Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Focus 3 1.6 Tdci Yakıt Tüketim Değerleri

Aydın Baran

Önerilen Mesajlar

Şehir içi %70 soğuk motor(bunu araç diyor yol bilgisayarından)çok aşırı trafiğe girmeden günde ortalama 20 km,20 km ninde yarısı rampa çıkış araba 5,9 gösteriyor pompada 6 litre diyor.Benim için güzel bir değer.Kendimle birlikte ufak tefek eşyalar ile 1500kg soğuk motor ile rampa yukarı kullanıyorum.Araba daha ne yapsın :) Arabalar çok yakmıyor yakıt çok pahalı :D 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben 30 Kasım da ilk kez depomu fulledim malum aracı yeni aldım.202 tl ye 40 lt mazot aldı.470 km yaptım ve yol bilgisayarı daha mazot almana 150 km var derken dün tekrar fulledim.Sanırım 600 km yapacaktım bir depo ile.Kullanım hep şehir içi İstanbul trafiği ve kısa mesafeler.Ortalama hızım şu an 20 km/h.Ortalama yakıt tüketimim 7,5 lt.Mesela ilk depomu doldurduğumda araç menzili 670 km göstermişti.Dün doldurduğumda 640 km gösterdi.Tabii araç yeni, alışmaya çalışıyoruz.Bu bir aylık zaman zarfında biraz devirli kullandım.Şimdilik durum bu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

12 saat önce, Cem Boneval yazdı:

Bu doğru, üstelik soğukta yakıt tüketimi göreceli azalır, ama kayda değer mi emin değilim.

Yalnız şehir içi 8'ler gerçekten yüksek. Istanbul trafiğinde bile 7'leri geçmedim hiç kiralık araçlarda, üstelik ekonomi odaklı da kullanmadım hiç.

Soğuğun etkisi mi, kullanım tarzı mı, yoksa sizin araçta bir sorun mu var bilemedim.  

12 saat önce, Cem Boneval yazdı:

Bu doğru, üstelik soğukta yakıt tüketimi göreceli azalır, ama kayda değer mi emin değilim.

Yalnız şehir içi 8'ler gerçekten yüksek. Istanbul trafiğinde bile 7'leri geçmedim hiç kiralık araçlarda, üstelik ekonomi odaklı da kullanmadım hiç.

Soğuğun etkisi mi, kullanım tarzı mı, yoksa sizin araçta bir sorun mu var bilemedim.  

Araçta bir sorun yok eksi dereceli hava şartlarından diyorum. Araç ısınmıyor ki yakıt düzelsin. Kitapçıkta 16 km den az bir seyehat ve kısa zamanlı bir sürüş süresi varsa eksi dereceli havalr için bakımları 15 yerine 7500 km de yapın diyor. Aracı çalıştırıp camların buzunu kazıyana kadar 1,6 h ile başlayan rolantı yakıt tüketimi 1 h a düşüyor çalıştır işe git 0,7 h işe kontak kapatıyorum , yani araç 95 lik olduğu için değil hava soğuk olduğu için , rakım 19xx olduğu için , kış lastikleri  olduğu için vs yani anlayacağınız yakmaya bahanesi çok aracın. ısındımı 0,4 h ohh kebap. Zaten uzun yolda sıkıntı yok 4,5 lt ortalama ile 120 km inmeden dağ tepe geçit demeden gidiyor. Yani anlayacağınız Erzurum sivas kars ardahan muş vs soğuk memleketlerde yaşayan bir arkadaş değerlerini yazarsa kesin bir hüküm vermiş olıruz buralarda araçlar yakıyor deriz .

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir saat önce, Süleyman E. yazdı:

Erzurum sivas kars ardahan muş vs soğuk memleketlerde yaşayan bir arkadaş değerlerini yazarsa kesin bir hüküm vermiş olıruz buralarda araçlar yakıyor deriz .

Buralar gerçekten soğuk memleket buna şüphe yok ama bahsettiğiniz istanbulda'da geçerli ayni litre yakit kişin 550 - 600 km yaparken, yazin 750 - 800 km yapabiliyor..

Bende hep kisa mesafe kullaniyorum. Yazin dert değilde kişin benide düşündürüyor üzülüyorum arabama :)

Birisi yukarda yazmiş.. arabanin fazla yakmak için bahanesi çok kişin bencede dogru..

Şuan şehir içi 6.3 100kmde.. ortalamam

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

12 saat önce, Selçuk Etem yazdı:

Bende 115 lik aşırı zorlamadan ve dikkat etmeden gösterge 5.7 gösteriyor full şehir içi. 8 lt gerçekten fazla geldi

Muşta kışın -10 -30 larda 5-5.5 arası idi..İstanbulda da 5.8 de takılı ne zamandır:) bazılarını okuyorum 4lerde 5 filan..benzer olması mutlu etti:) 115hp, 1.6 dizel, manuel.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...
20.12.2017 - 13:15 tarihinde, Selçuk Etem yazdı:

Bende 115 lik aşırı zorlamadan ve dikkat etmeden gösterge 5.7 gösteriyor full şehir içi. 8 lt gerçekten fazla geldi

Aynen hocam 115 likler 95 liklere gore daha ekonomik yakit tuketimi var ben bile inanamafim 1600 km yolda 4.0 yaktigima ama kullanmasini bilirsen belirli hiz araliginda kullanirsan gercekten sehir disi ,sehiriçi sizin gbi 5.7 5.8.5.6 degerler ggordum inanmayan arkadaslar varsa gelin uzun yola gidelim beraber 4.0 4.5 arasi degeri garanti ederim sizlerw hiz 110-130 araliklari yüzde 90 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba 2011 model 87 bin km focus3 style 1.6tdci aracım var alalı 5 ay falan oldu şehir içinde aşırı dikkat etmeme rağmen 6 lt altını hiç görmedim yakıtı Shell'den alıyorum bu arada aracın volanında bir sorun varmış kalkışlarda bazen ses geliyor bundan kaynaklı olabilirdi sizce

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Afyonkarahisar 'ın bir kasabasındayım. Benim evden okula 16 km. Bunun 13 km si şehir dışı. Günde git gel 32 km. Bu şekilde 5.4 yakıyor. Yazında 5.5 idi. Enjektör öğrenme verilerini sıfırladım, öğrenme işlemini yaptım, bunun biraz faydası oldu. Hep aynı değer çıkıyor bende. Yazın  Afyonkarahisar - Çanakkale yaptığımda da 5. 5 çıkmıştı ortalama. Değerlerin hepsi depo verisi. Yol bilgisayarı olmayınca :) 5.3 ün altına ortalama hiç düşmedi. 5.8 'in de üstüne çıkmadı. Normal galiba değerler... 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben tekrar depoyu fulledim.38 lt mazot aldı.Daha önce yazmıştım.İlk depo doldurmamda menzil 670 km,ikinci doldurmamda 630 km ve bugün 600 km gösterdi.Sanırım araç kullanıma göre bunu belirliyor.Araç 410 km de 38 lt mazot harcamış görünüyor. Buda km de 47 kuruş gibi bir değer çıkartıyor.Şimdi bu değere feci diyebilirsiniz,ama araç nasıl kullanılıyor onu anlatayım.Ben işe toplu taşıma ile gidiyorum.Eşim aracı gün içinde hergün olmak kaydıyla 3 km lik bir alanda kullanıyor.Yani araç hiç ısınmadan bu km yapılıyor.Hafta sonları gezme tozma en fazla 100 km yapılıyor.Hatta ben hafta sonları kendim kullandığım da ortalamayı sıfırlıyorum ve 6.5-7 lt.ri yakalıyorum. Araçta hiçbir sıkıntı yok.Hava filtresi temiz,gidişinde sıkıntı yok,silkeleme vs.yok.Motor sesi gayet güzel. Demem o ki günlük kullanımla çok alakası var bu tüketim değerlerinin.Benim durum bundan ibaret.

http://FocusClubTr.com mobil uygulaması ile gönderildi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

Sanırım bu konuda rekor bende.Yol bilgisayarımı bozuldu noldu anlamadım :) Eskiden 100 km/h  ile  ortalama 100 km yol gittikten sonra ortalama tüketim 5.5 ise 5.4 olurdu. Son zamanlarda bu daha hızlı bir şekilde  düşüyor.Genellikle uzun yol yapıyorum hız sabitlemeyle 100 e veya 110 a sabitliyorum çok nadir performanslı kullanım ( resimdeki sıfırlamadan sonraki 5000 km nin en fazla  500 kmsi  performanslı kullanımdır) Evet son fotoğraf hareket halinde olduğundan biraz bulanık çıkmış 3.2 yakıt tüketimi :o 

IMG_0534.JPG

IMG_0536.JPG

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

bu hafta sonu opet ten 100 tl mazot aldım ve toplamda 350 km yol yaptım.yolun neredeyse yarısına yakınında trafik vardı.esenlerden kaynarcaya oradan Kartepe ye gidip geldin dün de kaynarca Pendik arası biraz yol yaptım.gecede kaynarcadan esenlere trafikte 1:30 saatte döndüm tekrar.yol şartları geneli trafikle geçti.yol bilgisayarı en düşük 4.1 gördü.en yüksek 5.6 yı gördü.uzun yol kullanmak nasip olmadı daha ama bu şartlarda yakıtı nasıl sizce ??

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.