Jump to content
  • 0

Çarpışma Önleme Sisteminin Devreye Girmesi

Halil Özer
 Paylaş

Soru

Forumu araştırdım ama kimsenin başına gelmemiş gibi. 2018 mk4 st line focusumla adaptif hız sabitleme açık ilerliyoruz özellikle sola virajlarda sağ şeridimde tır gibi uzun araç varsa araba bi anlık gazı kesip fren yapıyor gibi oluyor. Sanki o araç bizim şeridimizde gibi. Çarpışma önleme uyarı hassasiyeti yüksekteydi normale aldım biraz azaldı gibi zannediyordum ama bu sefer de yine aynı durumda çarpışma önleme uyarısı çıkıyor sesli uyarı yapıyor frene basıyor. Ayarlardan aktif freni kapattım yine sesli uyarı verip hız sabitleyicide anlık gazı kesiyor. Kılavuzda da yağmur, kar gibi durumlarda kamera ve radar kirliyse sistem yanlış ölçüm yapabilir gibi şeyler yazmış ama güneşli havalarda da aynı şey oluyor. Daha önce böyle bir durumla karşılaşan oldu mu? 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu soruda 13 cevap bulunuyor

Önerilen Mesajlar

• 0

Bence normal gibi çünkü sola dönerken sağınızdaki tırı aracın burnu istikametinde tam karşıda algılayıp anlık fren ve uyarı yapıyor olabilir. Benim ecosport ta böyle bir şeyle karşılaşmadım hiç belki ACC ile ilgilidir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
8 dakika önce, Çağatay Kılınç yazdı:

Bence normal gibi çünkü sola dönerken sağınızdaki tırı aracın burnu istikametinde tam karşıda algılayıp anlık fren ve uyarı yapıyor olabilir. Benim ecosport ta böyle bir şeyle karşılaşmadım hiç belki ACC ile ilgilidir.

Evet ben de öyle düşündüm sonuçta sıfır hatasız sistemler değil ama gaz kesmesi değil de fren yapıp sesli uyarı vermesi araba içinde tedirginlik yapıyor 🙂 hani ben hazırlıyorum kendimi ama ailemle olunca korkuyorlar dedim acaba tepkiyi değiştirme yolu var mıdır? 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
22 dakika önce, Halil Özer yazdı:

Evet ben de öyle düşündüm sonuçta sıfır hatasız sistemler değil ama gaz kesmesi değil de fren yapıp sesli uyarı vermesi araba içinde tedirginlik yapıyor 🙂 hani ben hazırlıyorum kendimi ama ailemle olunca korkuyorlar dedim acaba tepkiyi değiştirme yolu var mıdır? 

Vala dediğim gibi bende sürüş esnasında engel görünce yaya bisiklet araç vs vs fren yapıp uyarı veriyor yön değiştirme esnasında ise freni bırakıyor tekrar. Ama focustaki yazılılm vs ACC ile çalışma şekli nasıl @Gürkan Çakıroğlu hocam daha aydınlatıcı bilgi verir 🙂 belki en fazla hassasiyet olabilir ayarlanabilir olan.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bizim her iki araçta Co-pilot var, daha çok Titaniumu kullanıyorum ama her ikisinde de öyle bir sorun yaşamadım.

Viraj açısı aracın tolere edemeyeceği kadar fazlaysa güvenlik nedeniyle yapabilir sanki. 

Bir saat önce, Halil Özer yazdı:

sola virajlarda

Bu bahsettiğiniz otoyol sürüşü mü?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
3 saat önce, Gürkan Çakıroğlu yazdı:

Bizim her iki araçta Co-pilot var, daha çok Titaniumu kullanıyorum ama her ikisinde de öyle bir sorun yaşamadım.

Viraj açısı aracın tolere edemeyeceği kadar fazlaysa güvenlik nedeniyle yapabilir sanki. 

Bu bahsettiğiniz otoyol sürüşü mü?

Evet hocam otoyolda yapıyor. Hafif virajlar oluyor genelde. Benim aracın ön tampon değişimi olmuştu. Kontrol ettiğimde radar plastik kelepçe ile sabitlenmiş tampondaki yerine. Şöyle elimde kontrol ettim acaba bir tarafa yakın da ondan mı şaşıyor diye ama ortalı gibi duruyordu. Radar ın bu şekilde durmasından kaynaklı olabilir mi acaba? 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
17 dakika önce, Halil Özer yazdı:

Benim aracın ön tampon değişimi olmuştu.

Birincil olası sebep.

18 dakika önce, Halil Özer yazdı:

acaba bir tarafa yakın da ondan mı şaşıyor

İkincil olası sebep.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
14 saat önce, Halil Özer yazdı:

adaptif hız sabitleme açık ilerliyoruz özellikle sola virajlarda sağ

Viraj ile ilgili bir durum Gürkan'ın da söylediği gibi. Geçen hafta adaptif hız sabitleme ile 90 km/h sabit hızda otoban çıkışına yöneldim. Sağa ve sola keskin virajlarda yavaş yavaş hızı 80'lere indirdi kendisi. Sağ şerit de boştu üstelik.

Ne kadar az yakarız diye bir deneme yapmıştık geçen hafta. O videodan ilgili bölümü yüklüyorum. 

Serkan Z. tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
9 saat önce, Halil Özer yazdı:

Benim aracın ön tampon değişimi olmuştu. Kontrol ettiğimde radar plastik kelepçe ile sabitlenmiş tampondaki yerine.

En başta söylemeniz gereken şeyi en son söylemişsiniz 🙂 Büyük ihtimalle bunlarla alakalıdır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
10 saat önce, Halil Özer yazdı:

radar plastik kelepçe ile sabitlenmiş

Kalibrasyonu uçmuş durum da. Radar ayak braketi oem ile değişip kalibrasyon yapılması lazım. Bir tırnak bile kırık olsa kalibrasyon yapılmıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
6 saat önce, Semih O. yazdı:

En başta söylemeniz gereken şeyi en son söylemişsiniz 🙂 Büyük ihtimalle bunlarla alakalıdır.

😀Dedim belki başka bir sebebi de vardır. Çünkü kışın gündüz ledimde titreme ve yanıp sönme olmuştu. Forumdan far kontrol modülü ile ilgili olduğunu öğrenip servise gittim. Hiç modülün lafı geçmeden bu arabanın farı işlem görmüş görmüş ondan oluyor farı değiştirmek lazım dediler kaldı öyle. Bi de sistem tamamen bozuk değil de çok nadir hata verince belki başka bir şey de vardır diye düşündüm. Umut işte🥲

5 saat önce, Tuncay A. yazdı:

Kalibrasyonu uçmuş durum da. Radar ayak braketi oem ile değişip kalibrasyon yapılması lazım. Bir tırnak bile kırık olsa kalibrasyon yapılmıyor.

Hocam işte yakınımda antep var. Arabayı cam tavandaki tıkırtı için yetkili servise vermiştim, önce uğraşmak istemedi sonra ben forumdan tsb resimleri gösterdim böyle bir şey mi varmış o zaman bugün dursun iyice bakayım dedi, ben de bu arada tamponun bi kısmı aşağıda duruyor fara değiyor buna bi ayar yapalım dediğimde tamam dediler ertesi gün aldım. Usta tamponu bozmayalım diye hiç karışmadık diyor. Cam tavana da bişey yapamamışlardı. Bu işlemi de büyük ihtimalle yapamazlar ya da bana radar değişecek tampon değişecek vs derler. 

Radar ın bu arkada gözüken yerlere mi oturmuş olması gerekiyor? 

20220505_171508.jpg

20220505_171515.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
13 dakika önce, Halil Özer yazdı:

gözüken yerlere mi oturmuş olması gerekiyor? 

Fotodan anlamak zor, şöyle anlatayım; radarı sağ sol yanlarından tutarak ileri geri oynayabilirsin ve en geride olması gerek(raylı sistem gibi düşün).

15 dakika önce, Halil Özer yazdı:

antep

Gaziantep sanayisi iyidir ama servis kötü demek, sen iyisi mi İstanbul’a gel 🙂

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
29 dakika önce, Gürkan Çakıroğlu yazdı:

Fotodan anlamak zor, şöyle anlatayım; radarı sağ sol yanlarından tutarak ileri geri oynayabilirsin ve en geride olması gerek(raylı sistem gibi düşün).

Gaziantep sanayisi iyidir ama servis kötü demek, sen iyisi mi İstanbul’a gel 🙂

Yok bu ilk resimde de biraz belli oluyor kelepçe ile sabit hiç oynamıyor. Hatta ben de ilk başta sağa yakın olmasından şüphelendim elimle bi kontrol edeyim tam ortada mı dedim ama hiç oynamadı. 

Sanayi daha çok mekanik konusunda iyi böyle teknolojik şeylerde geri kalıyor. Bir de bizim arabaların sayısı az, çoğunun garantisi bitmemiş falan ben bir kere sanayiye gittim usta diyor bu ford mu, buna neden 2 tane antifriz yeri koymuşlar gereksiz falan 😀  dedim bana burada ekmek yok ben yavaştan yol alayım

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Soruyu Yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Paylaş

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı düzenleyebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için uygun olduğunuzu varsayarız.