dışı fark etmez..Sonuçta sistem aynı..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hala aynı şeyi söylüyorum..%100 ASLA olamaz Ozan.

%100 olmayınca kafadan sallıyor mu demek istedim ben ?

:muha::claps:

Şöyle söyliyim ozman, %100 olurmu bilmiyorum ama %99,99......... olur :)

Adamın biri sitemizden alıntı yapmış, ama akıllı dh engellemiş :D

http://forum.donanimhaber.com/m_57598882/tm.htm

DH bu konularda ilginç :D epey tartışmıştım zamanında yöneticilerle :)

Dh tek onu mü engellemiş.? :)

Sık yazılan diğer forum linklerini engelliyorlar

Ozan Karsavuran tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bugün depoyu doldurdum...39.7 lt yakıt aldım...

geçen depoyu doldurduğumda yol bilgisayarını sıfırlamıştım...ortalama yakıt 6.8 lt gösteriyor..katettiğim yol 546.5 km...hesaba göre 7.2lt yakmışım...çok yakmışız yav :)

6.8/7.2 * 1000=944

tekrar sıfırladım yol bilgisayarını tekrar depoyu doldurduğumda bakalım bu sefer kaç olacak...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 6 ay sonra...

Sorunu bazılarımız yaşıyor, yol bilgisayarının ortalama tüketim değeri ile depo doldurmadan doldurmaya hesaplanan değer uyuşmuyor, değişik nedenleri olabilir.

depo hesabı daha gerçekçi bir rakam veriyor ve mesela bende yol bilgisayarı sabit 0,5 l/100 km daha düşük gösteriyor. Bu durum menzil hesabını da olumsuz etkileyebiliyor.

Hal böyle olunca yol bilgisayarını kalibre etmek mantıklı geliyor insana, serviste hallederim derken biraz oynama ve araştırma ile kendi kendimize yapmanın yolunu buldum.

Şöyle...:

1. YB OK düğmesine basarak aracı çalıştırıyoruz ve ekranda TEST yazısı çıkana kadar basılı tutuyoruz..

2. Test menüsüne girdikten sonra OK ve/veya aşağı yukarı oklarla "AFE-Bias" yazısına kadar ilerliyoruz. AFE Average Fuel Economy kısaltılmış hali, Bias da eğilim anlamında.

3. Bu menüde OK basınca fabrika ayarı olan 1000 değeri gözüküyor. Sağ sol oklarla bu değeri 100-2000 arası ayarlayabiliyoruz. Yukarı aşağı oklar da ondalıkları değiştiriyor.

4. Geçerli değeri bulmak için de şu formülü kullanacağız:

YB verdiği değer

----------------------- x 1000

Hesaplanan değer

Söz gelimi benim ortalamam YB ile 7.7, halbuki hesaplama ile bulduğum 8.2, 7.7/8.2 x 1000 = 939

5. Elde edilen bu değerin ayarlanması tamamlandıktan sonra OK ile çıkıyoruz ve motoru stop ediyoruz işlem bitiyor.

Cem bey kalibrasyon sonrası y.b ve gerçek tükletim örtüştümü,şu anki durum nedir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben bu kalibrasyonu yaptım Cem beye teşekkürler bu arada. Ama yol bilgisayarındaki menzil sürüş karakterine göre değişmiyor, arkadaşımın A3 ünde menzil sürüş karakterine göre anlık değişiyor( 3, 4 dakikada bir)

Focus son 15dklık ortalamaya göre hesaplar, sürüş esnasında değiştiğine çoğu kez şahit oldum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Cem bey kalibrasyon sonrası y.b ve gerçek tükletim örtüştümü,şu anki durum nedir.

Kesinlikle...

Ben bu kalibrasyonu yaptım Cem beye teşekkürler bu arada. Ama yol bilgisayarındaki menzil sürüş karakterine göre değişmiyor, arkadaşımın A3 ünde menzil sürüş karakterine göre anlık değişiyor( 3, 4 dakikada bir)

Rica ederim. Bu arada yanılıyorsunuz, Focus'ta menzil bilgisi Ozan'ın da yazdığı gibi son 15 dakikalık tüketim ortalamasına göre değişir. Bu bence anlık değişimlere göre daha doğru bir yaklaşım.

bu kalibrasyonu lpgye göre yapabilirmiyiz acaba :D bence yapılmaz ama yinede 1 soruyum dedim 

Yakıt almadan almaya litre cinsinden tüketimi hesap ettikten sonra yapılabilir bence. Ancak duyarlılığı ne düzeyde olur bakmak lazım, malum benzinle karışık kullanılabliyor. . 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bence bu değeri kış lastiği takınca ve çıkarınca tekrar tekrar ayarlamak lazım. hatta kış lastiği takınca uzunluğu belli olan bir mesafeyi gidip km. sayacını da kalibre etmek lazım. ya da en güzeli yol bilgisayarını referans amaçlı kullanmak ve  bu ölçümleri yapan  başka hasas aletler kullanmak.  (cüzdan gibi :) )

yusuf terzi tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.