Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Tıkırtı Sesi

birol kara

Soru

arkadaşlar özellikle ince mıcırlı yollarda,arnavut kaldırımı tarzı taş yollarda ve buna benzer yollarda bazen sanki iki parça arasında ufacık bir boşluk varmışta arada bir birbirlerine çarpıyomuş gibi bir tıkırtı oluyo ve bu sesi duyduğumda direksiyonda da aynı anda titreme yada ne bileyim darbe hissediliyor.

sizce sorun ne olabilir.bilgisi olan arkadaşlar yazarlarsa çook ii olur.

birde arkadaşlar yağmur sensörünü nasıl kapalı konuma getiriyoruz ?daha önce forumda konu açılmıştı ama baktım göremedim..

msj larınızı bekliyorum arkadaşlar....

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

Bana sedan aracın önünde hbden daha fazla ses var gibi geliyor.

Psikolojik yani biraz ön yargı olmasın o öğretmenim :) yoksa ne farkı olabilir ki hb ile sedanın ? Olsa da sizin aracınızda sorun olabilir o seside 1 ay sonra duymazsınız bile :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Psikolojik yani biraz ön yargı olmasın o öğretmenim :) yoksa ne farkı olabilir ki hb ile sedanın ? Olsa da sizin aracınızda sorun olabilir o seside 1 ay sonra duymazsınız bile :)

Bilmiyorum belki de öyle ama yakıştıramıyorum o sesleri arabaya.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Benim arabadan gelmeyen ses yok müsait olsam servise gidecem ama gidemiyorum koltuğun altındaki bilye sesi bile duruyor....

Arazide traktörde bile o kadar tıkırtı olmaz...

Serdar yaman tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bilmiyorum belki de öyle ama yakıştıramıyorum o sesleri arabaya.

İnsanın ister istemez morali bozuluyor tabi... Mesela biz bir B sınıfı bir araçtan C sınıfına geçtik. Güvenlik konfor genişlik sağlamlık açısından falan ... Herşey güzelde B sınıfındaki araçta  olan tıkırtı focustaki kadar değildi. Belki oyuncakların fazla olmasından falan kaynaklanıyor ama insan düz mantık düşününce fiyatları falan kıyaslayınca kafasını yoruyor . 

Kutluhan A. tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bende stabilize yollardaki seslerden şikayetçiyim.Bazen ön tekerlekler çukura düştüğünde lakır lukur sesler geliyor.Bakıyoruz rot başlarında boşluk felan yok.Ama varmış gibi ses yapıyor.Bu yüzden başk bir focusa binip aynı seslerin onda olup olmadığını merak ediyorum.Bana sedan aracın önünde hbden daha fazla ses var gibi geliyor.Ya da benim arabada bir sıkıntı var.Bir bilen gelip sürse test etse.

Ufuk ben ikisine de biniyorum, aynı tabii biri dizel olunca belki bazı sesleri örtüyor olabilir...:):)::)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Benim ön konsolda bi yerlerden tıkırtı sesi geliyordu,salak hatunun teki sağ kapıdan bir çaktı,araba yamuldu,hemde htundai getz ile,onda sadece plaka düştü benim kapı mafiş...Neyse sonra kapıyı yenisiyle değiştirdiler arabada ses mes kalmadı :))

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Benim ön konsolda bi yerlerden tıkırtı sesi geliyordu,salak hatunun teki sağ kapıdan bir çaktı,araba yamuldu,hemde htundai getz ile,onda sadece plaka düştü benim kapı mafiş...Neyse sonra kapıyı yenisiyle değiştirdiler arabada ses mes kalmadı :))

bak ne demişler her işte bir hayır vardır :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bende sensör kapaklarından gelen ses kesildi fakat ona benzer ama daha düşük bi ses ön yolcu tarafı kapıyla tavanın birleştiği yere yakın biyerden geliyor ama bulabilmiş değilim henüz.

Alper Bey, bulabildiniz mi? Ben bir yer buldum. İsterseniz deneyin.

bu gün güneşliği açtım araba rolentide çalışıyo.tırrrr diye bi ses.güneşlikteki makyaj aynasının kapağı bir ses yapıyo inanamazsınız.elimi değdiriyorum hemen kesiliyo.

bunlar çook basit şeyler ama dediğim gibi tespit etmek çok zor ve sesler hep aynı yerlerden geliyo.

herkes ses yapan kısımları ayrıntılı bir şekilde yazsın bence.

tıkırtı havuzu oluşturalım forumda arkadaşlar:)

Birol Bey'in önerisine sonuna kadar katılıyorum. Kim nerede ne ses-tıkırıtı-cızırtı duyuyorsa yazsın. Çözümünü bilen ve tahmin edenlerde önerilerde bulunsun.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Arabadan (2014 model style 1.6TDCİ 15500Km) bozuk yollarda gelen tıkırtı sesi için otokoç izmire gittiğimde ses sistemi ve direksiyon altındaki plastiklerden ses geldiğini düşünerek hepsi usta tarafından söküldü ancak ses kesilmedi. sonrasında ses sisteminin tuş takımı söküldü ama sonuç hüsran. ustanın dediğine göre göğüslüğün (ön konsolun) sökülmesi gerekiyormuş. Bayrama denk geldiği için aracı bırakmak istemedim ve kendim biraz araştırdım. araba çalışmıyorken sağ ön yolcu koltuğuna geçtip elimle konsola vurdum ve sesin camın önünde bulunan ve ses sisteminin arkasındaki yumuşak malzemenin bittiği yerden sonra başlayan sert plastiğin altından geldiğini buldum. (EK:daha önce forumdaki arkadaşımızın fotoğrafta işaretlediği yer).Daha doğrusu oradan gelme ihtimali çok yüksek.

Dikkatimi çeken husus cama vurduğum zaman ses gelmiyor. tahminim göğüslüğün (konsolun) ucunun arabanın metal aksamı ile temas etmesinden kaynaklanıyor olabilir. 

ikinci bir olasılık ise arabanın dışında bulunan silgeçlerinde bağlı olduğu ve klima hava kanallarınında bulunduğu kaputun altındaki plastikten veya plastiğin içindende ses geliyor olabilir.

Ses çıkmasına çok takmıyorum ancak bu ses rahatsızlıktan ziyade aracı kullananda şüphe bırakıyor.

İnşallah bu sorunla karşılaşanlar bize de yol gösterir ve bizde servise gittiğimizde elimizden geldiği kadar yardımcı oluruz. Eğer iş servise kalırsa bulamadım bu ses normal diyerek işin içinden çıkacaklar.

Teşekkürler

u7txc.png

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bu beşinci ford aracımız sayılır. Fiesta'dan Mondeo'ya kadar hepsini tecrübe etme imkanım da oldu. 98 model araçtan itibaren hiçbirinde 2015 model focus'da ki kadar trim sesleri duymadım ki buna 2011 fiesta'da dahil. Servise gidiyorum komple sökmemiz lazım bilmem ne deyip duruyorlar. Söküp taktıklarında işe yarayacağını bilsem yaptıracağım ama işe yaramayacak. Bu araçların birleşim yerlerinde daha sıkı üretime ve daha multazam fabrikasyon montajına ihtiyacı var. Yetkililerde ki ustaların el işçiliği, fabrikasyon montajının yerini tutamıyor. Bolca anket yapılıyor araçlarda ne donanım olsun diye ama öncelikle bu iş üzerinde durulmalı bence. Gerçekten 90-100 bin lira aralığında bu araçlardan böyle sesler gelmesi komik oluyor. İşçiliğin gerçekten iyileştirilmesi gerek. Ön konsolda tuttuğum, dokunduğum hiç bir bölge yerine tam oturtulmamış. Mutlaka oynama, çatır çutur sesler gelme durumu oluyor. Elbet bir araçtan trim sesi gelebilir sonuçta bmw 520i'de bile b sütunundan trim sesleri duyduğumu bilirim fakat bu fiyat seviyesine ve günümüz teknolojisine bu kadar çok trim sesi hiç yakışmıyor. Bu araçların 7-8 yaşına gelmiş halini hiç düşünemiyorum açıkçası. Ford'un acilen bu işe bir el atması lazım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

katılıyorum dediklerinize. ben sesten ziyade sesin nedenini öğrenmek istiyorum aslında şuradan şu yüzden geliyor desinler bana yeter.önemsiz bir durumsa alışırız geçeriz ama kaynağı belirsiz olan herşey kafaya takılıyor. yoksa ses illaki gelecek araba eskidikçe.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Yıl 2006 ford fusion 1.6 tdci almışım keyfim yerinde. 1 ay sonra tık tık tık ses geliyor bir yerlerden, çok aradım ama bulamadım, ben de  servise gittim. arabadaki herşeyi boşaltıp yola çıktık yine ses var. geldiği yönü tespit ettiler. sağ taraf A sütunundaki kaplamayı söktü, içinden anten kablosu geçiyor, onu sütuna bantla sabitlemişler, bant zamanla yapışkanlık özelliğini yitirmiş ve sütuna çarparak ses yapıyor. o kablo hala oradan geçiyor olabilir bakmakta fayda var.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
2 saat önce, Yakup Çağatay yazdı:

Sesin nereden geldiğini bulmadan size nasıl söyleyebilirler? Her arabada aynı ses yok. Kablo demeti bile ses yapar.

yakup bey size başka örnek vereyim. aynı servise kapı normal düz asfaltta giderken sallanıyor dediğimde 15000 kmde araba okadar olup diyerek silikon sprey sıkıp yollamak istedi (düşünün 15000 km arabada normalmiş) , ben ısrarla kapı ayarının yapılmasını ve kapının dışarda durduğunu söylememe rağmen bu kadar olur diyerek resmen çocuk avutur gibi konuştu. sonrasında üsteleyerek servis müdürü ve danışmanına konuyu aktardığımda, kapı ayarı yapıldı ve şu an ne rüzgar giriyor nede kapıdan ses geliyor.

Göğüslük ses olayında da sesin nerden geldiğini bilmeden konsolu sökmemiz lazım araba bir hafta kalacak dedi bana. yani sizin dediğinizin tersinden bakınca sesin yerini belirlemeden konsolu sökmek istiyor. önce şuradan geliyor veya gelebilir diyerek olaya yaklaşması gerekmez mi.

Soruyorum ustaya bir fikrin var mı diye bana her yerden gelebilir konsolda olmayabilir diyor. Bu durumda söktürmeden önce ben araştırdım sağolsunlar forumdaki arkadaşların yazdıkları vasıtasıyla yerini buldum gibi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.