Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Chevrolet Aveo-Toyota Yaris-Honda Jazz-Kia Rio Karşılaştırma

Mert Gülkokan

Önerilen Mesajlar

Merhabalar,

Bu yazıyı önceden başka bir forumda paylaşmış idim. Çok incelemeden paylaşayım dedim. Arada ufak hatalar, olmaması gerekenler paylaşımlar var ise şimdiden affola. Sonuç olarak Honda Jazz aldık. Bizimkiler çok kullanmıyolar ancak memnunlar. Cruise controlsüz ve cam tavansız araç araç değildir gibi bende bir fikir oluşmasına neden oldu bu araç. Birde yorum biraz kia'ya yönelik durumda. Yanlış bir şey anlamınızı istemem:)

1-chevrolet aveo

çalıştım firma ayrıca opel bayiliği yapmakta. Bu nedenle bayi karsız fiyat verdi.

chevrolet aveo 1.4 100 hp 6 ileri tiptronik tam otomatik(lt donanımı orta seviye oluyor)+lpg+metalik boya=36500 fiyat aldım

di-EZZV.jpg

araç ile çıktığım test sürüşünde şunu anladım ki araçların konfor seviyesi oldukça artmış yoldan gelen tepkiler kabin içinde rahatsız edici değil ancak yalıtım olarak kötü motor kaputunun altında kaplama yok ve vites geçişleri oldukça hissedilir beni tam otomatik 4 ileri şanzımandan sonra oldukça rahatsız etti ama güvenlik açısından sınıfın en iyi değerlerini aldı bu araç bu konuda hakkını yiyemeyeceğim ancak şu anda bu aracı almayı düşünmüyoruz chevrolet firmasına olan güvenim tam olarak değil

2-toyota yaris

bu aracın 1.33 vvti +7 ileri cvt şanzıman ile test sürüşüne çıktım daha önceden yaptığım araştırmalarda iyi puanlar alamadı eski ruhunu kaybettiği söyleniyorduki aracı ilk gördüğümde bende bunu doğrulayacak şekilde izlenimler bıraktı elektrik destekli direksiyon oldukça yumuşak ancak yoldan gelen hiçbir veriyi bana hissetirmedi yolun nasıl bir yapıda olduğunu anlama elde değil aracın plastik kalitesi oldukça kötü ancak iç hacim ferahlığı olarak gayet iyi cvt şanzıman oldukça konforlu ve motor ile uyumu hayet iyi bayiden 37 lira fiyat aldık 1.33 cvt şanzıman orta donanım fun olması lazım liste fiyatı 38300 ancak hiç pazarlık yapmadan 37 bin fiyat aldık ama bu aracıda eledik kendimizce

3.honda jazz

honda jazz beni oldukça etkiledi sınıfının en iyi iç hacmine sahip bagaj hacmi 400 litre iç mekan oldukça modüler ve büyük camlar sayesinde ortam çok iyi motor 1.4 ivtec 100 hp ve cvt şanzıman var bu araç ile teste çıktım direksiyon oldukça iyi yarise göre oldukça hisli bir direksiyon tepkileri güzel şanzıman 7 ileri ve bu sayede 100 bg herşeyi ile hissettiryor sürücüye motor seside oldukça az ancak yoldan gelen ve rüzgar sesi kesinlikle fazla bu konuda oldukça kötü davlumbazlarda oldukça az pütür gibi madde kaplamışlar bütün yol sesi içerde ancak iç hacim motor şanzuman çok iyi benim aklımdaki araçlarn bir tanesi bu ancak honda da araç yok ne zamn geleceği belli değil liste fiyatı 37300 ancak bayiler fiyat veremiyor sadece 1 bin tl para verip sıraya giriyorsunuz ve ne çıkarsa bahtınıza ve şu anda hondadan gelen emir ile liste fiyatı veriyorlar bunun nedeni tsunami ve en son taylantdaki sel olayı en çok hondayı etkiledi 2 aylık süreçte araç gelene kadar liste fiyatları zamlandığında bunu direk fiyata yansıtacaklar honda yakında brc ile anlaşması doğrultusunda garanti kapsamında uygulama yapacaklar ama onunda ne zaman olacağı belli değil test aracın resimleri yakında oldukça etkileyici

di-N91T.jpg

di-IE6F.jpg

4- ford fiesta

aslında aklımızda yoktu pazar günü fordun önünden geçerken bir uğrayalım dedik sadece fistaya baktık annemin en sevdiği model fiesta kuzenimde var ona bir kaç kere binmiş tasarım olarak çok seviyor bu araç ile sürüş yapmadım ancak tüm otorotiler olarak sınıfının en iyi aracı seçiliyor iç hacim olarak kasvetli bir havası var orta konsol yüksek konumlandırılmış beni biraz boğdu malzeme kalitesi güzel

en üst donanım olarak

1.4 96 hp tam otomatik 4 ileri tirptronik titanyum+xpaket(arka camlar film yağmur ve far sensörü ve cruise control)kredili fiyatı 40400 hiç pazarlık yapmadık neden kredili derseniz forda reklamlarda da bol bol çıkıyor balon ödeme seçeneğinde 20000 bin kredi alıyorsunuz 23 ay boyunca ayda 372 lira 24. ay ise 12600 son ödeme var

372*23+12600=21156+500(kredi masrafı)=21656 ve ayrıca bu fiyata aracın kasko bedelide dahil bu ödeme planı annemlerin kafasına oldukça yattı aslında bencede mantıklı bir seçenek hem annemde oldukça seviyor ancak fordun motor teknolojisi iyi değil benzinli motorlarında değişken subab zamanlaması bile yok aracın şehir içi yakıt tüketimi fabrika verisi 8.9litre ama bizimkiler aracı oldukça az kullanıyor yıllık 10 bin kilometre altında aslında göz ardı edilebilecek bir durum ama su anda ford kullanıyoruz aracdan memnunuz ama oldumu farklı marka olmasını tercih ederim ödeme planı çok cazip olduğu için bizimkiler bu aracı istiyorlar ama ben istemiyorum...

ve şimdi konunun rio kısmına gelelim bu kısmında tüm resimlerini ekliyorum

5-yeni kia rio(herşey süper)

di-CIIY.jpg

di-8X9X.jpg

di-PVJ5.jpg

di-ECNN.jpg

di-ZXTIILND.jpg

di-8DZZ.jpg

di-8DSN.jpg

ceedin koltuk kılıflarını görünce şikayetlerinizi anladım bu kadar kötü kaplama olamaz ama rioda işler süper koltuk tasarımı kumaş kalitesi ve işçilik mükemmel

di-ELNP.jpg

en son resime dikkat çekiyorum bu resim kianın farkını ve kailtesini ortaya koyuyor bunu forum yüzünden yazmıyorum dışardan bir yorumcu olarak yazıyorum tüm araçlarda bagaj kaplamasını kaldırın altında direk lastik çıkar ve aracın tüm şasisi ortaya çıkar ama kiaya bakın altında özel kaplama ve yuvarlak kapağı kaldırırsanız lastik ortaya çıkıyor tek kelime ile mükemmel

genel olarak şunu belirteyim kalite süper iç hacim tavan basık olmasına rağmen fiestaya göre iyi

direksiyona bittim hem tasarım olarak hemde kalite olarak fazla iddialı olmuş aracı aşık oldum diyebilirm donanım olarak fullden farksız herşey iyi ancak bayide ceed de dahil olmak üzere 1 tane bile test aracı yok bu nedenle yol tutuş direksiyon tepkileri nasıldır yorum yapamayacağım

şimdi aracın olumsuzluklarını söylemek gerekirse aslında yok ama bayinin ve çelik motorun kötü yanlarını yazacağım eskişehir bayisi beni resmen delirtti satış temsilcileri tam evlere şenlik araçlar hakkında bir gram bilgileri yok ve oldukça lakayıtlar resmen delirdim fiyat almak istiyorum direk olarak liste fiyatı veriyorlar diğer tüm markalarda adamlar en az 1000 tl liste fiyatının altını veriyorlar 1 kere pazarlık etmedim hemen fiyat kırıyorlar kızdan indirim yap diyorum yok ben yapamam zaten araçlardan bir şey kazanmıyoruz ki benim öyle bir yetkim yok müdürm şehir dışında salı gelecek ondan fiyat talep ederseniz kıza dedimki ben forumlardan takip ediyorum kiaclubdan bir arkadaş ceed için direk liste fiyatının 3000 altına fiyat almış bunu muntazam bir şekilde söyledim bana verdiği cevap siz o bayiyi söyleyinde bende ordan araç alayım şeklinde aşırı layakıt cevap vwerdi sanki biz hiç otomotiv sektöründen anlamıyoruz fiyatlardan habersisiz ki başka bir forumdan bir arkadaş kendiside belirtti liste fiyatının 6bin altına aracı olmış şimdi satış temsilcisne göre bu arkadaşlar yalancı durumuna düşüyor ki bu forumdanda biliyorum herkes araçlarını her zaman liste fiyatının genel olarak 2 bin tl aşağısına aldılar kiaya 2 günde arka arkaya gittim 2. gün annemide alıp gittik babamla

annem aracı çok beğendi ben zaten kia diyorum herzaman annemde ewet diyince sevindim paramızda var belli miktar ama bayiye göre 2012 liste fiyatı 42250 olunca bizi aşıyor arkadaşlar adamlara kızınca telefon diğer bayilerden fiyat bile istemedim ama bizimkiler başka şehirlerdende araç alabilirz diyorlar başka yerden makul fiyat alsam ordanda araç alırım ceed de bile liste fiyatı fiyat çektiler öle olunca bizde çıkıp gittik

Mert Gülkokan tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İlla otomatik olacaksa Toyota ve Honda diyorum. (Yakup duymasın.) Powershitf gelinceye kadar bu böyle.

Ayrıca Fiestanın yüzü de eskidi.

Honca Jazz ı Cenk bey kullanıyor ve baya bir memnuniyetsizliği var. (son iki cümle nasıl oldu bende anlamadım.)

Toyota kadar kötü tasarlanmış bir b segmenti araba bence yok. :D

Sonuçta Jazz alınmış yanlış anlamadıysam. e iyi de yapılmış. Bende olsam Jazz alırdım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Eskişehir kia bayisi ile münakaşadan sonra Ankaraya gitmiştik. Ordaki kia bayilerine baktık. Daha olumlu idi durum. Ancak orda ben ceedi test erken Valide Hanım rio ile ilgilenmiş. Döndüğümüzde vaz geçtiğini söyledi. Ön yolcu koltuğu çok alcak ben önümü görmüyorum dedi. Sonrasında iki seneçenek kaldı. Honda jazz ve kia ceed. Ancak Peder Beyin durumunu(yaş,araçtan beklenti birazda maddi) göz önüne alınca honda olsun dedik.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Güle güle kullanın, iyi olmuş, ben de olsam Jazz alırdım.

Fakat fiyatlar ne kadar uçuk, sanki C sınıfı alınıyor...

Cem abi biz cvt sanzumanli fun donanimini aldik en ust paket. Aralil ayinda liste fiyati 41000 tl idi simdi ise 45085 tl:)

Sent from my GT-I9001 using Tapatalk 2

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yeni jazz CVTyi test ettim.

1) Test arabası 10.9 gösteriyordu, satıcı işte millet öyle kullanıyor falan dedi.

Bizim düz jazz bizim hatunun tapagaz ağdalı şehir içi göztepe-örnek-ümraniye kullanımı ile 7.1den yüksek göstermiyor. Yani ekonomi bende soru işareti kaldı. Test ettiğim 1.6 mondyde 11 litre görmüştüm.

2) süspansiyonu kesinlikle bizimkinden konforlu .Sırf bu yüzden bile alınabilir.

3) CVTye has çok ince bir uğultu sesi geliyor. Jazz gibi ses yalıtımnıa önem verilmemiş bir araçta rahatsızlık verebiliyor.

4) CVT kullanımı çok kolay hiç otomatk kullanmayan ben hemen alıştım. i-shift öyle değildi rezil olmuştum testte .

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Biz aracin ilk 2000 km sini direk uzun yolda yaptik. Arac bodrum marmaris eskisehir yapti. Geldikten 1 hafta sonra eskisehir izmir eskisehir yapmak zorunda kaldik bir nedenden dolayi. İzmirden eskisehire donerken fabrika verisi olan 4.7 ile geldim. Aracin 90 km ile giderken 7. viteste cevirdigi deger 1750 oldukca dusuk bence.

Sent from my GT-I9001 using Tapatalk 2

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bu sınıfta kısa süreli nissan note dizel kullanmış idim, kullanışılık ve ekonomi anlamında ve fiyat performans alanında çok memnun kalmıştım,

bahsi geçen araçlardan yakıt ekonomisi dışarda tutulursa ben jazz tercih ederim

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.