Jump to content

Antifriz / Su Oranı ve Kaynama Noktası

Paylaş

Önerilen Mesajlar

Bende bu ay ailemizin ikinci aracının soğutma sıvısını değiştirdim.Araç 21 yaşında,İstanbul aracı.İçinde bayağı pas vardı,uzun zamandır suyla kullanıldığı belliydi.Termostat ve radyatör değişikliği yapıktan sonra bloğun içinde kalan paslı suyu ,15 litre suyla ancak temizleyebildim.Blok,silindir kapağı contası ve kalorifer peteğinde uzun süreli su kullanımı nedeniyle çürük vs olabildiği için konsantre antifriz alıp 50-50 oranında karıştırarak koydum.Çok şükür hiç kaçak ve su eksiltme olmadı, daha önce başıma benzer bir olay geldi.Fan müşürü daha erken çalışmaya başladı ve hararet daha stabil oldu.Eski opeller hararet konusunda biraz problemli araçlar .

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

6 saat önce, Özgür Yıldız yazdı:

Bende antifriz ile saf su karistirildigini biliyorum hatta audi nin service manual inde distile su ozellikle belirtilmis. Amac kireclenmeyi onlemek, kirecten arindirilmis herhangi bir su olmasi yeterli bence. Ben bikac hafta once saf su ve antifriz ile degisimini yaptim, 3 4 kez suyu bosaltip tamamen saf su ile doldurup bir sure kalorifer acik olarak calistirdim. En son suyu bosaltip 3lt antifriz koydum ustune de 1lt civari saf su ekledim. 7lt civari sivi aliyor diye ogrenmistim arabayi yokus asagi koymama ve radyator altindan bosaltmama ragmen 4lt civari sivi bosaltabildim (1.0 ecoboost) tahmini 4lt saf su 3lt antifirz oldu kışa girerken olcumunu yaptirip duruma gore 1 lt daha eklemeyi dusunuyorum. Bu arada oncesinde antifriz orani cok dusuktu( meshur su hortumu kacirdigindan su eklemek zorunda kalmistim) antifriz degisimi sonra arac eskisi kadar sık fan açmadığını gozlemledim

Bu audi:

image.png.8a24abc87759fe87be23f14b57951d42.png

Bu da Ford:

image.png.1db02d9f126cd61a89cef81e4f416ca6.png

su yazmışlar sadece.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir saat önce, Özgür Yıldız yazdı:

Fordun da yurtdışı manual ine bakmak lazim 🙂 ceviriyi bizim sanayideki ustalara yaptirmislardir belki 🙂

2013 de ingiltere sitesinden indirmiştim.. 

339520539_Adsz.png.65cbc7fed98edb55bdef455fbee118e0.png

Mehmet Demir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Paylaş

• Bir arkadaşa söyle

FocusClubTR.com'u seviyor musun? Hadi bir arkadaşa söyle!
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı düzenleyebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için uygun olduğunuzu varsayarız.