Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Hangisi Daha Uzun Ömürlü? Benzinli mi & Dizel mi

Ramazan D.

Önerilen Mesajlar

Araç satarken vatandaşımızın aradığı bir husus var (yanılıyorsam düzeltin) -Dizelse fazla km olmamalı...bende diyorum ki..benzinli motorun 3000 devirde yaptığı 90 km hızı dizel motor 1750 devirde yapıyor.Yani dizel motorda piston kurs yolunu(silindiri) daha az giderek araç aynı hızı yapıyor, buda silindir ve pistonların benzinliye nazaran daha az aşınmasına neden oluyor..Şöyle söylüyüm..100000 km yapan bir benzinli motorla 140000-145000km yapan dizel motor aynı yıpranmada olması gerekmiyormu?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ama şöyle birşey var bu motorların veya silindirlerin yapısı ve maddesi aynı değilki hepsi kendi şartına göree üretiliyor..Yani bu bağlamda direk kıyas hatalı.

Halk'ın aramasındaki sebep bu değil de hani ne kadar bakımsız ve özensiz dizel o kadar sorun olabilir. (benzinliye göre)..Olay budur yani

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ama şöyle birşey var bu motorların veya silindirlerin yapısı ve maddesi aynı değilki hepsi kendi şartına göree üretiliyor..Yani bu bağlamda direk kıyas hatalı.

Halk'ın aramasındaki sebep bu değil de hani ne kadar bakımsız ve özensiz dizel o kadar sorun olabilir. (benzinliye göre)..Olay budur yani

Evet, dizellerle benzinlilerin dökümü farklı ki iki kat patlama yapıyor..Ama ford motoru veya herhaangi bir 1.6 dizel motoru 1000000km test edilen ....... motoru kadarda kötü değildir diye düşünüyorum..(bakımları yapılırsa eğer)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Evet, dizellerle benzinlilerin dökümü farklı ki iki kat patlama yapıyor..Ama ford motoru veya herhaangi bir 1.6 dizel motoru 1000000km test edilen ....... motoru kadarda kötü değildir diye düşünüyorum..(bakımları yapılırsa eğer)

Ramazan abi zaten tdci sorunlarının en büyüğü turbo hortumu vs vs ve bakımsız düzgün kullanılamayan turbosu yoksa başka türlü kronik birşeyi yok..1.000.000 giden var mı bilmem

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu tür kıyaslamalarda motorun ana parçalarından çok donanımlarının durumuna bakmak daha doğru olur kanısındayım.Turbo charger,yakıt pompası,enjektör benzeri parçalar kullanıcıyı daha fazla üzecek şeylerdir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ramazan abi zaten tdci sorunlarının en büyüğü turbo hortumu vs vs ve bakımsız düzgün kullanılamayan turbosu yoksa başka türlü kronik birşeyi yok..1.000.000 giden var mı bilmem

Çok yakınım.. 63000 km de :)

Şaka bi yana (kaportadaki taş izlerini saymazsak) motor hala ilk günkü gibi

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Zaten bir motorun uzun ömürlü olması için özellile dizellerde uygun yağ kulalnımı,motor ayarlarının(özellile timing) uygun aralıklarla kontrol edilmesinde büyük fayda var.Tabi kişilerin sürüş tarzları burda çok önemli bir noktaya oturuyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Abi sen 1000000 yazmışsın yani 1.000.000 :P

daha önünde 937.000 km var :P

Bilerek yazdım yakup okadar yaşlanmadık ^_^ şimdi hesaplıyım, emekliliğe kadar 20 kere balıkesir-marmaris gitsem, batı karadenizi ve orta karadenizi daha gezmedim, ürgüp nevşehir gezilecek, çanakkale turu var busene , yine 1 milyon etmiyo galiba... :sofeer:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bilerek yazdım yakup okadar yaşlanmadık ^_^ şimdi hesaplıyım, emekliliğe kadar 20 kere balıkesir-marmaris gitsem, batı karadenizi ve orta karadenizi daha gezmedim, ürgüp nevşehir gezilecek, çanakkale turu var busene , yine 1 milyon etmiyo galiba... :sofeer:

Yanlız emekliliğe kadar en az üç araç değiştirirsiniz gibi geliyor..... :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yanlız emekliliğe kadar en az üç araç değiştirirsiniz gibi geliyor..... :)

10 senede 5 araç değiştirdim. Bunların arasından 3 sene ve daha uzun kullanabildiğim ve içime sinen tek araç focustu..Hala daha büyük bi şevkle sürüyorum, sıkılacak gibide değilim..

Kader.....her sigara içen kanser olmadığı gibi hiç içmeyen bir insanda kanser olabiliyor..

Sigara içmiyosun yinede değilmi abi.. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

yani...demek istediğim motorlara göre şu daha dayanıklı demek için bir kıstas yok biz kullanıcılar için elbette mühendislere göre vardır...otomotiv sektöründe ne gibi kriterler dikkate alınır...nasıl testler uygulanır ve ne ömür biçilir biz kullanıcılar bilemeyiz ki...ona bakarsan benim için en dikkate alıncak kıstas taksilerdir...içlerinden 500000 km yapan benzinli/tüplü de var dizelde...ben olsam onlara sorarım....ama dizel motorların otomobile gelinceye kadarki üretim amacı çok yol yapması ve orta ve büyük ölçekli araçlarda kullanılması idi..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.