Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

2011 Ford Focus /2002 1.8 T Vw Passat

burak emre

Önerilen Mesajlar

Öncelikle günaydın araçlar hakkında çok bilgim yok ama enazından kendi deneyimlerimi paylaşmak istedim.

aslında sınıf farkı olan araçların karşılaştırılması ne kadar doğru bilmiyorum ama enazından herkesin bir fikri olur kanısındayım.

Öncelikle performanstan bahsedeyim

1.8t 150hp bir arac sizi kesinlikle tatmin etmeye yetecektir. kısa süreli sollamalarda 120 130 da giderken biraz gaza dokunmanızla 170 180 leri görüyorsunuz. İlk kalkışlarda focusla cok bir farkı yok gibi geldi ama sonraki viteslerde passatı zaptedmek biraz sıkıntı. Çok kısa mesafelerde 200 210 a rahatlıkla ulaşıyor. focusu biraz zorlayarak 160 getirebildim:)

iç dizayn

model farkı olduğundan focus öne cıkıyor. ses sistemi sony olması ayrıca güzel ve müzik dinlemek gayet keyifli. passatta kaset çalar var sanırım 2005 modele kadar. Kalite olarak passatın döş kısmında en ufak bir deformasyon yoktu ve kalitesi için elinizi değmeniz yeterli. focus sanırım biraz daha düşük kalitede malzeme kullanmış. sağlamlığına gelince onu siz söylersiniz sanırım. ikisindede sade paneller benim için cok büyük artı.

dış dizayn

Burada sanırım hiç bir şey söylemeden beyaz gözleri çekik bir focusa kimse hayır demez. passat biraz daha baba işi sanırım .

passatı sattıktan sonra geniş rahat bir araba için cok gezdim sıfırlara bindim ama passatı aratmayacak Ford focus sedan oldu. ancak motor ve rüzgar sesi ayrıcada içerden gelen hafif tıkırtılar bazen passatmı alsaydım dedirtiyor. umarım biraz fikir verebilmişimdir yine sormak istediklerinizi memnuniyetle yanıtlarım.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aralarında sınıf farkı var evet ama yaş ve teknoloji farklarıda var. Passatın belirttiğiniz kasaları ülkemizde güzel tuttu ve halen 2.eli iyi gidiyor sanırım. Yalnız bunlarında piyasa tabiriyle tutulmayan model ve motorları var diye duymuştum.

Performans olarak, 1.8T 150hp ile 1.6 atmosferik 115 ps kıyas olmaz elbet. Ama Focus'un zorlayarak 160 yapması garip geldi bana. Benim 2007 F2 1.4 bile lpgde 190 ı görmüştü. Sizin araçta 200-210 a ulaşması gerek bence. Tabi 1.8T motor kadar rahat ve aynı sürede ulaşamaz.

İçi ve dış tasarımda Focus daha ağır basar bencede :) Konfor ve rahatlık konusunda; focus, model ve teknoloji üstünlüğü ile sınıf farkını rahatlıkla tolere eder.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şöyle diyeyim, passat candır. :) Buba gene bir Afyon yaptı geldi(geçen passatla gitmişti). Passatı çok aradım dedi, performans yönü iyi(1.6 MPI 102 bg likti bizdeki); ama süspansiyonu felan çok kötü her tümseği hissettik dedi. :) Teknoloji bakımından güncel model her zaman üstündür; ama konfor, rahatlık gibi kalemlerde D sınıfı kaç model olursa olsun candır. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

arkadaşların yorumuna bakılırsa ben hala focusa alışamamışım motordan bu kadar ses gelipte 160 170 demesi ilginç geldi bana

Sınıf farkı nedir biliyorsunuz değil mi ?

Bilmiyorsanız google amcaya sorabilirsiniz..Bu fark normal..Nekadar ekmek okadar köfte diye bir deyim vardır..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1.8t 150hp bir arac sizi kesinlikle tatmin etmeye yetecektir. kısa süreli sollamalarda 120 130 da giderken biraz gaza dokunmanızla 170 180 leri görüyorsunuz. İlk kalkışlarda focusla cok bir farkı yok gibi geldi ama sonraki viteslerde passatı zaptedmek biraz sıkıntı. Çok kısa mesafelerde 200 210 a rahatlıkla ulaşıyor. focusu biraz zorlayarak 160 getirebildim:)

2004 yılına kadar kullandığımız 97 model 2.0 opel vectra aracımız vardı(136ps) performans olarak 1.8t passata yakındır.Kalkışta şimdiki aracım kadar atak değildi,ama 100km/h üstüne çıktığınızda araç farklı bihale geliyor uzadıkça uzuyordu banamısın demiyordu silindir hacminin ve benzinli araç olmasının artısı.Sonuç olarak focusun yüksek hızlarda performansı düşmesi normaldir fazla beklentiyi yüksek tutmamak lazım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Passatın rakibi Mondeodur. Ama passat her türlü mondeodan üstün bir araçtır.Hangi kasası olursa olsun o dönemin en rahat en komforlu araçları passat oluyor.Tabi alırken mondeodan biraz daha pahalı ama bence değer.Satış sonrası hizmetleri,servis bakım fiyatları ford gibi olsa sattığının iki katını satardı vw.

Dayımdada vardı o kasa 1.8t passat.6 yıl kullandı satıp sorento aldı 2006 da.Passatın komforu asla yok diyordu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Üstünlük konfor ise olabilir ama üstünlük konfor ile olmaz, marka tercihi diye birşey vardır kişi ona yönelir..Kimine o fazla gelebilir. :yeah:

Mondeo her türlü üstün notlar almayı başaran bir araç..

Çok abartılıyor bu araç çok..

Kimse bilmez pek, 94-95 model mondeolarda adaptif amartisör vardı..buton ile yumuşatabilirdiniz :) Bunlar marka tercihi

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bence passat her dönemin üstün aracı demeyelimde, milletimizin gözünde her dönem üstün gördüğü ama bence o fahiş fiyatları haketmeyen bir araçtır. Yanlış anlaşılmasın, kötü araç demiyorum ama parasının tam karşılığı değil bence. Mondeo dan üstün olduğu yanları vardır muhakkak ama her açıdan mondeodan üstün demek mondeoya haksızlık olur. Bu benim kendi görüşümdür, sonuçta kötü araç yok, herkesin beğeni,zevki, bütçesi vs.ne göre araç var.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bilmiyorsanız google amcaya sorabilirsiniz..Bu fark normal..Nekadar ekmek okadar köfte diye bir deyim vardır..

yazımın başında zaten sınıfları farklı araçların karşılaştırılması ne kadar doğrudur diye başlamıştım. passatın aslında en güzel önü 1.8 t motorunun olması vergisinin 2.0 motor kadar olmayıp 1.6danda performans yönünden iyi olması tutulmasının en büyük sebebi bence ayrıca turboda bir etken sanırım

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mondeo bence çok abartılıyor.Büyük geniş focus ibaresinden başka birşey değil. 2.0 tdci ve şimdide 1.6 tdci ile tutulmaya başlandı son yıllarda.Ondan önce Passat daha fazla tercih edilen daha sağlam bir araçtı... Ki istenen bedellerde mondeo için düşük değil.. 2007 de güzel bir tasarım ile çıktı ama vergi muhabbetinden satılmadı çok.sıfırı 90-100 bine alınan 2.0 tdci titanium modelleri üç yılda yarı yarıya değer kaybediyor.Yani şu zamanda 2009-2008 2.0 tdci titanium fatura bedeli 90 bin olan mondeoları 45 bin tl ye almak mümkün.teknolojiyi geriden takip eden bir araç demek pekte yanlış olmaz.turbo benzinliyi daha yeni tanımış bir araç...1.6 tdci otomatik yok dahalık. ne yani 1.6 dizel otomatiği yok diye kötü arabamı oluyor demeyin !!!

Gelelim passata.3 ay bekleterek kendini kıymete bindirmesinden başka bir dez avantajı yok bence. 1.4 tsi motorlu passatlar çok tutuldu. 1.6 102 ps motorları bile satıldı ve tutuldu.Rahat araba.Güvenli ve sağlam araba.Satış sonrası hizmetleri iyi olsa benimde tercihim olacaktı. Alman mühendisliğini yaşatır kendi içinde.Programlanabilir bir beyin var.en ucuz versiyonu 1.4 tsi bluemotion trendline versiyonu ve 55 bin tlden satılıyor bayilerde.Opsiyonlar güzel.masajlı koltuk bile var gavur malında.Otomatik dizel 1.6 ve 2.0 dizel motorlarda mevcut.

*Kablosuz, duysuz, modülsüz sadece kodlama ile amerikan park

*gösterge testi

*dönüşe duyarlı sisler

*Uzunlar yanınca sislerin sönmesi, uzunlar sönünce sislerin geri yanması.

*Frene basınca arka sisin sönmesi.

*Kumandadan camları açma ve kapama.

*Farlar açılınca yukarı-aşağı, sağa-sola hareket eden görsel şölen.

*geri vitese takılınca otomatik inen arka perde

*Bi-Xenon farlar yandığında gündüz farının sönmesi.

*Sinyal koluna dokunma ile araç 3 kere sinyal verir. Bunu 1-5 arası ayarlama.

*Teyp üzerinden elektronik hız göstergesi.

*Ön ve arka silecekler için tear wipe:

Cama su sıktıktan 6 saniye sonra silecekler tekrar çalışıyor ve geri akan suyu otomatik olarak siliyor.

*Araç kilitliyken yağmur yağdığında açık olan camların ve sunrrofun kapanması

*Kumandadan açıp kapatmalarda bip sesi.

*Coming Home, Leaving Home süresi ayarı.

*Coming Home, Leaving Home'yi sislere ayarlamak

*15 km/h'ye çıkıldığında kapıların otomatik kilitlenmesi.

*Anahtar çıkarılınca kilitlerin açılması.

*Ayak ışıklandırması süresi ve parlaklığı ayarı.

*Gündüz farının parlaklık ayarı.

*Otoban farı:

Yağmur yağdığında ya da 140 km/h'yi geçtiğinizde farlar yanar. 90 km/h'ye düştüğünüzde söner.

Gibi özellikleri programlayabiliyorsunuz. bunların ne önemi mi var? bence var.

Herkesin fikri kendine Yusuf beyinde dediği gibi.

Bence Passat Mondeodan üstün bir araçtır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben olumlu olumsuz yönlerini söylüyorum. Passat ile mondeoyu karşılaştırmak yanlış. Passatın rakibi volvo s60 tır. mondeo ile 508i kıyasla,latitude ile kıyasla.

Fordu seviyorsun diye passatın hakkını yeme bence Yakubum.

Ki passatın ikinci el piyasası çok daha üstündür mondeodan.

Donanımlara girmiyorum bile.

Zamana göre yıpranma passatta daha az.

Komfor passatta daha fazla.

sıfır fiyatları birbirine yakın.

Ben bu sınıfta alacak olsam s60 1.6d powershift alır geçerdim münakaşaya girmezdim bile...

Ama passat mı mondeomu sorusuna tek vereceğim yanıt volkswagen tek başına oyanama PASSAT :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.