Jump to content

1.6 Aracıma Yakıt Yetiştiremiyorum

Mehmet Eren D.
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

2016 model 95 bg 70 bin kmde aracımı forscana bağladığımda p1412 egr vanası donmuş hatası alıyorm partikül temizlemek için almıştım obd yi partikülü de temizleyemiyorum 4 5 dk 2 bın devir çalıstı sonra maksimum kurum olduğundan dolayı tamamlanmadı. 2 kere daha deneyin diyor. denedim sonuç yok egr den dolayımı acaba partikül temizlenmemesi aracım şehir içinde 12.0 yakıyor yarım depo ile 230 km yaptım anca egr ve partikül bu kadar etkilermi cevaplarınızı bekliyorum saygılarımla.

arızaa.PNG

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Partikul tam dolduysa rejenarasyon ise yaramıyor diye biliyorum. Egr den dolayı oldugunu sanmıyorum ama yazılımsal iptal ediyor olabilir egt takılı kaldıgı icin. Her durumda egr temizletilicek bence. Yakıta gelirsek buyul ihtimal etkiler.

Motorun cıkıs verileri(tork,egzost gazı, sıcaklık vs) yanlıs olursa, beyin ona gore giris verilerini ayarlar(yakıt, hava, vs.). Hatta limit dısı degerler olursa guc keser koruma moduna alır kendini. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

allah razı olsun yazdığın için egr tıkanmış söktürüp temzillettim yeri çok gıcık yerde çok parça sökmek durumunda kaldık ama acaip kurum bağlamış tekrar dpf rejenarasyon yapayım dedim  4 5 dk yapıyor kesiyor gene motor egzoz gazı sıcak 40 km yoldan gelip denedim fakat sonuç aynı ortalama yakıtım 6.5

forscandan giderken dpf rejenarasyon oluyormuş öyle birşey varmı acaba bilgisi olan varmı

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

egr haloldu dpf kaldı desene. Onuda halledince forscan ile tcm pcm modullerini resetle, bazı sensor verilerini temizlemek fayda saglar. Resim atarım birazdan.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2 saat önce, Kadir A yazdı:

egr haloldu dpf kaldı desene. Onuda halledince forscan ile tcm pcm modullerini resetle, bazı sensor verilerini temizlemek fayda saglar. Resim atarım birazdan.

aynen dpf için bu modülleri sıfırlarsa sıkıntı olmazmı yani beyinde bozulma ne bileyim uğraştırıcak şeyler başıma gelmez umarım birde servis servis dolanmak istemem 200 km en yakın servis 😄  eğer bi sorun olmayacağından emin değil iseniz fotoğrafları atarsanız size zahmet uygulayım

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

14 saat önce, Mehmet Eren D. yazdı:

aynen dpf için bu modülleri sıfırlarsa sıkıntı olmazmı yani beyinde bozulma ne bileyim uğraştırıcak şeyler başıma gelmez umarım birde servis servis dolanmak istemem 200 km en yakın servis 😄  eğer bi sorun olmayacağından emin değil iseniz fotoğrafları atarsanız size zahmet uygulayım

Kablomda sorun oldugundan modul listesi ekrana gelmiyor. Goruntu alamıyorum. 

Ama soyle tarif edeyim  map/maf sensor verilerini sıfırla, egr ogrenilmis degerleri sıfırla gibi islemler vardı. bu ikisini kesin yap. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

14.03.2022 - 13:37 tarihinde, Kadir A yazdı:

Ama soyle tarif edeyim  map/maf sensor verilerini sıfırla, egr ogrenilmis degerleri sıfırla gibi islemler vardı. bu ikisini kesin yap. 

cihazı 0 aldım bu dediklerinizi yapacağım umarım sıkıntı olmaz saolasın

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

14.03.2022 - 13:37 tarihinde, Kadir A yazdı:

bakayım dedim bende öyle birşeyde çıkmıyor uygulamamı bozuldu anlamıyorum .

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

17.03.2022 - 16:09 tarihinde, Mehmet Eren D. yazdı:

bakayım dedim bende öyle birşeyde çıkmıyor uygulamamı bozuldu anlamıyorum .

Resimde isaretledigim yerleri yapıp denermisiniz. Arac farkı oldugundan bazı islemler gorunmeyebilir, forscanın guncel oldugundan emin olun. Eger yine gorunmuyorsa forscan ile yapılmıyor olabilir. Belki beta forscan yukleyerek denenebilir yada yetkili/ozel servise gidip durum anlatılım orda yapmalarını isteyebilirsiniz.

20220319_134119.jpg

Bu arada yuksek basınc olan servisi islemini yaptıktan sonra uzun yola cıkıp arac ile adaptasyon yapmanız lazım. 

Bu islem haric digerlerini yapın, son olarak bu islem icin uzun yola cıkıp kenada durup bu islemi yapın. İslem tamamlanınca aracı calistirip yola cıkın, 3.viteste 1000 devirden 4000 devire cıkıp bırakın aracı, kendi 1000 inice tekrar 4000 yapın bırakın. Mumkunse bi 10 kere yapın. (Dip gaz yapıp bırakarak yapmanız lazım)

Ne kadar uzun yol yaparsanız daha iyi olur.

Her ihtimale karsı yanınızda sarjı dolu laptop ve forscan hazır olsun.😁😁 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

23 saat önce, Kadir A yazdı:

Resimde isaretledigim yerleri yapıp denermisiniz. Arac farkı oldugundan bazı islemler gorunmeyebilir, forscanın guncel oldugundan emin olun. Eger yine gorunmuyorsa forscan ile yapılmıyor olabilir. Belki beta forscan yukleyerek denenebilir yada yetkili/ozel servise gidip durum anlatılım orda yapmalarını isteyebilirsiniz.

20220319_134119.jpg

Bu arada yuksek basınc olan servisi islemini yaptıktan sonra uzun yola cıkıp arac ile adaptasyon yapmanız lazım. 

Bu islem haric digerlerini yapın, son olarak bu islem icin uzun yola cıkıp kenada durup bu islemi yapın. İslem tamamlanınca aracı calistirip yola cıkın, 3.viteste 1000 devirden 4000 devire cıkıp bırakın aracı, kendi 1000 inice tekrar 4000 yapın bırakın. Mumkunse bi 10 kere yapın. (Dip gaz yapıp bırakarak yapmanız lazım)

Ne kadar uzun yol yaparsanız daha iyi olur.

Her ihtimale karsı yanınızda sarjı dolu laptop ve forscan hazır olsun.😁😁 

dedikleriniziin egr kısmı geçen yaptım. da yuksek basınç arasında kaldım şimdi. korktum bi sıkıntı felan 😄 egr temizlettim şuan düzeldi yinede yapmalımıyım bilmiyorum. 6.5 şehir  içi bence makul yarı yarıya indi diyebilrim.pcm modüllerini sıfırlasam bir sıkıntı çıkar mı ? çünkü konfigrasyonu yapamıyorum bn mödüller gözükmüyor sıfırlasam faydası olurmu

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

8 saat önce, Mehmet Eren D. yazdı:

dedikleriniziin egr kısmı geçen yaptım. da yuksek basınç arasında kaldım şimdi. korktum bi sıkıntı felan 😄 egr temizlettim şuan düzeldi yinede yapmalımıyım bilmiyorum. 6.5 şehir  içi bence makul yarı yarıya indi diyebilrim.pcm modüllerini sıfırlasam bir sıkıntı çıkar mı ? çünkü konfigrasyonu yapamıyorum bn mödüller gözükmüyor sıfırlasam faydası olurmu

resetleyebilirsin ama faydası olucagını sanmam 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Paylaş

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı düzenleyebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için uygun olduğunuzu varsayarız.