Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Focus 3 Ses Sistemi Montajı

Önerilen Mesajlar

Komponent ler sadece anfi yada anfiyle iyi calisir gibi biseyler okumuştum. Bunlar aldigimda anfi almak zorunda kalirmiyim?. Tesekkurler iy bayramlar

Bu her hoparlör için geçerli, güçlü mıknatıslar, sarmalı fazla bobinler, titreşimi önleyecek dirençli koni askıları hoparlörlerin dayanıklılığını arttırırken verimliliğini de düşürür, yani halk arasındaki sağır hoparlör durumu çıkar ortaya. Bu durumda standart amfi hoparlörü ayağa kaldırmada zorlanır ve fazla güce yüklendiğin zaman da bozulma başlar, yani Ozan'ın aşağıda sorduğu durum. 

Bu nedenle özellikle verimliliği kriter olarak almanı istedim.

Bu arada standart sistemde önler komponent zaten, yani bilen bilmeyen konuşuyor.

Bir yerlerde okumuştum ne kadar doğru bilmiyorum ama hoparlör amfi çıkışından güçlü olursa amfiye fazla yüklenir ve clipping olur, hem amfi hem hoparlörler zarar görebilir tarzı birşeyler yazıyordu. Bana pek mantıklı gelmedi ama bahane ile fikrini sormuş olayım abi :)

Hoparlörün gücü olmaz, pasiftir, ancak güce dayanma eşiği olur ve o Watt olarak ifade edilir, o da hem "peak" (anlık  yüksek) hem de "RMS" (ortalama ve uzun süreli) değer olarak tanımlanır. Yüksek güce dayanacak hoparlörlerin özelliklerini yukarıda yazdım. Haliyle 60-100W RMS'e ayarlanmış bir hoparlörü 10 W'lık bir anfi ile beslersen amfiyi köklemen gerekir bu da amfide elektronik stabilitenin daha kolay bozulması anlamına gelir ve bahsettiğin clipping ortaya çıkar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bilgiler icin tsk. Benim istegin sadece güzel ve net muzik dinlemek. Yuksek sesle pek isim olmaz. Onun icin hemen tak calisti tarzı hoparlor sordum yukarıda verdiginiz 2 secenek benim isimi gorur sanırım anladigim kadariyla. Dedigim gibi ben sadece muzik ve tel de konusurken net bir ses gelsin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Cızırtı kapı trimlerinden kaynaklanabilir, boğukluk da ses kaynağı ile ilgili olabilir.

Her halikarda yazdığım setlerle daha iyi ses alırsın. Ancak taktırırken kapı trimlerini de güçlendirici bir çalışma yerinde olur. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu her hoparlör için geçerli, güçlü mıknatıslar, sarmalı fazla bobinler, titreşimi önleyecek dirençli koni askıları hoparlörlerin dayanıklılığını arttırırken verimliliğini de düşürür, yani halk arasındaki sağır hoparlör durumu çıkar ortaya. Bu durumda standart amfi hoparlörü ayağa kaldırmada zorlanır ve fazla güce yüklendiğin zaman da bozulma başlar, yani Ozan'ın aşağıda sorduğu durum. 

Bu nedenle özellikle verimliliği kriter olarak almanı istedim.

Bu arada standart sistemde önler komponent zaten, yani bilen bilmeyen konuşuyor.

Hoparlörün gücü olmaz, pasiftir, ancak güce dayanma eşiği olur ve o Watt olarak ifade edilir, o da hem "peak" (anlık  yüksek) hem de "RMS" (ortalama ve uzun süreli) değer olarak tanımlanır. Yüksek güce dayanacak hoparlörlerin özelliklerini yukarıda yazdım. Haliyle 60-100W RMS'e ayarlanmış bir hoparlörü 10 W'lık bir anfi ile beslersen amfiyi köklemen gerekir bu da amfide elektronik stabilitenin daha kolay bozulması anlamına gelir ve bahsettiğin clipping ortaya çıkar.

Benim takıldığım nokta verimi 90 olan bir hoparlör için isterse 10000W olsa bile bana 1 W yeterli, hadi 10W olsun yinede sorun olur mu abi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Benim takıldığım nokta verimi 90 olan bir hoparlör için isterse 10000W olsa bile bana 1 W yeterli, hadi 10W olsun yinede sorun olur mu abi

Aynen, güç artışı logaritmik gittiği için düşük değerlerde sorun olmaz verimli bir hoparlörde...

Tabii mahalleye dinletmek gibi bir arzun yoksa

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.