Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Focus 3 1.6 Ti-Vct Yakıt Tüketim Değerleri

Aydın Baran

Önerilen Mesajlar

20 saat önce, Mehmet Balci yazdı:

Arkadaşlar merhaba,

Dün yapmış olduğum Bilecik İstanbul benzinli seyahatimin yakıt bilgilerini paylaşacağım. 

Toplam 403 km ( yaklaşık olarak 50 km İstanbul trafiği 350 km uzun yol)

Tüketilen yakıt 25.5 lt,

Ortalama 6.3 lt

Ortalama hız 110 km

3 kişi, klima açık

27 krş ortalama yakıt.

LPG li aracımı benzinli kullanmam daha mantıklı sanırım. 

16krş a kadar düşüyor lpg de 110 sabit hızla. sürekli spor modda istanbul trafiği 25krş yakıyor en fazla şu anda ort 20-21krş klima hep açık

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Yanıt 549
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

2 saat önce, Cem Boneval yazdı:

Belli ki atmosferik 1.6 için uzun yolda sakin kullanımda 5,5L/100km dolaylarında bir değer yakalamak zor değil.

Sürücüleri yine de bilinçli kullanımları için kutlarım.

Buna karşılık şehir içi 6,6L pek olanaklı gelmedi, ya ölçüm hatalı ya da şehir şehir değil :)

Bir not da hız beyanlarına: Ortalama hız 110 km/h dediğinizde YB verisi olarak çıkan değer de anlaşılabilir. Sizin kast ettiğiniz büyük olasılıkla çoğunlukla eriştiğiniz seyir hızınız. Buna göre belirtmekte yarar var. Çünkü YB ile 110 ortalama elde etmek için seyir hızı çoğunlukla 140-150 civarında olmalı, ya da dümdüz ve trafiksiz yolda sürüyor olmalısınız.

Vallahi benim ruh halim son zamanlarda sakin kullanıma izin vermiyor. 8,5'larda dolaşıyorum. Uzun yolda da sakin olmayınca pek değişmiyor. 

Evet dediğiniz gibi gidiş hızım 120 dönüş hızım 100 olduğu için ortalamayı kendim yazdım. Yola çıkmadan önce bilgisayarı sıfırlamayı unutmuşum :) Bir sonraki seyahatimde sıfırlayıp net bilgileri yazacağım. Ama kendimi kutluyorum hayatımda böyle sakin kullanmamıştım. Sanırım param bitti :) 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

15 saat önce, Cem Boneval yazdı:

Belli ki atmosferik 1.6 için uzun yolda sakin kullanımda 5,5L/100km dolaylarında bir değer yakalamak zor değil.

Sürücüleri yine de bilinçli kullanımları için kutlarım.

Buna karşılık şehir içi 6,6L pek olanaklı gelmedi, ya ölçüm hatalı ya da şehir şehir değil :)

Bir not da hız beyanlarına: Ortalama hız 110 km/h dediğinizde YB verisi olarak çıkan değer de anlaşılabilir. Sizin kast ettiğiniz büyük olasılıkla çoğunlukla eriştiğiniz seyir hızınız. Buna göre belirtmekte yarar var. Çünkü YB ile 110 ortalama elde etmek için seyir hızı çoğunlukla 140-150 civarında olmalı, ya da dümdüz ve trafiksiz yolda sürüyor olmalısınız.

Vallahi benim ruh halim son zamanlarda sakin kullanıma izin vermiyor. 8,5'larda dolaşıyorum. Uzun yolda da sakin olmayınca pek değişmiyor. 

cem bey merhaba 

forumda sizi takip eden üyelerdenim yorumlarınızı dikkate deger buluyorum bunuda belirtmek istedim.

yb ölçümlerimi her zaman depoyu fulleyerek yapıyorum şimdiye kadar pompa ve yb arasında fark yok gibi kullanıma gelince araç izmir trafiginde kullanıldı geneldede trafik akışı rahat olan zamanlar diye bilirim ilerleyen zamanlarda ne olur görücem 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

merhaba arkadaşlar; bayramın 1. günü edirneye gittim, inanılmaz bir derecede yol, in cin top oynuyor modundaydı. bende fırsattan istifade araca biraz yüklendim. 140-170 bandında kullandım hatta bir ara 205 km'ye kadar çıktım.  durum böyle olunca benzin tüketimi 9 lt. civarı oldu. 800 km yolu 200 tl ye gitmiştim. (100-120 km hız). bu sefer 250 kmde 100 tl. harcadım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Ben de yeni aracımla elde ettiğim değerleri yazayım. Her ne kadar kılavuzunda "ilk 4000km de tüketim yanıltıcı olabilir" dese de şimdiki tüketimle aynı idi baştan beri.

2016 model sıfır aldığım Focus 1.6 Benzinli 125ps PowerShift otomatik aracımın şehirler arası genelde 120-130 hız sabitleme ile kullanımda tüketim değeri 7lt/100km. Bunu çok defa tekrar tekrar ölçtüm, hatta depoyu hep doldururum ve bitmeye yakın alırım tüm hesaplamalarım yol bilgisayarı ile aynı çıktı. Şehir içi ise beklediğimden biraz yüksek, çok hor kullanan birisi değilim ama genelde 2km lik ev-iş arasında 3haftalık kullanım sonucu çıkan sonuç yaklaşık 10lt/100km. Bu da şu anki benzin fiyatlarıyla (4.80TL) yaklaşık 50 kuruş yapıyor kilometrede.

Kendimce yaptığım hesapla yılda ortalama 20-25 bin km yol yapan birisiyim ve yılda ortalama 7000TL gibi bir benzin tüketimim olacak ve çok fazla :fikir: Dolayısıyla tüketimi yarı yarıya (birkaç kişiden öyle duydum) düşüreceğine inandığım LPG taktırmaya karar verdim. Bu ay içerisinde taktıracağım inşallah.

Okumaya üşenenler için kısaca Benzinli Otomatik aracımda 100km de şehirler arası 7lt (34 Kr), şehir içi ise 10lt (48 Kr) tüketim değerleri aldım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

uzun yol ölçümünde kastıgımda ve 4.4 litreyi gördüm.:) ortalama 5.5 civarı şehir içi fazla görmediğimdem tabiki. bu yaz denediğimde kırşehirden depoyu fulledim, balıkesir ivrindi de tekrar fulledim.179 tl aldı.yol bilgisayarıda 5.1 litre değerini verdi.kullanım hızı benim hissttiğim 120 arada 140 150 yol bilgisayarı da ort. 90 falan veriyo hızı

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba arkadaşlar bende aranıza katıldım.

İstanbuldan 2013 Focus Titannium otomatik araç aldım.

İstanbuldan Samsuna tam 750 km yol yaptım. Hız sabitleyici ile 100-120 arası geldim ve toplamda 270 TL lik yakıt aldım. (Benzin 5.21 TL)

km de 35 krş yakmış. ortalama yakıt tüketimide 6,9 lt olmuş. Fabrika verisi 4.8 lt

aracı bilmiyorum ama bana uzun yolda biraz çok yakmış gibi geldi sanki.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Abbas Kara yazdı:

Merhaba arkadaşlar bende aranıza katıldım.

İstanbuldan 2013 Focus Titannium otomatik araç aldım.

İstanbuldan Samsuna tam 750 km yol yaptım. Hız sabitleyici ile 100-120 arası geldim ve toplamda 270 TL lik yakıt aldım. (Benzin 5.21 TL)

km de 35 krş yakmış. ortalama yakıt tüketimide 6,9 lt olmuş. Fabrika verisi 4.8 lt

aracı bilmiyorum ama bana uzun yolda biraz çok yakmış gibi geldi sanki.

Benzinli ve otomatik icin guzel degerler hicte fazka degil bence

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Yakup Ç. A., başlığı Focus 3 1.6 Ti-Vct Yakıt Tüketim Değerleri olarak değiştirdi

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.