Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Ecomode ayarlanabiliyor mu? Nedir ?

Fazıl Arslangiray

Soru

Önerilen Mesajlar

• 0

Siz ayağınızı kontrol ediyorsunuz yani vites değiştirme ikazına göre vites değişikliği yaparsanız buna uymuş oluyorsunuz, yapmazsanı uymamış oluyorsunuz.

Kitapçığınızdan;

Nedir ?

ScreenShot2012-07-04at122703AM.png

Nasıl Ayarlanır ?

ScreenShot2012-07-04at122951AM.png

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Ben eco modu ayarlıyorum arkadaşlar.Hemen tarif edeyim yakıt tüketim ortalaması ekranını açıkken sağa doğru basıyorsunuz ve size üç adet seçenek çıkıyor şu an aklımda değil ama dileyen olursa videosunu çeker koyarım yarın.Peki ne değişiyor?

Değişen şey size vites değiştirmenizi söyleyen işaret seçtiğiniz seçeneğe göre daha geç üst vitesi takın uyarısı yapıyor.

Ben aracımı ilk aldığımda 2000 devre gelmeden üst vitesi gösteriyordu şu an ise 2000 in üstünü hatta aralıksız gaza basmamda neredeyse 3000 devirde çıkıyor vites değiştirme ikazı.Sadece vites ikazını daha üst devirlere taşıyor arabanın gidişinde bir farklılık yok.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Birşey ayarlanmıyor, siz ayağınızı kontrol ediyorsunuz yani vites değiştirme ikazına göre vites değişikliği yaparsanız buna uymuş oluyorsunuz, yapmazsanı uymamış oluyorsunuz herhangibir ayar yok.

LÜTFEN başlıkları, açıklayıcı şekilde yazalım sayın öğretmenim!

Ayarlanıyor yakup üstte tarifini yaptım
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Benimki Öngörmede ayarlıydı diye hatırlıyorum ama emin değilim.

Fakat şu an vites değiştirme ikazım çoğu zaman ben vitesi değiştimeye niyetlendiğim anda bakıyorum oda vites yükselt uyarısı veriyor benim kullanım tarzıma tam uyuyor diyebilirim.

ferhat tezcan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Benimki Öngörmede ayarlıydı diye hatırlıyorum ama emin değilim.

Fakat şu an vites değiştirme ikazım çoğu zaman ben vitesi değiştimeye niyetlendiğim anda bakıyorum oda vites yükselt uyarısı veriyor benim kullanım tarzıma tam uyuyor diyebilirim.

Ferhat, video yükler misin? Ben de tüm yapraklar ok, eco şampiyon mode undayım ama oyle ahım şahım bir yakıt tasarrufu yaptıgımı düşünmüyorum.. 1,5 devirde araba kullanıyorum, kendime gülüyorum yahu :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Ben eco modu ayarlıyorum arkadaşlar.Hemen tarif edeyim yakıt tüketim ortalaması ekranını açıkken sağa doğru basıyorsunuz ve size üç adet seçenek çıkıyor şu an aklımda değil ama dileyen olursa videosunu çeker koyarım yarın.Peki ne değişiyor?

Değişen şey size vites değiştirmenizi söyleyen işaret seçtiğiniz seçeneğe göre daha geç üst vitesi takın uyarısı yapıyor.

Ben aracımı ilk aldığımda 2000 devre gelmeden üst vitesi gösteriyordu şu an ise 2000 in üstünü hatta aralıksız gaza basmamda neredeyse 3000 devirde çıkıyor vites değiştirme ikazı.Sadece vites ikazını daha üst devirlere taşıyor arabanın gidişinde bir farklılık yok.

Ecomode'da neyi değiştirdğini anlamadım. Ben de videolu eğitim istiyorum.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Sabah sabah gene biraz açıklayıcı bilgi yazmak geldi içimden.... :)

Ecomode nedir diye sorulmuştu...

Ecomode ekonomik kullanım ile ilgili geniş çaplı bir verit tabanından elde edilmiş verilerle hazırlanan algoritmaların kullanıldığı ve sürücüye ekonomik kullanma konusunda yardımcı olması beklenen bir özelliktir.

Yani birincil amaç ekonomik ve verimli kullanımı teşvik etmektir ve bunun dışından bir ayar yapılma olanağı da yoktur.

Çoğumuzun da bildiği gibi yol bilgisayarında ortalama tüketim değeri ekranından sağ ok ile girebileceğiniz bir ekranda karşımıza çıkar ve boyanması gereken beşer yapraklı üç çiçekten oluşur.

Fiyakalı ekranlarda böyle görünüyor, TR'deki monokrom ekranlarda bunlar yan yana yer almakta...

image.php.jpeg

Sistem araç hızı, motor devri, anlık tork değeri, motor ısısı, debriyaj, gaz pedalı ve vites kolu pozisyonlarını izliyor ve elde ettiği verilerle eğer ekonomik kullanma değerlerine uygunsa çiçek yapraklarını boyayarak "doğru yapıldı" mesajını veriyor.

Ayrıca soğuk motorda seyir süresini de oranlayarak bu bilgiyi de kullanıcıya aktarıyor.

İlk çiçek vites değiştirme alışkanlıklarınıza bakıyor, eğer ekonomik sürüşle uyumlu kullanırsanız, diğer bir deyişle yol bilgisayarı değişim uyarılarına sadık kalırsanız, yaprakları tümden boyanmış bir çiçekle ödüllendiriyor sizi.

İkinci çiçek verimli kullanım ile ilgili, anlık hız değişimlerini, sert devirlenme veya frenleme gibi parametreler göre trafikte ne kadar akılcı olduğunuzu, ya da ne kadar öndekinin dibine yanaşıp fren gaz gittiğinize bakıyor. Sakin kullanırsanız burdan da güzel bir çiçek kazanma şansınız var.

Üçüncü çiçek ise hız ile ilgili, şartlara en uygun, yani diğer bir deyişle en az yakıt tüketimi sağlayan hızı kullanırsanız bir boyalı çiçek de buradan kazanıyorsunuz.

Sonuçta verimli kullanılabilecek en yüksek vitesi kullanıp, diğer araçlarla mesafe bırakarak sakın kullanır ve fazla hız yapmazsanız ödüllendiriliyorsunuz. Verimlilik değerinin %75'ini yakalayan "Aferin" mesajını alırken, %95 alan da "Şampiyon" oluyor.

Bu arada ara sıra kullanım tarzınızla ilintili öneriler de çıkabiliyor ekranda, mesela "erken vites değiştirmek tüketimi azaltır" ya da "sakin kullanım tüketimi azaltır" gibi.

Kısa sürüşler motor ısınmadan gerçekleştiği ve göreceli yakıt tüketimi de bu şartlarda daha yüksek olacağı için motor ısısı da izleniyor ve ideal ısıdan sapma oranı ekrana mesaj olarak yansıtılıyor.

Ayarlar değiştirilebilir mi? Hayır, daha önce de yazdığım gibi ekonomik sürüş desteği özelliği taşıyor ve hedef bu!

Sıfırlanabilir mi? Evet, ort. yakıt tüketimini sıfırladığınızda tüm yaprakların içi boşalıyor ve yeniden başlıyorsunuz.

Eksik kalan bir şey var mı?

Sanmam, ha bir de başka bir özellik var, aslında doğrudan bununla ilgili değil ama değinmek isterim.

Yeni nesil araçlarda motor kontrol sistemi sürüş özelliklerini inceleyerek ve hafızasına alarak motor programında uyum sağlayıcı değişiklikler yapabiliyor.

Söz gelimi sürekli dip gaz gidiyorsanız gaz pedalı tepkisini arttırabiliyor, overboost kullanımına kolay izin veriyor vb.

Markadan markaya modelden modele elbette farklılıklar var, ama sonuçta Focus da kullanım tarzınızı öğrenip ona uyum sağlıyor. uzun süre sakin kullanımlardan sonra örneğin ani ivmeleneme talepleri biraz daha tedirgin karşılanıyor, halbuki sık dip gaz gittiğinizde tepkiler serileşiyor.

Ferhat'ın vites değiştirme noktası değişiyor tespitini ben katılamıyorum. Sonuçta bu görsel yardım ekonomik kullanmayı teşvik edecek nitelik taşıdığından amacına aykırı olur değişim.

Aklıma iki şey geliyor, bir enerjik gaz verince sistemdeki atalet nedeniyle değişim işareti geç kalıyor olabilir, ya da yukarıda bahsettiğim adaptif kontrol ile ilgili olabilir. Tabii üçüncü bir şık da yazılımın kafayı yemesi olasılığıdır :)

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

http://www.ford.com....donanim-tablosu

benim arabamda standart olarak sunulan bir özellik ecomode titanium serisinde

Olabilir zaten yol bilg. gördüğünüz sürece oraya buraya bakmaya da gerek yok :)

cümlemi yineliyorum

İlk satışlarda bazı karoser ve motor'da yoktu yani eğer yoksa niye yok diye şaşırmayın ;) Sonrası yukardaki gibi zaten onda sıkıntı yok.

Gerçek örnek veriyorum; ilk satışlarda 5K'larda ecomode yoktu..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.