Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Focus 3 1.6 Tdci Yakıt Tüketim Değerleri

Aydın Baran

Önerilen Mesajlar

Dizele has bir şey değil ki

Dizel 4,5-6 arası oynuyorsa

EB'da 7,5-9 arası oynuyor.

Yani fark yüzdesel olarak yakın...

Peki sen hiç 6000 dd'da vites değiştirerek 1-2-3-4 yapmanın keyfini yaşadın mı? :P

Sayısal oynuyorum...çıkarsa neden olmasın :P :P :P :P

Ayrıca 6000 dd'da vites değiştirip 7,5-9 arası yada 9 çok iyiymiş.....

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ankara muğla arası hız 110-120 km/h. bazen rampalarda 80-90 a düştüğüm oldu. 200 km kadar klima kapalı. 2 yetişkin iki çocuk orta ağırlıkta bagaj bulunmakta.

bu deponun 150 km si ankarada kullanıldı.

muğlada benzinciye geldiğimde yol 810 km, dizel 4,01 tl:

yol bilgisayarından ---> ortalama 5,1. >> 0,204 tl kmye

alınan mazottan hesap yapıldığında----> 44,5 lt mazot almışım. hesaplandığında 5,48 lt/100km ortalama yakıt tüketimi km de 0,22 tl yakıt tüketiyor.

görüleceği üzere 0,38 lt yol bilgisayarı az hesaplamış. yanılıyorsam düzeltin araçta akış ölçer yok. bu değerleri tahmini olarak hesaplıyor.. birde bilgisayar kalibre edilebiliyormu

cem aksoy tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ankara muğla arası hız 110-120 km/h. bazen rampalarda 80-90 a düştüğüm oldu. 200 km kadar klima kapalı. 2 yetişkin iki çocuk orta ağırlıkta bagaj bulunmakta.

alınan mazottan hesap yapıldığında----> 44,5 lt mazot almışım. hesaplandığında 5,48 lt/100km ortalama yakıt tüketimi km de 0,22 tl yakıt tüketiyor.

görüleceği üzere 0,38 lt yol bilgisayarı az hesaplamış. yanılıyorsam düzeltin araçta akış ölçer yok. bu değerleri tahmini olarak hesaplıyor.. birde bilgisayar kalibre edilebiliyormu

Bilgisayar ayarlanabiliyor. Cem Bey paylaşmıştı. uzun dönem sonunda yol bilgisayarı hep aynı sapmayı veriyorsa çarpanını değiştirip kalibrasyon yapmak mümkün. Ama pompa farkı, ısı farkı, deponun doldurulma miktarı farkı vs. Tek bir sabit hata oranı bulabileceğinizi sanmıyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bilgisayar ayarlanabiliyor. Cem Bey paylaşmıştı. uzun dönem sonunda yol bilgisayarı hep aynı sapmayı veriyorsa çarpanını değiştirip kalibrasyon yapmak mümkün. Ama pompa farkı, ısı farkı, deponun doldurulma miktarı farkı vs. Tek bir sabit hata oranı bulabileceğinizi sanmıyorum.

birkaç ölçümdür buna benzer veriler alıyorum. mesela bundan önceki doldurmamda yol bilgisayarı 5,5 hesaplamış pompa değerlerinden 5.8 bulmuştum. fakat kalibre edilebileceğini bilmiyordum. bu vesile ilede öğrenmiş oldum. burdan fuller ayarı yapar yola öyle çıkar ankaray varınca bir daha kontrol ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

İzmirde Ege üniversitesinde sıfırlarım Ankara'ya kadar mumkun olduğunca kadrana göre 121e sabitleyerek geldim Uşak'a kadar epey trafik vardı bende oldukça agresif kullandım bu ara hızlanmalarda. 6 civarlarında geziyordu ortalama. Afyon'da ise 5.7ye düşmüştü sivrihisar civarlarinda 5.6 ya dustu bi dahada oynamadi Yol bilgisayarına göre ortalama hız 103. Bence çok yaktı :( Haziran'da cmaxle tersten gitmiştim daha sakin kullandım ancak 4.8 yakmıştı arada nerdeyse 2 litre var :( umarım yeni olmasindandir 800kmdeydi izmirde

Ozan Karsavuran tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Araba kendine gelsin biraz 800 km nedir canım :) düşer fakat hızın yüksekmiş.Ortalam 103 yazması demek senin hep 110 115 gibi gitmen demek :D

5 litreye düşer sanırım

121 e sabitledim Afyon'dan sonra nerdeyse hiç iptal etmedim 1-2 ışık iste :) Uşak'a kadar berbatti trafik orlarda 80-120 arası git gel yaptım sürekli.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hızı yükseltirken acayip artıyor, bu konuda Ogün'ün yorumları vardı, hızda 10 km lik bir artışı 1 km kadar mesafede tamamlıyorum falan gibisinden. (rakamlar atmasyondur.) :D

Ayrıca aracın 8-10 bin km lere geldiğinde aynı şekilde direk 5 e kadar düşer diye tahmin ediyorum. Çünkü hissedilir derecede yakıt sarfiyatı düşüyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...
  • Yakup Ç. A., başlığı Focus 3 1.6 Tdci Yakıt Tüketim Değerleri olarak değiştirdi

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.