Jump to content
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

“ER-OL
Aydın Baran

Focus 3 1.6 Ti-Vct Yakıt Tüketim Değerleri

Önerilen Mesajlar

Yılda 15.000 Km üzeri yol yapmıyorsanız ve ben bu araca 6-7 yıl binerim demiyorsanız tüp düşünmeyin. Uğraşmasına ve meblasına değmez.

Ben nasıl daha az yakarım diye kafayı sıyırmak üzereyim. İnebildiğim rakam km'de 0,37 TL. Çok çok kolay değil 0,30-0,35 bandına düşmek.

Yakıtı düşürmek için yapmanız gerekenler ayrıca bir konuda yazıyor, forumda aratabilirsiniz. Ama ben size önemli olanları maddeleştiriyorum;

1-Filtrelerinizi kontrol edin. (Hava - Polen)

2-Yağınızı Yağ filtrenizi 10.000'de bir değiştirin.

3-Lastik Havaları (4 lastik de 31 PSI olmalı)

4-Gereksiz Yükleri Bagajdan Çıkarın.

5-Cam rüzgarlığından kaçının.

6-Önünüzdeki araç mesafesine ve yol durumuna göre gaza yüklenin, frenleme yapın. Ani gaz tepkimelerinden ve frenlemelerden kaçının.

7-Deponuz dolu ise aracınızı bilhassa yaz aylarında güneşin altına koymayın.

8-Camlar açık gezmeyin. Hava direnciniz etkilenmesin.

9-Periyodik bakımlarınızı geciktirmeyin, ihmal etmeyin.

10-

11-

12-

Liste çoğaltılabilir ancak önemli olanlar bunlar.

Bu iletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@Ozan Şimşek arabadan keyf almak istiyorsanız tercih belli ya dizel ya lpg olacak; gaza korkusuz basmak için. genelde düz ise yollar lpg en ekonomiği ama bol yokuşlu sadece dizel. bende bazen az yakmak isterim ama sizin kadar detaylı düşünmemiştim :blink:

Bu iletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
52 dakika önce, Olcay Sert yazdı:

@Ozan Şimşek arabadan keyf almak istiyorsanız tercih belli ya dizel ya lpg olacak; gaza korkusuz basmak için. genelde düz ise yollar lpg en ekonomiği ama bol yokuşlu sadece dizel. bende bazen az yakmak isterim ama sizin kadar detaylı düşünmemiştim :blink:

:D

Bu iletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yol bilgisayarınıza çok çok güvenmeyin, 

Yol bilgisayarında 6,5 LT yazarken alınan yakıt / litre hesaplaması sonrası daha fazla lt yaktığı ortaya çıkabiliyor,

Her zaman en iyi yöntem = (alınan yakıt litresi * 100) / gidilen km

Örn :

8,94 litre yakıt aldınız ve 123,7 Km gittiniz. 100 Km'de ne kadar yaktığını öğreneceksiniz,

(8,94 * 100) / 123,7 = 7,23 Lt.

Bu iletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
Bir saat önce, Ozan Şimşek yazdı:

Ekteki gibi artık takip ediyorum aracın yakıtını :) 

sizinle de paylaşayım istedim...

111.JPG

fuelio kullanıyorum takip için telefondan rahat oluyor

Bu iletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şehiriçi yakıt tüketimim 8 ile 8.4 arası.. şehirler arası 6 küsürlere düşüyor. Kırsal bir bölgede yaşadığımız için ve bayır baca buralarda bol olduğu için biraz fazla yakıyor gibi.. ilk bakımından sonra biraz daha düşer diyorlar ama ne kadar doğru ne kadar yanlış bilmiyorum..

Bu iletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tüketim değerleri G.antep gişelerinde sıfırlandı erzine giderken 30 km sonraki tüketim değerleridir. Toplamda g.antep-Erzin Erzin-mersin mersin-Erzin erzin-g.antep toplam;830 km yaptım 4 yetişkin 2 çocuk klima full açık 5.8 lt gösterdi

Hüseyin Beytullah tarafından düzenlendi

Bu iletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
13.07.2017 - 13:25 tarihinde, Ozan Şimşek yazdı:

Ekteki gibi artık takip ediyorum aracın yakıtını :) 

sizinle de paylaşayım istedim...

111.JPG

Ozan, 8.6.2017 ve 12.7.2017 tarihlerindeki litre,YB değerleri neredeyse aynı ancak yapılan km çok farklı. Büyük sapma var. Neyi kıstas alıyorsunuz harcama hesabında. Sanki birincisi şehir içi,sonuncusu şehirler arası gibi. Ama YB açıklanamıyor.6,4 ve 6,9 ?

Bu iletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Benzer İçerikler

• Yazan: Serkan Sümer
      Merhabalar, geçen haftasonu hem aracı yıkatmak hem de (benzin) yakıt almak üzere benzinliğe gittim.
      Ben araçtan inerken, benzinliğin renklerinde kıyafet giymiş olan eleman araca yaklaştı ve ne kadarlık koyulacağını sordu ve ben de 100 TL lik yakıt koymasını söyleyerek içeri kredi kartından çekimi yapmak üzere markete girdim. Markete ödemeyi yapmak için girdiğimde içeride kimseyi göremedim ve yakıt konulduktan sonra ödemeyi yaparım diye düşünerek dışarı çıktım. 

Dışarı çıktığımda, konulan yakıtın birazının yerlere döküldüğünü gördüm ve deponun hava yapmış olduğunu falan düşündüm, o sırada da pompa görevlisi olduğunu düşündüğüm adam "yakıt pompasının attığını söyledi". Ben ise halen pompa renginden daha uyanmayarak "Hava yapmıştır, arada öyle yapabiliyor" diyerek kafamı pompa dijital sayacına çevirdiğim anda yakıt ücretinden aracıma dizel yakıt konulduğunu farkettim.   Hemen cebimden cep telefonunu çıkarıp aşağıdaki fotoğrafları çekmeye başlayıp, bir yandan da durumdan hakkında hayıflanmaya başladım.  Hatasının farkına varan pompa görevlisi olduğunu düşündüğüm adam aslında market görevlisiymiş. 

Durumu hemen benzinlik işletmecisine bildirdi. Asıl yetkili, mağdur olmuş olduğum durumdan mağduriyetimi karşılayacaklarını, iyi ki farkettiğimi  ve aracı hiç çalıştırmadan kenara çekmemizi söyledi ve pazar günüm böylece hüsranla sonuçlanmıştı. Ama iyi ki de farkına varıp aracı çalıştırmamıştık. 

Bir gün sonra pazartesi günü sabahtan servise arabamı çekiciyle ulaştırdık, 1 gün serviste kalarak depo içi temizlendi, yakıt boruları kontrol edildi ve gerekli işlemler tamamlanarak, yeteri kadar benzinlikten kurşunsuz 95 oktan yakıt konuldu. Son işlemler tamamlanıp uygulanan işlemlere ait fatura söz konusu benzinliğe kesildi ve aracımın çeşitli testleri de tamamlandıktan sonra aracımı bir gün sonra teslim aldım. 

Allah'a şükür ki aracımda 1 haftadır hiçbir şekilde performans, tekleme vs. bir sorunla karşılaşmadım. Hiçbir ücret de ödemedim. Dizel konulmadan önce depomda çeyrek depo benzin vardı ve bunu da istemememe rağmen biraz fazla koyarak karşıladılar. Benzinlik yetkililerine de mağduriyetimi giderdikleri için teşekkür ederim. 

Sonradan anladığımız şey, normalde Dizel yakıt pompasının ucu (nozul) benzin pompalarının ucuna göre daha geniş olması gerektiği ancak bu pompanın ucunun benzinden dizel yakıt hizmeti vermek adına çevrildiği ve bu sebeple aracıma dizel yakıt konulmuş olduğudur. Dizel yakıtın yerlere dökülmesinin sebebi de (tam bilemiyorum ama) aracın bir şekilde yanlış yakıt konulduğunun farkına varıp bu yakıtı almak istememesi diye düşünüyorum. Yine de 14,34 lt dizel almış.

Bu olayı yaşadığım benzinliği kötülememek amacıyla firma ve kişilerine ait fotoğrafları paylaşmıyorum. 

Yaşadığım olay ile ilgili önerilerim şunlar;
      ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
      - Demek istediğim, aracınıza yakıt konurken, benzin mi yoksa dizel mi konacağını mutlaka söyleyin.
      - Gerekirse aracınızdan inip, pompa görevlisinin yanında mutlaka yanında durup, doğru yakıtı koyup koymadığını kontrol edin.
      - Yakıt ücretinin, benzinliğe girerkenki ücret ile pompadaki ücret ve hatta yakıt fişindeki ücretin hepsinin birbirini tuttuğundan emin olun.
      - Pompa görevlisine yakıtı daha koymaya başlamadan, yavaş koyması gerektiğini önlem olsun diye söyleyin. (Hava yapmaması veya şamandıra sistemine zarar vermemesi için)
      - Eğer araç bu şekilde yakıtı almak istemiyorsa zorlamasın,belki yanlış yakıt konulduğundan mutlaka şüphelenin. Çünkü aracınızın marşına basıp benzinlikten uzaklaştığınızda artık herşey için çok geç olabilir !!! 
      - Eğer siz de yanlış yakıt konulduğunu farkederseniz benim gibi aracınızı sakın çalıştırmayın. Çünkü çalıştırırsanız, motor elemanlarınız zarar görebilir. 
      - Son olarak bu yazdıklarım böylece herkesin bir şekilde kulağına küpe olsun, kimse benim başıma gelmez diye düşünmesin. 
      -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Son olarak, herkesi Allah beterinden saklasın.  Kimseyi kötülemek veya mimlemek amacıyla değil paylaşımda bulunmak ver forumdaki kardeşlerimi ve arkadaşlarımı uyarmak amacıyla bu paylaşımı yapmış bulunmaktayım. 
    • Yazan: Orhan Özgür
      Focus 1.0 Eb A/T Vites Değişirken Gelen Vızıltısı Şeklinde Elektrik Motoru Sesi
      Başlıktaki gibi bir ses gelen var mı normal midir daha önce otomatik kullanmadım.
    • Yazan: Onur Gözütok
      Merhabalar,

Bir araç arayışım sürüyor uzun zamandır, zira yoğun saatlerde Metrobüs kullanıyorsanız anlarsınız bu durumu

Daha önce 2008 makyajsız Focus MKII 1.6 TDCi ile kulübe üyeydim ama hesaplar silinmiş demek zaman geçince.
      2010-2012 arası keyifli maceralardan sonra maalesef Focus ile vedalaşmıştık.

İhtiyaçlarıma göre Opel Astra J-K 1.4T uygun olacak gibi görünüyordu, ancak Astra K'larda sık karşılaşılan "piston kırma" sorununa denk geldim.
      İkinci el araç alırken de emin olamıyorum tabi, önceki kullanıcısı nasıl davrandı, sorunlar kapıya dayanır mı gibi, hatta Focus'u aldığım ilk hafta debriyaj balatasından çıkan dumanlar o gün beni iki üç saat geriye atmıştı.
      Astra J'lerin de ağır olması sebebiyle yakıt tüketimi biraz yorucu oluyor.

Focus için sempatim hala duruyor, makyajlı MKIII'lerin eğlence sisteminin telefonlarla (Spotify vb.) iyi geçinmemesi beni soğuttu, ama makyajsız MKIII'leri zamanında çok beğendiğimi anımsadım
      Şöyle bir ilanda temiz görünen, pazarlıkla beraber bütçeme uyacağını düşündüğüm bir 1.6 EcoBoost'a denk geldim, ancak ilanda boyasız olan araba için telefon açınca çamurlukta işlem olduğunu öğrendim, biraz garip geldi mesele. Tabii ki niyet ciddiye binerse ekspertizden geçireceğiz aracı

55-70 bin bandında, düşük kilometreli olarak bulabileceğim araç öneriniz var mıdır?
      Ya da Focus 1.6 EcoBoost için yorumlarınız nasıl olur?

Çok teşekkür ederim.
    • Yazan: Uğur Kılıç
      Merhaba,
      2008 Focus Sedan 1.6 Comfort benzin&LPG aracım var. Aracı aldığımda üzerinde Teleflex GFİ LPG vardı ve 38 lt ile ortalama 250 Km civarında (İstanbul And.Yak. şehir içi) kullanabiliyordum. Ancak son bir senedir 38-39 Lt ile ancak 190 Km yol yapabiliyorum. Gaz sisteminde sorun olduğunu düşünerek, Aldesa taktırdım ancak değişiklik olmadı. Oksijen sensörü değişti, bilgisayarlı incelemede tüm değerlerin normal olduğu söylendi. Gaz aldığım markayı değiştirdim. Şu anda benzini ölçüyorum, net değeri henüz alamadım. Ancak sorunun kaynağı bir türlü bulanamadı, bu konuda tavsiyeye ihtiyacım var, şimdiden teşekkürler.
    • Yazan: tamer beştek
      merhaba, 8 sene MK 2 kasa manuel bir focus kullandıktan sonra ilk kez heves edip 1.0 tam otomatik ecoboost fiesta aldım. Araçtan çok memnun olmama rağmen malesef sarfiyat konusunda ciddi canımı sıkan gelişmeler oldu. Aracın deposu 42 lt ve İstanbul trafiğinde 400-430 km ancak yol yapıyor ki bu da 10 lt / 100 km değerini veriyor servis araç normal diyip duruyor ve bu aracın katalog verisi 6,9 lt/100km !! hayatımda başka marka kullanmamama rağmen ford 'la sanırım mahkemelik olacağız gibi konuyu yorumlayabilirmisiniz lütfen . Zira buradaki herkes ciddi bir 1.0 ecoboost kullanıcısı yorumlarınız benim için çok kıymetli (NOT:Bu arada aracı ilk aldığımda sarfiyat 14lt/100 km lerde idi buaralara kadar azaldı şu anda 1500 km de yol yapıldı , Aracı servis uzun yolda denedi onlarda 6 lt/100 km buldu bu denemeninde katalog verisi 4,2 lt/100 km)

Focus Club Türkiye

Bu sitenin işleticisi, bu sitede yer alan bilgi, yazı ve makalelerin doğrudan veya dolaylı olarak kullanılmasından dolayı oluşacak zararlardan sorumlu tutulamaz. Kaynak gösterme kuralına uymak şartıyla, bu sitede yer alan yazı ve makalelerin belirli bir kısmına atıf yapılmasına, link verilmesine izin verilmektedir. Kaynak (canlı link) gösterilmeden yapılan alıntılara ise izin verilmemektedir. Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.