Jump to content
  • 0

24.000 Km'de Servis Ön-Arka Diskler ve Balatalar Değişecek Dedi.

Tuğra Yanık
 Paylaş

Soru

Focus 2018 ST-line 1.5 ecoblue 8AT 24.000 km'de servis ön-arka diskler ve balatalar değişecek dedi. Araç zaten şanzıman yağ kaçağı nedeniyle parça bekliyor. 120 km üzeri frenlerde uğultu var kontrol edin demiştim. Balatalar göz ile muayenede bitik değil. Servis bu değişim için en az 5000 TL fatura çıkartır. Ne önerirsiniz?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu soruda 15 cevap bulunuyor

Önerilen Mesajlar

• 0
3 dakika önce, Tuğra Yanık yazdı:

diskler ve balatalar

Diskler için çok erken, balatalar bitmemiş olsa bile kullanıma bağlı değişebilir malum Ankara yokuşu bol coğrafya...

Yine de başka bir ustaya gösterilebilir derim, illa değişim olacaksa dışarıda yarı fiyatına değiştirilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1
1 saat önce, çağlar çetinkaya yazdı:

Ford OTOSAN araba fiyatları ile beraber Servis hizmetlerinde de pahalılık olarak  Premium sınıfı yakalamış

Çağlar, internette orj balatalar 6K ise serviste işçilikle beraber değişim kaç para? Onu da söylesen Otosan ile aradaki farkı görsek daha doğru olmaz mı?

Gürkan Çakıroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

24bin çok erken bence. Hadi balata olabilir ama diskler, hele birde aralarda değişecek deniyorsa ben sorardım neden değişiyor bir gösterin sebebini.

Mantıken diskler eğilmiş yamulmuş denicektir, onuda ben olsam disarda tornacida hallederim. 24bin gerçekten çok erken, tornada en fazla disklerden 2mm alacaklardır bu bence sorun olmaz ama siz güvenemem ben derseniz kafanız rahat olsun değiştirin. 

Dışarıdan orijinal disk/balata alıp normal bir ustaya daha uygun fiyatlı değiştirirseniz. Tahminim yarı yarıya maliyet düşer bence.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

25 binde balata ve disk mi değişirmiş? 100bini rahat görür diskler balata da 40 50 bini rahat yapması lazım, ben önceki focus 2.5 aracımda 50 bin km de balata daha yarıda oluyordu...Şuan ki aracım Bmw f34, diskleri daha yeni değiştirdim  km si 145000 de...Balata,balata fişi ve diske 3500 TL verdim ATE marka orijinalden sonra en iyi marka bilen bilir,orijinallerde internette 6000tl falandı tüm takım Ford OTOSAN araba fiyatları ile beraber Servis hizmetlerinde de pahalılık olarak  Premium sınıfı yakalamış maşallah tebrik etmek lazım OTOSAN' ı...Dışarıda orijinal balata diski yarı fiyatın Bi tık üstüne bulursunuz 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
9 saat önce, Tuğra Yanık yazdı:

Focus 2018 ST-line 1.5 ecoblue 8AT 24.000 km'de servis ön-arka diskler ve balatalar değişecek dedi. Araç zaten şanzıman yağ kaçağı nedeniyle parça bekliyor. 120 km üzeri frenlerde uğultu var kontrol edin demiştim. Balatalar göz ile muayenede bitik değil. Servis bu değişim için en az 5000 TL fatura çıkartır. Ne önerirsiniz?

Ecnebilerin bir lafı var, belki bilirsin; keep it simple. Ve hatta "too much business for this shit".

Bozuksa eğer; Servis pahalı mı dedi git özel serviste orjinal parçayla değişsinler. O da mı pahalı geldi git muadil ürün al hocam.

Neyin önerisini bekliyorsun anlamıyorum. Bu kadar basit mevzuları çözün artık yahu.

Disk kullanılamaz haldeyse ki 1000 km de bile değişmesi gerekebilir, diskte oluşan oyuklar veya yükseltiler nedeniyle hem disk hem balata değişmelidir. Sizin "gözle" muayne etmeniz hiç bir anlam ifade etmez, sökülüp yüzey kontrolü, aşınma eğimi kontrol edilmeli.

Yakında bagaj lambasının sigortası patladı, servise mi gitmeliyim diyen olursa şaşırmayacağım. Pes yani.

Servet Ö. tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Fren ve şanzıman kullanıma baktığım da birbirini etkiler, eğer ki ani frenleme bas çek şeklin de frenleme yapıyor iseniz evet balatalar zarar görmez ama diskler eğiliyor buna şanzıman sorunu da eklenir ve bir süre sonra kayış ta diş atma sorunu ile devam eder. servisten detaylı rapor isteyin söküp disk açılarını raporlasınlar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Ankara da bol yokuşlu yer de ikamet ediyorum, Mesela sabahları 9-10 km fren ile aşağı indiğimiz aracımız, Punto da 20 bin de bir orj ön balata, 70 binde arka balata, 50-60 bin arası da ön disk değiştiriyorum. Balataları aslın da uyarı vermeden değiştiriyorum. Serviste Punto 95hp büyük disk ön orj balata 975 tl, arka disk balata 600 tl, disk fiyatlarını şuan bilmiyorum. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
13 saat önce, Tuğra Yanık yazdı:

24.000 km'de servis ön-arka diskler ve balatalar değişec

Geçen sene bakım sırasında (22.800 km) dediler bana da, Ağustos ayında 32 binde diskler hariç değiştim. Çıkan balata şöyleydi.

A58878B0-2E71-4DFB-8030-F1A2BEC7DF6E.jpeg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
25 dakika önce, Cenk İşler yazdı:

Geçen sene bakım sırasında (22.800 km) dediler bana da, Ağustos ayında 32 binde diskler hariç değiştim. Çıkan balata şöyleydi.

A58878B0-2E71-4DFB-8030-F1A2BEC7DF6E.jpeg

Cenk abi bu biraz erken olmuş sanki

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

2017 sonrasi uretilen ford larin fren sisteminden sikayet eden epey fazla buna bede dahilim benim fiestada dusuk hizda virajlarda fren yapinca takirti geliyor servis balatadandir dedi degistirdim 2bin km sonra tekrar gelmeye basladi oyle biniyorum bendekinin sorularida 25 bin km civarinda baslamisti 5000 tl cok istemisler ben a4 icin brembo delikli spor disk icin 120 euro verdim ayni marka spor balatalar 72 euro tuttu garanti kapsamina girmeyen sorunlari ozelde yaptirin fiyatlari daha makuldur

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
12 saat önce, Servet Ö. yazdı:

Ecnebilerin bir lafı var, belki bilirsin; keep it simple. Ve hatta "too much business for this shit".

Bozuksa eğer; Servis pahalı mı dedi git özel serviste orjinal parçayla değişsinler. O da mı pahalı geldi git muadil ürün al hocam.

Neyin önerisini bekliyorsun anlamıyorum. Bu kadar basit mevzuları çözün artık yahu.

Disk kullanılamaz haldeyse ki 1000 km de bile değişmesi gerekebilir, diskte oluşan oyuklar veya yükseltiler nedeniyle hem disk hem balata değişmelidir. Sizin "gözle" muayne etmeniz hiç bir anlam ifade etmez, sökülüp yüzey kontrolü, aşınma eğimi kontrol edilmeli.

Yakında bagaj lambasının sigortası patladı, servise mi gitmeliyim diyen olursa şaşırmayacağım. Pes yani.

Servet bey ben 45 yaşındayım, 30 yıldır aktif araç kullanıyorum. Şu ana kadar hiçbir aracımda 24.000 km de 4 disk ve balata eskitecek bir kullanım şeklim olmadı. İster serviste ister dışarıda tamir ettirecek maddi durumum fazlası ile var. Foruma bir katkı olur diye paylaştım. Sizin katkınız için de teşekkür ederim...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Araç 101000 km ye geldi diskler bitti,  balatalarda 2. takımda ve disklerle beraber değişecek konumda. Ferodo Ön ve arka disk + Ferodo ön ve arka balata 1164 TL. 3 gün önce aldım. Balata için birşey diyemem ama 24000 km de disk çok erken, görmek lazım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
20 saat önce, Gürkan Çakıroğlu yazdı:

Çağlar, internette orj balatalar 6K ise serviste işçilikle beraber değişim kaç para? Onu da söylesen Otosan ile aradaki farkı görsek daha doğru olmaz mı?

En son 8500 TL fiyat vermişti yetkili servis ,balata fişi de içinde  yeni focuslarda balata fişi var mı bilmiyorum ama onu da fiyata eklemek lazım, fişler  en az 500 tutuyor serviste 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

24.000 km'de dört disk ve balatalarının değişmesi ANORMAL bir durumdur.

Ya malzeme hatasıdır, ya da kullanıcı kaynaklı çok özel bir durum olmuştur, mesela kızgın disk ve balatalarla sudan geçmek gibi.

Uğultu değişim için yeterli değildir, fren performansının değerlendirilmesi lazım, yetkili servise gittiğim dönemlerde bunu ölçen cihazları vardı. 

Özetle sizi somut verilerle ikna edebilmeleri lazım. 

Öyledir demiyorum ama servisin durumdan fayda çıkarma hevesi olabileceği ihtimalini de dışlayamıyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Soruyu Yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Paylaş

• Bir arkadaşa söyle

FocusClubTR.com'u seviyor musun? Hadi bir arkadaşa söyle!
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı düzenleyebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için uygun olduğunuzu varsayarız.