Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Araç Yıkama Bilgilendirme Konusu

Önerilen Mesajlar

6 saatlik bir toz varsa üzerinde bunla temizliyebilirsiniz , 1 haftalık tozda, yarım saatlik çamuru vs temizlemeye kalkarsanız arabanızdan soğursunuz

Abi beyaz araçta küçük izleri rötuşlamak için ne önerirsin. Boya kalkmış malesef, oje var aklımda da ne kadar mantıklı ve kalıcı bilmiyorum.

Küçük küçük 5-6 tane olduğundan tek tek boyatmak fazla masraflı olur gibi.

Çizik kapatıcı zımbırtılar ya beyazı kapatmıyor ya da ben beceremedim

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

rotuş yapman lazım ancak zahmetli bir iştir

ben anlatiyim istersen dene

aracın boyasını bitane boyacıdan al + olarak sertleştiricide istiyorum de , eczanedende 3-4 tane şırınga al  ve kürdan

zımpara olarakda 2500 ve 3000 iş görür su zımparası

öncelikle bitane kap al oraya birazcık boya dök işte işini görücek kadar , serleştiriciyi ise 10/2 gibi bi oranda karıştırman gerek  (biraz sulu olursa daha rahat edersin )

Kürdanın ucuna boyayı sür ve taş izine yatay değil dik olarak uygula orayı doldur ama hafiften fazla kalsın , yani aynı hizada değil fazla olmasına bak yana taşırmadan tepe noktasına doğru fazla olsun

bütün bunları yaptıktan sonra 1-2 gün elleme , mümkünse yağmur veya su gelmesin

ardından zımpara yapcaksın önce inceden başla eğer o bıraktığımız tepe boyasını yüzeyle aynı hizaya getirirse , daha kalına geçmene gerek yok ama  zımpara yaparken dikkat etmek lazım sadece o dolguya yapmaya dikkat et , çokta aşındırmamaya çalış etrafını

bu noktaya kadar sıkıntısız gelirsen güzel bir pasta lazım o noktalara , zımpara çiziği biraz zor çıkar onuda halledersen ömür boyu o rutuş ordan kimse çıkartamaz :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 yıl sonra...
Şimdi, Yakup Çağatay yazdı:

Renkli şampuan varmış, bazı renklerde onu kullanmak lazımmış. Sorsan :D Bilen var mı ? :zha: 

Bülbül yağı* toptancılarına bakmak lazım...

*Bülbül Yağı : İşi bilmeyen araç sahibine atılan palavra ... Sanayide dükkana gidip "Aracımın orasından, burasından ses geliyor!" diyen müşteri ile "Bülbül yağı süreriz geçer" diye kafa bulma olayı. (bunun bir de egzoz bilyesi varyasyonu vardır...) 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

14 dakika önce, Kaan Yagizer yazdı:

Bülbül yağı* toptancılarına bakmak lazım...

*Bülbül Yağı : İşi bilmeyen araç sahibine atılan palavra ... Sanayide dükkana gidip "Aracımın orasından, burasından ses geliyor!" diyen müşteri ile "Bülbül yağı süreriz geçer" diye kafa bulma olayı. (bunun bir de egzoz bilyesi varyasyonu vardır...) 

:muha::D 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Cila ile karıştırmışlardır, renklere göre farklı cilalar var. Şampuanı duymadım.

Renk demişken, ford'un shadow black boyasının Türkçesi inci siyahı'mıdır? Bu boya micalı yani sedefli görünüyor ingiltere sayfasında (mica shadow black diye geçiyor), ondan merak ettim :) Mica'lı diye extra çakarlar mı acaba şimdi buna?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2 dakika önce, Murat Kavuk yazdı:

Cila ile karıştırmışlardır, renklere göre farklı cilalar var. Şampuanı duymadım.

Renk demişken, ford'un shadow black boyasının Türkçesi inci siyahı'mıdır? Bu boya micalı yani sedefli görünüyor ingiltere sayfasında (mica shadow black diye geçiyor), ondan merak ettim :) Mica'lı diye extra çakarlar mı acaba şimdi buna?

Yeap onu biliyordum da yine de standart olanı önerdim

http://www.hepsiburada.com/turtle-wax-nano-teknoloji-likit-cila-094040-p-OTM094040

Mavisi de var misal

http://www.hepsiburada.com/turtle-wax-mavi-araclar-icin-cila-300-ml-p-OTDGFG6144

Şekerin, aslı ve astarı farklı olduğu için güvenemedim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...

Bodrum gibi yerde araç yıkama 25-30 tl gibi benim gibi koyu arabanız olsa haftada 1 yıkatsanız hesabını siz yapın,

beyaz focus varken  haftada 1 yıkıyordum manyetik gri focusu haftada 2 yıkıyorum bu işi gerçi hobi olarak severek yapıyorum,

işten eve dönülür iş kıyafetleri giyilir,

evime 300 metre mesafede benzinlik var köpükleyip tazikli suyla üzerindeki kiri atıyorum,

(bu kirleri hortumdan çıkan tazikli suyla çıkartamıyorum bu yüzden her yıkama öncesi uyguluyorum)

tekrar eve dönüp tekrar su tutuyorum malum  300 metrede tozlanıp arabayı çizebilirim?,

(yoluda suluyorum arabalar geçerken toz kaldırmasındiye?)

yüksek cilalı oto şampuanı ile başlıyorum temizliğe ilk önce boyalı kısımlar ensonda marşpiyeller, tampon altları ve jantlar,

yüksek cilalı oto şampuanın faydası araba üzerinde su durmuyor kayıp gidiyor ve acayip parlaklık veriyor kirlenmede biraz daha geç oluyor,

mikrofiber bezlerle başlıyorum silmeye  kapı içlerine kadar,

kurulamayı bitirdikten sonra site etrafında bi tur atıyorum malun balata ve diskler paslanıp birbirine yapışıyor,

eve döndüğümde bi kaç yerden su akıyor onlarıda kurulayıp işlemi bitiriyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bende bayramdan bayrama arkadaşın tükkana çekiyorum bi su tutuyom. Bi kovaya su ve pril ve sıvı sabun artık ne bulursam töküyom süngerle bi dalıyom. Cillop gibi olmasada eskisinden temiz oluyor. Valla sizin kadar takıntılı değilim bu konularda. 

• Haha 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

benim diyen yıkamacıyıda oto kuaförüde cebimden elli defa çıkartırım bu konuda iddalıyım zaman olsun yıkayım iliklerine kadar temizlendiğini bilir herkes bu konuda aşırı titizim çok bilirim arkadaş eş dost akraba arabadan indikten sonra ilk fırsatta durup ön sağdaki paspasta  kalan ayak izini süngerle sildiğimi ? zaten kolay kolay kimseyi bindirmem arabaya ?

• Beğen 1
  • Haha 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

9 dakika önce, Serkan Karakoca yazdı:

benim diyen yıkamacıyıda oto kuaförüde cebimden elli defa çıkartırım bu konuda iddalıyım zaman olsun yıkayım iliklerine kadar temizlendiğini bilir herkes bu konuda aşırı titizim çok bilirim arkadaş eş dost akraba arabadan indikten sonra ilk fırsatta durup ön sağdaki paspasta  kalan ayak izini süngerle sildiğimi ? zaten kolay kolay kimseyi bindirmem arabaya ?

bi ben değilmişim yanlız olmadığıma sevindim, arabaya binene takmak kapıyı çarpmayıp açarken duvara değdirmesin yeterki?kirlensinki yıkamak için sebeb olsun.

--2 dakika sonra eklendi--
26 dakika önce, Zafer Yusoğlu yazdı:

Bende bayramdan bayrama arkadaşın tükkana çekiyorum bi su tutuyom. Bi kovaya su ve pril ve sıvı sabun artık ne bulursam töküyom süngerle bi dalıyom. Cillop gibi olmasada eskisinden temiz oluyor. Valla sizin kadar takıntılı değilim bu konularda. 

abi yinede içinde bi umut ışığı var allahtan yağmur yağsada arabayı yıkasa diyenlerden değilsin?

• Beğen 1
  • Haha 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Rize'de yaşıyorum ben. Yağmurdan yana bir sıkıntım yok. Renkte beyaz olunca. Senede 2 kere anca yıkamaya götüryorumdur. Senede 2 de ben yıkıyorum. Gerisini yağmur hallediyor. Ha 2 de opet te dışını yıkatırım. İçi biraz pis kalıyor tembellikten plastik paspas bile alamadım. Bide arkada 2 çocuk olunca temizlik hiç içimden gelmiyor. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

Mumkun oldugu muddetce aracinizi kendiniz yıkayın derim. Konuda anlatildigi gibi siralamayi uygularsaniz araciniz tertemiz olacaktır. Ben vaktim oldukça kendim yıkıyorum. Basincli su makinesine gerek yok. Bozuk parayla calisan benzinliklerde bulunan basincli su makineleri var. Ben yikama eldiveni ve kurulama bezini Gyeon marka kullanıyorum. Sampuanım ve ic genel temizleyicim Autoglym. Aracimada Nanolex Si3 seramik kaplama yaptirmistim. Bu sayede seramiginde omrunu uzatmis oluyorum. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.