Jump to content

Formula 1 2022 Sezonu


Ahmet Kara
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Nihayet kış arası bitti, yepyeni araçlar ve değişikliklerle heyecanlı bir sezon başlıyor. Barcelona ve Bahreyn' deki testler tamamen yeni kurallar doğrultusunda oluşturulan araçların takımlar ve pilotlarca anlaşılmasına katkıda bulunmuş olsa da testlerden elde edilen veriler ve gelişmeler bu seviyenin şu an için yetersiz olduğu kanısı uyandırıyor.

Araçlarda görülen "dalgalanma" problemi çözülmesi en öncelikli sorunların başında geliyor. Yeni 18 inçlik lastikleri anlamak ve yönetmek de pilotları ve takımları zorlayacak kalemler arasında. 

Testlerde elde edilen dereceler üzerinden yapılan yorumlar sonucunda genel algı Kırmızı takımın taraftarlarınca "o sezon bu sezon mu" beklentilerini artırsa da bana göre ilk birkaç yarışın geçmesine kadar olan sürede hiçbir şekilde emin konuşulmamalı. Halâ başta Mercedes için olmak üzere ilk yarışa getirilecek güncellemelerden bahsediliyor. 

Bazı kişilerden araçların hala gerçek dünyadaki yarış koşullarında nasıl tepkiler vereceğinin henüz tam olarak bilinemediğinden bahisle, yakından takibi sağlamak amacıyla, geçişleri ve mücadeleyi artırması için getirilen yeniliklerin ne şekilde yararlı olacağına dair farklı düşünceler dile getiriliyor. Tüm bu belirsizlikler bana göre sezonun heyecan katsayısını artırıyor umarım geçen sene yaşanan pist dışı mücadele ve tartışmaların daha az olduğu, pist üstü mücadelenin ise kalitesinin artarak devam edeceği bir sezon olur.

Aşağıda yarış takvimini paylaştım, iptal edilen Rusya GP yerine takvimi hazırlayan kişi Portekiz ve Türkiye pistlerini aday olarak göstermiş. Her iki pist de güzel ancak taraflı davranarak yarışın İstanbul' da olmasını isterim. Bizimkilerden ciddi bir girişim olup olmadığına dair net bir bilgilendirme olmadı fakat FIA tarafından kısa sürede bu belirsizlik giderilir diye tahmin ediyorum.

 

qqq.thumb.jpg.cd78ea6bb907c4c4e3e53ddb51a14aa1.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Geçen hafta yapılan söyleşide, pilotların çoğunluğu araçların ağırlığından kaynaklanan bel ağrılarından bahsetti. Pek çoğu da lastiklerden memnundu. Özellikle Sainz, Pirelli'yi öve öve bitiremedi. Zannımca Ferrari'ye özel lastik ürettiler. 🙂

 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

12 saat önce, A.Coşar yazdı:

araçların ağırlığından kaynaklanan bel ağrıları

Seans aralarında araçları pilotlara ittiriyorlar herhalde 🙂 Şaka bir yana araçlardaki yunuslama/dalgalanma adına ne denirse, bu problem çözülmezse yarışmak çok zor hale gelir, ayrıca güvenlik konusunda da ciddi tehlike doğurur, ayrıca görüntü olarak da hiç hoş gözükmüyor, bu kadar gelişmiş teknoloji ve ar-ge harcamaları sonucunda kimsenin zıplayan araçları severek izleyeceğini düşünmüyorum.

Ahmet Kara tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bana göre takımların hiçbiri elini açmadı.Rb18 rakiplerine göre ağır,eski araca göre arka tarafın dengesizliğini de halletmişler gibi görünüyor.Sıralama turlarını özellikle W13 yüzünden merakla bekliyorum 🙂

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Haas takımı da çok gelişme kaydetmiş bu yıl. Yabana atmamak gerek, dayanıklılık sorunu yaşamazlarsa. 

Hayal kırıklığı: McLaren olacak mı? 

A.Coşar tarafından düzenlendi
Yazım hatası.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bottas Mercedeslerle yarışırsa çok enteresan olur 😀. Ferrari müşteri takımlarıyla birlikte çok iyi gelişim göstermiş. Aston da bu sene çok geriye gitmiş.

 

Ahmet Kara tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kırmızıları önde görmek çok güzel😍, özlemişiz. Umarım sezon boyunca böyle devam eder. Yeni kurallar beklenen etkiyi gösterdi grid karıştı. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Russell zaten kendisini neredeyse her zaman sıralamalarda gösterdi, yarış performansları pek iç açıcı değildi, burada aracın zayıf olmasının da etkisi elbette var(tabi geçen sene HAM' ın yerine yarıştığı yarışta iyiydi unutmamak lazım). Eğer sıralamadaki başarısını yarışa da yansıtırsa o zaman başarılı olabilir aksi halde başarı mümkün değil.

 

Bir de şu Latifi denen arkadaş neden her şartta gridin en arkasını kimseye kaptırmıyor, neredeyse adamın tüm heyecanı çekilmiş gibi oturuyor koltukta, onun yerinde olmayı isteyen ya da hayal eden binlerce insan var, insan biraz daha gayret gösterir, şaşıyorum. Capito abi bu sene yerine daha iyi bir sürücü getirmemekte hata etmiş bknz Hulkenberg.

 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İtalyan mafyacıları yakıt akış değerlerini bildiren sinyali atlatmanın yeni bir yolunu bulmuş gibi görünüyor 😄 

Aman boşver!!!  Herkes mutlu...

Taraftarımız çok, biz bırakırsak lanet sporunuz batar diye tehdit ediyorlar her zaman.. FIA de onlarla gizli gizli anlaşma yapıp ceza vermemeyi seviyor. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı düzenleyebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için uygun olduğunuzu varsayarız.