Jump to content
  • 0

Focus MK3 Titreşim Sebepleri Nelerdir?

Mehmet Akpunar
 Paylaş

Soru

Herkese merhaba,

Aracımda var olan titreşimle alakalı görüşlerinize başvurmak için yazıyorum.

Kabinde hissedilir derecede titreşim mevcut ve bu aşina olduğumuz focus rölanti titremesinden biraz fazla. Rölanti halinde de yolculuk halinde de hissediliyor ve aynı titreşim direksiyonda da mevcut. Sabah ilk çalıştırmada marş alması sarsıntılı oluyor, araç çalışınca normal seyirde titriyor motor ısındıkça titreşim daha da artıyor. Ayrıca sessiz bir ortamda (kapalı garaj, avm otoparkı) aracın kavrama anında motora yük bindiği zaman motordaki titreşim daha da belirgin hale geliyor. Titreşimle alakalı gözlemlerim bunlar.

Kışlık lastik değişimi yapılırken rot balans yapıldı ve hazır lifte kaldırmışken motor ve şanzıman kulaklarına da baktırdım. Aks kontrolleri yapıldı buralarda gözle görünür bir sorun görülmüyor.

Aklımıza enjektörler geldi Bosch pompa servisinde cihaz bağlantısı ile kontrol yapıldı değerler normal göründü ve ben ayrıca bayram uzun yolculuğunda Tunap Enjektör temizleyici kullandım olumlu ya da olumsuz bir değişim maalesef yok.

Enjektörcü bunun volanttan kaynaklanabileceğini söyledi. Baskı balata volant kontrolü için ustaya gittim ve sorun olmadığı kanaatine vardı. Debriyaja basıp çektiğimizde titreşimle alakalı bir değişim de yok.

Tüm bu işlemlerin sonunda araçtaki motor kulakları patlamasa da deforme olabileceğinden bu titreşimlerin meydana gelmesinin normal olduğunu söyleyip fazla pimpiriklenmem gerektiği ile araştırmalarımız sona erdi 🙂 

Bu anlatılanlar haricinde araçta titreşim meydana getiren başka sebepler olabilir mi ya da bu konuyu çözenler varsa yardımlarınız için şimdiden teşekkürler 🙂 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu soruda 11 cevap bulunuyor

Önerilen Mesajlar

• 0

her titreşim konusuna önce motor takozlarını (kulaklarını) yazarım.

Şimdiye kadar titreşim konusundaki en büyük iyileşmeyi motor kulağı değişiminde gördüm.

Senin motor kulakları en son ne zaman değişti hocam?

Burçin Denizalp tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
2 dakika önce, Mehmet Akpunar yazdı:

Hiç değişmedi üstadım. 

Araba 2012 modelse ve hiç değişmediyse titreşimin nedeni çok yüksek ihtimal motor kulağı...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Bir saat önce, Mehmet Akpunar yazdı:

Hiç değişmedi üstadım. 

araba 2012 model artık değişmediyse triger zamanı da gelmiş.. 100k yı devirdi ise f3 tdci larda sorunlu volan da var. tabi o titreşim değil sıyırma sesi gibi kalkışlarda..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Bir saat önce, Mehmet Demir yazdı:

triger zamanı da gelmiş..

Triger değişti. Motor kulaklarında patlama yoksa bile değişim yapılmalı diye anlıyorum doğru mudur?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Cevaplarınız için teşekkür ediyorum. Genel kanı motor kulaklarının patlamış olabileceği yönünde. Yukarıda da yazdığım üzere motor ve şanzıman kulakları kontrol edildi ve gözle görülür bir şey yok. Merak ettiğim şey şu motor kulaklarında gözle görülür yağ kaçağı falan olmadığı halde bozulur mu?

Mehmet Akpunar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Benim aracımda 2012 focus dizel benimkinde de titreşim var üst motor takozu patlamıştı değiştirdim ancak hala titreşim devam ediyor şanzıman takozu nu hangi ustaya göstersem bir sıkıntı yok hala orjinal  değiştirmeye lim diyorlar 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
11 saat önce, Aşkın Aşık yazdı:

Benim aracımda 2012 focus dizel benimkinde de titreşim var üst motor takozu patlamıştı değiştirdim ancak hala titreşim devam ediyor şanzıman takozu nu hangi ustaya göstersem bir sıkıntı yok hala orjinal  değiştirmeye lim diyorlar 

bizim cmaxte benzer durumda, fark ben tekrar göstermedim 🙂 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Soruyu Yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Paylaş

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı düzenleyebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için uygun olduğunuzu varsayarız.