Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Akaryakıt Fiyatları

Aydın Baran

Önerilen Mesajlar

8 saat önce, Olcay Sert yazdı:

şimdilik herhangi bi sorun performans düşümü yok. ilk farklı tepkide gidip değiştiririm, yolda kalmaktansa

Neyi degistireceksin ben anlamadim? LPG yi mi arabayi mi?

Diyelim ki belli bir km omrunu tamamladiktan sonra motora zarar veriyor ve lpg ekipmani degistirince motorun duzgun calisacagini zarar gormeyecegini sanmiyorsun degil mi?

LPG kuru calisir, yuksek sicaklikta patlar, Subaplar veya subap contalari sicakliga dayanamaz, araban kacirir, timingi sacmalar, once performansi duser, en son stabilitesi calisamayacak kadar bozulur. Bu surec icerisinde herhangi bir noktada az hasarla sag cikmak istiyorsaniz LPG yi sokun atin. Baska careniz yok. Yada belli bir km de motor acacak sagini solunu toparlayacaksiniz. Biniyor belli bir km yol yapiyorsaniz buna hazirlikli olun.

Kusura bakmayin cok samimi sunu soyluyorum: 1.6 Arabaya neden LPG? Yol yapiyorsaniz dizel alin, yapmiyorsaniz benzinli kullanin. Matematik bu denklemi bozamiyorken siz neden 4-5L araba muamelesi gosteriyor, her gun arkanizda bombayla geziyor ve acaba arabama birsey olacak mi korkusu yasiyorsunuz. Madem taktiniz kaderinize razi olun bence.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

13 saat önce, Servet Ö. yazdı:

ilk önce alaşım subabları çelik olanları ile. 

Madem taktiniz kaderinize razi olun bence.

sen 9-10lt benzin yakmaya razı olmuşsu, bende 12-13lt gaz yakmaya. 

1.6 Arabaya neden LPG? Yol yapiyorsaniz dizel alin, yapmiyorsaniz benzinli kullanin. Matematik bu denklemi bozamiyorken

bütçe uygun olsa dizel pws alırız herhalde, lafa bak!!!  1.6 eb arabaya 1-2 beygir katacam diye neden uğraşıyorsunki? uğraşmaktansa alsaydın bi stang 5 litre şöyle bol vergili bide mountune yapardın ohhh 500+ hp bi araba basıp geçerdin, her yönüyle falso

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Diyelim ki belli bir km omrunu tamamladiktan sonra motora zarar veriyor ve lpg ekipmani degistirince motorun duzgun calisacagini zarar gormeyecegini sanmiyorsun degil mi?

LPG kuru calisir, yuksek sicaklikta patlar, Subaplar veya subap contalari sicakliga dayanamaz, araban kacirir, timingi sacmalar, once performansi duser, en son stabilitesi calisamayacak kadar bozulur. Bu surec icerisinde herhangi bir noktada az hasarla sag cikmak istiyorsaniz LPG yi sokun atin. Baska careniz yok. Yada belli bir km de motor acacak sagini solunu toparlayacaksiniz. Biniyor belli bir km yol yapiyorsaniz buna hazirlikli olun.

Kusura bakmayin cok samimi sunu soyluyorum: 1.6 Arabaya neden LPG? Yol yapiyorsaniz dizel alin, yapmiyorsaniz benzinli kullanin. Matematik bu denklemi bozamiyorken siz neden 4-5L araba muamelesi gosteriyor, her gun arkanizda bombayla geziyor ve acaba arabama birsey olacak mi korkusu yasiyorsunuz. Madem taktiniz kaderinize razi olun bence.

Aynen abi sonuna kadar katılıyorum sana lpg pişmanlıktır, bombadan farkı yok
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

22 dakika önce, Olcay Sert yazdı:

ilk önce alaşım subabları çelik olanları ile. 

sen 9-10lt benzin yakmaya razı olmuşsu, bende 12-13lt gaz yakmaya. 

bütçe uygun olsa dizel pws alırız herhalde, lafa bak!!!  1.6 eb arabaya 1-2 beygir katacam diye neden uğraşıyorsunki? uğraşmaktansa alsaydın bi stang 5 litre şöyle bol vergili bide mountune yapardın ohhh 500+ hp bi araba basıp geçerdin, her yönüyle falso

Senin razi oldugun 12-13 litre benzin yakmak degil sadece, gizli masraflarin gelmez umarim gelirse bu lafimi hatirlarsin.

1.6eb arabaya 1-2 beygir degil +150-200bg katmaya ugrasiyorum. Oyle sen kac kurus ben kac kurus yaktimin hesabinda degilim. Ugrasmak hobim oldugu icin ugrasiyorum, sevdigim icin. Stang en bosu 300-400binTL. Ki o kadar vergi verip araba almak bana enayilik gelir. Kaldi ki bu o Mustang de kafamdakileri yapabilirsem anca uzun yolda beni gecebilir.

Nesi falso? Matematik bu denli zor olmamali sizler icin, alti ustu dort islem... Araba al, LPG tak, arabayi boz, arabayi yap, olmadi bi daha yap, yol yap = Benzinli arabanin benzinli isletme fiyati.

Cok ister LPG takarsiniz arabaniza, cok ister gaz yagiyla calistirirsiniz. Ama basiniza geleceklere razi olun.

Servet Ö. tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Servet Ö. yazdı:

Nesi falso?

lpg istediği kadar masraf çıkarsın dizele başta ödediğin kadar masraf etmezsin, üstelik bazı durumlarda dizelden bile ücret olarak daha ekonomiktir. falso kısmı çok yol yapıyorsan al dizel yoksa al benzin demen. st-line titanium da +1 vermişsin bütçene ne uygunsa yorumuna ama bütçeyi lpg için es geçmişsin.

şu güne kadar 46binde lpg takılmış şu anda 63binde yani 17.000 km yol 

bunu benzin ile yapsaydım ilk 4 aylık ortalamam 9.5lt/100km 9.5*170=1615lt benzin 5.41TL litresi 8.737 TL benzine verecektim

lpg ile ortalama 12lt/100km 12*170=2040lt gaz 2.49TL litresi 5.080 TL gaz masrafım olmuş. güncel fiyattan

8.737 - 5.080 = 3.657 tl tasarruf demek. ilk montaj masrafları 1700tl tutar güncelde senin için yuvarlıyayım 2000 lira.

bugün tüm sübabları değiştirsem 1000 lira ona rağmen 650 tasarruf var. birde tabi bizim ATmosferleri spor modda sürme keyfi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Olcay Sert yazdı:

lpg istediği kadar masraf çıkarsın dizele başta ödediğin kadar masraf etmezsin, üstelik bazı durumlarda dizelden bile ücret olarak daha ekonomiktir. falso kısmı çok yol yapıyorsan al dizel yoksa al benzin demen. st-line titanium da +1 vermişsin bütçene ne uygunsa yorumuna ama bütçeyi lpg için es geçmişsin.

şu güne kadar 46binde lpg takılmış şu anda 63binde yani 17.000 km yol 

bunu benzin ile yapsaydım ilk 4 aylık ortalamam 9.5lt/100km 9.5*170=1615lt benzin 5.41TL litresi 8.737 TL benzine verecektim

lpg ile ortalama 12lt/100km 12*170=2040lt gaz 2.49TL litresi 5.080 TL gaz masrafım olmuş. güncel fiyattan

8.737 - 5.080 = 3.657 tl tasarruf demek. ilk montaj masrafları 1700tl tutar güncelde senin için yuvarlıyayım 2000 lira.

bugün tüm sübabları değiştirsem 1000 lira ona rağmen 650 tasarruf var. birde tabi bizim ATmosferleri spor modda sürme keyfi.

Dizel/1.0EB kisminda hep 1.0Eb kisminda olurum ben. Butcesine sigan en donanimli araba olarak +1 dedim. Benzinli turbo dururken ayni paraya gidip bos dizel almak bana mantikli gelmez. Degerlendirmemi yaparken LPG masrafini falan asla hesaba katmadim, katmamda niye katayim.

Toplam masraflarini bununla bittigini sanmak? Subaplar degisince masrafi bitiyor yani. Ayrica ben dizelden bahsetmedim, benzinli isletme masraflari dedim. Senin hesabina karsi dizel al falan mi demisim? 1000TL ye subap degistirebiliyorsan ayrica helal olsun, daha bunun kapak contasi var, sibop contasi var. Var oglu var. :) Oem subaplarin parca fiyati bile daha fazla tutar. Umarim tum planlarin tutar der iyi dileklerimi iletirim. 

Uc kurus daha az yakacagim diye arkada bomba ile gezmeyi goze aliyorsaniz zaten bunun mantigi benden cooook uzaklarda bir yerde. Burdan bakinca gorunmuyorsunuz bile.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Lpg uzun vadede motor bile yaptırsanız belki yine de karlı olabilir. Ancak riskleri, arıza çıkarma ihtimalleri nedeniyle insana verdiği sıkıntıyı kimse hesaplamıyor. Arıza durumunda muhatap bulamamak, lpg ve ford servisi ya da ustası arasında heder olmak, çekiş düşüklüğü, rolanti bozukluğu, soğuk havalarda tekleme, zıplama, fabrikasyon olmaması nedeniyle hortum kopması, su tesisatında kaçaklar olması gibi sorunlar, sık sık yakıt alma zorunluluğu, bagajın küçülmesi, kapalı otoparka girememe vs.. tüm bu olumsuzlukların insana vereceği sıkıntının da maddi olarak bir karşılığı var diye düşünüyorum. Her şey kuruş hesabıyla açıklanamıyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...
11.02.2017 - 10:27 tarihinde, Fatih Mehmet USLU yazdı:

Lpg uzun vadede motor bile yaptırsanız belki yine de karlı olabilir. Ancak riskleri, arıza çıkarma ihtimalleri nedeniyle insana verdiği sıkıntıyı kimse hesaplamıyor. Arıza durumunda muhatap bulamamak, lpg ve ford servisi ya da ustası arasında heder olmak, çekiş düşüklüğü, rolanti bozukluğu, soğuk havalarda tekleme, zıplama, fabrikasyon olmaması nedeniyle hortum kopması, su tesisatında kaçaklar olması gibi sorunlar,

sıvı lpg sistemi kullanırsanız bu yazdığınız sorunları yaşamazsınız

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Servet Ö. yazdı:

Dizlerde kireclenmeye iyi bile geliyor diyeceksin diye cok korkuyorum Osman abi. Umarim gonlunce bahti olur arabanin.

Amin Servet kireçlenmeye iyi gelmese de kafam rahat su eksiltme olmuyor diye.Mesala,sübap sıkıntısı olmayacak diye İnşaallah 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.