Jump to content

Focus MK4 Panoramik Cam Tavan Tıkırtı Sorunu Çözümü

Yakup Ç. A.
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Konu: Bozuk yollar ve/veya tümsek geçişlerinde sürüş yaparken, tamamen kapalı konumda tavan pencere panelinden (ön alan) gelen tıkırtı sesi

Olay nedir?

Eğer yukarda bahsi geçtiği şekilde tıkırtı sesi gelmesiyle ilgili şikayetiniz varsa, bunun olası sebebi, bileşenin iç parçaları arasındaki göreceli bir harekettir.

Bu sorunu çözmek için lütfen aşağıda ayrıntılarıyla anlatılmış olan yenileme işlemini uygulayın. Yeni bir bileşen takılmasına gerek YOKTUR.

YETKİLİ SERVİSİNİZE GİDEREK bu problemi ücretsiz şekilde çözüme kavuşturabilirsiniz. (TSB no. 20-2319)

Gürültü tavan pencere panelinin orta kısmından geliyorsa, çözümü farklıdır.

Çözülmesi gereken sorun: Hava yönlendiricisinin kılavuz raya temas etmesi.

Gerekli parçalar: Keçe bandı ve Teflon bant

1. Teflon bant için; iki parçayı ölçün, işaretleyin ve kesin (10 mm x 15 mm) (iki adet gerekli)

Screen Shot 2021-06-03 at 23.13.08.png,

2. Cam tavanı tamamen açın.

3.  Uygun bir alet kullanarak yönlendirici tepsisini aşağı doğru itin ve küçük (siyah) klipsle temas alanındaki kılavuz rayın altına Teflon bant uygulayın.

Not: Bandın uygulanacağı onarım alanını iyice temizleyin.

1. Yönlendiriciyi aşağı doğru itin.
2. Bandı uygulayın.

Screen Shot 2021-06-03 at 23.14.30.png

4. Diğer tavan pencere paneli tarafında adım 3'ü tekrarlayın ve Teflon bantların görünür OLMADIĞINDAN emin olun.

Screen Shot 2021-06-03 at 23.16.17.png

5. Teflon bant için; iki parçayı ölçün, işaretleyin ve kesin (15 mm x 36 mm) (iki adet gerekli)

Screen Shot 2021-06-03 at 23.17.18.png

6. NOT: Teflon bant zaten yerindeyse, bu adım gerekli DEĞİLDİR.
Uygun bir alet kullanarak, kılavuz ray/travers bağlantısı arasında dikkatlice bir boşluk oluşturun ve Teflon bant uygulayın.

*Bandın uygulanacağı onarım alanını iyice temizleyin.

1. Boşluk oluşturun.
2. Son olarak, Teflon bant uygulayın.

*Diğer tavan pencere paneli tarafında bu adımı tekrarlayın.

Screen Shot 2021-06-03 at 23.18.52.png

Keçe bandı uygulamasına geldik. 

Giderilmesi gereken sorun: Tavan pencere paneli ön durdurucusunun görünür deformasyonu nedeniyle oluşan tıkırtı sesi.

Screen Shot 2021-06-03 at 23.21.07.png

1. Keçe bandından bir parça ölçün, işaretleyin ve kesin (15 mm x 50 mm).

Screen Shot 2021-06-03 at 23.21.12.png

2. Açık tavan camı panelinin metal yüzeyinin temizlenmiş alt kısmına keçe bandını ortalanmış şekilde uygulayın.

Screen Shot 2021-06-03 at 23.21.19.png

Sessiz sürüşler 🙂 

Bu problemin giderilmesi için servise giden arkadaşımızın deneyimlerini buradan okuyabilirsiniz.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Paylaş

• Benzer İçerikler

• Yakup Ç. A.
      Yazan: Yakup Ç. A.
      Konu: Ses sistemi tarafından tetiklenen ön kapıdan gelen duyulabilir uğultu/vızıltı

Olay nedir?
      Not: Bu sorunun çözümü için yeni hoparlörler değişikliğine GEREK YOKTUR.

Ön kapıdan ses sistemi tarafından tetiklenen duyulabilir bir uğultuyla/vızıltıyla ilgili bir anormallik bildirdiğinde, özellikle ses sisteminin düşük frekansta bas seslerinde (60-70 Hz) ayarlandığında, ön kapı fitili titreşmeye başlar ve kapı tutucu parçaları cama çarpar.

Düzeltmek için, ön kapı paneli, levhanın iç kısmına Teroson EP 1401 (kapı başına 1 kutu) yapısal köpük uygulanarak güçlendirilmelidir. Ortalama 1 saat sürecektir. Ürün hk.  

Bir diğer lazım olan ürün: T-VR temizleyicisi; içerik detay: 200321 B_GBEN.pdf 

Kapı kaplaması sökülür (Nasıl olduğu başka konuda açıklanabilir)

Ön kapı kaplamasının iç kısmına yapısal köpük uygulanır

Genel bilgiler: TEROSON EP 1401, oda sıcaklığında A ve B bileşenleri (foto) karıştırıldıktan sonra kimyasal reaksiyonla ilave harici ısıtma olmaksızın sertleşir. Vulkanizasyon süresi, ortam sıcaklığından ve reaksiyon ısısından etkilenen malzemenin sıcaklığına bağlıdır. TEROSON EP 1401 ne kadar çok uygulanırsa reaksiyon ısısı o kadar yüksek olur. Mekanik pistonlu bir akülü veya havalı basınç tabancası kullanılmalıdır. Saf hava basınçlı tabancalar bu tip iki bileşenli kartuşla çalışmayacaktır.

NOT: İlk 10 cm'lik karıştırılmış malzemeleri atın yani kullanmayın. Bu uygulama, oda sıcaklığında veya daha yüksek sıcaklıkta yapılmalı.

* Uygulama alanını zımpara kağıdı ile pürüzlendirilir.
      * Pürüzlendirilmiş bu alanı uygun bir temizleyici ile temizleyin.(örnek yukarda var)

1. Malzemeyi noktalar halinde ve eşit olarak uygulayın. Tüpün tüm içeriğini uygulayın dediğim gibi bir kapı için bir adet. 
      2. Malzemeyi 300 x 220 mm'lik bir yüzeye üst kenara uygulayın.
      3. Yapısal köpüğü bir macun bıçağıyla ön kapı paneline düzleştirin.
      4. Sonuç
      ---
      Sesten rahatsız olanlar servislerinde bu işlemi yaptırabilir.

Ayrıca benzeri sorunu çözmek için yapılacak bir diğer yönteme bir örnek çalışma linki bırakıyorum.

• Ozer Oz
      Yazan: Ozer Oz
      Merhabalar;
      2015 Trend-X aracımla bozuk yolda, parke yolda, asfalt yamalarında lokurtu duyuyorum. Özellikle frenle yavaşlarken sanki ses daha çok duyuluyor. 
      Rot-Balansa usta ön takımda aks körüğünü ve sağ alt rot başını değiştirtti. Daha sonra direksiyon kutusunda boşluk olduğunu söyledi. Direksiyoncu baktı emin olamadı ama söküp bakmak lazım dedi. Söktürmedim. Başka bir usta amortisör olabilir dedi ama test sürüşünde tümsekte vuracak dedi tertemiz geçti araba tümseği. Sadece bozuk yollarda yapıyor.
      İkinci bir durum ise aracın direksiyonunu en sola çeviriyorum sonra tekrar sağ tarada çevirirken "tık" diye bir ses?? geliyor.  
      Yardımlarınız için teşekkürler. Harika bir forum.

• Zafer Gökçe
      Yazan: Zafer Gökçe
      Düzgün yolda seyir halinde ilerlerken direksiyon veya gösterge nereden geldigini bilmedigim videodaki sesi duyuyorum. Rolantide bile bu ses biraz daha az duyulur sekilde geliyor trim sesi ufak ufak surtme sesi. Videoyu sesli dinlerseniz bariz belli oluyor videoda. Sebebini  bilen arkadaşlarım abilerim cevaplarınız için simdiden tesekkür ederim. 
      1368F981-4DB8-4543-8821-F1EF468AC92B.MOV
    • Samet Y
      Yazan: Samet Y
      2016 Focus mca trendx aracımın, far kumandasının dış çerçevesi kenarından çatlamış. Modelin test konusunda da, dize temas ettiği vurgulanmıştı. O bölgenin kavisli yapısından olsa gerek, 1.70 boyla benim bile dizime temas ediyor zaman zaman. Lakin kıracak kadar çarptığımı hatırlamıyorum ? ilk sahibinde de olmuş olabilir. 
      Çok goze batmasa da, kumandayı el ile esnetebiliyorum.

Sponsor olan Er-ol otomotivin info mailine fotoğrafla gönderdim ama henüz dönüş olmadı. Belki c.tesi günü yolladığım icindir. Bu yolla bilgi alamıyor muyuz?

Servise gidip de plastik bir parcaya yüzlerce lira vermek ve onun icin beklemek istemiyorum ?

• Eren Can Güldalı
      Yazan: Eren Can Güldalı
      aracım focus 3 kapı kartonlarım gevşemiş tam oturmuş gibi durmuyor ayrık biraz özellikle üst kısımllarda var biraz elimle çekince geliyor zaten bunları nasıl yerine oturtabilirim trim sesi yaptığını düşünüyorum 4 kapıda da var bu sorun
      --42 dakika sonra eklendi-- UP
  • Bir arkadaşa söyle

FocusClubTR.com'u seviyor musun? Hadi bir arkadaşa söyle!
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı düzenleyebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için uygun olduğunuzu varsayarız.