Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Dizel Araç'da Boşta Klima Çalıştırmak Zararlımıdır?

Mustafa Anil

Önerilen Mesajlar

bir sorum var, yardımcı olursanız sevinirim.. araç kardeşimin, c-max 2012 model, dizel.. düz vites.. aracı dün ben kullandım. bizimkiler alışveriş mağazasındayken, kapalı otoparkta beklemek bana düştü:)).. ADANA, hava sıcak..

araba rölantide çalışırken, klimayı açtım:)).. 15-20 dakika öyle keyfini çıkardım..

kardeşimin iddaası şu, rölantide çalışırken, klima çalıştırılmaz mış? arabaya zarar veriyormuş, kurum vs birikiyormuş..

aksini söyledim, olmaz öyle şey dedim..

sizce doğruluk payı nedir?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Turbo araçların ilk yağlama noktası yağ basınç müşürü / sensörü ve hemen akabinde turbo milidir. Her hangi turbo beslemeli veya beslemesiz motorun yağ pompası rölanti halinde bile tüm noktaları fazlası ile yağlar. Rölantide motor çalışmasının sakıncası yoktur ancak su devirdaim sistemi yavaşladığı ve dış hava akımı almadığı için hararet yüksek derecelerde kalır..

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Dizel araçlarda partikül filtresi ile ilgili bir problem olabilir. Teknik bilgim yok, ancak rolantide çalıştırılmaması partikül filtresinin tıkanması ile ilgili diye biliyorum. (Filtre uzun yolda, belli bir sürat ve ısıda kendisini temizliyor sanırım)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşlar merak etmeyin hiçbirşey olmaz bu kadarcık rölentide çalışmakla; zaten bir şey olacak olsa 1 saat boyunca rölentide çalışan otobüsler çoktan bitmiş olurlardı.

Sadece şu var eğer aracınız normal kullanımda uzun saatler rölenti devrinde kalıyorsa bakımını erkene çekmek gerekir, 10 bin değilde 8 b in mesela.

ama bu süreler öyle 30dk.45dk. falan değil saatlerce.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

F1'de bizim bütün ilk yardım araçları, ki her türlüsü var, bütün gün camlar kapalı, klima açık ve rölantide çalışır vaziyette bekliyor, en az beş saat ve üç gün.

Daha sorun yaşamadık,

Ağustos sıcağında bile.

Sadece Grand Cherokee'ler benzin bitiriyor, o kadar...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Cem bey cevabı verecektir muhakkak..

Evet dizel araçların rölantide daha geç ısındığı doğrudur..Doğru yöntem aracı çalıştırıp 20-30 sn sonra hareket ettirmektir.Böylece motor ve yağ optimal ısıya daha erken kavuşur ve yakıt tüketimi azalmış olur ayrıca..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Cem bey cevabı verecektir muhakkak..

Evet dizel araçların rölantide daha geç ısındığı doğrudur..Doğru yöntem aracı çalıştırıp 20-30 sn sonra hareket ettirmektir.Böylece motor ve yağ optimal ısıya daha erken kavuşur ve yakıt tüketimi azalmış olur ayrıca..

Ben aslinda şunun icin sormuştum... diyelimki gidecek yerimiz yok..disardada usuyoruz...arabayi çalıştırıp kaloriferi açsak isinamayiz...

Tapatalk 2 ile Slider SL101 cihazımdan gönderildi

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben aslinda şunun icin sormuştum... diyelimki gidecek yerimiz yok..disardada usuyoruz...arabayi çalıştırıp kaloriferi açsak isinamayiz...

Tapatalk 2 ile Slider SL101 cihazımdan gönderildi

Biraz daha geç ısınıyor ama sonuç olarak ısınıyor,-6 - -8 derecelerde bikaç kez tecrübe etmişlğim vardı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.