Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Focus 3 1.6 Tdci Yakıt Tüketim Değerleri

Aydın Baran

Önerilen Mesajlar

3 saat önce, Erdem Samancı yazdı:

Arkadaşlar merhaba,

Bir donem yüksek tüketim ve enjektör şikayetleri derken motor ile ilgili birşeyler yazmamıştım. Son 1 ay içerisinde 2 kez Trabzon - İstanbul yolculuğu yaptım. İkisinide arabada 4 kişi ve tam dolu bagaj olarak gerçekleştirdim. Trabzon’dan Gerede otoban girişine kadar 116 km/h’a sabitledim. Otobanda da 130 km/h’a sabitledim. Yolculuk boyunca klima hep acıktı. (Genelde 2. Kademedeydi, ara ara da 1. Kademe) Yolculuğumun sonunda 110 km/h hız ortalamasıyla 5.2 litrelik yakıt değeri yakaladım. Yıllarca benzinli araç kullanan biri olarak oldukça memnunum şuanki rakamlardan

enjektörden sonra mı yakıt böyle oldu yani? ne yaptırdınız?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

enjektörden sonra mı yakıt böyle oldu yani? ne yaptırdınız?

Enjektorlerimde öğrenme hatası vardı. Serviste programlama yaptırdım. Bu işlemi gerçekleştiren arkadaşın tavsiyesi üzerine özel bi dizel servisine gidip enjektorleri söktürdüm ve makinaya bağladılar, temizlik suyuna koydular vs. derken bilgisayarda %100 sağlam çıktılar. Çalışma prensiplerini de aracı çalıştırıp incelediler. Sadece bir enjektörün basındaki sibop uydurma idi onu değiştirdiler. İkinci işlem değil ama programlama işleminin yakıtta etkisi olduğunu düşünüyorum.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...

İlk uzun yolum Eskişehir- İzmir arası 4 kişi ve bagaj ağzına kadar doluyken 4,8 le eve vardım ancak araçta şöyle bir anormallik vardı. Yolun ilk iki saatini ekonomik gideyim deyip 90 120 arası devirsiz sakin kullanarak geçirdim, tüketim 5 litrenin üstündeydi. 120 km'nin üstüne çıktıkça 4.7 ye kadar düştü. Hatta yol boşken 160 larda seyrettiğim oldu. Daha önce böyle bir şeyle karşılaşan var mı?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

4 saat önce, Ali Mert Erdoğan yazdı:

120 km'nin üstüne çıktıkça 4.7 ye kadar düştü.

Focuslar ortalama 100 120 arasinda 2 bin devirde seyir ediyor  . Yani daha asagisi pek verimli olmaz fazla yakar. Keza 160 ustude cok yakar..

Formul belli 2000_2300 devir 110 & 130 km hiz seyir icin hemde yakit tasarrufu icin iyidir sahsi kanaatim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...
  • 4 hafta sonra...

bende 1,6 tdci 95 ps var erzurum da yazın 6,6 - kışın 8,4 ş.içi tüketim var. pompa da bire bir uyuşuyor bu değerler. erzurum-adana 990 evden eve yolum var 45 lt yani 4,5 lt ortalama ile gidiyorum. bu gün 5,14 ten dizel aldım . bana dizel mantıklı gelmiyor benzinli turbo bir araç alacam. burda arkadaşların verdiği değerler bana mantıklı gelmiyor. verdikleri değerleri yakalayan dizeli hiç bir memlekette görmedim. 3,3 -4,0- 4,4 5,0 lt şehir içi görmedim, yazın resmen inatlaştım 5,6 lt karma yakıt değeri yakaladım . araç servis bakımlı yakıtı ilk günden beri bu şekilde. kazası arızası yok , tertemiz bakımlı araç yakıyor bu arabalar abi ...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Enjektorlerimde öğrenme hatası vardı. Serviste programlama yaptırdım. Bu işlemi gerçekleştiren arkadaşın tavsiyesi üzerine özel bi dizel servisine gidip enjektorleri söktürdüm ve makinaya bağladılar, temizlik suyuna koydular vs. derken bilgisayarda %100 sağlam çıktılar. Çalışma prensiplerini de aracı çalıştırıp incelediler. Sadece bir enjektörün basındaki sibop uydurma idi onu değiştirdiler. İkinci işlem değil ama programlama işleminin yakıtta etkisi olduğunu düşünüyorum.

Bu işlemin size maliyeti ne oldu acaba?
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

44 dakika önce, Süleyman E. yazdı:

bende 1,6 tdci 95 ps var erzurum da yazın 6,6 - kışın 8,4 ş.içi tüketim var. pompa da bire bir uyuşuyor bu değerler. erzurum-adana 990 evden eve yolum var 45 lt yani 4,5 lt ortalama ile gidiyorum. bu gün 5,14 ten dizel aldım . bana dizel mantıklı gelmiyor benzinli turbo bir araç alacam. burda arkadaşların verdiği değerler bana mantıklı gelmiyor. verdikleri değerleri yakalayan dizeli hiç bir memlekette görmedim. 3,3 -4,0- 4,4 5,0 lt şehir içi görmedim, yazın resmen inatlaştım 5,6 lt karma yakıt değeri yakaladım . araç servis bakımlı yakıtı ilk günden beri bu şekilde. kazası arızası yok , tertemiz bakımlı araç yakıyor bu arabalar abi ...

465 km yol yaptı şehir içi tamamı

5CF7B70C-3A1E-41FB-B377-8C612DC970FF.jpeg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1 saat önce, Süleyman E. yazdı:

8.4 istinai bir rakam değil mi hocam , forumlarda 6 - 6,5 çok gordum de 8.4 ilk kez görüyorüm. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

24 dakika önce, Mehmet Buğra yazdı:

8.4 istinai bir rakam değil mi hocam , forumlarda 6 - 6,5 çok gordum de 8.4 ilk kez görüyorüm. 

Ben neyse onu yazdım ve bu geçen kış da aynıydı , o değerlere hayret ettiğim için yazdım , beraber çalıştığım arkadaşta 1.2 clio var 7,5 lt/100 km yakıt tüketimi var ben 8,4 deyince şaşırıyor , wv skoda grubu kullanan arkadaşlar var onlarda da durum 8 lt civarında (octovia, superb,jetta,golf,leon)tüketim değerleri arasında pek fark yok. Hala verilen değerler bana hayal gibi geliyor. 80 km sabit hızda alınmış değerler gibi geliyor. Burdaki arkadaşların yakıt tüketimlerini okudukça şaşırıyorum aracı oesinlikle değişip benzinin keyfine varacam. En azından dizelden çok daha çabuk ısınır üşümeyiz ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

6 saat önce, Süleyman E. yazdı:

En azından dizelden çok daha çabuk ısınır üşümeyiz

Bu doğru, üstelik soğukta yakıt tüketimi göreceli azalır, ama kayda değer mi emin değilim.

Yalnız şehir içi 8'ler gerçekten yüksek. Istanbul trafiğinde bile 7'leri geçmedim hiç kiralık araçlarda, üstelik ekonomi odaklı da kullanmadım hiç.

Soğuğun etkisi mi, kullanım tarzı mı, yoksa sizin araçta bir sorun mu var bilemedim.  

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1 hour ago, Cem Boneval said:

Soğuğun etkisi mi, kullanım tarzı mı, yoksa sizin araçta bir sorun mu var bilemedim.  

Arac 95hp. Diyeceksinki eee?

Belli bir hiza ulasmak icin daha fazla tam gaz gitmek gerekiyor. Bu da demek oluyor ki daha zengin ve daha uzun sureli yakit.

--0 minutes later eklendi--

Ha 8 yakar mi bilmiyorum. Emsallerine bakmak lazim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

47 dakika önce, Servet Ö. yazdı:

Ha 8 yakar mi bilmiyorum. Emsallerine bakmak lazim.

95'lik de kullandım birkaç defa Istanbul'da, çok aşırı dur-kalka girmeden, 6'larda gezdim hep. Yani olsun olsun +%10 oynasın. 

Zaten fabrika verileri aynı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

9 minutes ago, Cem Boneval said:

95'lik de kullandım birkaç defa Istanbul'da, çok aşırı dur-kalka girmeden, 6'larda gezdim hep. Yani olsun olsun +%10 oynasın. 

Zaten fabrika verileri aynı.

At kosar baht kazanir diyoruz o zaman :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.