Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Focus 3 1.6 Tdci Yakıt Tüketim Değerleri

Aydın Baran

Önerilen Mesajlar

Normal, gerçek 100 km verisi değil çünkü bu. Trafik yoğun dur kalk yapıyorsunuz 7.5 çıkması normal 200 250 km daha yol yaptıkan sonra bakmak lazım

geçekten çok trafik vardı .ortalama hızda zaten 18-19 km 

araba çalıştıktan 5 dakika sonra trafikteydik motorun soğukluğuda etkili olmuştur 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

geçekten çok trafik vardı .ortalama hızda zaten 18-19 km

araba çalıştıktan 5 dakika sonra trafikteydik motorun soğukluğuda etkili olmuştur

Bir çok etken var bu konuda. Bende depoyu doldurdum göstergeyi sıfırladım çıktım 6. vitese kadar 4k da vites değiltirdim ortalama 13 14 lerde geziyordu :kop: :kop:

Her zaman aynı yerden alıyorsanız mazotu, depoyu doldurun pompacı tabaca attıktan sonra üstünü tamamlamasın göstergelerin hepsini sıfırlayın depoyu bitirdikten sonra aynı benzinlikten aynı pompadan depoyu fulleyin yine tabanca attıktan sonra mazot koyulmasın sonra deponun aldığı litreyi yaptığınız km ye bölün :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

Merhaba; 5 Aralikta arabamı galeriden teslim aldım. Bu güne kadar 1550 km civarı mesafe katettim ama araç şehir içinde 100 km de ortalama 6.4 yakıyor araç yeni olduğu içinmidir yoksa dizel focuslar genelde bu oranlarda mı yakıt tüketiyor normal de ortalama ne kadardır acaba? Bilgisi olan varmıdır?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba; 5 Aralikta arabamı galeriden teslim aldım. Bu güne kadar 1550 km civarı mesafe katettim ama araç şehir içinde 100 km de ortalama 6.4 yakıyor araç yeni olduğu içinmidir yoksa dizel focuslar genelde bu oranlarda mı yakıt tüketiyor normal de ortalama ne kadardır acaba? Bilgisi olan varmıdır?

Coşkun kardeşim tam 28 sayfa bu konu yazılmış çizilmiş, hala bu soru geliyorsa ne demek lazım bilemiyorum, biraz inceleyin lütfen.

Bilmemkaçıncı kez yazıyorum:

1. Ortalama tüketim kullanım tarzı, trafik yoğunluğu, güzergah özellikleri, eğim, iklim ve bakım durumundan etkilenir. Bu nedenle asla birimizin elde ettiği değeri diğeri tarafından elde edilebilir diye bir kural olmaz.

2. Fabrika verileri farklı araçları kıyaslama için bir değer sağlasa da günlük kullanımda çok nadiren ulaşılabilir olurlar. Kabaca fabrika verisi + %20'yi üst sınır gibi görmek lazım. Bu durumda 1.6TDCi için 5,7+1,14=6,8L/100km şehiriçi için kabul edilebilir üst değer olacaktır.

3. YB verisi ne zaman sıfırlandıktan sonraki 50 km sonrasında ve uzun süre sıfırlanmadan kullanılmışsa güncel tüketimi doğru yansıtmayabilir, ayrıca kalibrasyon hataları da olabilir. Bu nedenle mutlaka depoyu tam doldurmadan tam doldurmaya katedilen yola bölerek sağlamasını yapmak gerekir.

4. Dizellerde genelde 5.000 km'den sonra bir miktar düşüş saptanmışsa da bu çok anlamlı olmaz.

Sonuçta ben anormal bir tüketim görmedim aracınızda...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Cem Bey teşekkürler bilgileriniz aydınlatıcı oldu verdiğim geçici rahatsizliktan dolayı ayrıca özür dilerim.

Rica ederim, yardımlaşmak forumun misyonlarından biridir, konu rahatsızlık değil, o kadar yazılmış şey varken neden bu bilgilerden kendinizi mahrum bıraktığınızı anlamakta zorlanıyorum sadece. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben aslında yazılanları okudum ama bi nevi özel anlamda teyit amaçlı sormak istedim forumda yeniyim dünden beri forumu kurcaliyorum bilgi ediniyorum zamanla size ayak uydurmayı ümit ediyorum.

Güzel kardeşim senin değerlerin yine iyi :) ben aracı ilk aldığımda şehiriçi 7.5 L nin altına düşmemiştim. şu an araç 20.000 e yaklaştı ve ortalama 6 L yakıyorum. Hele uzun yolda 4.6 L ye kadar düşüyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Güzel kardeşim senin değerlerin yine iyi :) ben aracı ilk aldığımda şehiriçi 7.5 L nin altına düşmemiştim. şu an araç 20.000 e yaklaştı ve ortalama 6 L yakıyorum. Hele uzun yolda 4.6 L ye kadar düşüyorum. 

O zaman fazla sesimi çıkarmayayım ben :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yakıt ortalamanız güzel bence daha da düşer bu ortalama yol yaptıkça. 45k da araç şu an şehir içi 6.6, 6.7 gidip geliyor o arada :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Yakup Ç. A., başlığı Focus 3 1.6 Tdci Yakıt Tüketim Değerleri olarak değiştirdi

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.