Jump to content
  • 0

2007 C-max Ghia Elektrikli Park Freni

Kemal Baloğlu
 Paylaş

Soru

Merhabalar, 

2007 cmax ghia aracimla ilgili bir sorum var. 

Elektronik park freni sadece fren pedalina basinca serbest kalıyor. Kitapcikta debriyaja basili olduğu durumda da el freninin indirilebilecegi yazmakta. Debriyaj pedalindaki sensoru kontrol ettim bir problem yok. Yokus kalkislarda cok problem yasiyorum. Konu hakkinda bilgisi olan var mi? 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu soruda 8 cevap bulunuyor

Önerilen Mesajlar

• 0
7 saat önce, Yakup Ç. A. yazdı:

Bu şekilde mi uyguluyorsunuz peki? Aracın arkasının hafif yere inmeye teşebbüs ettiği anda diyelim. 

@H. Cenk abi sende var mıydı, hatırlar mısın acaba?

Screen Shot 2021-08-15 at 22.48.42.png

Merhabalar Yakup Bey, 

Ayni metni kitapciktan bende okudum, ama malesef bu sekilde bir sonuc alamadim. 

Yabanci bir sitede aşağıdaki gibi bir yazi buldum. "If the car is built after October 2005 then there is only one switch that sends a signal to the parking brake module but it also goes to the instrument cluster for cruise control purposes" 

Kisaca diyorki ekim 2005'ten sonra uretilen C-maxlerde debriyaj pedalinda tek sensor var, daha once uretilen c-maxlerde 2 sensor var, biri hiz sabitleme digeri elektrikli park freniyle ilgili. Ekim 2005'ten sonra tek ortsk sensor kullanilmaya başlanmış. 

Pedaldaki sensoru buldum. Soktum, buzzerla denedim, swicth ac kapa yapıyor. Sensorun calistigini debriyaj pedalina basinca hiz sabitlemenin aninda devreden cikmasindanda anliyorum. 

2005 yilinda babamda ayni arabayi sifir almisti, onda boyle bir sorun görmemiştik. 

Herturlu kombinasyonu denedim fakat sadece fren pedalina basarken devreden cikarsbiliyorum elektrikli oark frenini. Acaba ekim 2005'ten sonra yapilan sensor(switch) degisimiyle ilgili olabilir mi? Bilemiyorum. 

20210814_180001.jpg

20210814_175851.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Öğrenmek istedigim nokta, 2006/2007 Cmaxlerde fabrika çıkışı devriyaja bastiktan sonra (yada kavratip harekete hazirlaninca) elektronik park freni mandalina basarsak fren serbest kaliyor mu? Bu konuda bilgisi olan arkadas varsa paylasmasini rica ederim. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
11 saat önce, Yakup Ç. A. yazdı:

Bu şekilde mi uyguluyorsunuz peki? Aracın arkasının hafif yere inmeye teşebbüs ettiği anda diyelim. 

@H. Cenk abi sende var mıydı, hatırlar mısın acaba?

Screen Shot 2021-08-15 at 22.48.42.png

Aynen öyle yapıyorduk. Hatta il günlerde büyük rezil olmuştum. Anlatayım 🙂 
E
lfrenini indirebilmek için debriyaja (ve/veya frene)  basıyor olmak zorunlu imiş. Arabayı ilk aldığımızda evde ve işte düz yolda kalkış yaptığımız için bu şartı sağlıyorduk. Işıklarda da pek EPByi devreye almıyorduk. 2-3 gün sonra bir gün Çamlıcadan acıbademe inerken kırmızıya denk geldik yanımda bizim işyerinin müdürü var. Işık uzun diye . EPB yi çektim araba boşta. Yeşil yandı yokuş aşağı kaysın diye düğmeye basıyorum, lan inmiyor fren arkadakiler korna çalıyor. Panik terleme, millet korna çalıyor. Arkadaş indi arkadakilere etraftan geçin araba kaldı falan dedi. Sonraki ışıkta debriyaja basıp deneyince oldu. 
Yokuş yukarı kalkış:   Sol ayak debriyaja basılı, 1. tak. debriyajı bırakırken sağ ayakla gaza biraz basıp aynı anda EPB düğmesini indiriyordum ben. Öyle kavrama noktasını ara oraya kadar getir sonra gaza bas falan yok. hepsini kombne ettin mi sorunsuz kalkardı

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
37 dakika önce, H. Cenk yazdı:

Aynen öyle yapıyorduk. Hatta il günlerde büyük rezil olmuştum. Anlatayım 🙂 
E
lfrenini indirebilmek için debriyaja (ve/veya frene)  basıyor olmak zorunlu imiş. Arabayı ilk aldığımızda evde ve işte düz yolda kalkış yaptığımız için bu şartı sağlıyorduk. Işıklarda da pek EPByi devreye almıyorduk. 2-3 gün sonra bir gün Çamlıcadan acıbademe inerken kırmızıya denk geldik yanımda bizim işyerinin müdürü var. Işık uzun diye . EPB yi çektim araba boşta. Yeşil yandı yokuş aşağı kaysın diye düğmeye basıyorum, lan inmiyor fren arkadakiler korna çalıyor. Panik terleme, millet korna çalıyor. Arkadaş indi arkadakilere etraftan geçin araba kaldı falan dedi. Sonraki ışıkta debriyaja basıp deneyince oldu. 
Yokuş yukarı kalkış:   Sol ayak debriyaja basılı, 1. tak. debriyajı bırakırken sağ ayakla gaza biraz basıp aynı anda EPB düğmesini indiriyordum ben. Öyle kavrama noktasını ara oraya kadar getir sonra gaza bas falan yok. hepsini kombne ettin mi sorunsuz kalkardı

Cenk Bey merhabalar, bahsettiginiz mizanseni 2005 yilinda sifir aldigimiz cmax ile o yillarda yapiyorduk, kavrama noktasini yakalarsak el frenini indirip devam ediyorsunuz. Fakat 2007 cmax ile yasadigim problem, elektronik frenini sadece frenpedalina basiliyken indirebildigim. 

Ince bir ayrinti var yukarida da paylastigim. 2005 ekimden sonra debriyaj pedalindaki iki sensor (hiz sabitleme ve fren icin) tek sensorle birlestirilmis, yani 2006 ve 2007 Cmaxlerde debriyaj pedalinda fiziksel olarak tek bir ortak sensor var, konu bununla mi alakali bilmiyorum ama sadece ve sadece frene basarken elektronik park frenini serbest birakabiliyorum. Hal boyle olunca dik bir yokus yukari durumda arabayi kaldirmam imkansiz oluyor. Ayrica suan debriyaj prsalindaki sensoru söküp kontrol ettim, sensorde bir problem yok. 

2007 Cmax'im icin debriyaj basiliyken kaldiramamam normal mi acaba arac fabrika cikisi sadece fren pedali basiliyken elektronik el freni serbest kalacak sekilde mi uretildi. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Araci bilgisayara bağladık, fren ve debriyaj pedal sensoru hatasi bulundu.

Sensorleri tek tek cikartip kontrolunu yaptim, sensorler (switchler) calismasi gerektigi gibi çalışıyor. Problem kablo tesisati vs gibi görünüyor. 

Konu hakkinda bilgisi yada tavsiyesi olan var mi? 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Soruyu Yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Paylaş

• Bir arkadaşa söyle

FocusClubTR.com'u seviyor musun? Hadi bir arkadaşa söyle!
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı düzenleyebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için uygun olduğunuzu varsayarız.