Jump to content
  • 0

Focus Mk4 - Bakımsız, Garanti Devam Ediyor Mudur?

Mete Evren
 Paylaş

Soru

Herkese tekrar selamlar,

7 ay önce 2012 Focus aracımızı satmıştık... yaşadığım sıkıntılar ve sorunlar için burada çözüm aradım, cevaplar aldım, bilgi paylaştım, ara ara da foruma sessizce okuyup dolandım çıktım... şimdi ise tekrar focus almak üzereyim... 

kısmetse yarın kendi aracımı otoplus 'a verip diğer aracı alacağım (2020 1.5 Ti-VCT, Trend-X, manuel, 8000 km, sol arka çamurluk işlemli, arka tampon değişik, serviste yapılan işlemlerden 12 bin tl civarı tramer var)... bir klasik bir de özel sorum olacak...

klasik soru:

alırken özellikle dikkat etmem gereken bir nokta var mıdır? 

özel soru:

araç 2020 model ancak 2021 ocakta trafiğe çıkmış... normal şartlarda garantinin devam etmesi için yılda 1 ya da 15000 kmde bir yetkili servis bakımı gerekmekte... aracın sahibi yıllık bakıma götürmemiş... birkaç ford yetkili servisi ile görüştüm... bir tanesi önce bakım için giriş yapmam gerektiğini daha sonra garantinin devam edip etmediğini söyleyeceklerini belirtti... diğer yetkili firma ise hemen bakım yaptırırsanız garanti etkilenmez gibi yorum yaptı... sizce, garanti bozulmuş mudur ya da devam ediyor ise bunu yetkili firmadan yazılı şekilde nasıl teyit ettirebilirim...

şimdiden herkese teşekkürler....

Mete Evren tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu soruda 2 cevap bulunuyor

Önerilen Mesajlar

• 0

Öncelikle hayırlı olsun.
Sanıldığı gibi motor bakımını yaptırmamak garantiyi bozmaz.
Sadece motor kısmında ki garanti işlemlerinde, (yetkili veya TSE 12047 belgesine sahip özel servis) bakım geçmişi bulunmadığı için sorun buna bağlanarak kullanıcı hatası olarak kayda işliyorlar.  
Bunun dışında, Alt takım (Zrotlar, traves,aks veya direksiyon kutusu vs..), elektronik teçhizat, karoser için garanti aynı şekilde devam eder..
Sanırım 40 bin km civarında enjektörümde şakırdama sesi olmuştu, garanti için benden sadece Opet'ten yakıt almış olmamı ve fişlerini biriktirmem gerektiğini söylemişlerdi. Sonraki 220 Bin km boyunca serviste hiç bakım yaptırmadım 🙂 Bu süreçte arızalan tüm parçaları garantiden değiştirdim. 
Çok şükür ki motorla alakalı hiç sorunum olmadı zaten. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
04.08.2022 - 11:47 tarihinde, Mete Evren yazdı:

Herkese tekrar selamlar,

7 ay önce 2012 Focus aracımızı satmıştık... yaşadığım sıkıntılar ve sorunlar için burada çözüm aradım, cevaplar aldım, bilgi paylaştım, ara ara da foruma sessizce okuyup dolandım çıktım... şimdi ise tekrar focus almak üzereyim... 

kısmetse yarın kendi aracımı otoplus 'a verip diğer aracı alacağım (2020 1.5 Ti-VCT, Trend-X, manuel, 8000 km, sol arka çamurluk işlemli, arka tampon değişik, serviste yapılan işlemlerden 12 bin tl civarı tramer var)... bir klasik bir de özel sorum olacak...

klasik soru:

alırken özellikle dikkat etmem gereken bir nokta var mıdır? 

özel soru:

araç 2020 model ancak 2021 ocakta trafiğe çıkmış... normal şartlarda garantinin devam etmesi için yılda 1 ya da 15000 kmde bir yetkili servis bakımı gerekmekte... aracın sahibi yıllık bakıma götürmemiş... birkaç ford yetkili servisi ile görüştüm... bir tanesi önce bakım için giriş yapmam gerektiğini daha sonra garantinin devam edip etmediğini söyleyeceklerini belirtti... diğer yetkili firma ise hemen bakım yaptırırsanız garanti etkilenmez gibi yorum yaptı... sizce, garanti bozulmuş mudur ya da devam ediyor ise bunu yetkili firmadan yazılı şekilde nasıl teyit ettirebilirim...

şimdiden herkese teşekkürler....

Hayırlı olsun güzel günlerde kullanın. opetten yakıt alma konusunu anlamadım, shellden alıyorum, hiç de fiş biriktirmiyorum 🙂

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Soruyu Yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Paylaş

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı düzenleyebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için uygun olduğunuzu varsayarız.