Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Focus 3 1.6 Ti-Vct Yakıt Tüketim Değerleri

Aydın Baran

Önerilen Mesajlar

• Yanıt 549
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Arkadaşlar hepinize iyi akşamlar aracı alalı 25 gün oldu 1.6 125 Hp sedan benzinli. Rodaj süresince aracı nasıl kullanmalı neler yapılmalı kaç km ye kadar rodaj süreci dir? Bilgisi olan arkadaşlar paylaşırsa sevinirim.

İlk 2000 km diyelim.

Arabayı zorlamayın,ani frenlerden kaçının,sürekli sabit hız ve devirde seyretmeyin,hızdan kaçının,3000 rpm'den fazla devir çevirmeyin. Rodaj bittikten sonra serbestsiniz. :yeah:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşlar hepinize iyi akşamlar aracı alalı 25 gün oldu 1.6 125 Hp sedan benzinli. Rodaj süresince aracı nasıl kullanmalı neler yapılmalı kaç km ye kadar rodaj süreci dir? Bilgisi olan arkadaşlar paylaşırsa sevinirim.

Hemen kitapçığa birlikte bakalım

Buradaki yönlendirmeler harici hiçbirşeye gerek yok alışmaya çalışın yeterli

post-1-0-27109300-1375453141_thumb.png

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

arkadaslar bnm araç mı fazla yakıyo 148km ye 150tl benzin yaktı araba 1tl yakıyo kmye daha 160kmde araç ama faza olduğunu düşünüyorum siz ne dersiniz_? araba 1.6 125ps benznli sedan

Kamyon olsa bu kadar yakmaz yahu bir anormallik var bence servise gösterin...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

arkadaslar bnm araç mı fazla yakıyo 148km ye 150tl benzin yaktı araba 1tl yakıyo kmye daha 160kmde araç ama faza olduğunu düşünüyorum siz ne dersiniz_? araba 1.6 125ps benznli sedan

Yazdıklarımı yineliyorum:

1. Yakıtı ifade ederken L/100km olarak verelim, fiyat değişiyor, 100km'de 8 L tüketen bir araç şu anda kilometrede 40 Kuruş yakarken, geçen sene bu zamanlarda 35 Kuruş yakmakta idi.
  2. Yakıt ölçümünü depoyu tam doldurmadan tam doldurmaya yapın, hatta pompacı hatasını azaltmak için tabanca ikinci attığında durdur deyin. Sonra hem yol km sayacını hem de ortalama yakıt tüketimini yol bilgisayarından sıfırlayın. Bir sonraki alımda hem pompadan hem YB'den değerleri görün.
  3. Hep yazıyoruz yakıt tüketim değerleri yol, sürücü, iklim ve trafik şartlarından çok etkilenir. Bu nedenle aynı araç için çok değişken değerler elde edilir. 

Kabaca 1.6 Ti-VCT motor üç büyük şehirde şehir içinde 8 - 9,5 L arasında tüketir, Anadolu şehirlerinde bu 0,5 - 1 L kadar düşebilir. Uzun yolda da 6-7,5 L arası beklenir. 

Tüketiminiz yüksek görünüyor, ama yazdığım gibi ölçüm hassasiyetiniz belirsiz, izleyin, bildirin... 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kamyon olsa bu kadar yakmaz yahu bir anormallik var bence servise gösterin...

ya gösterdik de ilk kmlerde o kadar yakar dediler bakalım depo fulleyip deneme yapacam 100km de ne yakıo diye söleyecem ne kadar yaktıgını tekrar

Yazdıklarımı yineliyorum:

1. Yakıtı ifade ederken L/100km olarak verelim, fiyat değişiyor, 100km'de 8 L tüketen bir araç şu anda kilometrede 40 Kuruş yakarken, geçen sene bu zamanlarda 35 Kuruş yakmakta idi.
  2. Yakıt ölçümünü depoyu tam doldurmadan tam doldurmaya yapın, hatta pompacı hatasını azaltmak için tabanca ikinci attığında durdur deyin. Sonra hem yol km sayacını hem de ortalama yakıt tüketimini yol bilgisayarından sıfırlayın. Bir sonraki alımda hem pompadan hem YB'den değerleri görün.
  3. Hep yazıyoruz yakıt tüketim değerleri yol, sürücü, iklim ve trafik şartlarından çok etkilenir. Bu nedenle aynı araç için çok değişken değerler elde edilir. 

Kabaca 1.6 Ti-VCT motor üç büyük şehirde şehir içinde 8 - 9,5 L arasında tüketir, Anadolu şehirlerinde bu 0,5 - 1 L kadar düşebilir. Uzun yolda da 6-7,5 L arası beklenir. 

Tüketiminiz yüksek görünüyor, ama yazdığım gibi ölçüm hassasiyetiniz belirsiz, izleyin, bildirin... 

servise gösterdik bu kadar yaktı diye kontroller yapıldı falan suan depoyu fuledm ölçümü en iyi  böyle anlarım diye bide bn yakıt tüketim değerlerini nerden sıfırlayabilirm bi bilginiz war mı _?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ya gösterdik de ilk kmlerde o kadar yakar dediler bakalım depo fulleyip deneme yapacam 100km de ne yakıo diye söleyecem ne kadar yaktıgını tekrar

servise gösterdik bu kadar yaktı diye kontroller yapıldı falan suan depoyu fuledm ölçümü en iyi  böyle anlarım diye bide bn yakıt tüketim değerlerini nerden sıfırlayabilirm bi bilginiz war mı _?

Yol bilgisayarını ve biraz klavuzunu karıştırırsanız bulabilirsiniz. Özetle sıfırlamak istediğiniz yere gelin ve OK tuşuna basılı tutun.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

sonunda normallesti herhalde depoyu fulledim sonra 108km yaptık geri doldurduk 41.83tl aldı depo suan normal herhalde araç daha 218kmde _? szce normal demi yakıtı_?

Rıdvan Kargın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

sonunda normallesti herhalde depoyu fulledim sonra 108km yaptık geri doldurduk 41.83tl aldı depo suan normal herhalde araç daha 218kmde _? szce normal demi yakıtı_?

Bu verilere göre 100km'de 7.9 lt tüketmiş araç. Normal.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

Ps şanzıman ile 4-5 gündür egede turluyorum. Araç sayemde 1500km oldu :) 

Dün akşam depoyu fulledim %70 ş.dışı %30 ş.içi olmak üzere göreceli performanslı ve bol bol dağ tırmanıp indiğimiz güzergahlardan geçtik...

Son depo değerleri;

Alınan yakıt: 42 Lt

Yapılan km: 564 km

Ortalama tüketim yb : 7.3lt

Ortalama hız : 65 km/h

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Yakup Ç. A., başlığı Focus 3 1.6 Ti-Vct Yakıt Tüketim Değerleri olarak değiştirdi

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.