Jump to content
  • 0

Ford Focus Hız Limitörü Kaldırma

Mustafa_Keskin
 Paylaş

Soru

Selam Arkadaşlar 2015 model 1.6 125 hp otomatik focus 3.5 aracım var. Araçta LPG sistemi mevcut. Hafif eğimli yolda LPG ile 220 km yapabilirken, aynı yolda benzin ile giderken araba 200 km nin üstüne çıkmıyor. Araçta hız limitörü var sanırım bunu nasıl kaldırabiliriz. LPG ile yaptığı hıza, benzin ile çıkamamasına başka izah bulamıyorum. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu soruda 13 cevap bulunuyor

Önerilen Mesajlar

• 0
1 saat önce, Serkan Karakoca yazdı:

Yakıt sıcaklıkları en büyük etken LPG soğuk depodaki benzin daha  sıcak ...

Benim bildiğim LPG çok daha yüksek sıcaklıkta çalışan bir yakıt, hatta bu sebeple subap lara zarar verir. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

LPG daha soğuk bir yakıt olduğu için silindirin içinde Daha iyi hava yakıt karışımı sonucu pistonun sıkıştırması ile daha fazla yüksek güç elde edilir LPG'de  piston arızasının temel sebebi daha güçlü patlama sırasında çok yüksek sıcaklıklar ortaya çıkar motorda kullanılan çoğu piston alüminyum alaşımlı olduğundan bu yüksek sıcaklıklara dayanamaz.bu pistonların yerine çelik olanlar takılır genelde çok yüksek ısılara dayanıklı olduğu için .

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Daha önce 1.0 115 hp dsg seat vardı. o araç bile benzinde 218 yapıyordu. 1.6 125 hp focus un benzinde 200 e takılması çok ilginç anlam veremedim. 

Seat İbiza Top Speed.jpg

Focus Top Speed Foto.JPG

Mustafa_Keskin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
2 saat önce, Mustafa_Keskin yazdı:

Daha önce 1.0 115 hp dsg seat vardı. o araç bile benzinde 218 yapıyordu. 1.6 125 hp focus un benzinde 200 e takılması çok ilginç anlam veremedim. 

Seat İbiza Top Speed.jpg

Focus Top Speed Foto.JPG

İki aracın şanzıman dişli oranları farklı sebep ondan ayrıca seat turbo  benzinli bir araç hacim küçük olsada turbo candır.focus atmosferik motor  

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Limitör standartta yok, istenirse foccccus'tan, program ile açılıyordu. @Ozan Kar ile denemek için açmıştık hatta, kapayamayıp 240'a ayarlamıştık nasılsa çıkamıyor o hıza diye.

Sizdeki limitör olsa hiç bir şekilde çıkmazdı, benzin lpg nos fark etmez. Normal limitör ile aynı çalışıyor yazılımsal limitör, gazı köklediğinizde devreden çıkmıyor sadece.

Farkı somut gözlemlemek için LPG ve benzinde dyno'ya çıkartılabilir. Ölçümlemenin somut başka bir yolu var mı bilemiyorum. DBN alabilirsiniz ya da aynı yol yer sıcaklıkta.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bende aynı araç var, Cc de rahat şekilde 180 gidiyor üstüne çıkmadım. Fakat ben 4 bin devir üstüne gelince benzine geçecek şekilde ayarlattım, piyasa genelde 4500 devir ayarlıyor, belkide sizde devir aralığı yok? 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

öncelikle ben de tekrar edeyim, limitör yok.

LPG iyi ayarlanırsa benzine göre kayıpsız yürüyebiliyor youtubeda bir çok örneği var. Bu durum araçla ve LPG kiti ile de ilgili tabii. Yani birim miktar yakıttaki enerji LPGde daha düşük diye her zaman performanstan kayıp olacak demek değil. Aynı miktarda enerjiyi sağlayacak kadar LPG gönderebilecek LPG kiti ve ayarla kayıpsız yürür.

Bahsedilen hızlar ise aracın teknik verilerinin üzerinde, yani tek başına motor gücü ile bu hızlara çıkamıyor araç, zaten siz de hafif eğimli yol demişsiniz. Bu hızlarda rüzgarda çok etkili oluyor mesela. Eğer farklı zamanlarda deneyip aynı durumu gözlemlediyseniz aracın yakıt hattını ve enjektörlerini kontrol ettirebilirsiniz. Bu güçte zannetmiyorum ancak benzin çok kötü ise avans vurmayı engellemek için gücü bile kesebilir araç. 

not: forum kurallarına göre profil fotoğrafı olarak sadece yüzünüzün olduğu fotoğraf kullanabilirsiniz, bu nedenle aracınızın olduğu fotoğrafı kaldırdım. Yüzünüzün olduğu fotoğrafı koymak istemiyorsanız bu şekilde bırakabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
12.07.2021 - 13:34 tarihinde, Mustafa_Keskin yazdı:

Selam Arkadaşlar 2015 model 1.6 125 hp otomatik focus 3.5 aracım var. Araçta LPG sistemi mevcut. Hafif eğimli yolda LPG ile 220 km yapabilirken, aynı yolda benzin ile giderken araba 200 km nin üstüne çıkmıyor. Araçta hız limitörü var sanırım bunu nasıl kaldırabiliriz. LPG ile yaptığı hıza, benzin ile çıkamamasına başka izah bulamıyorum. 

Diger yorumları bilemiyorum ama 2015 dizel titanium focus kullanırken 210 uzerine cıkmıyordu. O aracta limitor kesinlikle vardı. Aynı yolda 2015 dizel fiesta ile 215i gordum.

Rampa inis ve uzun yoldu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
12 saat önce, Ozan Kar yazdı:

öncelikle ben de tekrar edeyim, limitör yok.

LPG iyi ayarlanırsa benzine göre kayıpsız yürüyebiliyor youtubeda bir çok örneği var. Bu durum araçla ve LPG kiti ile de ilgili tabii. Yani birim miktar yakıttaki enerji LPGde daha düşük diye her zaman performanstan kayıp olacak demek değil. Aynı miktarda enerjiyi sağlayacak kadar LPG gönderebilecek LPG kiti ve ayarla kayıpsız yürür.

Bahsedilen hızlar ise aracın teknik verilerinin üzerinde, yani tek başına motor gücü ile bu hızlara çıkamıyor araç, zaten siz de hafif eğimli yol demişsiniz. Bu hızlarda rüzgarda çok etkili oluyor mesela. Eğer farklı zamanlarda deneyip aynı durumu gözlemlediyseniz aracın yakıt hattını ve enjektörlerini kontrol ettirebilirsiniz. Bu güçte zannetmiyorum ancak benzin çok kötü ise avans vurmayı engellemek için gücü bile kesebilir araç. 

not: forum kurallarına göre profil fotoğrafı olarak sadece yüzünüzün olduğu fotoğraf kullanabilirsiniz, bu nedenle aracınızın olduğu fotoğrafı kaldırdım. Yüzünüzün olduğu fotoğrafı koymak istemiyorsanız bu şekilde bırakabilirsiniz.

Araçtaki LPG kiti BRC ye ait. Benden önce ki takan kişi yazılım boyutunu nasıl ayarlattı bilmiyorum. Birkaç yerde LPG nin oktan değerinin yüksek olduğunu okumuştum belki de onunla ilgilidir. Dün biraz kurcaladım interneti benim gibi LPG de aracın daha hızlı gittiğini söyleyen kişiler var. Ekşi sözlükte mühendis adamalar bile direkt önyargı ile "olur mu yaw öyle şey sallamayın" falan demişler. Ben de direkt resim koydum ki aynı suçlama ile karşılaşmayayım diye. 

10 saat önce, Kadir A yazdı:

Diger yorumları bilemiyorum ama 2015 dizel titanium focus kullanırken 210 uzerine cıkmıyordu. O aracta limitor kesinlikle vardı. Aynı yolda 2015 dizel fiesta ile 215i gordum.

Rampa inis ve uzun yoldu.

Benim limitörden şüphelenme sebebimde oydu Hissedersiniz kullanırken bildiğiniz araba potansiyeli olduğu halde gazı kesti. 200 km ile bağırarak gitme olayı değil yani. Belkide @Ozan Kar arkadaşın dediği gibi " Benzin çok kötü ise avans vurmayı engellemek için gücü bile kesebilir araç" olabilir. Benzini çok da iyi bir yerden almamıştım çünkü. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

LPG ile hızlı gidiyor algısı olsa BİLE (bile) bu araçlarda herhangi bir SINIRLAMA yok. Son dişlisi belli her şeyi belli hesabı kitabı ortada her şeyin. Arkanızdan veya karşınızdan gelen rüzgar çok şeyi değiştirir. Eşit şartlarda değerlendirilemeyen yorumları çok dikkate almayın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
20 saat önce, Yakup Ç. A. yazdı:

LPG ile hızlı gidiyor algısı olsa BİLE (bile) bu araçlarda herhangi bir SINIRLAMA yok. Son dişlisi belli her şeyi belli hesabı kitabı ortada her şeyin. Arkanızdan veya karşınızdan gelen rüzgar çok şeyi değiştirir. Eşit şartlarda değerlendirilemeyen yorumları çok dikkate almayın.

Vaktim olduğu bir zaman aynı gün içinde denemeye çalışacağım. İllaki sınırlama var diye de kesin bir iddam yok bu arada. Araç 1.5 yıldır bende ve 2 kez benzinle 2 kez de lpg ile denedim bu olayı ikisinde aynı sonucu aldım. Aynı gün denediğimde çok farklı bir sonuç çıkacağını pek düşünmüyorum doğrusu ama video çekme imkanım olursa çekeceğim bu konuda. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Soruyu Yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Paylaş

• Bir arkadaşa söyle

FocusClubTR.com'u seviyor musun? Hadi bir arkadaşa söyle!
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı düzenleyebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için uygun olduğunuzu varsayarız.